|
شناسه خبر: 5828

رابرت مالی برای دنبال کردن مذاکرات وارد وین شده است

عملیات فشار علیه حسن نیت

مذاکرات وین در روزهای گذشته مورد توجه رسانه‌ها و افکار عمومی جهان بوده است؛ اگرچه ایران بارها مواضع خود را درباره مذاکرات در ماه‌های اخیر تکرار کرده است اما نگاه متفاوت به مذاکرات وین در دور هفتم و تاکید بر مذاکره برای لغو تحریم‌ها، جدیت ایران را به همگان نشان داد. هرچند سیاست کشورهای اروپایی اعمال فشار بر ایران به‌دلیل سرعت پیشرفت برنامه‌ هسته‌ای این کشور است.

از سوی دیگر، شاهد اخبار ضدونقیض از مذاکراتی هستیم که غربی‌ها بارها در ماه‌های اخیر برای آغاز آن اظهارنظر کرده بودند اما حالا گویا روند دیگری بر وین حاکم است. اروپایی‌ها که پس از خروج ترامپ از برجام هیچ اقدامی برای انجام تعهدات خود نداشته‌اند و مدام با وعده و وعید به‌دنبال بازی با زمان و وقت خریدن بودند، در مذاکرات دور هفتم وین نیز نقش غیرقابل قبولی را ایفا می‌کنند.دیپلمات‌های ارشد انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای اعلام کردند ما در برخورد با مواضع جدید ایران که فراتر از برجام یا مغایر با آن است، زمان گرانبهایی را از دست می‌دهیم. دیپلمات‌های سه کشور اروپایی ادعا کردند که ایران مانع پیشرفت در مذاکرات احیای مفاد این توافق است.
 
رفتار سوء اروپا در مذاکرات وین
 دیپلمات‌های ارشد انگلیس، فرانسه و آلمان در این بیانیه اعلام کردند که پس از آغاز دور جدید مذاکرات، «ما ساعت‌ها تعامل داشته‌ایم و همه هیات‌ها به ایران فشار آورده‌اند که منطقی باشد اما تاکنون هنوز نتوانسته‌ایم وارد مذاکرات واقعی شویم. ما در برخورد با مواضع جدید ایران که فراتر از برجام  یا مغایر با آن است، زمان گرانبهایی را از دست می‌دهیم.»این مقامات اروپایی درحالی دوباره به اتهام‌زنی علیه ایران مشغول شده‌اند که خود بخشی از روند به بن‌بست رسیدن برجام هستند. آن‌ها در شرایطی رفتار ایران را «ناامیدکننده» خوانده و گفته‌اند که «بدون پیشرفت سریع و با توجه به پیشرفت سریع برنامه هسته‌ای ایران، برجام خیلی زود به پوسته‌ای خالی تبدیل خواهد شد» که در این سال‌ها هیچ اقدامی برای تعهدات برجامی خود انجام نداده‌اند.گرفتن انگشت اتهام به‌سمت ایران راهبرد جدیدی نیست و غربی‌ها همواره تلاش کرده‌اند تا ایران را مقصر وضع موجود معرفی کنند، درحالی‌که ایران بیشترین اقدامات را برای اجرای برجام انجام داده است و با برداشتن قدم‌های بلند، حسن‌نیت خود را به جامعه جهانی ثابت کرده است. با بدعهدی آمریکا و غربی‌ها ایران با برداشتن قدم‌های روبه عقب، دستیابی به منافع ملت ایران را در دستورکار قرار داد.
 
واکنش باقری به مقصرنمایی اروپایی
 علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران نیز روز گذشته درباره مذاکرات در وین توضیحاتی ارائه داد و در توییتی نوشت: «بعضی بازیگران به جای دیپلماسی واقعی به عادت مقصرنمایی خود پافشاری می‌کنند. ما سریعا پیشنهادهای‌مان را ارائه کردیم
 و به نحوی سازنده و منعطف تلاش کردیم تا اختلافات کم شود.‌وی افزود: دیپلماسی ،خیابانی دوطرفه است. اگر اراده‌ای برای جبران خطای مقصر باشد، راه برای توافق خوب سریع هموار می‌شود. مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز در اظهاراتی با بیان اینکه «درباره موارد اختلافی تاکنون هیچ پیشنهاد و ابتکاری از طرف مقابل دریافت نکرده‌ایم»، گفت‌وگوهای جاری در وین را مثبت و رو به جلو خوانده بود.
در ادامه این روند خبرنگار شبکه المیادین در وین
 روز گذشته در گزارشی از روند مذاکرات رفع تحریم‌ها در این شهر، گفت که مذاکرات در جریان است و موضع روز گذشته کشورهای اروپایی تاثیری بر آن نگذاشته است.
المیادین نوشت که موضع کشورهای اروپایی اعمال فشار بر ایران به‌دلیل سرعت پیشرفت برنامه‌ هسته‌ای این کشور است. سیاستی که در سال‌های گذشته نه‌تنها ثمره‌ای نداشته است، بلکه ایران را در مسیر خود مصمم‌تر کرده است. فشار به ایران اگرچه در مسیری غیرانسانی به تحریم‌ها و محدودیت‌های دارویی و ضدبشری همراه شد اما نه‌تنها به نتیجه‌ای نرسید، بلکه موجبات قدرت‌یابی در زمینه‌های دیگر را برای ایران فراهم کرد؛ اروپایی‌های باید از روند اشتباهی که در این سال‌ها ازسوی آن‌ها و آمریکایی‌ها پی گرفته شده است، درس عبرت بگیرند.
در همین راستا، اخیرا شاهد مواضع لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس بودیم که در ادامه بازی مقصرنمایی ایران، مدعی شد که تهران هنوز هم برای نجات توافق هسته‌ای فرصت دارد، حال آنکه این آخرین شانس مذاکره‌کنندگان ایرانی است تا با پیشنهادهای جدی پای میز مذاکره بیایند.
 
امیرعبداللهیان خواستار جدیت طرف غربی شد
 وی در ادامه این ادعا افزود: این آخرین شانس ایران است تا با راه‌حلی جدی برای این مساله، به میز مذاکره بیاید. این آخرین شانس است و ضروری است که این کار را انجام دهد چراکه ما به ایران اجازه دستیابی به سلاح اتمی را نمی‌دهیم.اگرچه این اظهارات را باید در راستای فشار به تیم مذاکره‌کننده ارزیابی کرد اما چنین مواضعی ازسوی کشورهای اروپایی که در نقض برجام با آمریکایی‌ها شریک هستند، هیچ توجیهی ندارد. از سوی دیگر، پیشنهاداتی که ایران در دور هفتم مذاکرات وین ارائه داده منطبق بر اصل توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است و تروئیکای اروپایی نمی‌تواند ایران را به کمتر از آن راضی کند. جمهوری اسلامی ایران بارها به دشمنان خود ثابت کرده است که به هیچ عنوان ذره‌ای از منافع خود کوتاهی نخواهد کرد.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان نیز درخصوص هدف ایران در مذاکرات وین در دو روز گذشته مواضع قاطعانه‌ای را اعلام کرده است. وی در تماس تلفنی با «بدربن‌حمد بوسعیدی» وزیر امورخارجه سلطنت عمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده نیل به یک توافق خوب برای بهره‌مندی کامل از مزایای اقتصادی توافق سال۲۰۱۵ و رفع نگرانی احتمالی طرف مقابل است و برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌ها، متناسب با برجام پیگیری خواهد شد.
امیرعبداللهیان همچنین در گفت‌وگو با «سرگئی لاورف»، وزیر امورخارجه فدراسیون روسیه ضمن تبیین مواضع ایران، خواستار جدیت هر چه بیشتر طرف غربی و
 ابتکار عمل طرف‌ها در این مذاکرات شد.
در ادامه این مواضع اشتباه، بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در روز گذشته ادعاهای جدید نسبت‌به مذاکرات کنونی ایران مطرح کرد. وی دراین‌باره و بدون اشاره به اینکه ایران، آمریکا را طرف حساب مذاکرات وین به شمار نمی‌آورد، گفت: آمریکا به رویکرد دیپلماتیک با ایران ادامه می‌دهد؛ زیرا این بهترین گزینه است.
وزیر امورخارجه آمریکا در ادامه ادعایش افزود: ما و شرکای‌مان در حال بررسی همه گزینه‌ها هستیم و اولویت‌مان در تعامل با ایران گزینه دیپلماسی است. بلینکن همچنین در ادامه و در راستای هجمه و جوسازی رسانه‌ای غربی‌ها به رهبری آمریکا درباره مذاکرات وین و مقصر جلوه دادن ایران، افزود: زمان رو به پایان است و ایران وارد مذاکرات جدی درباره پرونده هسته‌ای نشده است. این موضوع زمان را برای احیای برجام هدر می‌دهد.
درمجموع مواضع و رویکرد منفی غربی‌ها در وین نه‌تنها کمکی به آن‌ها نخواهد کرد، بلکه بیش از پیش به همگان ثابت خواهد کرد که اراده‌ای برای انجام تعهدات برجامی خود ندارند. ایران در سال‌های گذشته ثابت کرده است که دست از منافع ملی خود نخواهد برداشت و در دور هفتم مذاکرات وین نیز با ارائه پیشنهادات دقیق و منطقی، نیت مثبت خود را نشان داده است.

 دیپلمات‌های ارشد انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه ای اعلام کردند که پس از آغاز دور جدید مذاکرات، «ما ساعت‌ها تعامل داشته‌ایم و همه هیات‌ها به ایران فشار آورده‌اند که منطقی باشد اما تاکنون هنوز نتوانسته‌ایم وارد مذاکرات واقعی شویم. ما در برخورد با مواضع جدید ایران که فراتر از برجام  یا مغایر با آن است، زمان گرانبهایی را از دست می‌دهیم.»

 

ارسال نظر