|
شناسه خبر: 6727

رییس مجلس نتایج جلسات خود با رئیسی و مخبر را برای کمیسیون تلفیق تشریح کرد

3 راه برای جبران حذف ارز ترجیحی

ارز ترجیحی اگرچه در هفته‌های گذشته با تحلیل‌ها و اماواگرهایی همراه بوده است، اما هنوز به سرانجام نرسیده و دولت و مجلس به سازوکار مشترکی که قابل‌اجرا در سال آینده باشد نرسیده‌اند؛ جلسه امروز کمیسیون تلفیق مجلس در دو نوبت صبح و بعدازظهر حالا در شرایطی به این موضوع اختصاص یافته که قرار شده است مخبر و میرکاظمی درخصوص این موضوع توضیحاتی را ارائه کنند.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس که در هفته‌های گذشته بیشترین تلاش‌ها را برای بررسی و تصمیم دقیق در خصوص این موضوع به‌کار برده است، در روزهای اخیر در جلساتی با رییس‌جمهور و معاون اول وی درباره حذف ارز ۴۲۰۰تومانی گفت‌وگو کرده است.
رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال1401 مجلس نیز با اعلام اینکه رییس مجلس نیز تاکنون جلساتی را با رییس‌جمهور و معاون اول وی برای بحث حذف ارز 4200تومانی داشته است، اظهار کرد: در جلسه‌ای که اعضای کمیسیون با رییس مجلس داشتند وی گزارشی نیز در این زمینه به نمایندگان ارائه کرد و البته اعضای کمیسیون نیز اصرار داشتند که باید دولت برنامه‌های خود را به‌صورت مکتوب ارائه کند. وی با بیان اینکه نظر دولت بر حذف ارز ترجیحی است، عنوان کرد: البته نمایندگان نیز نظر بر حذف دارند اما دولت باید راهکارهای خود را برای مدیریت این موضوع  به مجلس ارائه کند.اگرچه درآمد دولت از حذف ارز ترجیحی بیش از 300همت است اما تخصیص آن حدود 200همت است که این موضوع با انتقادهایی همراه شده است. رییس مجلس نیز پس از جلسه با رئیسی و مخبر و تشریح نظرات دولت برای کمیسیون تلفیق بر این موضوع تاکید دارد که این مبلغ باید حداقل به 300همت برسد. در مجموع در شرایط  فعلی اگرچه نظر رییس مجلس و کمیسیون تلفیق بر کمک به دولت برای اجرای برنامه‌هایش است اما درخصوص حذف ارز ترجیحی هنوز کمیسیون  تلفیق اقناع نشده و در اجرای این موضوع مهم با ابهام‌هایی روبه‌رو است که باید ابعاد آن مشخص شود.در جلسه اخیر، رییس مجلس با کمیسیون تلفیق ضمن ارائه گزارشی درخصوص برنامه‌های دولت، قالیباف نیز نکاتی را در خصوص حذف ارز 4200تومانی مطرح کرده است که در دست بررسی است اما در مجموع 
3 راه برای جبران حذف ارز ترجیحی در کمیسیون تلفیق وجود دارد که در صورت نهایی شدن هریک از آن‌ها و موافقت مجلس با حذف ارز 4200تومانی دولت موظف به اجرای آن است.
 
حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی: قالیباف می‌گوید جبران حذف ارز ترجیحی حداقل باید 300 همت باشد
حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتا‌ج‌الدینی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: در جلسه امروز کمیسیون تلفیق درخصوص حذف ارز ترجیحی گفت‌وگو خواهد شد. وی افزود: جلسه‌ای در هفته گذشته با حضور آقای قالیباف برگزار شد و در خصوص اینکه ارز ترجیحی در صورت حذف چگونه جبران می‌شود، مسائلی مطرح شد و نمایندگان نگرانی‌های خود را مطرح کردند.حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی تاکید کرد: آقای قالیباف نتیجه جلسات خود با دولتمردان را توضیح داد. عمده تاکید روی این بود که باید شیوه جبران حذف ارز ترجیحی اطمینان‌بخش باشد. رییس مجلس نظر خود را در این رابطه توضیح داد و صحبت‌هایی که با دولتمردان داشته‌اند یعنی مباحثی را که با معاون اول و خود آقای رئیسی مطرح کرده‌اند شرح دادند.عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قالیباف در این جلسات نظرات مجلس را به آن‌ها گفته است و آن‌ها هم هنوز شیوه کار مشخصی را اعلام نکرده‌اند.
 
کمیسیون تلفیق برای حذف ارز ترجیحی اقناع نشده است
 وی تاکید کرد: قرار شده است که در جلسه امروز تلفیق با دعوت از آقای مخبر و آقای میرکاظمی نظر دولت به‌طور کامل در خصوص شیوه جبران حذف ارز ترجیحی و یارانه کالایی برای مردم، کامل تبیین شود تا مجلس بتواند به یک تصمیم جامع و کامل برسد.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال۱۴۰۱ مجلس ادامه داد: کمیسیون تلفیق از این دو نفر برای جلسه امروز دعوت کرده است. نمی‌دانم آقای مخبر می‌آید یا نه اما آقای میرکاظمی حضور خواهد یافت و این آخرین فرصت است و صبح و بعدازظهر درخصوص موضوع گفت‌وگو خواهد شد.حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی با اشاره به 3 راه موجود برای جبران حذف ارز ترجیحی، تاکید کرد: در خصوص این سه طرح امروز گفت و گو خواهد شد.وی با اشاره به اینکه فضای کلی کمیسیون تلفیق نسبت به حذف ارز ترجیحی مناسب نیست، گفت: نمایندگان نگران هستند؛ زیرا شیوه جبران را دولت کامل توضیح نداده است. هنوز کمیسیون تلفیق در خصوص این موضوع اقناع نشده است.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال۱۴۰۱ مجلس ادامه داد: دولت ارز ترجیحی را به بودجه عمومی برده و در تبصره۱۴، یارانه‌ها را ذکر کرده است؛ 106هزار میلیارد تومان برای گندم و دارو و ۶۶هزار میلیارد تومان برای نهاده‌های دامی در نظر گرفته است؛ البته بخشی از گندم را هم در بودجه عمومی آورده و این‌ها گفت‌وگوهایی است که آقای قالیباف روی آن تاکید داشتند که با این مقدار نمی‌شود به‌طور کامل حذف ارز ترجیحی را جبران کرد .حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی با بیان اینکه این رقم‌ها باید تجمیع شود، گفت: صحبت آقای قالیباف این بود که این موضوع باید حداقل به ۳۰۰همت برسد؛ درحال‌حاضر چون‌که ارقام مختلف است نزدیک ۲۰۰همت شده است؛ البته درآمد دولت بیش از ۳۰۰همت است که آن‌ را به بودجه عمومی برده است.

3 راه برای جبران حذف ارز ترجیحی
عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال۱۴۰۱ ادامه داد: دولت برنامه مکتوب خود را داده است و می‌خواهند بیایند آن را توضیح دهند؛ کلیات را داده بودند و توضیحات مانده است. در کمیته هدفمندی هم بانک مرکزی راهکارهای خود را توضیح داد.
حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی با اشاره به اینکه 3 راه برای جبران حذف ارز ترجیحی وجود دارد که در کمیسیون تلفیق درباره آن گفت‌وگو می‌شود و نهایتا اگر حذف ارز ترجیحی را پذیرفتند، دولت یکی از این‌ها را اجرا می‌کند، گفت: یک راه که آسان‌ترین راه است، پرداخت یارانه نقدی است. در این صورت مبلغ آن مشخص می‌شود و به جامعه هدف پرداخت خواهد شد. وی ادامه داد: دومین راه کالاکارت است که این ۶قلم که مشمول ارز ترجیحی هستند، سهمیه یارانه‌بگیران مشخص می‌شود و طی کالاکارت در فروشگاه عرضه می‌شود و یارانه‌بگیران می‌روند و سهم خود را می‌گیرند.عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال۱۴۰۱ ادامه داد: در این صورت گروه‌های هدف سهمیه خواهند گرفت و دیگر پول دریافت نخواهد کرد؛ راه سوم هم که بانک مرکزی زیرساخت آن را فراهم کرده کارت اعتباری است؛ در این صورت کارت اعتباری در اختیار مردم قرار می‌گیرد و یارانه‌بگیران با کارت و کدملی خود به فروشگاه‌های عامل و کارتخوان آن‌ها که به بانک مرکزی وصل است، مراجعه می‌کنند.حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی افزود: هرکس با اعتباری که اعلام می‌شود خرید می‌کند که در این صورت هم این کالاها را می‌تواند بخرد و هم کالاهای دیگر را.وی تاکید کرد که نظر آقای قالیباف دومین گزینه یعنی کالابرگ است و نظر ما سومین مورد است؛ بانک مرکزی می‌گوید که ما نمی‌توانیم دومی را کامل اجرا کنیم و سیستم ما جواب نمی‌دهد.

 

ارسال نظر