|
شناسه خبر: 5814

مردم ترکیه در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی اردوغان به خیابان‌ها آمدند

سقــــــوط لیـــــــر

نگرانی‌ها از سیاست اقتصادی جدید و پرمخاطره رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه و چشم‌انداز کاهش مجدد نرخ بهره در روزهای گذشته، لیر ترکیه تنها طی چند دقیقه، هفت درصد سقوط کرد تا موجبات تظاهرات گسترده در استانبول را رقم زند؛ تظاهراتی که منتقدان سیاست‌های اردوغان خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور شدند.

هزاران ترکیه‌ای دیروز در میدان کارتال در شهر استانبول در زیر باران در اعتراض به افزایش قیمت‌ها و فقر دست به تظاهرات زدند و سیاست‌های اقتصادی رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه را محکوم کردند. برگزاری تظاهرات گسترده ضد اردوغان در استانبول درحالی صورت می‌گیرد که لیر ترکیه سقوط هفت‌درصدی داشته است و به پایین‌ترین حد خود سقوط کرد. این تظاهرات به درخواست اتحادیه سندیکاهای کارگران انقلابی برگزار شد. تظاهرات‌کنندگان خواستار افزایش حداقل دستمزد از سه‌هزار و ۵۷۷لیره ترکیه(معادل ۲۵۷دلار آمریکا) به پنج‌هزار و ۲۰۰لیره(۳۷۴دلار). تظاهرات‌کنندگان شعار می‌دادند: «کافی است ما می‌خواهیم زندگی کنیم»، «دروغ ماسک و فاصله اجتماعی تمام شد». معترضان سیاست‌های حزب حاکم عدالت و توسعه را که موجب افزایش فقر و بیکاری در ترکیه شده است محکوم کردند. آرزو چرکز اوغلو، رییس اتحادیه سندیکاهای کارگران انقلابی ترکیه گفت: ما از این میدان جنگ علیه بردگی را شروع می‌کنیم. با هم از کار، کشور و آینده کودکان‌مان حمایت می‌کنیم. وظیفه ما تغییر این نظام ناعادلانه است.کانال تلگرامی خبرگزاری «اسپوتنیک» با انتشار تصاویری از این تظاهرات نوشت که در میان تدابیر شدید امنیتی، هزاران نفر در استانبول علیه گرانی، فقر و دستمزدهای پایین تظاهرات کردند و خواستار استعفای دولت، تامین معیشت انسانی و برقراری عدالت در درآمد و مالیات شدند.
به نوشته اسپوتنیک، هزاران شهروند ترکیه در مرکز استانبول در اعتراض به گرانی، فقر و سیاست‌های اقتصادی «رجب طیب اردوغان»، رییس‌جمهور ترکیه به خیابان ها  آمدند و با سردادن شعار، خواستار استعفای دولت شدند.گفتنی است که چند هفته‌ای است که در پی سقوط بی‌سابقه ارزش واحد ملی پول ترکیه (لیر) در برابر دلار، شهرهای مختلف ترکیه شاهد تظاهرات‌های متعدد در اعتراض به گرانی، تورم و سقوط ارزش لیر است.این تحولات درحالی روی می‌دهد که اردوغان چند هفته پیش وعده داد: «ما مصمم هستیم از طریق سرمایه‌گذاری، تولید، اشتغالزایی، هر چیزی را که صحیح است برای کشورمان انجام دهیم و سیاست اقتصادی ترکیه براساس صادرات بنا نهاده شده است. به‌عنوان دولتی که دارای شناخت و تجربه برای اداره بحران‌های مالی است، ما مصمم به غنیمت شمردن از فرصت دوران بحرانی هستیم که جهان در آن قرار دارد.وی گفت: افزایش قیمت‌ها در نتیجه افزایش قیمت ارز به‌طور مستقیم بر سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغالزایی تاثیری نخواهد گذاشت و نرخ رقابتی ارز منجر به افزایش سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال خواهد شد. رییس‌جمهور ترکیه همچنین با اشاره به درگیر شدن ترکیه در جنگ اقتصادی گفت که این کشور از این جنگ پیروز بیرون خواهد آمد. اردوغان متعهد شد به کسانی که وی آن‌ها را فرصت‌طلب توصیف کرده، اجازه ندهد که از کاهش قیمت لیر سوءاستفاده کنند. رییس‌جمهور ترکیه همچنین قول داد که کاهش شدید ارزش پول ملی این کشور، باعث افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها نشود.از سوی دیگر، در شرایطی که سقوط ارزش لیر و گرانی در ترکیه باعث برپایی تظاهرات شده، رهبران احزاب اپوزیسیون به‌شدت عملکرد حزب حاکم عدالت و توسعه و رییس‌جمهور این کشور را آماج انتقادات خود قرار داده‌اند. سران احزاب اپوزیسیون ترکیه روز پنجشنبه گذشته در واکنش به ثبت رکورد جدید سقوط ارزش لیر در برابر دلار، خواستار برگزاری فوری انتخابات در این کشور شدند. «کمال قلیچ‌دار اوغلو»، رهبر «حزب جمهوری‌خواه خلق» ترکیه در پیامی توییتری خطاب به رییس‌جمهور این کشور نوشت: اردوغان! انتخابات فورا (برگزار کن).کمال قلیچ‌دار اوغلو، رهبر اصلی‌ترین رقیب حزب حاکم عدالت و توسعه نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «هابرترک» این کشور باز هم درخواستش برای برگزاری انتخابات زودهنگام را تکرار کرد. به گفته او، پیشنهاد رجب طیب اردوغان برای کاهش نرخ بهره به‌منظور تقویت صادرات و سرمایه‌گذاری در ترکیه نشان داد که او «کاملا از واقعیت جدا شده است» چراکه مردم ترکیه خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام هستند. رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه افزود: «دیگران برای ۵۰ تا ۱۰۰سال آینده برنامه‌ریزی می‌کنند و ما حتی نمی‌توانیم بگوییم فردا چه اتفاقی خواهد افتاد. دولت (حاکم) خواهان این است که بعد از درست کردن اقتصاد وارد انتخابات شود. این کاملا زاییده تخیل آن‌هاست.
اظهارات تند سران اپوزیسیون ترکیه علیه اردوغان و حزب عدالت و توسعه در شرایطی مطرح شده که طی روزهای اخیر سقوط ارزش لیر و گرانی‌ها بارها خبرساز شده است.
درحالی‌که صدای معترضان در اطراف کاخ مجلل رجب طیب اردوغان که خواهان استعفایش هستند، خواب خوش را از چشمان او گرفته و سقوط ارزش لیر در برابر دلار، نرخ تاریخی خود برابر هر دلار آمریکا را تجربه می‌کند، اردوغان شاید بیش از هر زمان دیگر به یک معجزه‌ امیدوار بود. در این میان شگفت‌انگیز این است که شاید بخشی بزرگ از امیدهای اردوغان به‌سوی دشمن و رقیب یک‌‌دهه‌ای خود در منطقه، محمدبن‌زاید، ولیعهد ابوظبی معطوف شده بود که این سفر در هفته‌های اخیر صورت گرفت اما گشایشی اقتصادی برای این کشور به ارمغان نیاورد. روز جمعه گذشته، هزاران نفر در ازمیر ترکیه در اعتراض به گرانی، تورم و سقوط ارزش پول ملی تظاهرات کردند. این تظاهرات بعد از آن رخ داده که ارزش واحد ملی پول ترکیه (لیر) در برابر دلار در سراشیبی سقوط قرار گرفت. ارزش لیر ترکیه روز جمعه گذشته به 91/10 لیر در برابر یک دلار رسیده بود.

 

ارسال نظر

 

  • بازار مسکن در آخرین روزهای سال چه وضعیتی دارد؟

  • «صبح‌نو» در گفت‌وگویی پیدا و پنهان بحران اوکراین و احتمال وقوع جنگ در شرق اروپا را بررسی کرده است