|
شناسه خبر: 6106

رئیس جمهور در مراسم دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی تاکید کرد:

ترامپ باید قصاص شود

روز گذشته 13 دی ماه، دومین سالگشت شهادت سردار قاسم سلیمانی بود و به همین مناسبت مراسمی در مصلای تهران با سخنرانی زینب سلیمانی ،فرزند آن شهید و رییس‌جمهوری برگزار شد. در این مراسم که با حضور گسترده مردم و مقامات کشوری و لشکری برگزار شد، فرزند آن شهید تاکید کرد که مردم ایران تنها تعلق حاج‌قاسم بود و رییس‌جمهوری نیز با برشمردن خصیصه‌های اخلاقی و رفتاری شهیدسلیمانی، از لزوم قصاص آمران و عاملان آن شهید سخن گفت.

زینب سلیمانی: مردم ایران تنها تعلق دنیوی حاج‌قاسم بودند
 زینب سلیمانی، فرزند سردار شهید سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی بعدازظهر روز گذشته(دوشنبه) در این مراسم اظهار کرد: دشمنی که فکر می‌کرد اگر حاج‌قاسم را شهید کند، مسیر و کلام حاج‌قاسم خاموش می‌شود، امروز با دیدن یکایک شما مردم ایران می‌فهمد که چه غلط بزرگی کرده است. وی با بیان اینکه مردم ایران تنها تعلق دنیوی حاج‌قاسم بودند، گفت: حاج‌قاسم در کنار مردم ایران، هنوز حاضر و ناظر است. فرزند شهیدسلیمانی ادامه داد: حاج‌قاسم خود، خانواده و همه چیزش را فدای مردم ایران کرد و معتقدیم امروز یکایک مردم ایران خانواده حاج‌قاسم هستند و می‌دانیم که در این مسیر که خدا ما را قرار داده تنها نیستیم. زینب سلیمانی تاکید کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند با توطئه، دروغ و دسیسه عشق حاج‌قاسم را در دل مردم ایران سرد کند، مردم سرباز خودشان را می‌شناسند، چراکه حاج‌قاسم حرف نزد، بلکه عمل کرد.
 
رئیسی: مکتب حاج‌قاسم با ترور  و  موشک از بین نمی‌رود
 سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری سخنران بعدی این مراسم بود. رئیسی اظهار کرد: مقتدای بصیرت‌آفرین ما برای شهیدسلیمانی در همین مکان مقدس عنوان مکتب حاج‌قاسم را مطرح فرمودند. حاج‌قاسم نه به‌عنوان یک فرد بلکه به‌عنوان یک فرهنگ، راه و یک مکتب معرفی شد. وی گفت: اگر شخصیت وجودی یک فرد اینقدر توسعه یافت، دیگر یک شخص حقیقی نیست بلکه دارای یک توسعه وجودی است که از او به‌عنوان یک امت و ملت یاد می‌شود. رییس‌جمهوری با بیان اینکه مکتب حاج‌قاسم با ترور و موشک از بین نمی‌رود، افزود: مکتب حاج‌قاسم سلیمانی در ادامه مکتب امام‌خمینی(ره) و امام‌خامنه‌ای است. حاج‌قاسم 
نه به‌عنوان یک فرد بلکه یک فرهنگ، راه و مکتب معرفی شد.
وی تصریح کرد: اگر شخصیت وجودی یک فرد، توسعه یافت دیگر فقط یک شخص حقیقی نیست، بلکه دارای توسعه وجودی است که از آن به‌عنوان یک ملت و یک امت نام برده می‌شود. رئیسی اظهار داشت: حاج‌قاسم سلیمانی هم با پیروی از آیات قرآن و آموخته‌های اهل‌بیت عصمت و طهارت و تأسی از ولایت دارای یک وسعت وجودی شده است؛ دارای یک شرح صدری شده که او یک شخص نیست، یک مکتب است و این مکتب نه با ترور از بین می‌رود نه با موشک. مکتب می‌ماند، مکتب بقا دارد.
«باید یک جوری سازش کرد» در منطق حاج‌قاسم نبود
 وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حاج‌قاسم عقیده داشت آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، افزود: حاج‌قاسم از عمق جان عقیده داشت که ما می‌توانیم بهانه‌هایی مثل اینکه «نمی‌شود»، «مگر می‌توانیم؟»، «موانعی وجود دارد» و «باید یک جوری سازش کرد» در منطق حاج‌قاسم نبود. رئیسی در ادامه با بیان اینکه سردارسلیمانی یک سردار، سپهبد و شخصیت نظامی بود اما نباید صرفا او را در این مقام دید، اضافه کرد: حضرت آقا روز تشییع پیکر حاج‌قاسم فرمودند که قیامتی بر پا شده است. این قیامت را مردم بر پا کردند و خدا آن را در دل مردم قرار داد. سردار سلیمانی روح بزرگی داشت و در مقابل آمریکا و دشمنان سخت اما به کودکان و خانواده‌های معصوم که می‌رسید نرم بود.رییس‌جمهوری با بیان اینکه حاج‌قاسم هرجا که می‌رفت به‌دنبال مشکلات مردم و گرفتاری‌ها بود، اظهار کرد: آدم فکر نمی‌کرد آن روح بزرگ، او یک دیپلمات مقتدر و یک میدان‌دار دیپلمات بود که در هر دو میدان خوش درخشید. کسی که مساله‌اش دفع ظلم و دفاع از سنی، شیعه، فلسطینی، لبنانی، یمنی و... است. برنامه او این است که چگونه منطقه را آزاد کند. وی با بیان اینکه حاج‌قاسم به‌دلیل داشتن ظرفیت، «مرد میدان» شد، اضافه کرد: حاج‌قاسم جوانان افغان را برای دفاع از افغانستان و منطقه به میدان آورد و جوان یمنی، عراقی و... را.
 
حاج‌قاسم به مردم نمی‌گفت، بروید
 به‌عنوان گنج شناخت و برای دفاع از دین و منطقه به میدان آورد که نتیجه آن مرگ داعش و داعشی‌ها و پیروزی جبهه مقاومت در منطقه بود. رئیسی اضافه کرد: جبهه بین‌الملل مقاومت با نگاه حاج‌قاسم شکل گرفت که برخوردار از یک نگاه عمیق و تمدنی بود و به‌دنبال شکل دادن نگاهی دینی و انقلابی در منطقه بود. او نماد شجاعت و عقلانیت بود و کارهایش از تدبیر برخوردار بود و درعین‌حال در رسیدن به اهداف اقتدار داشت.وی با بیان اینکه منطق حاج‌قاسم قیادت بود، نه سیاقت و او به مردم نمی‌گفت بروید، افزود: فرق میان حاج‌قاسم و دیگران همین بود؛ او دعوت می‌کرد و خود در قله قرار داشت. این تعالی انسان است که بگوید ما واصل شدیم و شما هم بیایید واصل شوید. رمز موفقیت مردان خدا آن است که در جایگاه قیادت قرار دارند. رییس‌جمهور تاکید کرد: حقیقتا حاج‌قاسم بن‌بست‌شکن بود و همه موانع را رفع می‌کرد و با توکل به خدا و اعتمادبه‌نفس، پیش می‌رفت. آنچه از سجایا و بصیرت حاج‌قاسم قابل بیان است، این است که نافذ البصیرت بود. اینکه انسان چشم سر نداشته باشد سخت است اما بدتر این است که چشم دل نداشته باشد. انسان با چشم دل، راه و دشمن را می‌شناسد.رئیسی افزود: آمریکا تصور کرد که روز 13دی‌ماه روز پایان حاج‌قاسم باشد اما «زهی خیال باطل»، 13دی‌ماه روز تولد دوباره حاج‌قاسم بود و عمر او ادامه خواهد یافت تا زمین زمین است و زمان زمان. وی تصریح کرد: می‌خواستند عاشورا پایان حسین‌بن‌علی(ع) باشد اما عاشورا روز تولد عاشوراییان شد و تا پایان تاریخ ادامه خواهند یافت. سلیمانی‌ها پرورش و ادامه خواهند یافت.
 
ترامپ باید قصاص شود
 رییس‌جمهور تاکید کرد: اعتقاد ما این است که وصیت‌نامه حاج‌قاسم سلیمانی باید به‌عنوان منشور جامع انقلاب اسلامی در جامعه ما جلوه بیشتر پیدا کند و جامعه بداند سردار عزیز نسبت‌به ولایت، جامعه، جوانان، روحانیت و همه مصلحان اجتماعی چگونه اظهارنظر می‌کند. نظر او حفظ این خیمه عظیم یعنی جمهوری اسلامی است. رئیسی افزود: اگر این خیمه بماند همه حرم‌ها در امان هستند اما اگر این خیمه و نظام کوچک‌ترین آسیب را ببیند، بدانید حرم‌های دیگر و امنیت جهان نیز در خطر است. لذا همه تلاش کنید این نظام اسلامی باشکوه و عظمت بماند و بدانید این خیمه عظیم اقتدار عزت، آزادی، استقلال، دین و زندگی سعادتمند ما را تضمین خواهد کرد. وی در ادامه خطاب به آمریکایی‌ها، تصریح کرد: سخن من با آمریکایی‌ها این است که حاج‌قاسم سلیمانی میهمان رسمی نخست‌وزیر عراق بود، شما هم سیادت عراق را شکستید و هم یک ملت را ترور کردید و نه یک شخص را. رییس‌جمهور اظهار داشت: در این جنایت هولناک که بر تمام امت اسلامی بسیار سخت و گران آمد، باید متجاوز، قاتل و جنایتکار اصلی یعنی رییس‌جمهور وقت آمریکا محاکمه و قصاص شود و حکم خدا درمورد او جاری شود. اگر سازوکار محاکمه عادلانه ترامپ، پمپئو و دیگر جنایتکاران در یک دادگاه عادلانه فراهم و به جنایت آن‌ها رسیدگی شد و آن‌ها به مجازات اعمال ننگین خود رسیدند فبها؛ اگر نشد شک نکنید دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد.رئیسی خطاب به مسوولان و دولتمردان تصریح کرد: سخن بنده با همه مسوولان، دولتمردان و کسانی که به نام نظام جمهوری اسلامی در جای‌جای کشور خدمت می‌کنند این است که، پیام شهیدسلیمانی برای همه ما این است که او در مسیر خدمت به مردم، گره‌گشایی از زندگی مردم، نجات اقتصاد کشور و پیشبرد اهداف بلند انقلاب اسلامی هیچ مانعی را به رسمیت نشناخت و با فرهنگ «ما می‌توانیم» با تمام قدرت و قوت، کارها را پیش برد و ابتدا رضایت خدا و دوم شاد کردن دل مردم را پیشه کرد.وی در پایان ضمن تشکر از سردار سلامی، سردار قاآنی و خانواده شهیدسلیمانی و خانواده همه شهدای همراه شهیدسلیمانی و مسوولان حاضر در جلسه، گفت: از همه شما عزیزان تقاضای دعا دارم که این خدمتگزار خود و این طلبه را دعا کنید و برای رفع مشکلات حتما به موارد و نکاتی که به نظرتان می‌رسد عنایت کنید. 

 

ارسال نظر