|
شناسه خبر: 6134

نیروهای یمنی، کشتی اماراتی را که بار تسلیحات نظامی داشت، توقیف کردند

قدرت‌نمایی دریایی انصارالله

نیروهای ویژه جنبش انصارالله یمن روز دوشنبه در یک اقدام دریایی، یک کشتی امارات متحده عربی را که دارای حجم بالایی از تسلیحات نظامی بود، توقیف کرده و به بندر الحدیده کشاندند؛ کشتی‌ای که قرار بود این تسلیحات را به دست سعودی‌ها در بندر سقطری برساند. این اولین بار نیست که قدرت دریایی یمن علیه ائتلاف متجاوز سعودی و اماراتی را شاهدیم.توانایی بالای جنبش انصارالله یمن در توقیف کشتی‌هایی که وارد آب‌های دریای سرخ می‌شوند بیانگر یک تحول در جنگ یمن است که از هفت‌سال گذشته تاکنون ادامه دارد. آن‌گونه که تحلیلگران جهان عرب می‌گویند؛ پس از توقیف کشتی اماراتی در دریای سرخ، این‌بار نوبت کشتی‌های اسراییلی است که در تیررس موشک‌های انصارالله قرار بگیرند.

قدرت‌نمایی دریایی انصارالله و عملیات‌های موفق دریایی نیروهای ارتش یمن علیه ائتلاف سعودی در چند سال اخیر را می‌توان پیروزی دیگری در کنار قدرت پهپادی و موشکی نیروهای مقاومت یمن دانست که موجبات هراس و  شکست نیروهای ائتلاف را به همراه داشته است. در این میان آنچه موجب به‌صدادرآمدن زنگ خطر برای عربستان و امارات از اقدام اخیر نیروی دریایی یمن می‌شود، تسلط انصارالله بر استان بندری الحدیده در ساحل غربی طی ماه گذشته بود که توانست با توقیف یک کشتی اماراتی، بار دیگر توان داخلی خود را نشان دهد.در رویدادی مهم در عرصه تحولات میدانی جنگ یمن، صبح دوشنبه رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از توقیف یک کشتی اماراتی ازسوی نیروی دریایی یمن خبر دادند. در این رابطه ارگان نظامی نیروهای متجاوز به یمن معروف به «ائتلاف عربی» در بیانیه‌ای با تایید این خبر اعلام کرد که کشتی «روابی» با پرچم امارات درحالی‌که برای انجام ماموریت دریایی از مبدأ جزیره سقطری به‌سمت بندر جازان سعودی در شمال یمن در حرکت بود ازسوی نیروهای انصارالله یمن توقیف شده است.کشتی توقیف‌شده اماراتی که به مقصد بندر سقطری برای سعودی‌ها این محموله را حمل می‌کرد دارای حجم بالایی از تسلیحات نظامی بود؛ تسلیحاتی که سعودی‌ها مدعی بودند این کشتی حامل تجهیزات پزشکی بوده است که با تصاویر منتشرشده ازسوی ارتش یمن، دروغگویی آن‌ها ثابت شد. این در حالی است که سخنگوی نیروهای مسلح یمن درخصوص کشتی توقیف‌شده عنوان کرد که این کشتی بدون اجازه قبلی وارد آب‌های سرزمینی یمن شده و انجام فعالیت‌های خصمانه آن‌ها، موجبات توقیف آن را به همراه داشته است.
 
مهم‌ترین عملیات‌های نیروی دریایی یمن
 از زمان آغاز تجاوز ائتلاف تحت رهبری آل‌سعود به یمن، انصارالله نسبت‌به لزوم افزایش توانمندی رویارویی با متجاوزان در عرصه دریایی برای شکست دشمنان در جنگ اهتمام داشته و ارتقای تسلیحات نظامی دریایی و سابقه عملیات‌های نظامی موفق دریایی علیه ائتلاف حاکی از چنین واقعیتی است.در همین راستا، انصارالله در نوامبر2017 اعلام کرد که مجموعه موشک‌های بومی دریایی با نام «المندب یک» را در اختیار دارند. همچنین استفاده نیروی دریایی یمن از پهپادها، قایق‌های تندرو، قایق‌های بی‌سرنشین انتحاری و طراحی، ساخت و استفاده از مین‌های دریایی صددرصد یمنی مرصاد که توانایی مقابله با کشتی‌‌های نظامی نیروهای ائتلاف سعودی را دارند، حاکی از کارآمدی و بازدارندگی این نیروهاست که پیروزی و اقتدار دریایی یمن را در مواجهه با نیروهای متخاصم و دشمنان نشان می‌دهد.
 
اهداف دریایی یمن علیه ائتلاف متجاوز سعودی
 شناور ترابری تندروی HSV-2 Swift که در ابتدا برای نیروی دریایی آمریکا ساخته و پس از آن به امارات اجاره داده شده بود، یکی از اولین اهداف رزم دریایی در جنگ یمن در سال2016 بود. با انهدام این کشتی ازسوی نیروی دریایی یمن، جنگ دریایی در بحران این کشور رسما کلید خورد.پس از آن در زمستان2017 عملیات‌های نیروی دریایی یمن با کشتی‌های انتحاری شکل نوینی به نبردهای آبی داد. انهدام ناو پیشرفته المدینه که در گلوله‌باران مناطق مسکونی یمن شرکت داشت، ازسوی قایق‌های بدون سرنشین نیروی دریایی یمن نقطه عطفی در جنگ‌های دریایی ائتلاف سعودی و یمن به شمار می‌رفت. این شیوه جنگی بعدها در حمله به سکوهای نفتی سعودی، بندر المخا که تحت اشغال نیروهای اماراتی است، تکرار شد. در مهرماه1397 عملیات مهم دیگری ازسوی نیروی دریایی و دفاع ساحلی یمن صورت گرفت و طی آن گروهی از قایق‌های گارد مرزی سعودی در داخل بندر جازان در جنوب عربستان هدف گرفته شدند. در همین ماه نیروی دریایی یمن یک ناوچه سعودی دیگر را نیز در سواحل جازان هدف گرفته بود که تلفات عظیم و آتش گرفتن چندین قایق نیروهای گارد مرزی سعودی را در پی داشت.یک‌سال بعد و در نیمه اول1398، در رویدادی بسیار مهم گارد ساحلی یمن در بیانیه‌ای از توقیف سه کشتی ازجمله یک فروند کشتی سعودی پس از ورود به آب‌های سرزمینی یمن خبر داد.

 قدرت‌نمایی در مرزهای دریایی
 درحالی‌که طی روزهای اخیر عربستان‌سعودی و امارات با حمایت آمریکا تمام توان خود را از طریق تشدید حملات وحشیانه هوایی، برای متوقف کردن روند پیشروی‌های زمینی انصارالله در استان‌های مأرب و شبوه
 در پیش گرفته‌اند، صنعا با اقدام به‌موقع توقیف کشتی نظامی اماراتی نشان می‌دهد که نه‌تنها از موضع هجومی خود عقب خواهد نشست، بلکه توانایی تحت‌فشار قرار دادن بیشتر متجاوزان را نیز دارد. قدرت‌نمایی دریایی انصارالله در توقیف کشتی اماراتی، آن‌هم در شرایط تحریم‌های گسترده تسلیحاتی علیه یمن و قابل‌مقایسه نبودن برخورداری 
دو طرف از تجهیزات نیروی دریایی، ارتقای ابعاد مقابله‌جویی با تجاوزگران را به‌خوبی نشان می‌دهد. در همین ارتباط، «محمد عبدالسلام»، سخنگوی جنبش «أنصارالله» ضمن موفقیت‌آمیز توصیف کردن عملیات توقیف کشتی نظامی امارات، گفت: این عملیات حقیقتا بی‌سابقه بود و در چارچوب مقابله با تجاوزگری عربستان سعودی و متحدانش انجام شد.
عطوان: بعد از توقیف کشتی اماراتی نوبت کشتی‌های اسرائیل می‌رسد
 آنچه قابل‌توجه است این است که توقیف این کشتی همزمان با حملات پهپادی انصارالله به پایگاه نظامی در شهر طائف در شمال‌غرب عربستان انجام گرفت؛ موضوعی که «عبدالباری عطوان»، سردبیر روزنامه رأی‌الیوم بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید؛ توانایی بالای جنبش انصارالله یمن در توقیف کشتی‌هایی که وارد آب‌های دریای سرخ می‌شوند بیانگر یک تحول خطرناک در جنگ یمن است که از هفت سال گذشته تاکنون ادامه دارد.  این یعنی یگان‌های ویژه یمن مجهز به قایق‌های تندرو هستند و می‌توانند ناوبری دریایی در دریای سرخ و تنگه‌های آن به‌ویژه باب المندب را کنترل کنند. ما نمی‌توانیم ارتباط بین روند توقیف این کشتی اماراتی و تحولات جنگ یمن در مأرب و استان شبوه را رد کنیم. قطعا رژیم اشغالگر صهیونیستی پیش از همه نگران تشدید اوضاع نظامی در جنوب دریای سرخ خواهد بود؛ چراکه بیش از 80درصد صادرات این رژیم به کشورهای شرق آسیا و جنوب قاره آفریقا از طریق همین خط دریایی انجام می‌شود. علاوه‌برآن تشدید درگیری نظامی در جنوب دریای سرخ خطر بزرگی برای کشتی‌های اسراییلی به وجود می‌آورد؛ به این معنا که ممکن است بعد از توقیف کشتی اماراتی این‌بار نوبت کشتی‌های اسراییلی باشد که در تیررس موشک‌های انصارالله قرار بگیرند.
قدرت بازدارندگی دریایی مقاومت یمن
 اما توقیف کشتی نظامی اماراتی در بعد استراتژیک نیز اقدامی بسیار مهم در عرصه تحولات جنگ محسوب می‌شود؛ چراکه محیط دریایی یمن برای متجاوزان و اهداف راهبردی آن‌ها در جنگ از اهمیتی فوق‌العاده برخوردار است. اهمیت ژئوپلیتیکی یمن تنها به‌علت تنگه باب المندب نیست و عواملی چون نزدیکی این کشور به شاخ شرقی آفریقا، 
دارا بودن سواحل طولانی در دریای سرخ و دریای عرب و به‌تبع آن وجود بنادر مهمی مانند عدن و الحدیده به اهمیت استراتژیکی این کشور افزوده است. در این میان آنچه موجب به‌صدادرآمدن زنگ خطر برای عربستان و امارات از اقدام نیروی دریایی یمن می‌شود، تسلط انصارالله بر استان بندری الحدیده در ساحل غربی طی ماه گذشته بود.براین‌اساس نیروی دریایی یمن با دراختیار داشتن بندر الحدیده و نظارت بر تنگه باب المندب در امتداد دریای العرب، خلیج عدن و دریای سرخ که محل ترانزیت و عبور روزانه میلیون‌ها بشکه نفت، تردد کشتی‌های تجاری به‌سوی کانال سوئز و پالایشگاه عربستان در ینبع و سپس ورود کشتی‌های نفت‌کش و تجاری به آب‌های آزاد به مقصد کشورهایی هم چون چین و اروپاست، قدرت بازدارندگی نظامی صنعا، به‌ویژه برای شکستن محاصره دریایی و واداشتن سعودی‌ها به پایان جنگ را به‌مراتب افزایش خواهد داد.
 

 

ارسال نظر