|
شناسه خبر: 6103

گفت‌وگوی محمدباقر قالیباف با تلویزیون«المنار » در سالگرد شهادت حاج‌قاسم سلیمانی

مسیر جبهه مقاومت روشن است

دکتر محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در آستانه سالروز شهادت سردار سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی با شبکه عربی «المنار» پیرامون ابعاد زندگی این شهید جبهه مقاومت، سیاست‌های جمهوری اسلامی در قبال کشورهای همسایه، مذاکرات هسته‌ای و فعالیت‌های موشکی گفت‌وگو کرد. بخشی از این گفت‌وگو به شرح زیر است:

در این شکی نیست که شهادت حاج‌قاسم سلیمانی یک خسارت بزرگ برای جهان و جبهه مقاومت بود. شما که عنوان یک دوست نزدیک با ایشان هستید، شخصیت ایشان را برای جوانان جهان اسلام به‌عنوان یک مبارز در محور مقاومت چگونه معرفی می‌کنید؟
 از این فرصت و سوال شما استفاده می‌کنم و مخاطب خود را همه جهان اسلام به‌ویژه جوانان جهان اسلام قرار می‌دهم و می‌خواهم این نکته را برای همه جوانان بگویم که زندگی حاج‌قاسم به ما این درس را می‌دهد که اگر به مبانی اسلام، باورهای دینی معتقد بوده و نگاهی مبتنی بر اسلام داشته باشیم، نتیجه‌ای اینگونه را می‌توانیم رقم بزنیم.
خیلی وقت‌ها صحبت می‌کردیم که چگونه زندگی حاج‌قاسم به این شکل رقم خورد. باید بگویم این موضوع به اساس انقلاب اسلامی و روزهایی بازمی‌گردد که امام‌خمینی(ره) برای خدا قیام کرد و حاج‌قاسم در راه او گام برداشت. آن زمان بسیاری از جوانان مثل حاج‌قاسم بودند و پیروزی انقلاب و موضوعات بعدی آن را رقم زدند تا مقاومت و اتفاقاتی که این روزها شاهد هستیم، اتفاق افتاد.حاج‌قاسم می‌گفت درواقع از 45سال پیش که در یک روستا زندگی می‌کرد و حتی با پای‌برهنه به مزرعه می‌رفت تا به پدر کمک کند، حرکت خود را آغاز کرده است؛ لذا این مرد کار خود را از آنجا آغاز می‌کند.انقلاب‌اسلامی نیز ازآنجایی‌که با سنت‌های الهی گره خورده بود پیروز شد و بعد از آن، شاهد شکل‌گیری سپاه و ورود حاج‌قاسم به مجموعه سپاه بودیم. زمانی که اولین‌بار با او آشنا شدم در دوران دفاع‌مقدس بود که تنها چندماه از اشغال خاک ایران ازسوی صدام گذشته بود. از همان‌جا شهیدسلیمانی قدرت نوآوری و تصمیم‌گیری و استعداد و ظرفیتی داشت که او را جزء بهترین کسانی قرار داده بود که با زمان‌شناسی، به‌درستی و بهترین تشخیص را می‌داد. 
چه زمان با حاج‌قاسم آشنا شدید و از چه زمانی در کنار ایشان حضور داشتید؟
 از سال60 و اوایل جنگ با حاج‌قاسم در جبهه حضور داشتیم. من از استان خراسان بودم که به همراهی بسیجی‌ها به جبهه آمده بودم و ایشان از کرمان آمده بود که با هم آشنا شدیم و تا روزهای آخر و بیش از 40سال در حوزه‌های مختلف با هم همکاری داشتیم.
 شخصیت سیاسی و نظامی حاج‌قاسم چگونه بود و چگونه شکل گرفت. وی از ابتدا آموزش‌دیده نظامی برای حضور در جبهه‌های جنگ نبود پس چگونه توانست در جنگ تحمیلی نقش‌آفرینی کند و دوران دفاع‌مقدس چگونه او را تربیت کرد؟
 بدون شک طبق روال عادی و ازلحاظ آکادمیک موجود در دنیا، کسی که می‌خواهد مراحل نظامی را طی کند باید یک مسیر آموزشی را بگذراند و در همه ارتش‌های دنیا اینگونه است اما دوران دفاع‌مقدس این تاثیر را داشت که آن‌ها که ظرفیت و استعداد داشتند، شناسایی شوند و همین باعث شایسته‌پروری و درنهایت شایسته‌گزینی شد. رزمندگان هم در صحنه عمل آموزش می‌دیدند و علم فرامی‌گرفتند و هم خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها خود را نشان می‌داد و البته مهم‌تر از همه در محیط دوران دفاع‌مقدس، فضای معنوی حاکم بر جبهه نیز تاثیرگذار بود. بین اینکه جنگ یا جهاد می‌کنیم تفاوت وجود دارد. بسیاری از جنگ‌ها به‌خاطر این است که طرف‌ها به‌دنبال منافع دنیوی و توسعه‌طلبی سرزمینی هستند یا سلطه یافتن بر منابع مالی و انسانی را دنبال می‌کنند اما باور ما در دفاع‌مقدس جهاد کردن بود یعنی اول یک باور اعتقادی و دینی داشتیم و اساس کار ما مبارزه با ظلم بود و برای این بود که احکام الهی را پیروی کرده و پیش ببریم زمانی که فضا اینگونه می‌شود، رزمندگان هم تقوا پیشه کرده و هم مجاهدت می‌کنند که این فضا در دوران دفاع‌مقدس بود و همین فضا، شخصیت حاج‌قاسم را شکل داد. اگر دهه‌های زندگی شهیدسلیمانی را به چهار دهه تقسیم کنیم، شخصیت اصلی شهیدسلیمانی در هشت‌سال دفاع‌مقدس شکل گرفت و تربیت روح و روان او در آن زمان بود. دهه دومی که در شخصیت شهیدسلیمانی اثر گذاشت و پیش از دورانی بود که وارد نیروی قدس شود مربوط به زمان پایان جنگ و بازگشت به کرمان بود که فرمانده لشکر این استان شد. کرمان هم‌مرز با افغانستان و پاکستان بود و موضوعات موادمخدر را داشتیم از طرفی کرمان جزء مناطق نسبتا محروم در کشور محسوب می‌شود. آنجا فقر بود و فاصله‌ها نیز زیاد بود و نمی‌شد به همه روستاها رسیدگی کرد. 
آیا حاج‌قاسم سلیمانی قبل از شهادت خود به همه اهداف خود در حوزه مقاومت در سوریه، عراق و لبنان نایل شد؟ ایشان نسبت‌به دستیابی به اهدافش پیروز و موفق بود و آیا اهداف او تحقق یافت؟
 مطمئنم شهیدسلیمانی هرچه در ذهن و باور خود و درباره پدیده‌های نظامی و سیاسی در جهان اسلام داشت، پیاده کرد و این اوج موفقیت حاج‌قاسم است که توانست این مسائل را پیش ببرد. اگر منظور شما این است که اگر حاج‌قاسم شهید نشده بود همین‌جا متوقف می‌شد ،باید بگویم خیر او هرگز کنار نمی‌نشست و حتما هنوز برنامه‌های دقیق‌تر و بلندمدت‌تری داشت. ما لحظه‌به‌لحظه می‌گوییم کاش حاج‌قاسم این روزها بود اما اینکه بگوییم آیا راه حاج‌قاسم امروز درحال طی شدن است یا نه؟ با قاطعیت باید بگویم که اگر اثر او در جهان اسلام و در بین جوانان بیش از زمان حیات حاج‌قاسم نباشد، کمتر نیست و بدون شک روح ایشان و برکات شهید سلیمانی و تحول روحی و روانی که در جبهه مقاومت ایجاد کرد، حتما آینده ما را روشن‌تر و محکم‌تر می‌کند که البته این وعده خدا بوده و تخلف‌ناپذیر است. شهیدسلیمانی جمله زیبایی دارد و می‌گوید هرکس می‌خواهد شهید شود اول باید شهید باشد تا شهید شود. امروز خطابم با جوانان جهان اسلام و آزادگان جهان است که شهیدسلیمانی نشان داد یک جوان 17ساله روستایی در یک منطقه محروم می‌تواند با تکیه بر مکتب قرآن و اهل‌بیت(ع) کاری را انجام دهد درحالی‌که کفش به پا ندارد و در جبهه مقاومت کاری کند که لرزه بر تن مستکبران در منطقه و خارج از آن بیندازد. این راه برای همه جوانان باز است و این فرهنگ شهادت، جهاد و تقوا و مسیر اصلی است.
 در اینکه شهیدسلیمانی یک انسان بسیار برجسته و بی‌نظیر بود، شکی نیست. من با شناختی که از نیروی قدس دارم و شناختی که از برادر عزیز سردار قاآنی که امروز فرمانده نیروی قدس است، دارم که آشنایی‌ام با ایشان، چهارسال بیشتر از آشنایی‌ام با شهیدسلیمانی است، چراکه وی در مشهد بود و من هم در مشهد بودم، باید بگویم مطمئن هستم این مسیر در جبهه مقاومت و جهان اسلام و نسل جدیدی که داریم دنبال می‌شود و در پاسخ به این سوال که اگر امروز در دهه90 اتفاقی بیفتد، مثل زمان دفاع‌مقدس آیا جوانان حضور پیدا می‌کنند یا خیر باید به حضور جوانان مدافع حرم و مبارزه با داعش اشاره کنم که فهمیدیم بله چنین اتفاقی می‌افتد.  
سیاست‌های جمهوری اسلامی در قبال مسائل هسته‌ای و مذاکرات وین به چه شکل است؟
 درخصوص مسائل هسته‌ای نمی‌خواهم به جزئیات بپردازم. آمریکا به‌صورت روحی و ذاتی به‌دنبال سلطه است، انقلاب اسلامی ما نیز اساسا با ظلم مخالف است که این مخالفت و مقاومت ما نسبت‌به زیاده‌خواهی آمریکایی‌ها یک امر ماندگار و طبیعی است؛ لذا تا زمانی که آن‌ها بخواهند ظلم را بر کشور، ملت ما و امت اسلامی در همه بخش‌ها داشته باشند ما مقاومت می‌کنیم. موضوع هسته‌ای نیز یکی از این پدیده‌هاست. یک موضوع بی‌جهتی که با بهانه‌جویی درباره مسائل هسته‌ای، به‌دنبال تضعیف ما هستند. 
توقع شما در مذاکرات وین چیست که مجددا اتفاقی همچون خروج ترامپ صورت نگیرد و ضمانت این اقدام چه خواهد بود و چه تنبیهاتی برای آن باید اندیشیده شود؟
 آمریکا که همواره خلاف قوانین بین‌المللی و تعهدات عمل می‌کند باید دست از قلدری‌های خود بردارد و حتما انقلاب اسلامی درمقابل خواسته‌های به‌ناحق و ظالمانه می‌ایستد و ما انقلاب کردیم که مقاومت کنیم اما اینکه می‌گویند ما مقررات بین‌المللی را نمی‌پذیریم، دروغ می‌گویند. ما قطعنامه‌ها را پذیرفتیم و آنکه
 زیر میز زد آمریکاست اگر بناست برجام را اجرا کنیم بخشی تعهدات هسته‌ای ما و بخشی نیز تعهدات طرف مقابل در برداشتن تحریم‌هاست و وقتی می‌گوییم ضمانت دهید یعنی اگر آمریکا وارد شد و بازبگوید می‌خواهیم برویم نمی‌شود.  
چه زمانی تعهدات برجامی اجرا می‌شود؟
 دقیقا بحث ما همین است که آن‌ها باید این موضوع را شفاف و روشن کنند. آمریکایی‌ها این کار را شروع کردند لذا بحث ما این است و در چارچوب بین‌المللی درحال مذاکره هستیم و به‌روشنی این موضوع را گفته‌ایم که به‌دنبال یک مذاکره خوب و توافق خوب هستیم که توافق خوبی توافقی است که طرفین به برجام عمل کنند و بپذیرند که دیگر باز وارد نشوند و دوباره خارج شوند. دولت در پایان دوره دوازدهم در دو دوره مذاکراتی که انجام‌شده به این چارچوب رسیده‌ایم که بتوانیم هم در بحث مربوط به هسته‌ای و هم تعهدات تحریم که باید انجام دهند و در حوزه راستی‌آزمایی و ضمانت که اگر انجام شد، بازهم آمریکا و هیچ کشوری زیر توافق نزند، چراکه این توافقی است که سازمان ملل و شورای امنیت نیز برای آن قطعنامه صادر کرده و باید تضمین شده باشد. جمهوری اسلامی هر زمانی که این تعهدات انجام‌شده و انتفاع اقتصادی به این معنا ببریم که تجارت، بانکداری و تبادلات اقتصادی با همه کشورها بتوانیم داشته باشیم، آماده‌ایم. 
 شما هیچ‌گونه تعهدات موقت را نمی‌پذیرید؟
 تعهدات موقت نداریم و اگر تعهدی داده می‌شود دائمی است و در شورای امنیت قطعنامه شده و به تصویب رسیده است که البته در جزئیات زمانی که آمریکا می‌خواهد وارد گروه مذاکره شود باید گام اول را بردارند که پذیرفته‌اند. باید تحریم‌ها را بردارند و این به این معناست که به‌صورت روان بتوانیم با تمام دنیا اقدامات اقتصادی خود را انجام دهیم؛ چرا باید بی‌دلیل زیر فشار ظالمانه باشیم؟ آن‌ها در دوران کرونا و به‌خصوص جنگ از ورود غذا و دارو جلوگیری می‌کردند که خود جنایت جنگی است و امروز نیز همین کار را می‌کنند. اگر آمریکایی‌ها این چارچوب‌ها را بپذیرند که البته باید بپذیرند، می‌توانیم به یک توافق خوبی برسیم.   
افق زمانی شما برای نتیجه دادن مذاکرات وین چیست؟
 طبیعتا مذاکرات باید یک زمان محدودی داشته باشد و نباید طولانی شود. اگر به مقررات بین‌المللی گردن نهاده شده و به تعهدات برجام عمل شود، مذاکرات طولانی نمی‌شود و باید زمانی معقول داشته باشد؛ البته برخی کشورها ممکن است به‌دلیل منافع خود موضوعات دیگری را دنبال کنند مسائل منطقه‌ای، موضوعات موشکی و غیره را دنبال کنند که ما به‌طور جد با آن مخالف هستیم و این موارد موضوع بحث ما در مذاکرات نبوده و نخواهد بود و فقط درباره مسائل هسته‌ای گفت‌وگو می‌کنیم. 
 یعنی همه مذاکرات در وین به‌صورت شفاف و صریح در حوزه هسته‌ای است؟
 ما هیچ مذاکره‌ای با آمریکا در حوزه منطقه و موشکی نداریم و موضوع فقط هسته‌ای است.
تهدیدات نظامی اسرائیل بارها صورت گرفته است. آیا سناریوها می‌تواند به حقیقت بپیوندد؟
 به جوانان جهان اسلام بگویم که غزه را ببینید که در محاصره است. واقعا در ظلم مضاعفی از دست رژیم‌صهیونیستی به سر می‌برند اما وقتی در مقابل رژیم‌صهیونیستی مقاومت می‌کند و جواب آن را می‌دهد، دشمن به عجز و ناتوانی درمی‌آید. رژیم‌صهیونیستی یک رژیم عاریه‌ای است و باید بپذیریم قدرت آن پوشالی است و خود آن‌ها مطمئن هستند اگر بخواهند کوچک‌ترین تجاوز نظامی نسبت‌به جمهوری اسلامی صورت دهند، با شدیدترین عکس‌العمل نظامی روبه‌رو می‌شوند و می‌دانند که این از موضوعاتی نیست که بتوانند برای آن تصمیم‌گیری کنند. این قدرت اسلام و جمهوری اسلامی است و اگر چنین کار احمقانه‌ای انجام شود، همه افراد و جاهایی که در آن حرکت نظامی همراهی کرده باشند، بدون تاخیر در لحظه و ثانیه پاسخ می‌دهیم. امیدواریم این اتفاق هیچ‌گاه نیفتد اما اگر بیفتد پاسخ ما بسیار محکم و با قاطعیت خواهد بود. ظرفیت و توان ایران هیچ‌گاه تهدیدی برای کشورهای اسلامی و همسایگان نبوده و صرفا در مقابل زیاده‌خواهی رژیم‌صهیونیستی و تجاوز آن‌ها خواهد بود. 
در محور مقاومت چه؟ اگر تجاوزی نسبت‌به افراد ایرانی و مواضع شما صورت گیرد.
 ایران پاسخ آن‌ها را می‌دهد. اگر رژیم اسراییل کوچک‌ترین حرکتی را نسبت‌به جمهوری اسلامی مستقیم انجام دهد ما نیز  پاسخ می‌دهیم. تعرض موشکی و هوایی به هر شکل در لحظه پاسخ را دریافت می‌کنند و قدرت ما را نیز خوب می‌دانند. آن‌ها به‌دنبال محدود کردن قدرت ایران هستند که در مسائل موشکی بارها تلاش کرده‌اند اما باز هم بگویم توان ما در مقابل رژیم‌صهیونیستی است و این امکانی برای جهان اسلام، صلح استفاده می‌شود و ما برای گفت‌وگو با کشورهای اسلامی هیچ پیش‌شرطی نداریم.

ارسال نظر