|
شناسه خبر: 5924

فرماندهان نظامی ایران، رزمایش پیامبر اعظم(ص) را پاسخی به تهدیدات صهیونیست ها عنوان کردند

مانور بالستیک های ایرانی

مرحله نهایی رزمایش مشترک پیامبر اعظم(ص)17 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته (جمعه ۳بهمن ۱۴۰۰) در جنوب کشور با شلیک همزمان 16موشک بالستیک نقطه‌زن به‌سوی هدف واحد ازپیش‌تعیین‌شده و با حضور فرماندهان ارشد نیروهای مسلح همچون سرلشکر باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح و سردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد.

رزمایشی که پیام آن «دفاع و صیانت از امنیت ملی» و برای همسایگان ما صلح و دوستی و آسایش است.این مرحله از رزمایش با شلیک همزمان ۱۶فروند موشک برد بلند، میان‌برد و کوتاه‌برد نیروی هوافضای سپاه به سمت اهداف از پیش تعیین شده انجام شد. در این مرحله از رزمایش موشک‌های عماد، قدر، سجیل، زلزال، دزفول و ذوالفقار مواضع حساس شبیه‌سازی‌شده دشمن را با دقت صددرصدی مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند. همزمان با شلیک موشک‌ها، ۱۰فروند پهپاد هجومی نیروی هوافضای سپاه به‌طور همزمان از مبدا حرکت و اهداف ازپیش تعیین‌شده را منهدم کردند. اجرای قابلیت مانورپذیری موشک‌های سوخت جامد برای عبور از سپرهای دشمن، شلیک همزمان و اصابت همزمان و ارتقای آمادگی‌های رزمی از ویژگی‌های بخش نهایی رزمایش پیامبر اعظم17سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

 رزمایش نیرو‌های مسلح، آموزشی و براساس برنامه‌هایی است که نیرو‌های مسلح برای ارتقای آمادگی و توانمندی‌هایی خود
 صورت داده و جزء بدیهیات نیرو‌های دفاعی تمامی ارگان‌های مسلح است. رزمایش نیرو‌های سپاه به‌لحاظ تنوع تاکتیک‌ها و استفاده از تجهیزات و فناوری مدرن، رزمایش منحصر‌به‌فردی است که تنها گوشه‌ای از اقتدار جمهوری اسلامی را به رخ جهانیان می‌کشد. رزمایش پیامبر اعظم(ص) رژیم‌صهیونیستی در بازه زمانی کنونی که به‌ویژه در مذاکرات قرار داریم، به‌دنبال تهدید جمهوری اسلامی است که این رزمایش در نوع خود پاسخی کوبنده به اقدامات این رژیم است. همچنان‌که برگزاری این رزمایش، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشته و همگان را بر آن داشته تا به قدرت دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی اذعان کنند و البته در این بین آن‌هایی که باید از این قدرت هراس داشته باشند، متوجه جایگاه نظامی و دفاعی ما شده‌اند.

هشدار فرمانده قرارگاه خاتم به تهدید دشمنان
 البته تهدیدات توخالی رژیم‌صهیونیستی با واکنش فرماندهان نظامی ایران مواجه شده همچنان‌که سرلشکر رشید، فرمانده  قرارگاه مرکزی خاتم هشدار می‌دهد که هرگونه اقدام و تهدید نظامی علیه تاسیسات صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، به معنای موافقت آمریکا محسوب می‌شود و در پاسخ به آن ایران تمام مراکز و پایگاه‌هایی که در همین فضایی که هواپیمای دشمن عبور کرده‌ و ایران را مورد تجاوز قرار داده‌اند آن‌ها را به اضافه مبدا تجاوز در هم خواهیم کوبید.

 سرلشکر باقری: رزمایش پیامبراعظم(ص) پاسخی به تهدیدات اخیر صهیونیست‌ها بود
 روز گذشته نیز سرلشکر باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه این رزمایش در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری رزمایش مشترک پیامبر اعظم۱۷ سپاه گفت: این رزمایش توانست تمامی اهداف خود را اعم از اهداف عملیاتی، شلیک‌ها، تاکتیک‌ها در دریا، خشکی و آسمان را به‌طور کامل محقق کند. وی تاکید کرد: این رزمایش از قبل طراحی شده بود اما تهدیدهای فراوان و توخالی مسوولان رژیم‌صهیونیستی در روزهای اخیر باعث شد تا این رزمایش در این زمان مقرر صورت بگیرد و جزو موفق‌ترین رزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران تاکنون بود. فرمانده ستادکل نیروهای مسلح افزود: همانطورکه تصاویر به همه جهان نشان داده خواهد شد، انواع موشک‌ها از مسیرهای متفاوت اما برای یک هدف مشخص به‌طور همزمان و با دقت تمام اصابت کردند و هدف طراحی‌شده را در مسافت بسیار دور کاملا منهدم کردند. این بخشی از قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران است. یعنی 16موشکی که به‌طور همزمان به هدف اصابت کرد، بخش کوچکی از صدها موشکی است که می‌تواند به‌طور همزمان به هر هدفی که آن کشور قصد مخاصمه و تهاجم به ایران را داشته باشد اصابت و انهدام کاملی را ایجاد کند.

سردار سلامی: صهیونیست‌ها دست از پا خطا کنند، دستان‌شان را قطع خواهیم کرد
 سرلشکر سلامی، فرمانده کل سپاه نیز در حاشیه این رزمایش، برگزاری آن را به‌ویژه در بخش موشکی دارای پیام‌های بسیار واضح و آشکار توصیف و تصریح کرد: پیام این رزمایش هشدار جدی، واقعی و میدانی به تهدید‌های مقام‌های رژیم‌صهیونیستی است که مراقب اشتباهات و خطا‌های خود باشند و اگر دست از پا خطا کنند، دستان‌شان را قطع خواهیم کرد.فرمانده کل سپاه فاصله بین عملیات واقعی و رزمایش موشکی سپاه را تنها در تغییر زوایای پرتاب موشک دانست و اظهار کرد: بنابراین دشمنان باید مراقب حرف‌ها و صحبت‌های‌شان باشند. وی در ادامه آزمایش سامانه‌های موشکی دقیق و به‌روز‌تر شده نیروی هوافضای سپاه و پرتاب‌های همزمان از نقاط متعدد به‌سوی یک هدف واقعی شبیه‌سازی‌شده را از اهداف این رزمایش برشمرد و گفت: این رزمایش ترکیبی از حرکت پهپاد‌های تهاجمی و موشک‌های بالستیک نقطه‌زنی بود که امروز توانست اهداف نزدیک به واقعیت ما را به شکل ۱۰۰درصد محقق کند.فرمانده کل سپاه در پایان انطباق عملیات تمرینی و واقعی را از محاسن رزمایش موشکی برشمرد و گفت: همگان مشاهده کردند، اهداف ازسوی تمام موشک‌های پرتاب‌شده در آن واحد مورد هدف قرار گرفتند و منهدم شدند، این شرایط دقیقا شرایط واقعی است.
 
سردار حاجی‌زاده: موشک‌های بالستیک قابلیت مانور در جهات مختلف پیدا کرده‌اند
 همچنین سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در حاشیه برگزاری این مرحله گفت: ما توانسته‌ایم به موشک‌های بالستیک هم جهت بدهیم تا در جهات مختلف حرکت کنند و مانور بدهند و این پدیده کار دشمن را بسیار سخت می‌کند. فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ادامه داد: زدن موشک‌های بالستیک برای سامانه‌های پدافندی خیلی سخت است و درصد کمی را می‌توانند مورداصابت قرار بدهند ولی با این کاری که انجام شد تقریبا صد‌ها میلیارد دلار هزینه‌های دشمنان ما ضربدر صفر شد و دیگر ارزشی ندارد. سردار حاجی‌زاده گفت: دشمنان دیگر نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که این موشک‌ها از چه جهتی و در چه نقطه‌ای فرود می‌آید چون سرعت نسبی موشک‌های پدافندی و موشک‌های بالستیک با سرعتی حدود ۱۵-۲۰ ماخ به هم نزدیک می‌شوند. اگر نقطه آینده و معادله مسیر را نتوانند دربیاورند، کار خیلی مشکلی خواهند داشت.
 
تهدیدات توخالی
 بنابراین گزارش، در شرایطی که جمهوری اسلامی مشغول مذاکره بر سر احیای برجام و همزمان دولت سیزدهم وارد گفت‌وگو با همسایگان و رقبای منطقه‌ای خود شده، لفاظی‌های مقامات رژیم‌صهیونیستی علیه ایران شدت گرفته است. مقامات این رژیم تاکنون بارها تهدید کرده‌اند که تاسیسات اتمی ایران را هدف حمله قرار خواهند داد. در جدیدترین این تهدیدات، بنی گانتس، وزیر دفاع این کشور طی دیدارهایش با مقام‌های آمریکایی یک جدول زمانی برای حمله احتمالی به ایران ارائه داده است؛ تهدیداتی که البته با علامت سوال رسانه‌ها مواجه شده است، چراکه تحلیلگران اعتقاد دارند رژیم‌صهیونیستی توانایی عملی ساختن تهدیداتش را ندارد. در همین زمینه نیویورک‌تایمز به نقل از چند مقام و کارشناس ارشد نظامی فعلی و سابق رژیم‌صهیونیستی نوشت: این کشور توانایی انجام حمله‌ای که بتواند برنامه هسته‌ای ایران را نابود کرده یا حتی به تاخیر بیندازد، «حداقل به این زودی‌ها ندارد.» یک اندیشکده آمریکایی روز دوشنبه در تحلیلی بر بی‌فایده بودن ادعای صهیونیست‌ها در زمینه حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران صحه گذاشت و نوشت: علاوه‌بر چالش‌های عملیاتی در اجرای چنین حمله‌ای نظامی، به‌ویژه با توجه به استقرار یگان‌های زمین به هوا ازسوی نیروهای ایران که عمدتا براساس سامانه موشکی «اس-۳۰۰» و سامانه‌های بومی مانند «باور-۳۷۳» و «سوم خرداد» است، تل‌آویو با چالش‌های راهبردی دیگر روبه‌رو است. علاوه‌براین، برخلاف حملات رژیم‌صهیونیستی به برنامه‌های هسته‌ای عراق و سوریه که هیچ واکنشی در پی نداشت، ایران و نیروهای منطقه‌ای آن به حمله به ایران پاسخ خواهند داد؛ به عبارت دیگر، 1.5میلیارد دلاری که به نیروهای دفاعی رژیم‌صهیونیستی برای تدارک حمله نظامی احتمالی به ایران داده شده، تنها آغاز هزینه‌های رژیم‌صهیونیستی است، چراکه پاسخ «محور مقاومت» عواقب نجومی برای رژیم‌صهیونیستی خواهد داشت.

 

ارسال نظر