|
شناسه خبر: 5896

گزارش «صبح‌نو» از مجادله ارشاد و اتحادیه تهیه‌کنندگان بر سر پروانه ساخت

«چپ، راست» نیامده حاشیه‌ساز شد

«چپ، راست» به کارگردانی حامد محمدی و تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی هنوز نیامده حاشیه‌ساز شد! از چند روز پیش بود که تبلیغات اکران فیلم «چپ، راست» در فضای مجازی پیچید. صفحات مجازی خبر اکران این فیلم را منتشر کردند. این درحالی بود که به‌تازگی و در اتفاقی نادر، فیلیمو ادامه پخش سریال «قبله عالم» ساخته حامد محمدی را متوقف کرده بود اما در روزهای گذشته و در میان تبلیغات اکران «چپ، راست»، خبرهایی از مشکل اکران این فیلم به گوش می‌رسید تا اینکه مسوولان ارشاد به این مساله واکنش نشان دادند.

اصلاحات لازم دارد
محمدرضا فرجی، مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی گفت: فیلم «چپ، راست» در دولت قبل هم ازسوی شورای پروانه نمایش مشمول اصلاحات شده بود که بخشی از آن اصلاحات از آن زمان همچنان، صورت نگرفته است. وی ادامه داد: تاکید سازمان سینمایی بر حل مشکلات فیلمسازان و صاحبان آثار ازجمله فیلم 
«چپ راست» است تا از طریق تعامل دوسویه برخی ایرادات و اشکالات مطرح‌شده ازسوی شورای پروانه نمایش قبلی و کمیته بازبینی رفع شود تا سینماها شاهد تداوم رونق و اکران آثار جدید باشند.
مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی با اشاره به لزوم همکاری و تعامل تهیه‌کنندگان خاطرنشان ساخت: طبیعی است تا زمانی که اصلاحات پیشنهادی شورا صورت نگیرد به اکران عمومی نمی‌رسد. وی یادآور شد: در دو جلسه قبل شورای صنفی نمایش ازسوی نماینده سازمان سینمایی در شورای صنفی این موضوع به‌طور شفاها در شورا اعلام شد و هفته گذشته نیز طی نامه‌ای کتبی به شورا و پخش‌کننده فیلم ابلاغ شد.
مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی تاکید کرد: در جلسه‌ای که در روز شنبه ۲۷آذر با حضور منوچهر محمدی، تهیه‌کننده این فیلم در دفتر معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی تشکیل شد، این موضوع به وی هم ابلاغ شد که تا زمان انجام اصلاحات روی فیلم، نمایش آن از سوی سازمان سینمایی موردپذیرش نیست و باید پس از انجام اصلاحاتی که ابلاغ شده، برنامه‌ریزی برای اکران آن انجام شود، لذا تا انجام اصلاحات فیلم و بازبینی آن ازسوی شورای صدور پروانه نمایش، امکان اکران این فیلم وجود ندارد. فرجی گفت: از میان فیلم‌های سینمایی موجود چند مورد نیازمند اصلاح بودند که برخی با همکاری و تعامل صاحبان آثار اکران شدند و برخی در نوبت اکران هستند.
 
واکنش تند پدر
بلافاصله منوچهر محمدی، پدر حامد و تهیه‌کننده این فیلمنامه واکنش تندی را منتشر کرد. منوچهر محمدی نوشت: جناب آقای دکتر اسماعیلی، من منوچهر محمدی، با کارنامه‌ای مشخص در سینمای ایران، اعلام می‌کنم علی‌رغم داشتن پروانه نمایش معتبر برای فیلم سینمایی «چپ، راست» از وزارتخانه تحت‌امر شما، دو هفته است که جز دروغ و جعلیات برای جلوگیری از نمایش این فیلم ، چیزی ندیده‌ام و گواهان معتبری برای تصدیق این مدعا وجود دارد.
من و همکارانم با این شیوه مدیریت جز روزهای تلخ و اندوهبار برای سینمای ایران تصور نمی‌کنیم. شما شأن وزارت فرهنگ و ارشاد را از ترس و زبونی، به‌قدری خوار و خفیف کرده‌اید که با آب هفت دریا پاک‌شدنی نیست. حجت درباره ناتوانی مدیریت شما بر من تمام شد. من از هزینه دادن باکی ندارم. امیدوارم شما هم که باب زبان داغ و درفش با اهل فرهنگ گشوده‌اید، آماده هزینه دادن باشید.

ورود اتحادیه تهیه‌کنندگان به ماجرا
اما روز قبل هم اتحادیه تهیه‌کنندگان وارد ماجرا شد. اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران در پی تصمیمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مجوز‌های صادرشده و قانونی فیلم‌ها، بیانیه‌ای منتشر کرد.
به گزارش اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران، متن بیانیه به این شرح است: «اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران هرگونه بازبینی مجدد، سانسور و اعمال‌نظر و سلیقه در فیلم‌های سینمایی‌ای را که دارای پروانه نمایش هستند شدیدا محکوم می‌کنند و خواستار احترام به قانون است.
برای ما تهیه‌کنندگان، مالکان و صاحبان حقوق مادی آثار سینمای ایران «پروانه نمایش» فصل‌الخطاب است و هرگونه عمل و تصمیمی مبنی‌بر بی‌اعتبار کردن پروانه نمایش ازسوی مدیران و مشاوران و گردانندگان فعلی وزارت، توهین به قانون، سازمان سینمایی و کلیت جامعه سینما محسوب می‌شود.
قطعا افرادی که دست به این اقدامات می‌زنند نه‌تنها دلسوز سینما نیستند، بلکه با ریل‌گذاری غلط، آگاهانه یا ناآگاهانه، به دنبال بی‌قانونی و ملتهب کردن فضای فرهنگی و فراهم کردن زمینه‌های عصیان سینماگران هستند.»
 
یک بحث پیچیده و خسته‌کننده
هر فیلمی که طبق قانون و براساس طی پروسه حرفه‌ای مجوز گرفته و آماده نمایش است، اگر از مفاد آن عدول نکرده باشد حق اکران دارد. آیا «چپ، راست» مشکلات جدی ممیزی دارد یا شورای پروانه اکران جدید درحال سخت‌گیری است؟ راستش ما که نه از نسخه مجوزگرفته خبر داریم و نه فیلم را دیده‌ایم جواب روشنی به این سوال نداریم. مسوولان ارشاد مدعی‌اند که در مجوز اکران شورای نمایش قبلی هم مواردی برای اصلاح تذکر داده شده و مجوز صرفا با اعمال این اصلاحات بوده است. ظاهرا مدعی هستند که سازندگان «چپ، راست» حتی همان موارد ذکرشده مجوز شورای قبلی را هم اعمال نکرده‌اند. طبیعی است که با فرض صحت این ادعا، حامد محمدی باید با تمکین به قانون این موارد اصلاحی را در فیلمش اعمال کند. اما برسیم به مساله بعدی! سازندگان مدعی‌اند که ارشاد از اکران فیلم‌شان باوجود داشتن مجوز جلوگیری کرده است. اگر صرفا مساله همان موارد شورای قبل باشد که هیچ اما اگر موارد جدید اصلاحی اعمال شده باشد، کمی مساله متفاوت است. ممکن است گفته شود فیلمی دارای مشکلات جدی است و شورای قبلی آن‌ها را سلیقه‌ای دیده و اعمال نکرده است. بله ممکن است. اما مگر غیر از این است که تقریبا حکم و نظر هر شورایی در هر حوزه‌ای ممکن است سلیقه‌ای و در جاهایی قابل نقد باشد؟ تکلیف چیست؟ از طرفی هم نمی‌توان اصول مهم را نادیده گرفت و هم از سوی دیگر نباید قانون و مجوزهایی را که ازسوی دستگاه رسمی فرهنگی نظام صادر شده است نادیده گرفت. در چنین شرایطی ارشاد کاری بسیار دشوار دارد. شاید با یک حالت بدبینانه دوره قبلی ارشاد در پایان مسوولیت مجوزهایی صادر کرده که هزینه‌ اکران یا توقیفش پای دولت جدید باشد. شاید اینطور باشد و شاید هم نه! از این بگذریم. حال باید چه کرد؟ به نظر می‌رسد مسوولان ارشاد و البته فیلم‌هایی مثل «چپ، راست» باید در فضایی صمیمی، بااعتماد و حرفه‌ای دور هم بنشینند و مشکلات و توقعات خود را مطرح کنند. آقای منوچهر محمدی، یکی از قدیمی‌ترین تهیه‌کنندگان کشور و از مسوولان فرهنگی سینما در دوره‌های قبل است. قاعدتا او هم اگر تحت‌تاثیر جو روانی یا ترفندهای تبلیغاتی نباشد حاضر است با شورا تعامل کند.  از یک‌سو ارشاد باید وظیفه نظارتی‌اش را انجام دهد تا خطوط قرمز رعایت شود، از سوی دیگر با صاحبان آثاری طرفیم که چند میلیارد تومان پول و چند ماه زمان هزینه کرده‌اند و حالا توقع دارند زحمات‌شان به ثمر بنشیند؛ البته ممکن است خروجی کارشان به‌لحاظ کیفی یا حتی محتوایی قابل نقد باشد اما این یک بحث دیگر است. مساله اول رعایت قانون و بهره‌مندی همه از آن است. هم ارشاد برای انجام وظایف نظارتی‌اش، هم صاحبان فیلم‌ها برای اعتماد به مجوزهایی که دریافت می‌کنند. نباید شرایطی به وجود بیاید که سینماگران نگران این باشند که مجوزهای‌شان تضمین و اعتباری ندارد و ممکن است مدام به مشکل بربخورد.

 

ارسال نظر