|
شناسه خبر: 6465

ایران، روسیه و چین به زودی در خلیج‌فارس مانور دریایی برگزار می‌کنند

رزمــایش سه قدرت

خبرگزاری ریانووستی روسیه از برگزاری یک رزمایش مشترک دریایی میان ایران، چین و روسیه خبر داد. ریانووستی این خبر را به نقل از ناوگان دریایی منطقه پاسفیک(اقیانوس آرام) روسیه اعلام کرده است. ریانووستی به زمان برگزاری این رزمایش اشاره‌ای نکرده و جزئیات بیشتری درباره آن ارائه نداده است اما سفارت مسکو در تهران اعلام کرده است که این رزمایش اوایل سال2022 در خلیج‌فارس برگزار خواهد شد. این رزمایش مشترک با تمرکز بر امنیت دریانوردی و مبارزه با راهزنی و دزدی دریایی انجام خواهد شد.
پیش از این، «لوان جاگاریان»، سفیر فدراسیون روسیه در تهران اعلام کرده بود که نیروهای دریایی ایران، روسیه و چین در روزهای پایانی سال۲۰۲۱ یا اوایل سال۲۰۲۲، رزمایش نظامی در خلیج‌فارس برگزار می‌کنند. براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مقامات ناوگان دریایی روسیه در یک کنفرانس برای برگزاری این رزمایش دریایی مشترک که با حضور کشتی‌های جنگی ایران، روسیه و چین برگزار خواهد شد، شرکت خواهند کرد. سفیر مسکو در تهران با بیان اینکه روسیه به گرم‌شدن روابط بین ایران و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس توجه دارد، گفت: «روسیه تایید می‌کند که ایران و کشورهای عربی به‌دنبال تنش‌زایی نیستند.» جاگاریان درباره همکاری نظامی با ایران نیز اظهار داشت که در پی برداشته‌شدن تحریم تسلیحاتی سازمان ملل از تهران، دو کشور اکنون در حال انجام گفت‌وگوهایی درباره خرید و فروش محصولات نظامی هستند.
همکاری نظامی-فنی [روسیه] با ایران، قدمت طولانی بیش از ۵۰سال دارد. این [همکاری] بر مبنای منفعت دوجانبه و توجه ویژه روسیه به الزامات بین‌المللی در حوزه تجارت تسلیحاتی، در حال توسعه است. با توجه به برداشته‌شدن محدودیت‌هایی که همه می‌دانند، طرف روسی وارد گفت‌وگوهای سازنده‌ای با شرکای ایران، بر سر تمام محصولات نظامی شده است. براساس این گزارش، تاکنون چندین ناو روسیه از ناوگان اقیانوس آرام نیروی دریایی این کشور در بندر چابهار پهلو گرفته است. شناورهای نظامی چند کشور ازجمله ایران در رژه بزرگ دریایی این کشور به تاریخ سوم مرداد (25جولای) شرکت کرده بودند.

 

ارسال نظر