|
شناسه خبر: 5862

رییس مجلس شورای اسلامی:

بدهی خودروسازان نتیجه دولتی‌سازی اقتصاد است

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مرکز پژوهش‌ها یکی از مهم‌ترین مراکز تصمیم‌سازی در نظام جمهوری اسلامی است که به‌عنوان کارفرمای پیشرو و نه یک کارگزار پیرو می‌تواند در حکمرانی تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه پژوهش اهداف متعددی را دنبال می‌کند و در توسعه علمی تولید علم، مرجعیت علمی و همچنین سایر حوزه‌ها می‌تواند نقش‌آفرین باشد، تاکید کرد: اما آنچه من برای کشور و مرکز پژوهش‌ها یک ضرورت می‌بینم، نقش این مرکز برای حل مساله کشور است و ما باید پژوهش‌ها را در حل مساله به کار گیریم. اگر به بودجه‌های سنواتی از دهه50 تا به امروز نگاه کنیم درمی‌یابیم که این برنامه‌ها تقریبا و حتی تحقیقا شباهت زیادی به یکدیگر دارند و همیشه به طی یک مسیر عادت کرده‌ایم.
قالیباف گفت: هم در اجرا و هم در تصمیم‌گیری، متاسفانه دچار مساله هستیم و در هیچ‌کدام از این بودجه‌ها به یک نقطه موفق نرسیده‌ایم و این سوال مطرح است که آیا باید این مسیر را ادامه داده و نباید یک‌بار به این فکر کنیم که آیا طی این مسیر کفایت نمی‌کند؟ و نباید مسیر را تغییر داد؟
وی اضافه کرد: مشخص است که ما در حوزه حل مساله و تشخیص مساله دچار چالش‌هایی هستیم و تصور می‌کنم مرکز پژوهش‌ها باید به این موضوع ورود کند.
رییس قوه مقننه کشورمان اظهار کرد: باید بپذیریم حتی در شرایط بدون تحریم، اقتصاد نفتی هیچ مشکلی از مسائل امروز ما را حل نمی‌کند و درآمدهای نفتی پاسخگوی نیازهای ما نیست و معلوم است که مسیر بودجه مبتنی بر نفت مسیر درستی برای ما نیست و قطعا مسیر صحیح مسیر مبتنی بر علم، فناوری و دانش‌بنیان است.
رییس نهاد قانونگذاری کشور تصریح کرد: مجلس و مرکز پژوهش‌ها آن نقطه تحولی هستند که باید مسائل را حل کنند و در ریل اصلی خود قرار دهند و البته مجلس و مرکز پژوهش‌ها خیلی نقش بی‌نظیر و ظرفیت بالایی دارند اما ما متاسفانه به روزمرگی افتاده‌ایم و من این موضوع را بامطالعه می‌گویم.
وی با بیان اینکه نتیجه بررسی من از 10دوره اخیر مجلس این است که ما روزمرگی کرده‌ایم، افزود: مرکز پژوهش‌ها قوه عاقله است، نه‌تنها برای مجلس بلکه برای کل کشور و این ظرفیت بزرگی است که باید از آن استفاده کرد تا این روزمرگی‌ها پایان یابد.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در مجلس شورای اسلامی اصالت با نماینده است و مرکز پژوهش‌ها، معاونان مجلس و همه حوزه‌های ستادی مجلس نیز باید بدانند، اصالت با نماینده است و اهمیت مرکز پژوهش‌ها در این است که در ساختن یک فهم مشترک از اهداف و سیاست‌گذاری‌ها نقش مهمی دارد.
قالیباف اضافه کرد: نقش این مرکز برای یک حکمرانی درست و فهم از یک حکمرانی توسعه‌یافته بی‌نظیر است و ما تا به یک فهم مشترک در اهداف سیاست‌گذاری و حکمرانی نرسیم و تا به یک فهم مشترک در اولویت‌های امروز کشور و جامعه نرسیم، نمی‌توانیم گام محکمی در اداره کشور برداریم.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به چهار رویکرد تحولی شفاف‌سازی، مردمی‌سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی در مجلس، اظهار کرد: من معتقدم در حکمرانی ما که هیات‌رییسه مجلس در تشکیلات جدید مرکز پژوهش‌ها با توجه به اهمیت موضوع حکمرانی، معاونت حکمرانی و مدیریت را اضافه کرد، یک چالش بزرگ داریم و آن هم جدا کردن حکمرانی از مردمی‌سازی است و حکمرانان ما و مردم در همه موضوعات یعنی اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و مسائل سیاسی از مردم فاصله گرفته‌اند و اگر در مسائل سیاسی نیز با مردم هستیم تنها در بزنگاه‌های انتخابات با آن‌ها هستیم و پس از آن مردم دوباره حذف می‌شوند و اثر آن به‌صورت ممتد ادامه ندارد.
وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: یک بخش مهم حکمرانی که اتصال بین حکمران و مردم است، مورد غفلت قرار گرفته درحالی‌که در فلسفه نظام اسلامی این موضوع مورد تاکید قرار گرفته و از واجب واجبات ماست. وی با انتقاد از ساختار اداری و مدیریت دولتی در کشور گفت: باید توجه کنیم که اگر امروز اقتصاد ما به‌گل‌نشسته و دچار بحران شده، پیش از تحریم، دچار مشکل دولتی‌سازی شده‌ایم و شاهدیم شرکتی مثل ایران‌خودرو درحالی‌که تنها 6درصد از سهام آن برای دولت است، همه مدیران آن را دولت تعیین می‌کند و چون مدیران را دولت مشخص می‌کند، بدهی کلانی دارد.
رییس مجلس افزود: به استناد صحبت‌های وزیر صمت می‌گویم که بدهی‌های خودروسازان به روایتی به 85هزار میلیارد تومان رسیده و به تحلیل دیگری به 185هزار میلیارد تومان رسیده و این طبیعی است که وقتی مدیریت از جیب خود خرج نمی‌کند و فقط مدیریت می‌کند! برای بیت‌المال بدهی ایجاد خواهد کرد.

 

ارسال نظر