|
شناسه خبر: 5940

محمد اسلامی از تولید سوخت ایران برای نیروگاه بوشهر در آینده‌ای نزدیک خبر داد

تولید بومی سوخت هسته ای‏

در آستانه هشتمین دور مذاکرات وین، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که جمهوری اسلامی قادر به تولید سوخت هسته‌ای است و انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک این سوخت را در نیروگاه هسته‌ای بوشهر مورد استفاده قرار دهد.

«محمد اسلامی»، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه با خبرگزاری «ریانووستی» روسیه تصریح کرد: «ایران قادر به تولید سوخت هسته‌ای است. ما گفت‌وگوهایی را با روس‌اتم داشتیم و امیدواریم که در چارچوب تعاملات خود براساس طرح‌ها و قراردادهایی که به نتیجه می‌رسانیم، بتوانیم استفاده از سوخت ایران را در راکتور بوشهر آغاز کنیم.»
وی که پیش از این درخصوص تامین منابع مالی هزینه‌های نیروگاه بوشهر سخن به میان آورده بود در بخشی از مصاحبه تصریح کرد که ایران تمامی بدهی‌های روسیه مرتبط با نیروگاه بوشهر را پرداخت کرده است و گفت: «ایران تمامی بدهی‌های روسیه مربوط به نیروگاه هسته‌ای را پرداخت کرده است.»
اسلامی درباره روند ساخت دو نیروگاه دیگر در بوشهر هم گفت: ما عقب‌ماندگی داریم و از زمانبندی عقب هستیم و امیدواریم با شرایطی که درحال رایزنی هستیم، بتوانیم منابع مالی آن را تامین کنیم که ساخت دو نیروگاه نیز سرعت بگیرد.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی دی‌ماه۱۳۹۹ در اظهاراتی گفته بود: یادداشت تفاهمی با روسیه در این زمینه امضا کردیم و یک نقشه‌راه ۱۰ساله که الان پنج سال آن گذشته که بتوانیم سازنده سوخت نیروگاه بوشهر باشیم.
وی همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت: تهران قصد ندارد از سطح ۶۰درصد غنی‌سازی اورانیوم فراتر رود. طبق گزارش این خبرگزاری، اسلامی در پاسخ به این سوال که «اگر طرف‌ها نتوانند به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردند، آیا ایران از ۶۰درصد غنی‌سازی اورانیوم فراتر خواهد رفت»، پاسخ داد «خیر».وی تاکید کرد که هدف برنامه هسته‌ای تهران حمایت از نیازهای تولید صنعتی کشور و همچنین نیاز مصرف‌کنندگان ایرانی به کالاهای خاص است.رئییس سازمان انرژی اتمی افزود: تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ما براساس توافقات، اساسنامه و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شود.
پیش‌تر، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص ادعاهای صهیونیست‌ها در ارتباط با غنی‌سازی اورانیوم در ایران با درصد غنای ۹۰درصد گفت: «خیر، ما چنین اطلاعاتی نداریم. یادآوری می‌کنم که تنها نهاد حاضر در تاسیسات هسته‌ای ایران آژانس است. درحال‌حاضر هیچ غنی‌سازی ۹۰درصدی در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد».
وی در این خصوص ادامه داد: «ما غنی‌سازی پنج درصد (در ایران) داریم، غنی‌سازی ۲۰درصد داریم، غنی‌سازی ۶۰درصد داریم که بسیار بالاست و بین ۶۰ تا ۹۰درصد، گام‌های اندکی فاصله وجود دارد و نگرانی‌هایی در این خصوص وجود دارد اما ما هیچ اطلاعاتی درباره غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۹۰درصد نداریم».
ایران اخیرا در اقدامی داوطلبانه و طی توافقی با آژانس اتمی، اجازه جایگزینی دوربین‌های جدید به جای دوربین‌های آسیب‌دیده مجتمع تسا در کرج را به این نهاد سازمان ملل داد.
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از آن اعلام کرد که براساس توافق صورت‌گرفته بین ایران و آژانس، دوربین‌های این نهاد در مجتمع تسای کرج طی روزهای آینده نصب خواهد شد. وی همچنین در نشستی خبری درباره دوربین‌هایی که قرار است در تاسیسات کرج نصب شوند توضیحاتی ارائه کرد.

 

ارسال نظر

 

  • بازار مسکن در آخرین روزهای سال چه وضعیتی دارد؟

  • «صبح‌نو» در گفت‌وگویی پیدا و پنهان بحران اوکراین و احتمال وقوع جنگ در شرق اروپا را بررسی کرده است