|
شناسه خبر: 5800

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با پرستاران و خانواده شهدای سلامت:

اگر حقایق را روایت نکنید دشمن به‌ دروغ روایت می‌کند

جمعی از پرستاران و خانواده شهدای سلامت، به مناسبت ایام ولادت با سعادت حضرت زینب‌کبری(س) و روز پرستار، روز گذشته (یکشنبه ۲۱آذر ۱۴۰۰) با رهبر انقلاب دیدار کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار رفتار و سخنان حضرت زینب‌کبری(س) را نشان‌دهنده و تجلی عظمت و قدرت روحی، معنوی و عقلانی جنس زن خواندند و با تبیین ابعاد مختلف «ارزش پرستاری و سختی‌ها و تلخی‌های این شغل شریف»، تقویت جامعه پرستاری در زوایای گوناگون را مطالبه اصلی پرستاران برشمردند و تحقق این مطالبه منطقی را وظیفه مسوولان و ضرورتی برای حال و آینده کشور و جامعه دانستند.
ایشان با تبریک ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار به تک‌تک پرستاران و فعالان حوزه درمان و سلامت، گفتند: بانوی عظیم‌الشأن کربلا به همه بشریت و تاریخ اثبات کرده است که «زن» با وجود همه تلاش کوته‌فکران گذشته و حال ازجمله غربی‌های مستبد برای تحقیر زن، می‌تواند اقیانوس عظیمی از صبر و تحمل و قله بزرگی از خردمندی و تدبیر باشد.
رهبر انقلاب صبر و بردباری حضرت زینب(س) در مقابل مصیبت‌ها را غیرقابل توصیف خواندند و افزودند: «ایستادگی و تحمل شهادت ۱۸نفر از عزیزان ازجمله برادر بزرگوار و حجت خدا حضرت سیدالشهدا و دو تن از فرزندان حضرت زینب»، «صبر در مقابل اهانت‌های اراذل و اوباشی که آن بانوی با عزت خاندان رسول‌الله را مورد جسارت قرار می‌دادند»، «تحمل مسوولیت سنگین جمع‌آوری و اداره ده‌ها زن و کودک داغدار و مصیبت‌زده» و «صبر زیبا در پرستاری از امام‌سجاد(ع)» جلوه‌هایی از عظمت روحی و معنوی حضرت زینب به‌عنوان یک زن است.
ایشان در تبیین رفتار خردمندانه و قدرت عقلانی آن بانوی بزرگ، به رفتار مدبرانه و سخنان شگفت‌انگیز حضرت زینب(س) در مقابل حکام جابر و یاوه‌گویی همچون ابن‌زیاد و یزید اشاره کردند و گفتند: آن اقتدار تاریخی، در مقابل مردم جای خود را به تبیین و سخنانی سرزنش‌بار می‌دهد که بعدها به یکی از عوامل قیام توابین در کوفه منجر می‌شود.
رهبر انقلاب «جهاد روایت و تبیین» را از دیگر ابعاد خردمندی و تدبیر عمیق حضرت زینب برشمردند و افزودند: آن حضرت با روایت حقیقی، تاثیرگذار و ماندگار کربلا، فرصت نداد روایت دشمن بر واقعیت غلبه کند.
ایشان با تکرار تاکیدات گذشته خود درباره ضرورت روایت حقیقی «واقعیات جامعه، تاریخ انقلاب، دفاع مقدس و حوادث گوناگون ۴۲سال اخیر» گفتند: اگر این کار نشود که در موارد متعدد نشده است، دشمن روایت تحریف‌آمیز و دروغ خود را در افکار عمومی جاری و با عوض کردن جای ظالم و مظلوم، اقدامات مستمر ظالمانه خود را توجیه می‌کند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان‌شان درباره ارزش‌های پرستاری گفتند: نقطه اصلی این ارزش‌ها، کمک به انسان نیازمند یعنی بیمار است که در همه مسائل، نیازمند توجه و یاری پرستار است.
رهبر انقلاب، پرستاری را موجب اجر مضاعف الهی دانستند و افزودند: ایجاد امنیت‌خاطر برای بیمار، نزدیکان بیمار و همه مردم از دیگر ارزش‌های برجسته پرستاری است و جامعه پرستاری درواقع به گردن همه ملت حق دارد.
ایشان با اشاره به خوشحالی مستکبران عالم از رنج ملت ایران که در حوادثی نظیر «کمک به صدام برای بمباران شیمیایی و ایجاد درد عمیق و رنج جانکاه برای مردم شهرهای مرزی ایران» و نیز در مسائلی مانند «تحریم دارویی ملت ایران» کاملا آشکار شده است، افزودند: با توجه به این واقعیات وقتی پرستاران، با تلاش و ایثار، لبخند بر لبان بیماران و نزدیکان‌شان می‌نشانند، درحقیقت درحال مجاهدت در مقابل استکبار کینه‌توز هستند که این کار، ارزش مضاعف جامعه پرستاری در ایران اسلامی است.
رهبر انقلاب در ادامه، طبیعت کار پرستاری یعنی «مشاهده درد و رنج بیماران و مراقبت شبانه‌روزی از آنان» را تلخ و سخت خواندند و گفتند: در بعضی از مقاطع مانند دوره دفاع مقدس یا کرونا این سختی‌ها چند برابر شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: همچنان‌که در دوران جنگ تحمیلی، پزشکان و پرستاران و امدادگران در زیر بمباران کار می‌کردند، در دوره کرونا نیز پرستاران با افزایش ساعات کار، کاهش مرخصی‌ها، حضور در بیمارستان در ایام تعطیلات نوروز، و مشاهده دردناک مرگ‌ومیر بیماران و همکاران، سختی‌هایی مضاعف و خطر ابتلا به بیماری مهلک را تحمل کردند.
ایشان با تاکید بر اینکه ملت باید این سختی‌ها را درک و آن‌ها را ارزش‌گذاری کند، حضور طیف‌هایی همچون دانشجویان، طلاب و جوانان برای کمک به پرستاران در دوره کرونا را از جمله حقایق درخشان برشمردند و افزودند: این تعهد و احساس مسوولیت که در مقاطع مختلفی همچون مبارزات دوران انقلاب و دفاع مقدس نیز بروز یافته بود، نشان‌دهنده هویت پرنشاط، پرتحرک و باوجدان ملت ایران است.
رهبر انقلاب حرکت عظیم علمی کشور را نشانه و محصولی از این هویت رویش‌ساز دانستند و خاطرنشان کردند: قهرمانانی مانند شهیدان سلیمانی، فخری‌زاده و شهریاری از درون این حقیقت و هویت عظیم بیرون می‌آیند.
ایشان با اشاره به خلأ روایت هنری از سختی‌ها و دشواری‌های کار پرستاری و زمینه‌ها و مایه‌های هنری فراوان برای پرداختن به این حوادث گفتند: هنرمندان مسوول و متعهد به میدان بیایند و این سرمایه عظیم فرهنگی را در قالب انواع هنرها به نمایش بگذارند.
 
تاکید بر اجرای قانون تعرفه‌گذاری، امنیت شغلی پرستاران و جبران کمبود پرستار
 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس موضوع مطالبات پرستاران را مورد تاکید قرار دادند و گفتند: مطالبه اصلی پرستاران در یک جمله «تقویت جامعه پرستاری» است که ضرورتی برای حال و آینده کشور به شمار می‌رود.
ایشان افزودند: قضیه کرونا نشان داد که اگر جامعه پرستاری تقویت نشود، در بزنگاه‌ها ضربه خواهیم خورد.
رهبر انقلاب، «اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری» را ازجمله مطالبات مشخص پرستاران خواندند و با اشاره به تاکیدات سابق خود در این زمینه گفتند: این قانون ۱۴سال قبل تصویب شده اما متاسفانه تا روزهای آخر دولت قبل حتی آیین‌نامه‌های اجرای آن تنظیم نشده بود که اصرار دارم در این دولت، وزارت بهداشت مساله تعرفه‌گذاری را دنبال و اجرا کند.
«کمبود پرستار و لزوم تکمیل سرانه آن نسبت‌به تخت‌های بیمارستانی»، و «مساله امنیت شغلی» دو مطالبه دیگری بود که رهبر انقلاب تحقق آن‌ها را ضروری دانستند و گفتند: در برخی مقاطع از جمله در دوره کرونا فراخوان‌هایی برای کار پرستاری داده شده است اما با پرستاران قراردادهای کوتاه‌مدت بسته شده و پس از مدتی آن‌ها را مرخص کرده‌اند درحالی‌که پرستار باید امنیت شغلی داشته باشد و نباید همچون کارگر فصلی به آن نگاه شود.
 «بازسازی شبکه بهداشت کشور» و «توزیع عادلانه پزشک» دو موضوع دیگری بود که رهبر انقلاب درخصوص نظام سلامت بیان کردند. ایشان با اشاره به آثار و دستاوردهای بسیار خوب نظام سلامت در دهه۶۰ و اوایل دهه۷۰ با تمرکز بر مقوله بهداشت و پیشگیری، خاطرنشان کردند: البته درمان لازم است اما پیشگیری بهتر از آن است و باید شبکه بهداشت، بازسازی و تقویت شود تا با هزینه کمتر، سلامت مردم بیشتر تامین شود.
 
شبکه بهداشت کشور بازسازی، و توزیع پزشک در مناطق مختلف عادلانه شود
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، توزیع پزشک در مناطق مختلف را ناعادلانه دانستند و افزودند: درباره مساله کمبود یا کافی بودن پزشک اظهارنظر نمی‌کنم اما توزیع پزشک در مناطق مختلف کشور عادلانه نیست که این مساله باید مورد توجه قرار بگیرد.رهبر انقلاب در پایان سخنان‌شان، توکل به پروردگار قادر یعنی کار و تلاش در عین اعتماد به وعده برکت و یاری الهی را در همه امور زندگی و کشور راهگشا خواندند و ابراز امیدواری کردند فردای ملت ایران بهتر از امروز آن باشد و خداوند، ملت ایران را در همه عرصه‌های مواجهه با دشمنان پیروز و سربلند سازد.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیر از مجاهدت پرستاران و کادر درمان در ۲۲ماه مقابله با کرونا، به تولید واکسن کرونا در پنج مرکز علمی و تحقیقاتی داخلی و تامین گسترده و تزریق بیش از ۱۱۰میلیون دوز واکسن اشاره کرد و گفت: تا امروز ۷۴درصد از مردم هر دو دوز و ۸۶درصد نیز یک دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.عین‌اللهی همچنین رفع بنیادی دغدغه‌های جامعه پرستاری، کاهش هزینه‌های درمان، تقویت طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع، حمایت از تولید داخلی دارو و تجهیزات ضروری، توسعه گردشگری سلامت و اجرای صحیح سیاست‌های افزایش جمعیت را ازجمله اولویت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برشمرد.

 

ارسال نظر