|
شناسه خبر: 6276

وزارت خارجه به گمانه زنی رسانه‏ای درباره توافق موقت در وین، واکنش نشان داد

به دنبال توافق پایدار هستیم

جنجال‌آفرینی رسانه‌ای در روزهای گذشته نیز پابه‌پای مذاکرات وین در جریان بوده و طرف‌های مذاکرات را مانند گذشته بارها مجبور به تکذیب کرده است.

خبرسازی درخصوص توافق موقت حالا اگرچه به‌طورکلی به بن‌بست رسیده است اما برخی دست از این راهبرد برنمی‌دارند. در روزهای اخیر نیز روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی‌الیوم» در گزارشی به بررسی حواشی مربوط به مذاکرات وین پرداخته و مدعی شده بود که طرفین به توافق موقت دوساله رسیده‌اند؛ ادعایی که بلافاصله با واکنش طرف ایرانی مواجه شد و سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه نیز روز گذشته در نشست خود با رسانه‌ها درباره توافق موقت در مذاکرات وین اظهار داشت: ما به‌دنبال یک توافق پایدار و قابل‌اتکا هستیم و هیچ توافقی که این دو مولفه را نداشته باشد در دستورکار ما نیست. همه باید تلاش کنیم که بازگشت آمریکا به برجام همراه با اخذ تضامین لازم و راستی‌آزمایی باشد و چرخه‌ای از رفع تحریم‌ها هم باید انجام شود. این با هیچ توافق موقتی حاصل نمی‌شود.خبرسازی درخصوص توافق موقت که حالا با موضع رسمی ایران مواجه شده است، بنابر گفته‌های خطیب‌زاده، نمی‌تواند یک توافق پایدار و قابل‌اتکا برای ایران باشد و اخذ تضمین، رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی هنوز روی میز است؛ موضوعاتی که جمهوری اسلامی ایران بارها بر آن تاکید کرده است.

بی‌اعتنایی ایران به توافق موقت
 حسین امیرعبداللهیان نیز در روزهای اخیر در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره، با تاکید بر اینکه اگر کشورهای غربی و آمریکا به سخنان خود عمل کنند، می‌توان در مدت‌زمان کوتاهی به توافق رسید، گفت: ما وقتی از لغو تحریم‌ها یا برطرف شدن تحریم‌ها صحبت می‌کنیم، منظور اجرای کامل بندهای برجام است.وزیر امورخارجه درباره ضمانت‌های سیاسی، اقتصادی و حقوقی نیز گفت: ما وقتی از تضمین صحبت می‌کنیم، مصادیقی داریم. به این معنی که ایران باید بتواند در زمینه اقتصاد و تجارت خارجی هر فعالیتی انجام دهد که در صدر آن، صادرات نفت به‌صورت عادی و کسب درآمدهای آن هستیم. وی ادامه داد: وقتی درباره تضمین صحبت می‌کنیم به این معنی است که نباید تحریم جدید علیه ایران وضع شود، نباید تحریم‌های سابق، تحت هر بهانه دیگری، مجددا اعمال شود.امیرعبداللهیان روز یکشنبه نیز درباره جزئیات مذاکرات وین به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزارش داد. «محمود عباس‌زاده مشکینی» با اشاره به نشست روز یکشنبه کمیسیون با «حسین امیرعبداللهیان» افزود:‌ وزیر امورخارجه در این نشست جزئیات نشست مذاکرات در وین را تشریح کرد و معتقد بود که ابتکارعمل مذاکرات دست جمهوری اسلامی ایران است؛ چراکه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و دستاوردهای خوبی که در صنعت هسته‌ای حاصل شد دست ما را در مذاکره پر کرد.سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: وزیر امورخارجه تاکید کرد که خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای کاملا روشن است و مذاکره‌کنندگان ما در چارچوب این خطوط قدرت مانور و آزادی عمل دارند؛ البته با آمریکایی‌ها هیچ‌گونه گفت‌وگوی مستقیمی نداشته‌ایم.
 مذاکرات پرفشار در وین
 وی ادامه داد: امیرعبداللهیان در این نشست تاکید داشت که غربی‌ها می‌خواهند با توافق موقت مسائل و نگرانی‌های خودشان را رفع کنند ولی هدف و تلاش ما یک توافق خوب است. از مواضع وزیر خارجه در نشست کمیسیون امنیت به‌خوبی مشخص است که ایران تا رسیدن به یک توافق خوب دست از مذاکره برنخواهد داشت و تسلیم زورگویی و زیاده‌خواهی طرف مقابل نمی‌شود.پیام‌های پی‌درپی و درخواست‌های طرف آمریکایی برای رسیدن به اهداف خود دیگر به کرسی نخواهد نشست. قانون راهبردی مجلس نیز حالا بنابه گفته‌های امیرعبداللهیان، رابطه جدیدی را رقم
 زده است؛ قانونی که دولتمردان سابق نسبت‌به آن حساسیت‌هایی داشتند و آن را مانع توافق در وین می‌دیدند. حالا مسوولان جدید نه‌تنها این قانون را مانع نمی‌دانند، بلکه بر این باورند که به آن‌ها در پیشبرد اهداف‌شان کمک کرده است.ابتکارعمل ایران مسیر جدیدی را در وین به وجود آورده است؛ امیرعبداللهیان نیز معتقد است که دور هفتم مذاکرات پیچیده بود ولی در دور هشتم، مذاکرات در مسیر صحیح قرار گرفت. وی می‌گوید: مسیر صحیح مذاکرات، به‌خاطر پیشنهادهایی بود که ایران مطرح کرد. اگر طرف غربی نیت و اراده کافی داشته باشد، امکان حصول توافق خوب وجود دارد.مذاکرات حالا علی‌رغم تعطیل بودن روز یکشنبه در وین نیز پرفشار پی گرفته شد و تیم مذاکره‌کننده ایرانی دیدارهای متعددی را انجام داد. نشست‌های دو و چندجانبه کارشناسی در موضوعات مختلف نشان از جدیت ایران در پیشبرد برنامه‌های خود دارد. نشست دوجانبه میان رییس هیات مذاکره‌کننده ایران و انریکه مورا و همچنین نشستی با حضور مذاکره‌کننده ارشد ایران، مورا و رؤسای سه هیات اروپایی در روز تعطیل اروپا نیز فضای جدیدی را به تصویر می‌کشد.

جدیت ایران برای تحقق تضمین و راستی‌آزمایی
 گفت‌وگوهای طرف‌های برجام در وین اگرچه در هفته‌های گذشته فرازوفرودهایی را به خود دیده است اما درمجموع روندی روبه‌جلویی را شاهد هستیم؛ موضوعات مربوط‌به راستی‌آزمایی و تضمین حالا با جدیت بیشتری در وین پیگیری می‌شود؛ راهبردهایی که ایران برای تثبیت آن و 
روی میز قرار گرفتن آن‌ها بسیار جدی است.سخنگوی وزارت خارجه نیز روز گذشته دراین‌باره گفت:‌ در وین آنچه اتفاق می‌افتد تمرکز بر چهار موضوع رفع تحریم‌ها، تضمین‌ها، راستی‌آزمایی و موضوعات هسته‌ای است و پیشرفت‌های خوبی بوده و در برخی پیشرفت‌ها بیشتر یا کمتر‌ بوده است. موضوعات باقیمانده موضوعات حائزاهمیتی هستند. ما به نقاطی رسیدیم که این نقاط به ما نشان خواهد داد که آیا طرف مقابل اراده لازم را برای پیشبرد مذاکرات دارد یا خیر. وی ادامه داد: بسیار درباره سرعت مذاکرات و گفت‌وگوها صحبت می‌شود. سرعت گفت‌وگوها برای ایران مهم است ولی سرعت امر دوطرفه است، نمی‌شود طرف مقابل لاک‌پشتی حرکت کند و از ما توقع سرعت نور داشته باشد. ما باید به مذاکراتی ادامه دهیم که نتیجه آن توافق پایدار و قابل‌اتکا باشد و این هم با سرعت بیش‌ازحدی که ازسوی ما فقط اعمال شود، همخوان نیست. ایران به‌دنبال توافق پایدار و قابل‌اتکاست.غربی‌ها که در ماه‌های گذشته برای آغاز و مذاکرات لحظه‌شماری می‌کردند، در میدان، راهبردی برای اجرایی کردن ندارند؛ دست برتر ایران در وین حالا بر کسی پوشیده نیست و طرف غربی نه‌تنها پیشنهاد مدون و منطقی‌ای را روی میز نگذاشته است، بلکه مدام دست به سیاه‌نمایی می‌زند. ایران اراده و حسن‌نیت خود را حالا ثابت کرده و توپ در زمین طرف مقابل است.
 
همراهی اولیانوف با مواضع باقری
 اجرای نیم‌بند برجام در دوران اوباما باعث شده است تا ایران روی راستی‌آزمایی پافشاری کند؛ علی‌رغم تاکید برجام بر انتفاع ایران، نه‌تنها ایران از این توافق نفعی نبرد، بلکه با چالش‌هایی نیز مواجه شد؛ حالا در ایستگاه وین تیم مذاکره‌کننده با بهره‌گیری از تجربه دوران اوباما بر خواسته منطقی خود که همان راستی‌آزمایی است، تاکید مضاعفی دارند.ترامپ نیز با خروج از برجام و تحریم‌های مضاعف و غیرانسانی ثابت کرد که نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد؛ پس باید در یک سازوکار اساسی و حساب‌شده، تضمین‌هایی را از طرف مقابل گرفت تا دیگر نتواند به‌راحتی زیر میز تعهداتش بزند. «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در مذاکرات وین نیز که این روزها موردتوجه افکارعمومی است در واکنش به توییتی که در آن به نقل از «علی باقری»، مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد ایران در وین گفته‌شده که اختلافات درباره تحریم‌ها درحال کاهش است، نوشت: ما هم همین ارزیابی را داریم. پیشرفت درحال انجام است اما دستیابی به راه‌حل موردنظر مستلزم زمان و تلاش بیشتری است.وی در پیامی توییتری از مثبت و موثر بودن فضای گفت‌وگوهای وین که دور هشتم آن از هفته گذشته با هدف برچیدن تحریم‌های ضدایرانی در جریان است، خبر داده بود. نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در این خصوص نوشت: می‌توانم بگویم که فضای گفت‌وگوهای وین مثبت و کاری است. براساس قضاوت‌های من به‌واسطه تماس با دیگر همتایان، آن‌ها همین ارزیابی را به اشتراک می‌گذارند. ما روبه‌جلو حرکت می‌کنیم، نه سریع، بلکه به‌صورت تدریجی.در چنین شرایطی به‌راحتی می‌توان به این نکته تاکید کرد که ایران حالا در نقطه‌ای قرار دارد که رسیدن به یک توافق پایدار را در اولویت قرار داده است. توافق موقت نه‌تنها دردی از ایران دوا نمی‌کند، بلکه تکرار بازی بی‌حاصل با طرف غربی است. همانطورکه برجام نتوانست انتفاع ایران را با خود به همراه داشته باشد، هر توافق موقتی نیز ادامه همان مسیر غیرقابل‌قبول است.
 
 لفاظی‌های صهیونیست‌ها برای فشار به تهران
 البته از سوی دیگر، کارشکنی‌ها نیز بر مدار خود در حال حرکت هستند تا طرف ایرانی را وادار به امتیاز دادن کند؛ راهبردی که نه‌تنها تا امروز به نتیجه نرسیده است، بلکه بعدازاین نیز به نتیجه نخواهد رسید. در همین راستا، نفتالی بنت، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی دیروز دوشنبه طی اظهاراتی مدعی شد که این رژیم به هیچ توافقی درمورد برنامه هسته‌ای ایران متعهد نخواهد بود. وی همچنین افزود که رژیم‌صهیونیستی بخشی از مذاکرات وین نیست و بنابراین به شرایط آن هم متعهد نخواهد بود. بنت درباره ایران و مذاکرات وین اینگونه لفاظی کرد: درمورد مذاکرات هسته‌ای در وین، ما قطعا نگران هستیم. اسراییل طرف توافقات نیست. اسراییل به آنچه در توافق‌نامه‌ها نوشته و امضا خواهد شد، متعهد نیست و به آزادی عمل کامل خود در هر مکان و هر زمان، بدون هیچ محدودیتی ادامه خواهد داد.لفاظی‌ها و اظهارات سران رژیم‌صهیونیستی مطلب جدیدی نیست و پیشتر نیز به طرق و انحای مختلف ضد برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران، توافق هسته‌ای سال۲۰۱۵ موسوم به برجام و… لفاظی و سنگ‌اندازی کرده‌اند. اکنون نیز از هیچ‌گونه تلاشی برای عقیم گذاردن مذاکرات برچیدن تحریم‌ها در وین که در جریان است، کوتاهی نمی‌کنند و سعی در اعمال فشار بر تروییکای اروپایی برای رسیدن به خواسته‌های نامشروع خود در این زمینه را دارند.
از آنچه رفت به‌خوبی مشخص است که تیم مذاکره‌کننده ایران از هیچ‌کدام از راهبردهای خود در مذاکرات وین کوتاه نیامده و همه مواردی که ایران طرح کرده هنوز روی میز است؛ هرچند امروز شاهد پرانتزهای کمتری در مذاکرات وین هستیم اما برای رسیدن به نقطه توافق، باید تمام موارد موردتوافق قرار بگیرد؛ توافق خوب برای همه طرف‌ها نه‌تنها دور از دسترس نیست، بلکه با اراده طرف غربی می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به ثمر بنشیند.

 

ارسال نظر