|
شناسه خبر: 5813

جهاد اسلامی استقبال از نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در امارات را محکوم کرد

خشم فلسطین از دیـدار شـوم

«نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی دیروز سفری انفعالی به امارات انجام داد تا نشان‌دهنده نگرانی مقامات صهیونیستی از توسعه روابط کشورهای منطقه با یکدیگر باشد؛ سفری که صدای فلسطینیان و واکنش گروه‌های مقاومت را نسبت‌به مقامات امارات به همراه داشت. گویا رژیم اسرائیل به‌دنبال پرکردن خلأ آمریکا در منطقه است تا با همراهی کشورهای سازشگر آن را دنبال کند اما سفرهای خودجوش امارات به ایران و ترکیه نگرانی مقامات صهیونیستی را موجب شده است.

سفر «نفتالی بنت» به امارات اولین سفر یک نخست‌وزیر رژیم اشغالگر به کشورهای سازشگر با رژیم اسرائیل است. در ماه ژوئن بود که «یائیر لاپید»، وزیر خارجه رژیم اسرائیل برای افتتاح سفارت رژیم‌صهیونیستی در ابوظبی به امارات سفر کرد که اولین سفر یک مقام بلندپایه صهیونیست از زمان امضای «توافق ابراهیم» بین دو طرف بود. نفتالی بنت در بدو ورود به فرودگاه ابوظبی از تل‌آویو، مورد استقبال «شیخ عبدالله بن‌زاید»، وزیر خارجه این کشور قرار گرفت.از زمان امضای توافق سازش میان امارات‌متحده عربی با رژیم‌صهیونیستی چندین یادداشت تفاهم و سند همکاری میان دو طرف امضا شده است. رویترز در ادامه افزود: مسیریابی بین‌المللی نشان می‌دهد که هواپیمای حامل نفتالی بنت از مبدأ تل‌آویو حرکت کرده و با عبور از آسمان عربستان‌سعودی به ابوظبی رسیده است. ریاض اگرچه هیچ‌گونه روابط رسمی با رژیم‌صهیونیستی ندارد، اما سال گذشته و علی‌رغم اعتراضات گسترده موافقت کرد که هواپیماهای اسرائیلی برای سفر به امارات و کشورهای دیگر از حریم هوایی این کشور عبور کنند.

  نگرانی رژیم اسرائیل از نزدیک شدن امارات به ایران
 سفر دیروز بنت به ابوظبی در شرایطی انجام شد که در روزهای اخیر رسانه‌های مختلف صهیونیستی از نگرانی این رژیم از نزدیک شدن امارات به ایران خبر داده‌اند. به گزارش «میدل‌ ایست‌آی»، مقامات رژیم‌صهیونیستی معتقدند روابط گرم امارات‌متحده عربی با ایران غیرقابل‌قبول است، این در حالی است که مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی اخیرا به ایران سفر و توافقنامه همکاری امنیتی چشمگیری با تهران امضا کرد.خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی از منطقه موجبات نگرانی برخی کشورهای عربی مرتجع و رژیم‌صهیونیستی را به‌دنبال داشته است؛ موضوعی که کشوری چون امارات در تلاش است تا با توسعه روابط دیپلماتیک با ایران و حتی ترکیه، این پیام را انتقال دهد که رژیم‌صهیونیستی نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای خلأ آمریکا در منطقه باشد. هرچند جنگ یمن نیز یکی دیگر از مصادیقی است که امارات تلاش دارد تا با خروج و اعلام بی‌طرفی از آسیب‌های احتمالی که آل‌سعود از جانب نیروهای مقاومت دریافت می‌کند در امان باشد. ازاین‌رو است که به توسعه روابط با ایران استقبال نشان می‌دهد تا خانه شیشه‌ای که آل‌نهیان برای خود در حاشیه خلیج‌فارس ساخته است، ترکی نخورد و نشکند.
  
درآمدن صدای فلسطینیان از خیانت امارات
  دقیقا دیروز که «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی برای اولین‌بار به دیدار محمدبن‌زاید آل‌نهیان، ولیعهد و حاکم واقعی امارات رفت، نظامیان اسرائیلی چند فلسطینی را به ضرب گلوله کشتند و زخمی کردند. این رخداد تاثیر عمیقی بر نگاه منفی فلسطینی‌ها به امارات داشته و باعث تحکیم جایگاه دولت‌هایی چون قطر در میان آنان خواهد شد؛ زیرا دوحه ازجمله حامیان شبکه اخوان‌المسلمین و جنبش حماس است.
اقدام امارات در به‌رسمیت‌شناختن اسرائیل و بالابردن سطح همکاری با آن در درازمدت موجب ضربه به وجهه این امیرنشین کوچک در جامعه عربی می‌شود که باید دید حاکمان این کشور با کدام توجیه و دلیل این اقدامات را بروز می‌دهند؟ درحالی‌که فی‌المثل کویت و قطر به هیچ صورتی حاضر به تعامل با اسرائیل نیستند؛ زیرا تمایلی به ثبت ننگ خیانت به امت‌های عرب و آرمان قدس را در کارنامه سیاسی خود ندارند.
 
واکنش جهاد اسلامی
 این درحالی است که جنبش جهاد اسلامی فلسطین به سفر «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی به امارات برای دیدار با «محمدبن‌زاید» ولیعهد این کشور واکنش نشان داد و آن را به‌شدت محکوم کرده و خیانت به فلسطین دانست. این جنبش تاکید کرد که استقبال از بنت، تقویت و تحکیم امنیت این رژیم جنایتکار، تلاش برای مشروعیت بخشیدن به موجودیت دروغین و باطل آن، شستن دست‌های آغشته‌به‌خون کودکان و مردم بی‌گناه و امت ما و تلاش برای تبرئه قاتلان و تروریست‌های صهیونیستی از جنایات‌شان علیه امت اسلامی است.

روح‌الله‌زاد: سفر نفتالی بنت به امارات انفعالی و برخاسته از نگرانی صهیونیست‌ها نسبت‌به تحولات منطقه است
 «احمد روح‌الله‌زاد» کارشناس مسائل فلسطین با اشاره به سفر نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی به امارات به روزنامه «صبح‌نو» گفت: سفر نفتالی بنت به امارات این سوال را در ذهن تداعی می‌کند که این سفر در هنگامی رخ می‌دهد که نشست‌ها و مذاکرات وین، تحولات یمن، خروج آمریکا از عراق و سفر مشاور امنیت امارات به ایران را شاهد بوده و هستیم.درواقع این سفر کاملا انفعالی بوده و برخاسته از نگرانی شدیدی است که رژیم‌صهیونیستی در منطقه و عرصه بین‌الملل در رابطه با ایران و عرصه جهانی دارد.این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: تصمیم به خروج آمریکا از منطقه هرچند در زمان دونالد ترامپ استارت خورد اما زمان اجرای آن به آمدن جوبایدن گره خورد. ترامپ وقتی خروج آمریکا را مطرح کرد، رژیم‌های عربی منطقه نگرانی خودشان را از رفتن آمریکا اعلام کردند در این اثنا بود که ترامپ پیشنهاد جایگزینی اسرائیل به‌جای خودش را در منطقه داد که با او هم‌پیمان شوند؛ ازاین‌رو بود که روابط عادی‌سازی با رژیم‌صهیونیستی در زمان ترامپ کلید خورد و امارات پیشتاز این موضوع شد.
  
اسرائیل به‌دنبال پرکردن خلأ آمریکا در منطقه است
 وی ادامه داد: اما تحولات منطقه نشان از روندی در تحولات اسرائیلی‌ـ‌آمریکایی است. این باعث شد تا کشورهای عربی مرتجع تامل بیشتری داشته باشند. حاکمان عربی به این نتیجه رسیدند که اسرائیل از ظرفیت لازم برای پر کردن خلأ آمریکا برخوردار نیست. ازاین‌رو بود که امارات با نزدیک شدن و انجام سفرهایی به ایران و ترکیه در تلاش است تا این خلأ را پر کند. تحولات منطقه غرب آسیا امنیتی است و سفرهایی که این روزها مقامات ابوظبی به ترکیه و ایران انجام دادند نشان‌دهنده این است که باید به‌زودی شاهد سفر رهبران امارات به ایران و ترکیه هم باشیم.
 
اقدام خودجوش امارات در توسعه روابط با ایران و ترکیه
 این کارشناس مسائل فلسطین تصریح کرد: اکنون در رهبری رژیم اسرائیل تشکیک به وجود آمده است و نفتالی بنت با این سفر تلاش دارد تا این باور را در منطقه تغییر دهد. هرچند ارتباط امارات با اسرائیل براساس دستور کاخ‌سفید رقم خورد اما کاهش تنش امارات با ایران یک اقدام خودجوش و از روی فهم مقامات امارات صورت گرفته که درحال انجام است؛ اقدامی ارزشمند برای آن‌ها که به این جمع‌بندی رسیدند که با ایران و ترکیه رابطه سیاسی داشته باشند؛ موضوعی که نگرانی اسرائیل را به همراه داشته است.
 
 هراس امارات از انتقام مقاومت یمن
 وی ادامه داد: البته تحولات یمن هم رو به پایان است و سفرهای منطقه‌ای محمدبن‌سلمان در هفته گذشته با این هدف شکل گرفت که تحولات یمن را تحت‌تاثیر قرار دهد. آل‌سعود به این نتیجه رسیدند که ناگزیرند به جنگ یمن پایان دهند و به‌نوعی هماهنگی ایجاد کنند که یک ارتباط‌جمعی با یمن بگیرند اما دائما شکست می‌خورند، در این رابطه امارات اقدامی هوشمندانه انجام داد و با خودش به این نتیجه رسید که اگر صف خودش را از آل‌سعود جدا نکند باید هزینه سنگینی به مقاومت یمن پرداخت کند. چراکه ممکن است حملاتی که به ریاض می‌شود به امارات هم صورت گیرد؛ ازاین‌رو بود که امارات از بندر الحدیده عقب‌نشینی کرد که مبادا ازسوی انصارالله خسارت ببیند؛ چراکه اگر امارات مورد اصابت موشک‌ها یا پهپادهای یمنی شود به یک فروپاشی سنگین می‌رسد چراکه شهرهای آن بیشتر شیشه‌ای است و خسارات سنگینی متوجه اقتصاد آن می‌شود.
 روح‌الله‌زاد تاکید کرد: در یک نگاه کلی کاهش تنش امارات با ایران، رژیم‌صهیونیستی را به‌شدت نگران کرده است که مبادا این تقویت روابط با ایران در سایر کشورهای عربی مرتجع هم افزایش یابد. ازاین‌رو است که می‌بینیم رژیم‌صهیونیستی به‌منظور ایجاد ایران‌هراسی در منطقه و فشار بر امارات، به‌دنبال لغو یا ایجاد قراردادهای نظامی با کشورهای عربی مرتجع است.

 

ارسال نظر