|
شناسه خبر: 6181

بررسی مستندهای ساخته شده درباره شهید سلیمانی را بخوانید

عاشقانه های شهید زنده

در دوسال گذشته و پس از شهادت سردارسلیمانی تعداد زیادی محصول فرهنگی موضوعی تولید شد. دراین‌میان اما مستندها جزو مهم‌ترین و پربازدیدترین‌ها بودند.

چندین مستند با موضوع شهیدسلیمانی تولید شد؛ مستندهایی با اشاره به شخصیت، منش، اقدامات و زندگی سردار حاج‌قاسم سلیمانی. بااین‌حال به‌دلیل وسعت و عمق سوژه‌های مرتبط با ایشان، تا مدت‌ها می‌توان مستندهایی با موضوع شهیدسلیمانی ساخت. در ایام دومین سالگرد شهادت حاج‌‌قاسم، مستندهای مختلفی منتشر شد که از این میان، دو مستند «72ساعت» و «پرواز یک‌وبیست دقیقه» جزو مهم‌ترین و پربازخوردترین‌ها بودند. «72ساعت» به کارگردانی مصطفی شوقی و محصول اوج و «پرواز یک‌وبیست دقیقه» به کارگردانی مهدی نقویان و محصول مکتب حاج‌قاسم است. هرکدام از این دو مستند به زوایای مهمی از این شهید و روزهای پایانی حیات‌شان اشاره دارند؛ البته این دو مستند حاشیه‌هایی هم داشتند.

در ابتدای این گزارش به «72ساعت» اشاره خواهیم کرد. برای تولید این مستند ماه‌ها زمان صرف شده و تمرکزش معطوف به 72ساعت پایانی فعالیت سردارسلیمانی قبل از ترور به دست دولت آمریکاست؛ موضوعی که باعث سروصدا درباره این مستند شد، پخش نشدنش از تلویزیون بود.
 
انتقاد کارگردان «۷۲ساعت» از رسانه ملی
کارگردان مستند جنجالی که درباره سردار شهیدسلیمانی ساخته و منتشر شده است، از پخش نشدن آن از تلویزیون انتقاد کرد. به گزارش صبا، مستند «۷۲ساعت» به کارگردانی مصطفی شوقی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر این روزها در رأس اخبار سینمایی قرار دارد، قرار بود شنبه ۱۱دی‌ماه از شبکه سه سیما پخش شود اما به‌دلیل آنچه اشکال فنی خوانده شد، این اتفاق نیفتاد؛ البته محصول تازه خانه مستند و سازمان هنری رسانه‌ای اوج پس از کش‌وقوس‌های چندروزه، ۱۳دی‌ماه در پلتفرم‌های فیلیمو و نماوا در دسترس قرار گرفت اما پخش نشدن این مستند درباره سردار شهیدقاسم سلیمانی باعث شد که مصطفی شوقی در یادداشتی به این موضوع اعتراض کند.
متن وی بدین شرح است: «مستند ۷۲ساعت، هنوز نتوانسته است از تلویزیون پخش شود آن هم در شرایطی که ما روزهاست این مستند را برای پخش به صداوسیما داده‌ایم و جالب اینکه برخی از مدیران شبکه‌های تلویزیونی، حتی معاونت سیما و مدیران ارشد از ساخت این مستند تشکر کرده‌اند و روزهاست که تیزر مستند برای تبلیغ پخش آن از پلتفرم‌ها، از برخی از شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شود، اما مستند برای آنتن تلویزیون همچنان در تعلیق است. آنطور که پیگیری کرده‌ام دلیل اصلی‌اش را می‌توان در قدرت‌طلبی کاذب مدیران سیما جست‌وجو کرد. سوال جدی اینجاست که چرا آقای شاه‌آبادی معاون سیما درحالی‌که دستور پخش به یکی از شبکه‌ها می‌دهد پنج دقیقه بعد دستور خود را لغو می‌کند؟ چه گذشته است؟ سوال جدی از معاون محترم سیما اینجاست چرا با مستندی درباره شهید سلیمانی اینگونه برخورد می‌کند؟ اگر به‌خاطر قدرت‌نمایی و هوای نفس باشد که وای بر ما!!»
 
پخش «72 ساعت» پس از یک هفته تاخیر
اما روز گذشته خبری امیدوارکننده منتشر شد. مستند «72ساعت» که تاکنون 
چندین مرتبه پخش آن به تاخیر افتاده بود، بالاخره از تلویزیون پخش می‌شود. به گزارش فارس، روابط‌عمومی معاونت سیمای سازمان صداوسیما به ارائه توضیحاتی درباره دلیل عدم پخش مستند «۷۲ساعت» در موعد اعلام‌شده پرداخت. مستند «۷۲ساعت» طبق اعلام موسسه تهیه‌کننده قرار بود روز شنبه ۱۱دی از شبکه سه سیما پخش شود. باتوجه‌به تراکم برنامه‌های متنوع به مناسبت سالگرد شهادت سردارسلیمانی، مستند یادشده نیز در برنامه پخش سیما در شبکه سه از قبل پیش‌بینی و به‌صورت مکرر اطلاع‌رسانی شده بود ولی موسسه تهیه‌کننده مستند «۷۲ساعت» برخلاف وعده داده‌شده تا روز دوشنبه نیز موفق به هماهنگی‌های لازم با نهادهای خارج از سازمان صداوسیما برای آماده‌سازی نسخه نهایی مستند و تحویل آن نشد. تراکم برنامه‌ها و کنداکتور از قبل تنظیم‌شده شبکه‌ها و تداخل برنامه‌های دیگر نیز امکان پخش این مستند را در روزهای بعد سلب کرد. با تنظیم مجدد کنداکتور و سبک‌تر شدن آن امکان پخش این مستند فراهم شد و براین‌اساس مستند «۷۲ساعت» روز شنبه ۱۸دی‌ماه بعد از خبر۱۹ از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.


«پرواز یک‌وبیست دقیقه» با شهیدسلیمانی
اما برسیم به دومین مستند پرسروصدای این روزها. مهدی نقویان، کارگردان «پرواز یک‌وبیست دقیقه» در نشست خبری که روز سه‌شنبه 14دی‌ماه در محل موسسه مکتب حاج‌قاسم برگزار شد، گفت: تولید مستند «پرواز یک‌وبیست دقیقه» در چندماه گذشته انجام شد اما استارت اولیه آن از اولین سالگرد شهادت حاج‌قاسم زده شد. در این مستند برای اولین‌بار خانواده شهید جلوی دوربین آمده و همچنین دیگر دوستان وی برای اولین‌بار روایت‌های ناگفته از شهید و زندگی وی ارائه می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه این مستند در ۷۵دقیقه ساخته شده است، بیان کرد: بحث عظمت شهید و وجوه شخصیتی وی در این مستند روایت می‌شود و برای اولین‌بار عکس‌ها و تصاویر دیده‌نشده حاج‌قاسم به نمایش گذاشته می‌شود.
وی در بخش دیگری از صحبت خود بیان کرد: اسم فیلم از لحظه شهادت حاج‌قاسم گرفته شده است. هرچند پرواز کلمه کلیشه‌ای است اما نشان‌دهنده پرواز ابدی این شهید است. همچنین باید بگویم که برخی از نامه‌های حاج‌قاسم برای اولین‌بار در این مستند نمایش داده می‌شود؛ این نامه‌ها شامل نامه‌هایی است که شهید به همسر و یکی از دخترانش نوشته است.
بسیاری از کاربران شبکه اجتماعی توییتر نسبت‌به مستند «پرواز بیست‌ویک دقیقه» واکنش‌ نشان دادند که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود. یکی از فعالان توییتری نوشت: «در ثانیه ثانیه‌اش از فرط عظمت این انسان الهی به‌تمام‌معنا گریستم. چیزی نمی‌شود نوشت. دستم می‌لرزد و هیچ واژه‌ای مناسب یافت نمی‌شود. حتما یک‌بار ببینید. خاصه دست‌نوشته‌های سردار... فقط یک‌چیز! حاج‌قاسم را هنوز نشناخته‌ایم.»
کاربری دیگر نوشت: «مستند «پرواز یک‌وبیست دقیقه» را الان دیدم. من برای هیچ‌کس اندازه حاج‌قاسم گریه نکردم. درد عجیبی است واقعا... ان‌شاءالله به مدد امام‌زمان انتقام درست‌وحسابی گرفته شود. من مطمئنم بعد از آن کمی این درد تسکین پیدا می‌کند؛ هم برای مردم، هم برای خانواده حاجی.»
ضمن دعوت تعداد بسیاری از کاربران به مشاهده این مستند، فردی توییت زده است: «خدا حفظت کنه برادر. با مستند پرواز یک‌وبیست دقیقه، یک ایران دوباره داغدار شد. دوباره گریستیم و دیدیدم و آه کشیدیم. کاش فکر دل ما را هم می‌کردی برادر که با دیدن این مستند دوباره دل‌مان پاره‌پاره شد. خدا اجرت بده.»
یک کاربر با نقد مستند «72ساعت» از «پرواز بیست‌ویک دقیقه» استقبال کرد و نوشت: « اطلاعات خوبی داشت ولی جذاب نبود. نصف بیشتری از آن را باید زیرنویس می‌خواندی. مستند پرواز یک‌وبیست دقیقه عالی بود.»
کاربری دیگر نیز ضمن نوشتن هشتگ «قهرمان»،«hero»  و «قهرمان من» نوشت: «مستند پرواز یک‌وبیست دقیقه، تاروپود مرا از هم گسست... ان‌شاءالله خدا به خانواده سردار و قهرمان وطن و تمام مردم ایران قوت قلب و صبر عنایت بفرماید.»
 
خودشناسی و خداشناسی سردار
آنچه در مستندهای پخش شده از حاج قاسم به چشم می آمد بیش از هر چیز خودشناسی و خداشناسی این شخصیت بزرگوار بود. در پرتره شهید سلیمانی به خصوص در مستند 20/1 فقط با یک ژنرال و فرمانده نظامی مواجه نیستید بلکه سخن از مجاهدی است که قبل از مبارزه با استکبار بیرون به سراغ نفس خود رفته و عنان نفس خود را به صورت کامل در اختیار دارد. سرداری که ابتدا در جهاداکبر پیروز شده و بعد سراغ جهاد اصغر رفته و یا حتی شاید در دوران جهاد اصغر به توفیقاتی در جهاد اکبر هم دست می یابد و به کشف و شهودی یگانه دست پیدا می‌کند. از ضعف و کوچکی انسان در مقابل پروردگار به خوبی آگاه است و به همین واسطه هم در رابطه با خداوند و هم خلق خداوند از سر خضوع رفتار می کند. یک مجاهد شجاع و مقتدر اما در عین حال مهربان و به شدت عاطفی. جمع شدن این دو خصلت متضاد کنار هم برای فردی در سطح شهید سلیمانی مهم ترین نکته در شخصیت اوست. سختی جنگ از رقت دل او در مواجهه با مردم نکاهیده همان گونه که مهر و عشق او موجب کوتاه آمدن در مقابل دشمنان سنگدل نشده است.  روایت حاج قاسم دو سال پس از شهادت او نشان می دهد که این عزیز ملت ایران چگونه عارفانه و زاهدانه به دنبال شهادت می دوید و رابطه خود را با دنیا قطع کرده بود. این حجم از خداشناسی و خودآگاهی شاید فقط بخشی از حقیقت عشق حاج قاسم به وصال و دست‌یابی به رزق شهادت و رسیدن به معشوق بود که حتما در ظرف تصویر و کلمه نخواهد گنجید. دست نوشته های عاشقانه حاج قاسم شاید سندی مهم و جدی از حال و احوال این شهید بزرگوار است که به خوبی مناجات ها و نجواهای ایشان را با پروردگار تصویر می کند.

 

ارسال نظر