|
شناسه خبر: 6065

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با تحلیلگران عراقی، لبنانی و فلسطینی به بررسی تحولات منطقه پس از شهادت سردار سلیمانی پرداخت

عصر جدید مقاومت

دومین سالروز «قهرمان ملت و امت» در حالی سپری می‌شود که منطقه غرب آسیا دستخوش تحولات و تغییرات اساسی است. «فرمانده وفاق‌آفرینی» که نقش و جایگاه ویژه‌ای در میان قشرهای مختلف، نه‌تنها ایران بلکه جهان اسلام داشت و فرقی میان شیعه و سنی قائل نبود.

«سردار دل‌ها» که نماینده ایران بزرگ در خارج از مرزها بود، در مبارزه با تروریست‌های آمریکایی و داعشی چنان ایثارگری و رشادت از خود نشان داد که به «نماد وحدت ملی» و «پیوند ملت‌ها» تبدیل شد و خط بطلانی بر رویای خاورمیانه آمریکا کشید. قهرمانی که معتقد به «صدای واحد» مقاومت که همان اخراج اشغالگران آمریکایی از منطقه است، بود و در این راه پیروز شد؛ اخراجی که نمونه بارز آن را اخیرا در افغانستان دیدیم و اکنون زمزمه اخراج نیروهای اشغالگر در برخی پایگاه‌های نظامی عراق شنیده می‌شود و می‌رود که به‌زودی شاهد خارج شدن اشغالگران آمریکایی از منطقه غرب آسیا باشیم، تا مگر با اخراج آن‌ها از منطقه، ثبات و آرامش در منطقه حاکم شود. شهادت سردارسلیمانی و ابومهدی المهندس عصر جدیدی در برادری دو ملت ایران و عراق و کشورهای محور مقاومت به وجود آمد که موجبات هم‌افزایی بیشتر و «پیوند ملت‌ها» را موجب شد. روایت مقاومت از فرمانده مقاوم که الگوی تمام آزادیخواهان است، هرچند نیازمند تالیف چندین جلد کتاب است اما بر آن شدیم تا در آستانه سالروز «فرمانده کاریزماتیک محور مقاومت»، گفت‌وگویی با تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و تحلیلگران عراقی، لبنانی و فلسطینی داشته باشیم.

 اعتراف صهیونیست‌ها به اقدامات تروریستی
 «ماهرعبدالجوده زیدی»، تحلیلگر عراقی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، ضمن گرامیداشت دومین سالروز شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس اظهار داشت: همان‌گونه که رسانه‌های جهان گزارش دادند و برای همگان هم روشن شده است، ترور شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس اقدامی جنایتکارانه‌ ازسوی رژیم‌صهیونیستی و آمریکاست که برخی رژیم‌های مرتجع منطقه نیز در آن دخالت داشتند. حتی عنوان شده که رصد دستگاه‌های موبایل آن‌ها هم در دستورکار صهیونیست‌ها بوده است.وی افزود: این موضوعی است که مورد تحلیل کارشناسان رسانه‌ها هم قرار گرفت که هواپیمایی که اقدام به ترور رهبران مقاومت کرده از کدامین پایگاه نظامی این پرواز تروریستی را انجام داده است. هدف قراردادن شهیدسلیمانی و ابومهدی المهندس ازاین‌جهت برای صهیونیست‌ها و آمریکا مهم تلقی می‌شد که جبهه مقاومت در مبارزه با گروه‌های تروریستی منطقه به پیروزی‌های چشمگیری دست یافته بود.این تحلیلگر عراقی تاکید کرد: پیروزهایی که در عراق، سوریه، فلسطین و یمن آن‌ها را دیدیم نتیجه رشادت‌ها و ایثارگری‌های جبهه مقاومت بوده که اکنون نیز ادامه دارد.
 
حاج‌قاسم یک لشکر بود
 «علی الجابری»، کارشناس عراقی نیز در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، با تشریح وضعیت عراق پس از شهید سردار سلیمانی، گفت: عراق امروز را باید در دو موضوع متفاوت تحلیل کرد؛ عراق قبل از حاج‌قاسم و عراق پس از حاج‌قاسم. درواقع حاج‌قاسم یک نفر نبود، یک لشکر بود.
وی با بیان اینکه او برای اخراج تروریست‌ها از عراق مبارزه می‌کرد، اظهار داشت: سردارسلیمانی پیروزی‌های زیادی به دست آورد که ثمرات آن را در عراق امروز می‌بینیم، حتی پس از شهادتش هم تاثیرگذار شد، چراکه ریختن خون او و دیگر یارانش موجب تصویب قانونی در پارلمان عراق شد تا نیروهای نظامی آمریکا از عراق اخراج شوند؛ اخراجی که امروز به خواسته محور مقاومت و مردم منطقه تبدیل شده است و آمریکایی‌ها باید از غرب آسیا خارج شوند.
 این کارشناس عراقی گفت: هرچند عراقی‌ها و ایرانی‌ها دارای فرهنگ‌های مشترک دینی و تاریخی هستند و مشترکات دیگری در روز تشییع شهدا به‌وضوح دیده شد، پیوندی متفاوت میان دو ملت گره خورده شد؛ پیوندی که هرساله در مراسم اربعین حسینی و پیاده‌روی زائران حسینی بیشتر آن را می‌دیدیم. به برکت رشادت‌ها، ایثارگری‌های حاج‌قاسم، ارتش عمومی شیعی ایجاد شد. این ارتش از سوریه، عراق، فلسطین، یمن و... با یکدیگر در ارتباط هستند. به برکت خون شهدای مقاومت است که امروزه آرامش و ثبات در کشورهای مقاومت برقرار است که این امر همچنان ادامه دارد.
 
////////////////
 
عصر جدید مقاومت
 «علی فاهم»، روزنامه‌نگار و نویسنده عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به اینکه شهادت رهبران مقاومت موجبات «هم‌افزایی و پیوند ملت‌ها» را بیشتر از گذشته فراهم ساخت، گفت: پس از شهادت سرداران محور مقاومت به دست آمریکا و رژیم‌صهیونیستی، می‌توان گفت؛ «عصر جدیدی» در روابط ملت‌های مسلمان به‌خصوص کشورهای مقاومت، ایجاد شده است؛ البته، در برادری دو ملت ایران و عراق، برادران دو ملت که به یکدیگر عشق و محبت ایثار می‌کنند.وی شهادت شهدای مقاومت را موجب هم‌افزایی بیشتری میان دو ملت ایران و عراق دانست و تاکید کرد: ملت‌هایی که با یکدیگر برادرند و در یک مسیر واحد قرار گرفتند. ملت‌هایی که همه نیرنگ‌ها و فتنه‌های دشمنان را به‌خوبی می‌شناسند و آن‌ها را در نطفه خفه می‌کنند.  «علی فاهم» بیان داشت: شهادت این فرماندهان، برای ما به‌مانند پیروزی است، پیروزی که مرجعیت آن را موردتاکید قرار داده، پیروزی بر خطرات و هجوم فتنه‌انگیزانه برخی دولت‌ها که عراق را با خطر مواجه ساخته، خطراتی که ملت عراق را تهدید می‌کند، مسبب این خطرات و تهدیدها آمریکا، رژیم‌صهیونیستی و دولت‌های خلیج هستند. اینگونه رشادت‌ها و درایت رهبری ایران، قهرمانی بسیج مردمی(حشدالشعبی) و فتوی مرجعیت پیروزی در برابر داعش جنایتکار را تحقق بخشید و توطئه‌های دشمنان را با شکست روبه‌رو کرد.این فعال رسانه‌ای عراقی تاکید کرد: ما عراقی‌ها به‌خصوص مردم و دوستداران حشدالشعبی عهد می‌بندیم که پاس بداریم قهرمانی و ایثارگری قهرمانانی همچون قاسم‌سلیمانی، ابومهدی المهندس و همه شهدا این جنگ پیروزمندانه را. جنگی تروریستی که خطراتی را برای عراق به همراه داشت و موجب شد تا همسایه‌اش در هنگام خطر به کمکش بشتابد و حتی فرمانده‌اش را در این راه فدا کند. درود خدا بر تو باد از زمان تولد تا زمان شهادتت و تا زمانی که بار دیگر مبعوث خواهید شد.

فوران آتش‌فشان ضدصهیونیستی
 
«می صبحی الخنساء»، نویسنده و حقوقدان لبنانی نیز در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: در ابتدا درود می‌فرستم به روح شهدای قهرمانی همچون سلیمانی و ابومهدی که با مقاومت و ایستادگی در برابر جنایتکاران آمریکایی و صهیونیستی و گروه‌ تروریستی داعش، موجبات ثبات و آرامش را در منطقه غرب آسیا فراهم کردند.
وی با اشاره به اعتراف رژیم‌صهیونیستی به دست داشتن در شهادت سرداران مقاومت که یک عملیات مجرمانه و قابل‌پیگیری است، گفت: اینکه رژیم‌صهیونیستی یا آمریکا به دست داشتن در شهادت این شهدا اشاره می‌کنند، اقدامی جنایتکارانه است که می‌تواند ازسوی جمهوری اسلامی ایران مورد پیگرد قانونی در سازمان‌های بین‌المللی قرار گیرد و با این اعتراف و اذعان صهیونیست‌ها به ادامه اقدامات تروریستی خود که این روزها صورت گرفت، باید به‌عنوان جنایتکار جنگی موردبازخواست قانونی سازمان‌های بین‌المللی قرار گیرند.
وی افزود: شکی نیست که رژیم‌صهیونیستی از گفت‌وگوهای سازنده ایران در مذاکرات هسته‌ای ناراحت است و دست به هر اقدام یا واکنشی می‌زند تا این گفت‌وگوها و مذاکرات به‌خوبی پیش نروند و چه‌بسا با شکست مواجه شوند. صهیونیست‌ها از اینکه تحریم‌های ظالمانه اقتصادی علیه ایران تاثیرگذار نبوده است ناراحت هستند. آن‌ها از اینکه ایران همچنان پیروز و سربلند دیده می‌شود ناراحت هستند؛ ازاین‌رو است که رسانه آن‌ها دست به فضاسازی و انتشار اخباری می‌زنند که نشان‌دهنده ترس و شکست آن‌هاست.
این حقوق‌دان لبنانی تاکید کرد: پس از شهادت شهیدسلیمانی می‌بینیم که به برکت تلاش این شهدا، محور مقاومت همچنان پیشرفت‌های خودش را حفظ کرده و حتی با شهادت آن‌ها، ایستادگی ملت‌ها در برابر دشمنان افزایش هم یافته، دشمنان در تلاش‌اند تا با شکل‌گیری جنگ داخلی در منطقه به‌خصوص لبنان وضعیت را به سمتی ببرند که به توطئه‌های خود دست یابند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: معتقدم که این آتش‌فشان ضد صهیونیستی به‌زودی فوران می‌کند و این رژیم غاصب و هم‌پیمانانش با شکست روبه‌رو خواهند شد. پس از شکست و نابودی رژیم‌صهیونیستی است که می‌توان گفت جهان و منطقه غرب آسیا در صلح و آرامش به سر خواهد برد.
 
////////////
 
عقب‌نشینی آمریکا از منطقه نتیجه درایت شهیدسلیمانی است
 
ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران نیز در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تاکید کرد: دومین سالروز شهادت، «مهندس جبهه مقاومت» حاج‌قاسم سلیمانی و همرزمانش درحالی سپری می‌شود که آمریکا در منطقه غرب آسیا درحال خارج شدن است. این شکست و عقب‌نشینی آمریکا نتیجه درایت و فرماندهی حاج‌قاسم است.
وی تاکید کرد: اکنون مبارزات جبهه مقاومت در عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و یمن به نتیجه نشسته است، چراکه فرماندهی حاج‌قاسم شاهد تحول شگرفی در نوع خود بود. به‌دلیل همین درایت حاج‌قاسم است که آمریکا درحال تخلیه پایگاه‌های نظامی خود در عراق است یا اینکه از افغانستان خارج می‌شود.
نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران با بیان اینکه حاج‌قاسم به‌عنوان فرمانده سپاه قدس و جبهه مقاومت نقش تاثیرگذاری در شکست تروریسم و جنگ‌های تروریستی در منطقه داشته است، افزود: حتی شکست رژیم‌صهیونیستی در غزه و پیروزی‌های مقتدرانه‌ای را که در جنگ‌های مختلف غزه شاهد آن بودیم می‌توان نشان از درایت این فرمانده شجاع دانست.
 
صدای واحد مقاومت
 
وی تاکید کرد: اکنون جبهه مقاومت در عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، یمن همه با هم یک «صدای واحد» دارند و آن اینکه آمریکا باید از منطقه خارج شود؛ لذا ایالات‌متحده، همان‌طور که پس از 20سال اشغالگری مجبور به ترک افغانستان شد، با ایستادگی و مقاومت از عراق و منطقه نیز اخراج خواهد شد.
ابوشریف خاطرنشان کرد: ترور حاج‌قاسم یکی از جنایت‌هایی است که رژیم‌صهیونیستی در آن نقش داشته است؛ جنایت‌هایی که کماکان و هر روز ازسوی صهیونیست‌ها در فلسطین و دیگر کشورهای منطقه می‌بینیم. رژیم‌صهیونیستی مرکز شر و فساد در منطقه است و ردپای آن در ترور حاج‌قاسم نیز دیده شده است. رژیم اسراییل با استفاده از امکانات و سازمان‌های فساد و جاسوسی خود در ترور شهیدسلیمانی نقش داشت؛ حادثه‌ای تروریستی که به آن هم اذعان کردند. با نابودی این غده سرطانی شاهد امنیت و ثبات در منطقه خواهیم بود. ان‌شاءالله.
 
//////////////////
 
سردار سلیمانی؛ خالق مدرسه مقاومت در منطقه
 
«خالد القدومی»، نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران در گفت‌وگو با «صبح‌نو» با بیان اینکه سردار شهید قاسم سلیمانی در فلسطین به‌عنوان یک الگوی مقاومت، ایثار و شجاعت شناخته شده است، اظهار داشت: بدون شک او یکی از آزادگان عالم بود که مقامات سیاسی و نظامی رژیم‌صهیونیستی به شجاعت او اعتراف و حتی به شهادت رساندن ایشان نیز اذعان کردند؛ اقدامی جنایتکارانه که براساس اخبار منتشرشده ازسوی غرب، نقش اطلاعاتی رژیم‌صهیونیستی و آمریکا در آن کاملا مشخص و روشن است. حتی مصاحبه‌ها و نشست‌های خبری دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا و اعتراف اخیر مقامات صهیونیستی به نقش داشتن در شهادت سردار مقاومت گواه این مطلب است که اسراییل در این حادثه نقش داشته است.
وی حاج‌قاسم را خالق مدرسه مقاومت نامید و گفت: دشمنان مقاومت در منطقه از پیروزی‌ها مداوم و گسترش تفکر مقاومت در هراس بودند، چراکه حاج‌قاسم مبتکر ایجاد «مدرسه مقاومت» در منطقه بود؛ مدرسه‌ای که به مبارزه با امپریالیسم آمریکا و رژیم‌صهیونیستی و اخراج اشغالگران از عراق، سوریه، یمن و فلسطین تاکید داشت.
 
نماینده جنبش حماس در تهران افزود: از جهت دیگر که می‌توان به آن اشاره داشت، مواجهه حق و باطل با یکدیگر است. نزدیک به 10سال، سیاست‌های رژیم‌صهیونیستی با محوریت آمریکا در منطقه غرب آسیا مردم مظلوم را یا شکنجه می‌دهد یا می‌کشد. اقداماتی جنایتکارانه که مقامات آمریکایی و صهیونیستی بارها در نشست‌های خبری خود به آن اعتراف کردند و از اقدامات حاج‌قاسم در فلسطین و غزه در هراس بودند.
وی با اشاره صفت «شهید قدس» سردارسلیمانی تصریح کرد: حمایت‌های حاج‌قاسم از مقاومت مردم فلسطین موجب شد تا پس از شهادت ایشان، او را «شهید قدس» بنامند؛ چراکه اقدامات و تلاش‌های زیادی برای پیروزی محور مقاومت فلسطین دربرابر رژیم‌صهیونیستی انجام داد و هیچ‌وقت از حمایت خود در این مسیر کوتاهی نمی‌کرد. شهیدسلیمانی در حمایت از فلسطین در جنگ‌های رژیم‌صهیونیستی علیه غزه، تجربیات فنی خود را به گروه‌های مقاومت در غزه منتقل کرد.
وی با بیان اینکه جنایت بزرگی که آمریکا و اسراییل در به شهادت رساندن حاج‌قاسم انجام دادند ازسوی سازمان‌های بین‌المللی محکوم و قابل‌پیگیری است، تاکید کرد: هرچند عراق با آمریکا دارای یک تفاهم‌نامه نظامی بوده اما ترور رهبران مقاومت، اقدامی جنایتکارانه ازسوی سازمان‌های بین‌المللی شناخته شده است و براساس توافقات بین‌المللی نباید چنین اقدامی ازسوی اشغالگران انجام می‌گرفت. جنایت تروریست‌های آمریکایی در عراق موجب به‌خطرانداختن امنیت و ثبات در این کشور بود.
خالد قدومی گفت: هرچند این‌گونه حملات نظامی به‌خصوص ازسوی امپریالیسم آمریکا در منطقه ما، موردپسند رژیم‌صهیونیستی است اما سیاست‌های مزدوج اسراییل و آمریکا در منطقه ازسوی سازمان‌های جهانی محکوم و قابل‌پیگیری است. این جنایت همه توافقات بین‌المللی را زیر سوال برد که چگونه این‌گونه جنایت ازسوی آمریکا در عراق صورت می‌گیرد و اینگونه علنا به این اقدام جنایتکارانه اعتراف می‌کنند.
نماینده جنبش حماس در تهران خاطرنشان کرد: خوشبختانه آنچه مطلوب منطقه ماست، این است که ملت‌ها و محور مقاومت در یک «صف واحد» هستند و با کنار گذاشتن اختلافات قومی یا دینی در مسیر مواجهه مشترک با رژیم‌صهیونیستی قرار گرفتند. ما از خداوند متعال خواستار آن هستیم که قدرت و توانایی حرکت در مسیر این شهید قهرمان را به ما بدهد. ما باید بتوانیم مسیر این شهید را تکمیل کنیم؛ مسیری که به نابودی رژیم‌صهیونیستی و آزادسازی قدس منتهی می‌شود.

 

ارسال نظر