|
شناسه خبر: 6784

سال اول دولت بایدن بی دستاورد بوده است

تقریبا هیـــــــــــــــــچ

جو بایدن در آستانه 80سالگی، شاهد یک‌سالگی دولتش است؛ دولتی که در این یک‌سال روزهای خوبی را پشت سر نگذاشته و علی‌رغم وعده‌های فریبنده، اقدامی رضایت‌بخش برای مردم آمریکا انجام نداده است.

اگرچه مرگ روزانه چندهزار نفر از شهروندان، برای هر دولتمردی سخت و عذاب‌آور است اما گویا رؤسای جمهور آمریکا اعتنایی به این اتفاقات ندارند. جو بایدن اولین سال حضور در کاخ سفید را با نارضایتی اکثریت قاطعی از آمریکایی‌ها در مواجهه با بحث مدیریت پاندمی کرونا و تورم سرسام‌آور به پایان رساند. براساس یک نظرسنجی جدید، بخش اندکی از جامعه آمریکا از حضور «جو بایدن» یا «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست‌جمهوری۲۰۲۴ این کشور استقبال می‌کنند. به نوشته نشریه «نیوزویک»، نظرسنجی مشترک خبرگزاری «آسوشیتدپرس» و مرکز تحقیقاتی «نورک» نشان داد فقط ۲۸درصد از آمریکایی‌ها خواستار شرکت بایدن در انتخابات بعدی هستند.این نظرسنجی به‌طور مشابهی نشان داد که فقط ۲۷درصد از آمریکایی‌ها از شرکت ترامپ در انتخابات بعدی آمریکا استقبال می‌کنند. براساس نتایج این نظرسنجی، ۷۰درصد آمریکایی‌ها با شرکت بایدن در انتخابات۲۰۲۴ و ۷۲درصد با شرکت ترامپ مخالف هستند.

ناامیدی مردم آمریکا از بایدن
 ناامیدی مردم آمریکای از بایدن حالا در شرایطی محقق شده است که وی با شعارهایی به‌دنبال بهبود شرایط بود که درنهایت محقق نشد. جو بایدن اخیرا اعلام کرده قصد دارد در انتخابات بعدی آمریکا شرکت کند اما ترامپ تاکنون به‌طور رسمی شرکت در انتخابات۲۰۲۴ را تایید نکرده است.بخش دیگری از نظرسنجی آسوشیتدپرس و نورک که پیشتر منتشر شده بود نشان می‌دهد، ۴۳درصد از آمریکایی‌ها عملکرد دولت بایدن را قبول دارند. از سوی دیگر، نتایج نظرسنجی مشترک نشریه «پالتیکو» و موسسه «مورنینگ کانسالت» نشان می‌دهد، ۶۸درصد از آمریکایی‌ها معتقدند کشورشان در مسیر غلطی قرار گرفته است.بااین‌حال بایدن هفته گذشته در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه چطور می‌خواهد مجددا نظر میانه‌روها و طرفداران احزاب مستقل که در انتخابات ۲۰۲۰ به وی رأی داده‌اند اما هم‌اکنون طبق نتایج نظرسنجی از عملکردش ناراضی هستند، جلب کند، گفت: «من اعتقادی به نظرسنجی‌ها ندارم».
 
ناکامی‌‌های اقتصادی دولت آمریکا
 یکی دیگر از اقداماتی که کاخ سفید به‌تازگی در پیش گرفته و توجه بسیاری را جلب کرده، حملات سیاسی تیم بایدن به رییس‌جمهوری پیشین و تیم وی است. در اواخر پاییز، کاخ سفید شروع به چرخش بیشتر به سمت یک حالت حمله سیاسی کرد. دستیاران می‌گویند که تیم بایدن تصمیم گرفته که باید تضادهای مستقیم بیشتری با شخص ترامپ و به‌طورکلی جمهوری‌خواهان ایجاد کند.رییس‌جمهور آمریکا حالا پس از شکست‌های متعدد ازجمله ناکامی در مهار شیوع کرونا و عدم موفقیت برنامه اقتصادی‌اش، سعی دارد مقصر شکست‌هایش را «دونالد ترامپ» معرفی کند که وعده پایان دادن به شرایط دوره وی را داده بود. عقب‌ماندن آمریکا در مساله واکسیناسیون کرونا و شیوع گسترده سویه‌هایی چون دلتا و امیکرون در این کشور، از اصلی‌ترین دلایل نارضایتی این روزهای آمریکایی‌ها از دولت بایدن به شمار می‌روند.در ادامه این روند و شکست‌های پی‌درپی «لایحه بازسازی بهتر» بسته پیش‌بینی‌شده هفت‌تریلیون دلاری کمکی کووید‌۱۹، اقتصادی و زیرساخت‌های آینده است که ازسوی بایدن ارائه شده‌ و به دلیل مخالفت «جو منشن»، سناتور دموکرات ویرجینیای غربی متوقف
 شده است. با عملکرد رییس‌جمهور فعلی ایالات‌متحده، نارضایتی اقتصادی آمریکایی‌ها دوچندان شده و این‌بار تورم هفت‌درصدی هم به سراغ اقتصاد این کشور آمده است. افزایش نرخ تورم در آمریکا که به بالاترین رقم در ۴۰سال اخیر رسیده از دیگر چالش‌های بزرگی است که بایدن باید با آن دست‌وپنجه نرم کند.
 
اخراج فاجعه‌آمیز از افغانستان
 در روابط خارجی اوضاع مطلوبی حاکم نیست و بن‌بستی که واشنگتن و مسکو بر سر مساله اوکراین به آن خورده‌اند، از دیگر مسائلی است که کاخ‌سفید با آن روبه‌رو است. متحدان دموکرات بایدن می‌گویند این رویدادها بایدن را به حالت واکنشی واداشته است. «تام داشل»، رهبر سابق اکثریت سنا و از دوستان نزدیک بسیاری از مشاوران بایدن در توجیه وضعیت کنونی رییس‌جمهوری می‌گوید: «کنترل این اندازه مشکلات زمانی که خیل عظیمی از چالش‌ها به سراغ‌تان می‌آید، مانند مسائل مربوط به تغییرات آب‌وهوایی، گردبادها، اوکراین، آتش‌سوزی‌های جنگلی که بخش‌هایی از غرب را ویران می‌کند و امیکرون کار سختی است.»

خروج از افغانستان، اختلافات چین و تایوان، تحریم المپیک پکن، تنش‌ها میان روسیه و اوکراین و مذاکرات غیر مستقیم با ایران، اصلی‌ترین چالش‌های نخستین سال دولت بایدن در حوزه سیاست خارجی بودند. که تقریبا هیچ کدام برگ برنده‌ای برای دولت بایدن محسوب نمی‌شود. در شعار بازگشت به برجام نیز بایدن هنوز کاری انجام نداده است و آینده روشنی را مقابل خود نمی‌بیند. سناتور لیندسی گراهام، چهره سرشناس جمهوری‌خواهان می‌گوید افغانستان برای آمریکا سکوی دیده‌بانی ایران بود و آن را از دست دادیم.
حتی اگر قضاوت درخصوص پرونده سیاست خارجی دولت بایدن را به بعدها و نهایی شدن سیاست‌ها موکول کنیم باز هم روشن است که خروج فاجعه‌بار ارتش ایالات‌متحده از افغانستان به‌عنوان نقطه‌ای سیاه در کارنامه ریاست‌جمهوری بایدن ثبت 
شده است؛ خروجی که با جا گذاشتن میلیاردها دلار تجهیزات همراه بود.
نقطه سیاهی که با تخلیه سفارت آمریکا در کابل آغاز شد و با کشته شدن بیش از ۱۳سرباز آمریکایی در انفجار فرودگاه کابل و جا ماندن ده‌ها هزار نفر از متحدان این کشور در افغانستان به اوج خود رسید. مطابق آخرین نظرسنجی موسسه یوگاو، ۶۲درصد شهروندان آمریکایی مخالف عملکرد بایدن در موضوع افغانستان بوده و تنها ۳۸درصد عملکرد او را تایید کرده‌اند.
به اعتراف بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، بحران مهاجران مرزی نیز یکی از اصلی‌ترین چالش‌های نخستین سال ریاست‌جمهوری بایدن بود. گشت مرزی ایالات‌متحده سال گذشته نزدیک به یک‌میلیون و ۷۰۰هزار برخورد با مهاجران غیرقانونی را در مرز آمریکا و مکزیک گزارش کرده است. این رقم که نسبت‌به یک سال آخر ریاست‌جمهوری ترامپ چهار برابر شده، رکوردی جدید و عجیب طی دهه‌های اخیر تاریخ آمریکاست.
 
اوکراین‌گیت
 افشای بخش‌هایی از محتوای گفت‌وگوی تلفنی 
«جو بایدن» با همتای اوکراینی‌اش «ولادیمیر زلنسکی» در تماس تلفنی روز جمعه (۸بهمن/ ۲۸ ژانویه) بر سر احتمال حمله قریب‌الوقوع روسیه به اوکراین
 علاوه بر شباهت‌های ظاهری که به ماجرای مشهور به «اوکراین‌گیت» در دوران رییس‌جمهور قبلی آمریکا دارد وجوه تازه‌ای از عمق شکاف‌های موجود میان آمریکا و متحدانش- که وجه مشخصه دوران ترامپ بود- را به نمایش گذاشته است.
شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد اوکراین گزارش داده بایدن در این تماس تلفنی اصرار داشته که حمله روسیه به اوکراین قطعی است و ممکن است در ماه فوریه انجام شود اما زلنسکی این دیدگاه بایدن را رد کرده و گفته درحال‌حاضر هیچ قطعیتی وجود ندارد که حمله روسیه قرار است در آینده نزدیک اتفاق بیفتد.
آمریکایی‌ها و برخی از متحدان این کشور در هفته‌های گذشته با هشدارهای مکرر درباره احتمال تهاجم روسیه به اوکراین تلاش کرده‌اند اینطور وانمود کنند که انگیزه غرب از تلاش برای معطوف کردن توجه‌ها به آن نقطه از اروپای شرقی بیم واقعی از احتمال بروز یک درگیری است؛ حال آنکه از شواهدی دیگر (به‌ویژه ناخرسندی زلنسکی از این فضاسازی‌ها) اینطور برمی‌آید که بیم و انذارهای واشنگتن بیش از آنکه از اضطرابی حقیقی برآمده باشند، نوعی تمارض به نگرانی برای پیگیری اهدافی دیگر به نظر می‌رسند.
زلنسکی همچنین از بایدن و غربی‌ها خواسته با درنظرگرفتن شرایط اقتصادی اوکراین، در بیانیه‌ها و اظهارات رسمی، لحن هشدارها درباره احتمال حمله روسیه را تعدیل کنند.
«تهدید روسیه» به جای آنکه غرب و ناتو را حول یک دشمن مشترک همگرا کند، به عاملی برای واگرایی و حتی تشدید اختلافات منجر شده است. «اشپیگل» فاش کرده سفیر آمریکا در برلین در نامه‌ای محرمانه به وزارت خارجه آلمان تاکید کرده واشنگتن به‌دلیل عدم همکاری مناسب برلین درخصوص اوکراین، این کشور را یک «شریک غیرقابل اعتماد» می‌داند.
اما تنش‌زایی درباره خطر جنگ در اوکراین چه کمکی می‌تواند به بایدن کند؟ «استفن کولینسون»، تحلیلگر سی.ان.ان می‌گوید: «این راهبرد برای رییس‌جمهوری که در داخل وضعیت متزلزلی دارد به منزله سپری برای محافظت از خود در برابر حملات جمهوری‌خواه تندرویی خواهد بود که مشتاق هستند قبل از فرارسیدن انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره از او تصویر یک مماشات‌گر ضعیف ارائه دهند». تنش آمریکا و روسیه حالا تا حدی بالا گرفته که آمریکا به شرق اروپا و روسیه نیرو اعزام می‌کند و هم سامانه ضدموشکی در بلاروس مستقر می‌کند.
 
  زنگ خطر انتخابات 2022 برای بایدن
 تصویب دو طرح رفاهی، واکسیناسیون گسترده ضد کرونا و کاهش بیکاری اگرچه نقاط قوت دولت بایدن است اما نقاط ضعف کارنامه وی حالا در پایان یک‌سالگی بر نقاط قوتش می‌چربد و زنگ خطر شکست دموکرات‌ها به‌دلیل عملکرد ضعیف بایدن در انتخابات ۲۰۲۲ به صدا درآمده است؛ زنگ خطری که رییس‌جمهور آمریکا نیز آن را شنیده و تلاش‌های زیادی را برای خروج از شکست آغاز کرده است.
شاید یکی از دلایل مهم پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری به دلیل حضور چهارساله ترامپ در کاخ‌سفید بود؛ لذا آمریکایی‌ها چشم‌شان به بایدن بود تا وضعیت عادی را به آمریکا بازگرداند اما با عملکرد ضعیف وی حالا مقبولیت بایدن بیش از انتظار افول کرده است.
بایدن راه پیروزی در انتخابات را ایجاد تغییر در زندگی مردم و عمل به وعده‌ها می‌داند و سعی می‌کند برنامه بازسازی بهتر را احیا کند. او در ۱۹ژانویه (۲۹دی) گفت که این طرح باید به چند بخش تقسیم شود تا بخش‌هایی از آن تصویب شود. درنهایت باید به این موضوع پرداخت که رییس‌جمهور آمریکا تا الان نه‌تنها در عمل به وعده‌هایش ناکام بوده، بلکه اعتماد مردم آمریکا را نیز از دست داده است و وضعیتش در افکار عمومی آمریکا هر روز بدتر می‌شود.
 
 ابوالفتح: مساله اوکراین می‌تواند شرایط را برای بایدن سخت‌تر کند
امیـــرعـــــــلی ابـــــوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: یک سال از دولت جو‌بایدن گذشت و رییس‌جمهور آمریکا در این یک‌سال یکسری دستاوردها و موفقیت‌ها داشته و یکسری هم ناکامی و شکست را با خود همراه کرده است.
وی افزود: در درجه اول باید گسترش واکسیناسیون در آمریکا را از موفقیت‌های دولت باید بدانیم؛ وقتی که وی دولت را در آمریکا در دست گرفت وضعیت خوبی حاکم نبود و وضعیت کرونا مردم این کشور را بسیار نگران کرده بود.
 ابوالفتح تاکید کرد: درحال‌حاضر بیش از 500میلیون دوز واکسن تزریق شده است که این موضوع باعث شده کسب و کارها باز شده و قرنطینه‌ها برداشته شود؛ این موضوع به بهبود وضعیت اقتصادی مردم انجامیده و باعث شده است در این حوزه وضعیت خوبی را
 شاهد باشیم.
این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه دو طرح بایدن با موفقیت همراه بوده است، گفت: طرح احیای اقتصاد کرونازده و نوسازی زیرساخت‌های فرسوده آمریکا که دوتریلیون دلار به آن اختصاص داده شد، جزو موفقیت‌های دولت بایدن به حساب می‌آید.
 
بایدن در سیاست خارجی موفق عمل نکرده است
 وی تورم را یکی از شکست‌های دولت بایدن برشمرد و گفت: تورم در آمریکا رکورد ۴۰ساله را شکسته و این موضوع باعث ناراحتی مردم شده است. همچنین توزیع کالا دچار نقصان شده و این فشار اقتصادی به مردم، آن‌ها را ناراضی و نگران کرده است.
این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه در شرایط فعلی شاهد اوج‌گیری امیکرون در کشور آمریکا هستیم، گفت: این موضوع نیز مشکلاتی را ایجاد کرده و مردم این موضوع را از چشم دولت مستقر می‌بینند. دولت بایدن نمی‌تواند آن را به گذشته پیوند بزند.
 ابوالفتح ادامه داد: در سیاست خارجی نیز بایدن چندان موفق عمل نکرده است و خروج مفتضحانه از افغانستان و شکست بزرگ ارتش آمریکا در این کشور اگرچه در دولت ترامپ زمینه‌های آن آغاز شده بود اما در دوره بایدن به وقوع پیوست.
وی یک ضربه شدید به دولت بایدن را عدم تصویب یک طرح ازسوی دولت وی دانست و گفت: دوقطبی در آمریکا زیاد است و این در شرایطی است که بایدن وعده داده بود که وحدت ایجاد خواهد کرد که نه‌تنها نتوانست در آمریکا وحدت ایجاد کند، بلکه شاهد یک دوقطبی در حزب دموکرات نیز هستیم.
ابوالفتح ادامه داد: بایدن در برابر روسیه درخصوص موضوع اوکراین کوتاه آماده است؛ همچنین درباره برجام و ایران نیز تاکنون کوتاه آمده است. اوکراین یک زورآزمایی بین آمریکا و ناتو از یک طرف و روسیه از طرف دیگر است.
 
روسیه روی پیوستن اوکراین به ناتو بسیار 
حساس است
 وی افزود: از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نشانه‌های یک برخورد جدی بین روسیه و آمریکا، تا این حد نمایان نشده بود. بعد از قدرت‌یابی پوتین روسیه به سمت احیای قدرت خود رفته است.
 این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه روسیه ابتدا نمی‌توانست در برابر گسترش ناتو استقامت کند، افزود: اما درحال‌حاضر بحث عضویت اوکراین و گرجستان مطرح است. اوکراین به‌لحاظ فرهنگی و استراتژیک بسیار برای روسیه اهمیت دارد و آن‌ها روی پیوستن اوکراین به ناتو بسیار حساس هستند.
ابوالفتح تاکید کرد: روس‌ها به‌شدت دنبال این هستند که از آمریکا تعهد بگیرند که ناتو گسترش پیدا نکند؛ البته در ابتدا نیز آمریکایی‌ها تعهد شفاهی 
داده بودند، یعنی در زمان گورباچوف اما این موضوع محقق نشد و روس‌ها حالا می‌گویند که به ما باید تعهد کتبی بدهید و آمریکا می‌گوید چنین تعهدی نمی‌دهد و در ناتو برای پیوستن هر کشوری که شرایط آن را داشته باشد باز است.
 این کارشناس مسائل آمریکا درخصوص آینده بایدن در سیاست آمریکا، گفت: به همان اندازه که آمریکا در مدیریت بحران اوکراین ضعیف عمل کند، فشار بر بایدن هم افزایش پیدا می‌کند؛ اگر بحران شدت پیدا کند و روس‌ها هم حمله کنند، شرایط برای بایدن سخت‌تر می‌شود.
وی تاکید کرد: اگر دولت غربگرای اوکراین سقوط کند، اوکراین هم مثل افغانستان و برجام یکی دیگر از شکست‌های بایدن می‌شود؛ اگر جمهوری‌خواهان در انتخابات کنگره به پیروزی برسند چه بسا استیضاح رییس‌جمهور را مطرح کنند.

 

ارسال نظر