|
شناسه خبر: 6133

پمپئو: از من و ترامپ حفاظت کنید؛ تهدید ایران بی‌سابقه است

هراس شیاطین از انتقام

با گذشت ساعاتی پس از برگزاری مراسم سالگرد شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، وزیرخارجه سابق آمریکا دخیل در شهادت فرمانده سابق نیروی قدس درباره امنیت خود و رییس‌جمهور سابق آمریکا ابراز نگرانی کرد. مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز از اقدام تروریستی واشنگتن در حمله سیزدهم دی‌ماه ۱۳۹۸ به سپهبد شهیدقاسم سلیمانی پرداخت و از دولت جو بایدن خواست که از او و دیگر آمریکایی‌ها حفاظت کند. این سیاستمدار آمریکایی که در دولت دونالد ترامپ سابقه انجام اقدامات ضد ایرانی و خصمانه زیادی را در کارنامه خود دارد، در این مصاحبه به سخنرانی رییس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد.

تاکنون حدود 125مظنون و متهم در رابطه با پرونده ترور شهیدسلیمانی شناسایی شدند که قاطبه آن‌ها از مقامات دولت آمریکا هستند؛ علاوه‌براین برخی کشورهای دیگر هم اقدامات پشتیبانی و لجستیکی انجام دادند، برخی کشورها نیز اتباع و شرکت‌های‌شان درگیر این اقدام جنایتکارانه تروریستی بودند. در رأس 125مظنون و متهم این پرونده، رییس‌جمهور سابق دولت آمریکا قرار دارد؛ رییس‌جمهور دولتی که در نقض تمام قوانین بین‌المللی و حقوق بین‌الملل اذعان می‌کند که دست به این عملیات تروریستی زده است و به آن افتخار می‌کند.
در پیگیری‌ها و رسیدگی‌های قضایی، اقرار رییس‌جمهور سابق آمریکا یک سند بسیار مهم حقوقی است و البته چون افراد دیگری در این اقدام دخیل بودند باید اسناد و تحقیقات به‌صورت کامل انجام شود که هم‌اکنون در بعد کیفری، پرونده در فرایند رسیدگی است و به‌زودی تکمیل خواهد شد؛ چراکه ازلحاظ حقوقی، ایران و آمریکا در وضعیت مخاصمه مسلحانه نبودند، پس آمریکا به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند به دفاع مشروع یا اقدام پیش‌دستانه استناد کند.
 
انتقام سخت
 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی چند روز پیش در دیدار با خانواده شهیدقاسم سلیمانی به مناسبت دومین سالگرد شهادت وی، تاکید کردند کسانی که پشت این جنایت تروریستی قرار داشتند، هزینه سنگینی را پرداخت خواهند کرد. این تهدید یعنی حملات موشکی که چند روز 
پس از ترور سردار سلیمانی به پایگاه‌های آمریکا در فرودگاه اربیل و عین‌الاسد در الانبار انجام شد، کافی نبوده است و حتی اگر این پایگاه‌ها برچیده شده و همه نیروهای آمریکایی هم از آن خارج شوند، بدون شک انتقام سخت‌تر خواهد رسید.
 
تهدید ترامپ ازسوی رییس‌جمهور ایران
 همچنین سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور ایران، 
روز دوشنبه در مراسم دومین سالگرد شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران خطاب به آمریکایی‌ها گفت: «حاج‌قاسم سلیمانی مهمان رسمی نخست‌وزیر عراق بود، شما هم سیادت عراق را شکستید و هم یک ملت را ترور کردید، نه یک شخص را. در این جنایت هولناک که بر همه امت اسلامی بسیار سخت و گران آمد چه باید کرد؟ باید متجاوز، قاتل و جنایتکار اصلی رییس‌جمهور وقت آمریکا محاکمه شود، باید قصاص شود، باید حکم خدا در مورد او جاری شود». رییس‌جمهور کشورمان همچنین تاکید کرد: «اگر سازوکار محاکمه عادلانه آقای ترامپ، پمپئو و دیگر جنایتکاران فراهم شد در یک دادگاه عادلانه که آن‌ها به این جنایت هولناک‌شان رسیدگی شد، به مجازات اعمال ننگین خود رسیدند فبها المراد، اگر نه، شک نکنید به تمام دولتمردان آمریکایی‌ می‌گویم دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد.»حالا ترس از انتقام این اقدام تروریستی مقامات آمریکایی را به هراس انداخته است. مایک پمپئو که طبق گمانه‌زنی‌های رسانه‌های آمریکا یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری سال۲۰۲۴ از حزب جمهوری‌خواه است، در مصاحبه با «شان هنیتی» مجری شناخته‌شده فاکس‌نیوز ادعای بی‌اساس دولت ترامپ درباره دلایل حمله تروریستی علیه شهید سلیمانی و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد را تکرار کرد.این سیاستمدار آمریکایی خطاب به شان هنیتی ادعا کرد: «متاسفانه تهدیدهای زیادی در مناطق مختلف جهان (علیه آمریکا) وجود دارد و شما درباره تهدیداتی که از ایران نشأت می‌گیرد، درست گفتید، این تهدیدات بی‌سابقه است، شما یک کشوری دارید که بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است و کشوری بسیار توانمند است، آن‌ها می‌گویند که می‌خواهند تک‌تک مسلمانان جهان را به کشتن رییس‌جمهور ترامپ و من برانگیزانند، این کاری است که قبلا انجام نشده و واقعا یک خطر و ریسک امنیتی است». وزیر خارجه دولت سابق آمریکا که بارها از حمله تروریستی این کشور علیه سپهبد شهید سلیمانی دفاع کرده است، بار دیگر از این اقدام و در دفاع از توصیه‌هایش به ترامپ برای انجام این حمله صحبت کرد.
مایک پمپئو در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز خطاب به دولت جو بایدن گفت: «حالا رهبری سیاسی در آمریکا این مسوولیت را دارد که تک‌تک آمریکایی‌ها را در قبال تهدیدات ایران امن نگه دارد. این را دیدیم که رییس‌جمهور رئیسی درباره این حرف زده که رییس‌جمهور ترامپ و من محاکمه شویم و اگر این کار عملی نشد، ما را ترور کنند، واقعا و عمیقا بی‌سابقه است و تیم رهبری سیاسی (جو بایدن) واقعا (برای حفاظت از ترامپ و من) مسوولیت دارد.»
 
فهرست بزرگی از مقصران ترور
 بنابراین گزارش، شهید حاج‌قاسم سلیمانی در یک ماموریت غیرنظامی به‌سر می‌برد و حامل پیام ایران برای حل‌وفصل اختلافات منطقه‌ای به مقامات دولت عراق بود؛ این ترور می‌تواند مصداقی از جنایت علیه بشریت باشد؛ چراکه اقدام مسلحانه علیه گروهی از افرادی صورت گرفته است که در حال انجام یک ماموریت غیرنظامی بودند. در میثاق بین‌المللی حقوقی مدنی و سیاسی و اعلامیه حقوق بشر نیز به‌حق حیات اشاره دارند و شاکله آن این است که نمی‌توان حق حیات افراد را خودسرانه سلب کرد.
شهریور سال گذشته بود که سردار سلامی، فرمانده کل سپاه در سخنانی مهم تاکید کرد که دایره انتقام خون سردار سلیمانی شامل هر فردی خواهد بود که نقش مستقیم و غیرمستقیمی در حادثه ترور دست داشته است. در همان مقطع این اظهارات به این گزاره تعبیر شد که سپاه فهرستی از همه افراد دخیل در ترور سردار سلیمانی فراتر از سطح سیاسی در سطح نظامی و امنیتی تهیه کرده است. ضمن اینکه یک‌بار دیگر این گزاره تقویت شد که فهرست کسانی که مورد انتقام قرار خواهند گرفت یک فهرست باز و بزرگی است و شامل افراد متعددی خواهد شد. از سوی دیگر، این فهرست نشان می‌دهد ایران توان و اراده انتقام نقطه‌به‌نقطه در جغرافیای وسیع خاورمیانه و حتی فراتر از آن درباره شهادت حاج‌قاسم سلیمانی در خود آماده کرده است.
پیش‌ازاین وزارت دادگستری آمریکا از عمق شکار اطلاعاتی حزب‌الله لبنان خبر داده بود که جریان مقاومت توانسته است یک زن آمریکایی را به استخدام درآورد که هم به اطلاعات فوق‌محرمانه دسترسی کامل داشته و این شهروند ۶۳ساله آمریکایی لبنانی‌تبار که با پنتاگون کار می‌کرد اسامی‌ای که به ایالات‌متحده کمک کردند تا سردار سلیمانی را ترور کنند، در اختیار حزب‌الله گذاشته است.
 
پکن: ترور سردار سلیمانی، جنایت جنگی آمریکا بود
 همچنانکه روز گذشته «وانگ ونبین»، سخنگوی وزارت امورخارجه چین در کنفرانس خبری خود در پاسخ به سوالی درباره مراسم بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی که دیروز برگزار شد و اظهارات سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور ایران مبنی بر اینکه عاملان ترور این شهید بزرگوار باید محاکمه و قصاص شوند، گفت: ترور (سردار) قاسم‌سلیمانی نمونه دیگری است که نشان می‌دهد چگونه آمریکا خودسرانه هنجارهای حاکم بر روابط بین‌الملل براساس منشور سازمان ملل را تضعیف کرده است. این همچنین یکی از جنایات جنگی است که ایالات‌متحده با سوءاستفاده از زور مرتکب شده است. وی افزود: ایالات‌متحده به خود اجازه می‌دهد تا آنجا پیش برود که «قتل هدفمند» فرمانده نظامی یک کشور مستقل را از طرق تروریستی با نقض قوانین بین‌المللی انجام دهد و همچنین صدها هزار غیرنظامی بی‌گناه را در سراسر جهان بکشد. آمریکا همه این اقدامات غیرقانونی و وحشیانه را از چشم مردم سراسر جهان در پشت نمای «نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین» ادعایی خود پنهان کرده است. ونبین در ادامه گفت: ایالات‌متحده شعار «حمایت از نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین» را تکرار می‌کند اما واقعیت‌ها بارها و بارها ثابت کرده‌ که آنچه ایالات‌متحده واقعا به آن اهمیت می‌دهد، چیزی بیش از قوانینی نیست که نیازهای آن را برآورده کرده و منافع آن را تامین می‌کند. آنچه به آن متعهد است چیزی نیست جز نظمی که هژمونی ایالات‌متحده را حفظ می‌کند و آن را قادر می‌سازد بر جامعه بین‌المللی غلبه کند اما چنین قواعد و نظمی که ناقض قوانین بین‌المللی باشد مورد پذیرش مردم ایران، خاورمیانه و سایر نقاط جهان نخواهد بود.
بامداد روز جمعه سوم ژانویه ۲۰۲۰ (۱۳دی‌ماه سال ۱۳۹۸) بود که تلویزیون رسمی عراق اعلام کرد که سردار قاسم‌سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «ابومهدی المهندس»، معاون حشدالشعبی در حمله تروریست‌های آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیده‌اند. ساعتی پس از انتشار خبر اولیه شهادت فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای، رسما با برعهده‌گرفتن مسوولیت ترور سردار سلیمانی و المهندس، اعلام کرد که این ترور به دستور دونالد ترامپ، رییس‌جمهور وقت آمریکا صورت گرفته است. به‌دنبال شهادت سردار قاسم‌سلیمانی، راهپیمایی‌های گسترده‌ای در سراسر ایران و برخی کشورهای منطقه برگزار شد و حضور بی‌سابقه و 
ده‌ها میلیونی مردم سراسر ایران در مراسم تشییع شهیدسلیمانی، سیلی محکمی بر گوش ترامپ بود. همان‌طور که ایران وعده انتقام‌گیری داده بود، در نخستین ساعات بامداد ۱۸دی‌ماه ۱۳۹۸، با ۱۳فروند موشک بالستیک، پایگاه تروریست‌های آمریکایی «عین الاسد» عراق را هدف قرار داد که خسارت بسیار سنگینی به نظامیان آمریکایی وارد آمد و بیش از یکصد نظامی آمریکایی دچار آسیب‌های مغزی شدند.

 

ارسال نظر