|
شناسه خبر: 6464

رییس جمهور در حالی به مسکو سفر می کند که مهم‏ترین هدف این سفر در حوزه اقتصادی تعریف شده است

آغاز روابط نوین ایران و روسیه

سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری کشورمان امروز(چهارشنبه) به‌منظور دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور فدراسیون روسیه، عازم روسیه خواهد شد. سفر رئیسی به روسیه که با همراهی وزرای امورخارجه، نفت و امور اقتصادی و دارایی است، چه ابعادی دارد و اهمیت آن برای ایران چیست؟

هنوز 6ماه از استقرار دولت سیزدهم در ایران نگذشته که سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری کشورمان در پاسخ به دعوت رسمی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، قرار است امروز به مسکو سفر کند. ماه گذشته میلادی پوتین از سفر رییس‌جمهوری کشورمان به مسکو خبر داد و تصریح کرد که دعوت رسمی وی از همتای ایرانی‌اش پذیرفته‌شده و در ابتدای سال2022 این سفر انجام خواهد شد. در طول مدت استقرار دولت جدید در ایران، رؤسای جمهور ایران و روسیه گفت‌وگوها و رایزنی‌های تلفنی مختلفی داشته‌اند اما اولین دیدار رئیسی و پوتین، آن هم در شرایط فعلی،می‌تواند از اهمیت خاصی برخوردار باشد.آنطور که اعلام‌شده، حضور و سخنرانی در نشست عمومی مجلس دوما،‌ دیدار با ایرانیان مقیم روسیه و نشست هم‌اندیشی با فعالان اقتصادی روس، بخشی از برنامه‌های رییس‌جمهور در این سفر دو روزه خواهد بود. در همین‌باره نهاد کرملین(کاخ ریاست‌جمهوری روسیه) روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در دیدار رئیسی با پوتین، دو طرف درباره اجرای برجام رایزنی خواهند کرد. کرملین همچنین افزود: در مذاکرات 19ژانویه(امروز چهارشنبه) پوتین و رییس‌جمهوری ایران درمورد اجرای پروژه‌های مشترک اقتصادی و موضوعات بین‌المللی گفت‌وگو خواهند کرد.

 نقطه عطفی در روابط نوین ایران و روسیه
 از مدت‌ها پیش چهره‌ها و مسوولان مختلف روسی و ایرانی درباره اهداف و زوایای سفر رییس‌جمهور + کشورمان به روسیه، اظهاراتی را مطرح کردند؛ برای نمونه، سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه روز جمعه سپری‌شده در یک نشست خبری، درباره این سفر گفت: «دیدار رییس‌جمهور ایران از روسیه در وهله اول با هدف انجام فهرستی از گفت‌وگوها در بحبوحه تغییرات [دولت ایران] است؛ دستورکار از منظر اقتصادی بسیار گسترده است اما وقتی پروژه‌های مشترک بسیاری وجود دارد، توجه بیشتر به جزئیات ضروری است».روز دوشنبه(27 دی) نیز حسین امیرعبداللهیان با همتای روسی خود به رایزنی تلفنی پرداخت. لاوروف در این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن ابراز خرسندی از سفر قریب‌الوقوع رئیسی به روسیه اعلام کرد که همه ترتیبات لازم برای انجام این سفر صورت پذیرفته است. بنابر گزارش رسانه‌ها، طرفین در این گفت‌وگو سفر رییس‌جمهور کشورمان به مسکو را تحول مهمی در روابط دو کشور و فرصت خوبی برای گسترش و تعمیق روابط توصیف کردند.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان نیز در آخرین نشست خبری خود تصریح کرد: «سفر رییس‌جمهور به دعوت چندباره رییس‌جمهور روسیه انجام می‌شود و سفر حائز اهمیتی است و در ادامه مسیر سیاست خارجی متوازن دولت است و آقای رئیسی در این سفر ملاقات مفصلی با همتای خود در مسکو خواهد داشت و موضوعات مختلفی در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، تکنولوژیکی و مردمی و… در دستورکار است».از طرف دیگر، کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه نیز چندی پیش در گفت‌وگویی با اشاره به سفر رئیسی به روسیه گفته بود: «این سفر می‌تواند نقطه عطفی در روابط نوین بین روسیه و جمهوری اسلامی ایران باشد». جلالی با بیان اینکه سفر رییس‌جمهوری کشورمان از ابعاد مختلف دارای اهمیت است و در همین چارچوب شاهد برخی حساسیت‌ها و بعضا حتی بغض‌ نسبت‌به این سفر هستیم، تصریح کرد: «غربی‌ها به این سفر چشم دوخته‌اند و تلاش‌هایی صورت می‌گیرد که این سفر تضعیف شود».
اشاره جلالی به تلاش غرب برای تضعیف سفر رئیسی به روسیه، در اظهارات سفیر روسیه در تهران نیز مشهود بود. لوان جاگاریان در همین رابطه درباره جنگ روانی رسانه‌های غربی علیه روابط دو کشور در آستانه سفر رییس‌جمهوری به مسکو، گفته است: «روابط ما هیچ ربطی به غرب، شمال، جنوب و شرق ندارد و برای ما اولویت، روابط دوجانبه است. اینکه طرف‌های ثالث از گسترش روابط تهران-مسکو خوشحال می‌شوند یا نمی‌شوند برای ما مهم نیست». سفیر روسیه در ایران اضافه کرد: «شما شاهد اعمال تحریم‌هایی ازسوی طرف‌های غربی علیه ایران و روسیه هستید اما این تحریم‌ها هیچ تاثیری بر روابط دو کشور ندارد. ما برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی به‌دنبال جلب رضایت طرف‌های ثالث نیستیم». جاگاریان با اشاره به اهداف سفر رئیسی به روسیه، تصریح کرد: طیف وسیعی از مسائل دوجانبه در دستورکار مذاکرات رؤسای جمهور ایران و روسیه است و مسائل اقتصادی و منطقه‌ای اولین دستورکار مذاکرات رؤسای جمهوری دو کشور در سفر آتی آیت‌الله رئیسی به مسکو خواهد بود.

  •  

 

ارسال نظر