|
شناسه خبر: 5844

وحید جلیلی، قائم مقام فرهنگی سازمان صداوسیما شد

پوست‌اندازی جام‌‌جم

چند هفته‌ای است که از آغازبه‌کار پیمان جبلی در سازمان صداوسیما گذشته است. او با شروع فعالیتش در رسانه ملی، طبق رویه مرسوم تغییراتی را در این مجموعه رقم زد.

به‌جز تغییرات در رویه‌های تولیدی، تغییر یا جابه‌جایی برخی از مدیران دیگر اقدام او بود. از همان ابتدا خبرهایی از تاثیر وحید جلیلی در اقدامات و سیاست‌گذاری‌های جبلی به گوش می‌رسید. جبلی رابطه نزدیکی با جلیلی داشت و بعدتر شایعه حضور جلیلی در معاونت سیما به گوش رسید. اما پس از تکذیب این خبر، رسما حکم مسوولیت این فعال فرهنگی شناخته‌شده منتشر شد. با حکمی ازسوی پیمان جبلی، وحید جلیلی قایم‌مقام رییس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی و دبیر ستاد تحول در این سازمان شد. پس از انتشار این حکم گمانه‌زنی و نظرات مختلفی در رسانه‌ها و فضای مجازی حول این انتخاب شکل گرفت. این انتصاب مانند نمونه‌های دیگر موافقان و منتقدانی داشت.

حکم قائم مقامی برای جلیلی
 رییس سازمان صداوسیما رسما وحید جلیلی را قایم‌مقام رییس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی و دبیر ستاد تحول در این سازمان معرفی کرد. به گزارش روابط عمومی صداوسیما، در حکم وحید جلیلی آمده است: باتوجه‌به تعهد، شایستگی‌ها و تجارب طولانی و مفید شما در عرصه فرهنگ و هنر ایرانی، اسلامی و انقلابی، به‌موجب این حکم به‌عنوان «قایم‌مقام رییس سازمان در امور فرهنگی و دبیر ستاد تحول در رسانه ملی» منصوب می‌شوید. انتظار می‌رود برای انجام ماموریت‌های ذیل تلاش نمایید:
بسیج حداکثری ظرفیت‌های ارزشمند داخل و خارج سازمان برای ارتقای محتوایی و کیفی برنامه‌ها مطابق ماموریت‌های چهارگانه سازمان در حکم مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی): دانشگاه آگاهی و معرفت، آوردگاه جنگ نرم و مقابله با تحریف و تفتین، آسایشگاه چشم و دل برای بهره‌مندی از زیبایی‌ها و هنر و قرارگاه پراکندن امید و نشاط -پیگیری برای اجرای تحول در سازوکارها، محتوا و کیفیت تولیدات نمایشی با نگاه به راهبردهای کلان رسانه ملی- بازتعریف و فعال‌سازی هدفمند چرخه «طراحی- تولید- پخش- بازخورد» به‌منظور تقویت یکپارچگی راهبردی
 - کاهش موازی‌کاری‌ها، چابک‌سازی و هم‌افزایی حداکثری شبکه‌های سیما و صدا - طراحی و اجرای سازوکارهای مناسب برای ارتقای کیفی نیروی انسانی تراز انقلاب اسلامی در رسانه ملی- ارتقای هویت‌محوری و عدالت‌گستری در رویکردها، برنامه‌ها و سازوکارها. همه معاونت‌ها و بخش‌های سازمان در انجام ماموریت‌های یادشده حداکثر همکاری و هماهنگی را مبذول خواهند داشت.
وحید جلیلی متولد1352 در مشهدمقدس است. وی در سال70 وارد دانشگاه امام صادق(ع) شد و در رشته معارف اسلامی و اقتصاد در مقطع کارشناسی‌ارشد از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. کار مطبوعاتی را از دوران دانشجویی و در نشریه تفکر بسیجی، نشریه داخلی بسیج دانشجویی دانشگاه امام‌صادق(ع) آغاز کرد و در سال۷۵ به مجله نیستان رفت. جلیلی یک‌سال بعد عنوان بهترین مقاله‌نویس فرهنگی کشور را کسب کرد. جلیلی پس از نیستان، در سال81 به روزنامه ابرار رفت و سردبیر آن شد. وی پس از ابرار راهی حوزه هنری شد و از اواخر همین سال سردبیری ماهنامه سوره را برعهده گرفت و تا شماره30 در دوره جدید، نشریه را اداره کرد. مجله‌ای که پیشتر سیدمرتضی آوینی عهده‌دار سردبیری آن بود. جلیلی در سال85 دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را پایه‌گذاری کرد. انتشار مجله راه، جشنواره مردمی فیلم عمار، جشنواره موسیقی ضدآمریکایی طبس و راهبری ده‌ها جریان فرهنگی دیگر ثمره این دفتر است. جلیلی همچنین نویسنده کتاب‌هایی چون «عبور از سینمای سانسور»، «شهدا برای چه افقی جنگیدند»، «در فرانسه تک‌درختی هست» و «نقش تشکل‌های فرهنگی در پیشبرد اهداف انقلاب» است.
 
 چند سوال و پیشنهاد به «آقا وحید»
حتی آن‌هایی که جزو منتقدان خط‌مشی سیاسی و فرهنگی وحید جلیلی‌اند، لااقل در یک مورد با موافقانش اشتراک‌نظر دارند. جلیلی، یک فعال فرهنگی و رسانه‌ای به تمام معناست. او تمام تمرکزش در این حوزه بوده و ضمنا در کنار فعالیت‌های مدیریتی، کار نظری هم کرده است. جلیلی برخلاف بسیاری از مدیران فرهنگی، مصرف‌کننده نظریات این حوزه نیست. او به‌اندازه خودش صاحب دیدگاه 
و موضع است. 

می‌توان نظرات او را مورد نقد و بررسی قرار داد اما این‌که او صاحب ایده است و سال‌ها در این حوزه کارکرده، خود خبر خوبی است. جلیلی برخلاف آن‌چیزی که برخی سعی دارند نشان دهند، زیرسایه برادرش نیست. وحید خودش دارای یک جایگاه و هویت مستقل است. او از سال‌های پیش کارش را در رسانه آغاز کرده و در مجموعه‌های مختلف فعالیت کرده است. او هم تولید فکر کرده، هم منتقد بوده و هم اجرا کرده است. پس برای موافقت یا مخالفت با او باید وجوه مختلفش را درنظر گرفت اما جلیلی مسیری بسیار سخت و پردست‌انداز در پیش دارد و قاعدتا با علم بر این مشکلات، مسوولیت فوق را پذیرفته است.
اول: وحید جلیلی تا پیش از این در مجموعه‌ها و رویدادهایی فعالیت کرده که عمدتا به‌لحاظ کمی حجم محدودی داشته‌اند اما حالا در عریض و طویل‌ترین مجموعه رسانه‌ای کشور مشغول به کار شده است. همواره یکی از بزرگ‌ترین نقدها به رسانه ملی، حجیم بودن آن بوده است همگی به آن اشاره کرده‌اند که این رسانه به یک چابک‌سازی جدی نیاز دارد. اصولا یکی از اصلی‌ترین شعارهای دوره سرافراز هم همین مساله بود. ده‌ها شبکه تلویزیونی و رادیویی و ده‌ها زیرمجموعه باعث شده که صداوسیما با وزنی زیاد، مانند خودرویی سنگین باشد که به‌سختی توان حرکت دارد. پس جلیلی باید یا خودش را با این شرایط وقف دهد یا در مسیری سخت و بلندمدت در پی «تحول» در چابک‌سازی آن برآید.
دوم: وحید جلیلی تا پیش از این جزو منتقدان جدی رسانه ملی و دستگاه‌های فرهنگی کشور بوده که بارها این نقدها را علنی کرده است. حالا او نه در مقام یک منتقد که در مقام سیاست‌گذار و مجری باید همان جایی را که همواره منتقد سیاست‌هایش بوده به ساحلی امن برساند؛ آن‌ هم از میان‌اقیانوسی از مشکلات و نابسامانی‌ها. کاملا مشخص است که داشتن نظریه و محتوا برای این مساله مهم است اما باید توان اجرایی هم باید رسیدن به این نتیجه ایجاد شود.
سوم: «رسانه ملی»! یعنی این دستگاه رسانه‌ای قرار است دربرگیرنده خواست و نیازهای تمام سلایق داخل کشور باشد و هرچند در سایه خطوط مشخص اما درجهت رضایت تمام سلایق حرکت کند. این یک هدف بسیار سخت است. 
آیا جبلی و حالا جلیلی اراده و توان رسیدن به این وضعیت ایده‌آل را دارند؟ برخلاف بحث‌های فضای مجازی، مسائل سیاسی، اخبار و چیزهایی مثل آن تنها بخشی از وظایف رسانه ملی است. «سرگرمی‌سازی» یکی از خلأهای جدی این سال‌های تلویزیون است. تلویزیون با وجود رقبای داخلی و خارجی چندسالی است که با مشکلات سهمگینی روبه‌رو شده است. آیا در کنار تغییر راهبرد در برخورد رسانه‌ای با مسائل سیاسی و اجتماعی کشور، فکری برای تقویت وجه سرگرمی سیما هم شده است؟
چهارم: صداوسیما حساس‌ترین بخش فرهنگی جمهوری اسلامی است که باید در تمام شوون زندگی برای شهروندان تولید محتوا داشته باشد. اخبار، بحث، گفت‌وگو، سریال و... . برای سروسامان دادن این بخش‌ها در رسانه ملی باید دایره همکاران و تولیدکنندگان بسیار وسیع‌تر از زمین بازی قبلی جلیلی باشد. چه به‌لحاظ کمی، چه کیفی و چه با نگاهی ملی، اصولا امکان بهره‌مندی از یک طیف خاص فکری در رسانه ملی وجود ندارد. جلیلی امروز در یک فضای مهم قرار گرفته است. 
فضای استفاده از پتانسیل‌های فرهنگی و رسانه‌ای ایران. یعنی باید با نگاهی ملی و فراجناحی، در این کارزار سخت و ناعادلانه رسانه‌ای علیه کشورمان، از تمام استعدادها بهره برد. باید نگاهی ملی به رسانه ملی داشت و روایت‌هایی درست و دقیق از فرهنگ اسلامی و ایرانی ارائه نمود روزنامه «صبح نو» برای آقای وحید جلیلی در مسوولیت جدید آرزوی موفقیت دارد.

 

ارسال نظر