|
شناسه خبر: 6343

در جریان سفر امیرعبداللهیان به پکن

توافق 25 ساله ایران و چین اجرایی شد

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در رأس هیاتی سیاسی به دعوت «وانگ یی»، همتای چینی خود به چین سفر کرد؛ سفری که می‌توان گامی در راستای تحکیم و تقویت مناسبات راهبردی دو کشور خواند.امیرعبداللهیان بامداد روز جمعه در بدو ورود به فرودگاه ووشی هدف از این سفر را گفت‌وگو با مقامات چین درباره روابط دوجانبه سیاسی و همچنین نحوه اجرایی شدن توافقات جمهوری اسلامی ایرن و چین در خصوص همکاری‌های اقتصادی بیان کرد.وزیرامورخارجه کشورمان در اظهاراتی درباره دستورکار مذاکراتش با وزیر خارجه چین اظهار داشت: ما در پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و چین هستیم. وی با بیان اینکه در چهارماه گذشته بیش از هفت‌بار بین وزیر خارجه چین و اینجانب تماس‌ها و دیدارهایی انجام شد و در سطح رؤسای جمهور نیز تماس‌ها و ارتباطات خیلی روان انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: این نشانگر اهمیت و رشد و توسعه روابط دو کشور است و در دولت جدید هم با شتاب بیشتر روابط روبه‌رو هستیم. وزیر خارجه اظهار داشت: در مناسبات دوجانبه از هماهنگی‌های خوب و تنوع در موضوعات مختلف برخوردار و بهره‌مند هستیم و در راستای منافع دو طرف پیشرفت‌های بسیار خوبی را در موضوعات مختلف داشته‌ایم. وی بیان کرد: موضوعات راهبردی در دستورکار دو کشور قرار دارد و این موضوعات ادبیات جدیدی را در مکاتبات رؤسای جمهور دو کشور ایجاد کرده است.این نخستین سفر امیرعبداللهیان به چین بعد از تصدی این سمت است. وزیر خارجه چین نیز اوایل فروردین‌ماه سال‌جاری به‌منظور امضای سند برنامه همکاری جامع ایران  و چین به تهران سفر کرده بود. آنگونه که بعد از امضای این سند اعلام شد سند مذکور در راستای صلح، ثبات و توسعه منطقه‌ای و بین‌المللی تدوین شده و لذا در مخالفت با هیچ طرف ثالثی یا برای مداخله در امور هیچ کشوری نیست. این سند یک نقشه راه برای همکاری‌های جامع دو کشور ایران و چین بوده و لذا حاوی هیچ قراردادی نیست. پیش از این «سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست هفتگی روز دوشنبه ۲۰دی‌ماه با خبرنگاران از سفر آخر هفته امیرعبداللهیان به پکن بنا به دعوت همتای چینی خبر داد و درباره سند جامع همکاری ۲۵ساله ایران و چین و اقدامات عملیاتی در حوزه صنعت و نفت‌وگاز نیز خاطرنشان کرد: آقای امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه آخر این هفته به دعوت «وانگ یی»، همتای چینی خودش عازم چین است و موضوعات مختلفی را در دستورکار برای گفت‌وگوها داریم و نقشه راه ۲۵ساله یکی از این موضوعات است.لازم به ذکر است وزیر امورخارجه در این سفر و در دیدار با همتای چینی موضوعات متنوع دوجانبه و بین‌المللی و همچنین آخرین وضعیت برنامه همکاری جامع ۲۵ساله دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. سند برنامه همکاری جامع ایران و چین هفتم فروردین‌ماه در سفر وانگ یی به تهران بین وی و محمدجواد ظریف، وزیر سابق
 امور خارجه به امضا رسید. آنگونه که بعد از امضای این سند اعلام شد؛ سند مذکور در راستای صلح، ثبات و توسعه منطقه‌ای و بین‌المللی تدوین شده و لذا در مخالفت با هیچ طرف ثالثی یا برای مداخله در امور هیچ کشوری نیست. این سند یک نقشه راه برای همکاری‌های جامع دو کشور ایران و چین بوده و لذا حاوی هیچ قراردادی نیست.
 در همین باره  وانگ یی وزیر امور خارجه چین در اظهاراتی اعلام کرد که توافق ٢٥ ساله ایران و چین، از امروز(جمعه) اجرایی میشود.«آرییل کوهن»، تحلیلگر آمریکایی- اسراییلی در نشریه فوربس این سند را دارای پیامدهای جدی برای ایالات‌متحده خواند و نوشت:‌ «شراکت استراتژیک بین چین و ایران، پیامدهای جدی برای راهبرد ایالات‌متحده در همکاری با [سازمان] اوپک، مهار چین و سوءاستفاده غرب از تحریم‌ها برای فشار آوردن به کشورهای ناسازگار دارد.»
از سوی دیگر، روزنامه «هاآرتص» نیز در مطلبی با بیان اینکه سند راهبردی تهران و پکن، شاهدی بر شکست سیاست فشار حداکثری بر ایران بود، نوشت این توافق نشان داد که علی‌رغم تحریم‌های سخت آمریکا، ایران فاصله بسیار زیادی تا به‌ زانو درآمدن دارد.سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور ۳۱خرداد پس از انتخاب به این سمت در نشستی با حضور خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار تلویزیون دولتی چین و انتظارش از رابطه بین دو کشور، گفت: ما روابط با چین را از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و دولت‌های مختلف دنبال می‌کردیم و امروز هم روابط خوبی با کشور چین داریم و ظرفیت‌های بسیاری بین دو کشور وجود دارد. ما حتما در جهت احیای این ظرفیت‌ها تلاش خواهیم کرد و قطعا روابط بسیار خوبی با کشور چین خواهیم داشت و طرح جامع (سند برنامه همکاری جامع ایران و چین) به‌عنوان یکی از اسناد خواهد بود و اجرایی کردن این طرح حتما در دستورکار خواهد بود.

 

ارسال نظر