|
شناسه خبر: 5978

فیلم های برگزیده برای رقابت در جشنواره فجر معرفی شدند

سینما زنده می شود

بالاخره بعد از چند هفته گمانه‌زنی، اسامی 22فیلم راه‌یافته به بخش مسابقه جشنواره چهلم فیلم فجر اعلام شد.

اولین نکته مهمی که درباره چهلمین جشنواره فیلم فجر به چشم می‌آید، آغازبه‌کار و مدیریت جدید فرهنگی در کشور است. به‌واسطه روی‌کار آمدن دولت جدید، دستگاه فرهنگی دولت لباس نو به تن کرده و حالا این اولین آزمون وزارت ارشاد دولت آقای رئیسی است. محمد خزاعی که خودش تجربه دبیری جشنواره داشته و چند فیلم و سریال هم تهیه‌کنندگی کرده روی صندلی سازمان سینمایی نشسته و سیاست‌های سینمایی دولت را راهبری می‌کند. از طرفی، مسعود نقاش‌زاده که از سینماگران قدیمی کشورمان است دبیر این دوره از فجر است. هرچند که اصولا به دلیل تولیداتی که عمدتا محصول سیاست‌ها و مجوزهای دولت قبلی‌اند، فیلم‌های حاضر در این دوره از جشنواره را نمی‌توان خروجی دولت فعلی دانست اما بااین‌حال هیات انتخاب آثار تاحدودی دراین موضوع نقش‌آفرینی می‌کند.

رقبای جشنواره
اسامی فیلم‌های راه‌یافته به چهلمین جشنواره فیلم فجر به دبیری مسعود نقاش‌زاده ازسوی هیات انتخاب این رویداد اعلام شد. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، اسامی فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) چهلمین جشنواره فیلم فجر به شرح ذیل اعلام شد:
۱- ۲۸۸۸- کارگردان: کیوان علیمحمدی و علی‌اکبر حیدری به تهیه‌کنندگی کیوان علیمحمدی
۲- بدون قرار قبلی- کارگردان: بهروز شعیبی، تهیه‌کننده: محمود بابایی
۳- برف آخر- کارگردان: امیرحسین عسگری، تهیه‌کننده: حسن مصطفوی
۴- بی‌رویا- کارگردان: آرین وزیردفتری، تهیه‌کننده: سعید سعدی و هومن سیدی
۵- بی‌مادر- کارگردان: سیدمرتضی فاطمی، تهیه‌کننده: محمدرضا مصباح
۶- بی رو- کارگردان: مرتضی‌علی عباس‌میرزایی- تهیه‌کننده: مجید برزگر
۷- خائن‌کشی- کارگردان: مسعود کیمیایی- تهیه‌کننده: علی اوجی
۸- درب - کارگردان: سیدهادی محقق - تهیه‌کننده: سیدرضا محقق
۹- دسته دختران - کارگردان: منیر قیدی - تهیه‌کننده: محمدرضا منصوری
۱۰- شادروان - کارگردان: حسین نمازی- تهیه‌کننده: عباس نادران
۱۱- شب طلایی - کارگردان: یوسف حاتمی‌کیا- تهیه‌کننده: ابراهیم حاتمی‌کیا
۱۲- شهرک - کارگردان: علی حضرتی - تهیه‌کننده: علی سرتیپی
۱۳- صورت فلکی- کارگردان: حسین دارابی - تهیه‌کننده: محمدرضا شفاه
۱۴- ضد - کارگردان: امیرعباس ربیعی - تهیه‌کننده: محمدرضا شفیعی
۱۵- علف‌زار - کارگردان: کاظم دانشی - تهیه‌کننده: بهرام رادان
۱۶- لایه‌های دروغ - کارگردان: رامین سهراب - تهیه‌کننده: محسن صرافی، رامین سهراب
۱۷- ماهان- کارگردان: حمید شاه‌حاتمی - تهیه‌کننده: علی شاه‌حاتمی
۱۸- مرد بازنده - کارگردان: محمدحسین مهدویان - تهیه‌کننده: امیر بنان، کامران حجازی
۱۹- ملاقات خصوصی - کارگردان: امید شمس - تهیه‌کننده: امیر بنان
۲۰- موقعیت مهدی (باکری) - کارگردان: هادی حجازی‌فر - تهیه‌کننده: حبیب‌الله والی‌نژاد
۲۱ - نگهبان شب - کارگردان: رضا میرکریمی - تهیه‌کننده: رضا میرکریمی
۲۲- نمور - کارگردان: داوود بی‌دل- تهیه‌کننده: سیدیاسر جعفری
گفتنی است درصورتی‌که هر یک از فیلم‌های منتخب فهرست فوق، موفق به اخذ پروانه نمایش جشنواره نشوند یا نسخه‌ نهایی فیلم (Final DCP) را تا مهلت تعیین‌شده در گاهشمار جشنواره به دبیرخانه تحویل ندهند؛ فیلم‌های رزرو با نظر دبیر جایگزین خواهند شد. هیات انتخاب چهلمین جشنواره فیلم فجر متشکل از «بهروز افخمی»، «اسماعیل بنی‌اردلان»، «پوران درخشنده»، «حسین زندباف»، «مجید شاه‌حسینی»، «اسفندیار شهیدی» و «محمدحسین نیرومند» که کار بازبینی آثار متقاضی حضور در جشنواره را از دهم آذر آغاز کرده بودند و براساس گاهشمار جشنواره چهلم، یکشنبه
 پنجم دی به کار خود پایان دادند.

  6 غایب سرشناس جشنواره چهلم
 به گزارش سینمادیلی با اعلام فیلم های بخش مسابقه چهلمین جشنواره فیلم فجر فهرست بلندی از نام‌های سرشناسی به چشم می‌خورد که به دلایل مختلف در این جشنواره حضور ندارند.
بعد از سعید روستایی و مانی حقیقی که طی دو روز گذشته غیبت‌شان در جشنواره فجر را به‌دلیل آماده نبودن فیلم‌های‌شان اعلام کردند و حمید نعمت‌‌الله که با وجود پیگیری‌ها، جشنواره فجر مانع از حضورش در این جشنواره شد حالا نام «جنگ جهانی سوم» هومن سیدی هم در بین فیلم‌های غایب امسال به چشم می‌خورد. هرچند پیگیری‌ها حاکی از این است که «جنگ جهانی سوم» متقاضی حضور در جشنواره امسال نبوده است. غیبت «شب داخلی دیوار» اما اتفاق عجیب این فهرست است. فیلم جلیلوند تولید سال گذشته است و بعید است برای حضور در جشنواره آماده نباشد اما نسخه‌ای از آن به هیات انتخاب ارائه نشده است. اینکه دلیل غیبت این فیلم در جشنواره فجر چیست هنوز نامشخص است تا هر سه فیلم نوید محمدزاده در جشنواره فجر چهلم حضور نداشته باشند. «پیرپسر» اکتای براهنی دیگر غایب امسال است تا حامد بهداد و لیلا حاتمی به جمع بازیگران غایب جشنواره چهلم اضافه شوند.

انتظارات از سینما معقول باشد
«بهروز افخمی» در گفت‌وگو با مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، گفت: «سینما صنعت نیست که انتظار پیشرفت آن را داشته باشیم. سینما ممکن است در یک روند طولانی، رکود داشته باشد و به‌طورکلی نیز با همین روند مواجهیم. همه هنرها در دوره‌ای پیر می‌شوند، انرژی‌شان تخلیه و تمام امکانات بالقوه‌شان بالفعل می‌شود و تمام خواهد شد. صحبت از مرگ رمان خیلی وقت پیش مطرح شده بود؛ مرگ سینما نیز زمانی خواهد رسید؛ بنابراین نمی‌توان انتظار داشت سینما همواره در حال پیشرفت باشد.» کارگردان فیلم «گاوخونی» با اشاره به اینکه در 40سال اخیر سینمای ایران یک‌سری تحولات مربوط به شیوه و فرم اجراست، توضیح داد: «آنچه به محتوا و قصه مربوط می‌شود طی 20سال اخیر در فیلم‌ها به افکار، توقعات و توهمات طبقه متوسط اختصاص پیدا کرده است؛ یعنی طبقه‌ای که خودش را مرکز دنیا می‌بیند ولی درواقع 10‌درصد از مردم را شامل نمی‌شود و دغدغه‌هایش هم مهم نیست. سینما دستخوش تفکری شده است که پولدار دارد اما تفکر آن‌چنانی ندارد؛ البته خودش را متفکرتر از تمام اقشار نیز می‌داند. این نوع تماشاچی که بسیار اینترنت‌‌باز است و با گوشی موبایلش بسیار وقت تلف می‌کند، سینمای ایران را متوجه خودش کرده است و هر فیلمسازی که می‌خواهد فیلمش را بسازد، فکر می‌کند که این قشر از جامعه را باید راضی نگه دارد و این خودش یک انحطاط در سینما محسوب می‌شود.»

22فیلم از بین 60فیلم
عضو هیات انتخاب چهلمین جشنواره فیلم فجر درباره نقدهایی که به انتخاب آثار این دوره می‌شود، توضیحاتی را ارائه کرد. به گزارش ایلنا، محمدحسین نیرومند، عضو هیات انتخاب چهلمین جشنواره فیلم فجر و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور سینمایی درباره انتخاب ۲۲فیلم این دوره گفت: ۷۴فیلم حائزشرایط حضور در جشنواره فیلم فجر شدند و در فهرست اولیه‌ای که به ما دادند، حضور داشتند اما تعدادی از این فیلم‌ها یا به‌دلیل انصراف یا به‌دلیل اینکه آماده نبودند، برای هیات انتخاب به نمایش درنیامد. به همین دلیل هیات انتخاب این دوره نهایتا ۶۰فیلم را مورد ارزیابی قرار داد. بسیاری از فیلم‌هایی که اسامی آن‌ها مطرح شده است، اصلا در این لیست ۷۴فیلم حضور نداشتند. این ۶۰فیلم نهایی دیده شد و تمام این ۲۲فیلم اعلام شده صرفا با نظر و رأی هیات انتخاب به جشنواره راه پیدا کردند.
وی افزود: با اینکه طبق آیین‌نامه هیات انتخاب به‌عنوان مشاوران دبیر معرفی می‌شوند و دبیر جشنواره حق وتوی رأی آن‌ها را دارد اما دبیر جشنواره نیز هیچ‌گونه اعمال نظری و رأی برای انتخاب فیلم‌ها نکرد و فقط همراه هیات انتخاب به تماشای دو یا سه اثر نشست. صفر تا صد انتخاب همه فیلم‌ها ازسوی اعضا انجام شد.
مشاور هنری وزیر ارشاد درباره اینکه آیا در این دوره فیلمی بوده است که ازسوی نهادها یا سازمان‌های خارج از سازمان سینمایی حذف شده باشد، توضیح داد: طبق آیین‌نامه هیچ فیلمی حق نمایش عمومی ندارد تا آنکه مجوز و پروانه نمایش آن صادر شود؛ بنابراین فیلمی که ازسوی هیات انتخاب پذیرفته می‌شود باید بتواند پروانه نمایش خود را تا زمان برگزاری جشنواره اخذ کند. خوشبختانه امسال این اتفاق رخ داد که شورای پروانه نمایش به‌صورت موازی با هیات انتخاب کارها را دیدند و این ۲۲فیلم تا جایی که من اطلاع دارم مشکلی برای پروانه نمایش نخواهند داشت.
وی اضافه کرد: چون بعضی از فیلم‌ها ناقص بودند؛ مثل همه جشنواره‌ها - چون من سه دوره عضو هیات انتخاب بوده‌ام- باید نسخه نهایی فیلم در اواخر دی‌ماه یا اوایل بهمن دوباره به پروانه نمایش ارائه شود و مجوز اکران عمومی بگیرد. نیرومند در پاسخ به اینکه آیا فیلمی در بین آثار وجود داشت که به جهت آماده نبودن چند سکانس یا پلان کنار گذاشته شود، تصریح کرد: فیلمی که قد و قواره جشنواره را داشته باشد با چند پلان یا سکانس آماده نشده، حذف نمی‌شود و این دوره هم این اتفاق درمورد هیچ فیلمی نیفتاد.
وی درباره اینکه بررسی فیلم‌های راه‌یافته نشان می‌دهد که جشنواره این دوره تک‌ساحتی شده است و عملا همه نگاه‌ها و جریان‌ها در جشنواره حاضر نیستند، عنوان کرد: این نقد را تا حدودی می‌توانم بپذیرم اما چون شما و مخاطبان هنوز فیلم‌ها را ندیده‌اید، این تصور را دارید که چنین اتفاقی رخ داده است؛ چون شما با فهرستی از جوان‌هایی طرف هستید که گمنام هستند، فکر می‌کنید که فیلم‌های شاخصی در جشنواره حضور ندارند؛ بنابراین از نظر من این اظهارنظر غیرکارشناسانه است.
عضو هیات انتخاب چهلمین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: سیاست کلی این دوره این بود که فیلم‌ها باید به‌لحاظ کیفی، فیلم استانداردی باشند و برای مخاطب عمومی جذابیت موردنظر را دارا باشند. ضمن کیفیت فنی و هنری بتوانند مخاطبان را نیز جذب کنند. من به شما عرض می‌کنم که در بین فیلم‌های این دوره حتما فیلم‌های چالشی هم حضور دارند.
وی در پایان تشریح کرد: در بین این ۲۲فیلم اگر اشتباه نکنم ۹فیلم کارگردان‌اولی هستند و واقعا فیلم ساختند. در دوره‌های قبل این دوستان بیشتر فیلم‌های جشنواره‌ای می‌ساختند و علاقه‌مند بودند که فیلم‌های‌شان در جشنواره‌های خارجی دیده شود اما خوشبختانه امسال این کارگردان‌ها فیلم ساخته‌اند تا مخاطب ببیند و مورد توجه قرار گیرد. در سال‌های گذشته اگر یک کارگردان‌اولی مورد توجه قرار می‌گرفت، من فکر می‌کنم این دوره حداقل دو، سه‌نفر هستند که به چشم خواهند آمد.

سبقت حوزه هنری از اوج
 سازمان اوج یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های فرهنگی کشور است که در سال‌های اخیر تولیدات زیادی در حوزه سینما داشته است. درچند سال اخیر، این سازمان نمایندگانی در جشنواره 
فیلم فجر داشت که برخی از آن‌ها موفق و تعدادی ناموفق بودند اما انگار دوره چهلم نقطه‌ای بود برای حضور چندساله این سازمان در جشنواره فیلم فجر. تنها نماینده رسمی اوج، یعنی «مسیح، پسرمریم» ساخته علی جعفرآبادی در لیست حاضران در مسابقه جشنواره نیست. فیلم سینمایی «مسیح، پسرمریم» درامی اجتماعی از دهه۵۰ شمسی است که گفته شده قصه‌ای متفاوت را روایت می‌کند. پانته‌آ پناهی‌ها، امیر نوروزی، بهرام ابراهیمی، پاوان افسر، مهرداد ضیایی، حمید ابراهیمی، گلنوش قهرمانی، منصور نصیری و المیرا دهقانی برخی بازیگران اصلی این فیلم‌اند.
اما از سوی دیگر، حوزه هنری این دوره، سال شلوغ و کم‌نظیری را تجربه می‌کند. حوزه هنری امسال با چهار فیلم در جشنواره حضور دارد. «صورت فلکی» ساخته حسین دارابی، «دسته دختران» به کارگردانی منیر قیدی، «ضد» ساخته امیرعباس ربیعی و «شادروان» به کارگردانی حسین نمازی این چهار فیلم هستند. با این اوصاف دوره چهلم جشنواره فجر یکی از شلوغ‌ترین رویدادهای سینمایی برای حوزه به حساب می‌آید.

3 چهره جشنواره‌ای
هرچند فیلمسازان مهمی از سینمای ایران هستند که در این دوره حضور ندارند اما بااین‌حال در همین لیست هم کارگردانانی حضور دارند که قطعا آثارشان کنجکاوی‌برانگیز است و از سوی دیگر، در جشنواره‌ها حضور موفقی داشته‌اند.
محمدحسین مهدویان
انگار قرار نیست رکورد حضور متوالی او در جشنواره فجر شکسته شود. او امسال هم مهمان فجر است و این بار «مرد بازنده» را رونمایی خواهد کرد. مهدویان پس از اکران «شیشلیک» در دوره قبلی جشنواره سراغ ساخت «زخم‌کاری» برای شبکه نمایش خانگی رفت که اتفاقا با موفقیت هم همراه شد اما حضور در شبکه نمایش خانگی نتوانست مهدویان را از جشنواره دور کرده و او توانست در دقیقه90 مجوز ساخت فیلم جدیدش را دریافت کند و سراغ تولیدش برود. در توضیح «مردبازنده» آمده که این فیلم فضایی جدی و جنایی دارد. باید دید که آیا کارگردان «ماجرای نیمروز» بازهم به ژانری که به‌خوبی می‌شناسد بازگشته یا «مردبازنده» فضای دیگری دارد. تهیه‌کنندگی «مردبازنده» برعهده امیر بنان است.
 
بهروز شعیبی
بهروز شعیبی از آن دسته سینماگرانی است که از ابتدای دوران نوجوانی وارد سینما شده است. شعیبی در ابتدا با بازیگری و دستیاری کارگردان کارش را شروع و سپس در مقام کارگردان کارش را در سینما ادامه داد. «دهلیز» را در سال91 ساخت و توانست خودش را به‌عنوان یک استعداد جدید معرفی کند. او دو سریال به نام‌های «پرده‌نشین» و «گلشیفته» را هم کارگردانی کرد و روند صعودی‌اش را با فیلم‌های «سیانور» و«دارکوب» ادامه داد. آخرین ساخته بهروز شعیبی «روز بلوا» بود که با اقبال چندانی روبه‌رو نشد. او حالا با «بدون قرار قبلی» وارد کارزار جشنواره فیلم فجر شده است. رویدادی که او به‌عنوان فیلمساز و عضو هیات انتخاب چندباری در آن حضور داشته است.
 
رضا میرکریمی
یکی دیگر از چهره‌های شاخص جشنواره دوره چهلم، رضا میرکریمی است. او با «کودک و سرباز» و 
«زیر نور ماه» حسابی شناخته شد و نوید پیدایش کارگردانی دغدغه‌مند و بااستعداد را داد؛ البته او خیلی قبل‌تر سریال «بچه‌های مدرسه همت» را هم ساخته بود. او در سال83 برای «خیلی دور، خیلی نزدیک» در جشنواره برگزیده شد و توانست خودش را به‌عنوان یکی از فیلمسازان مهم ایرانی جا بیندازد؛ البته فیلم «ما همه با هم هستیم» را هم تهیه کرده که در کارنامه‌اش یک علامت سوال به‌شمار می‌رود. میرکریمی چند دوره مدیرعامل خانه سینما و دبیر جشنواره جهانی فجر هم بوده است. او دو سال پیش با «قصر شیرین» بازگشت موفقی به رقابت‌های سینمای ایران داشت. او امسال «نگهبان شب» را به جشنواره آورده است.

 

ارسال نظر