|
شناسه خبر: 6854

گزارشی از مصوبات کمیسیون تلفیق در جریان بررسی بودجه ۱۴۰۱

تغییرات با محوریت شفافیت و معیشت

لایحه بودجه1401 که اولین تجربه بودجه‌نویسی دولت سیزدهم است، این روزها در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و نمایندگان نیز براساس تجربه، ضرورت و دغدغه‌های خود تغییراتی را در این لایحه اعمال کرده‌اند. با تغییر شیوه بررسی بودجه در مجلس، لایحه بودجه مستقیما به کمیسیون تلفیق رفته و بعد از بررسی و تصویب کلیات و جزئیات آن، به صحن می‌آید.

پیش از این قالیباف به نمایندگان توصیه کرده بود که مجلس باید در بررسی بودجه در مسیر اصلاح ساختار بودجه حرکت کند؛ چراکه از سال اول دولت دوازدهم حضرت آقا بر اصلاح ساختار بودجه تاکید داشتند و تا امروز که ما در سال اول دولت سیزدهم هستیم، این مسیر به‌درستی طی نشده است و مجلس باید این نکته را به‌عنوان یک اصل در نظر بگیرد. توصیه دیگر رییس مجلس به نمایندگان در بررسی بودجه، توجه به معیشت مردم بود. قالیباف در این زمینه گفته است: «محرومان ،اولویت مهم دولت و مجلس است و ما نباید به‌گونه‌ای رفتار کنیم که این موضوع مورد بی‌توجهی قرار گیرد. ما حتما در حوزه معیشت مردم باید برنامه‌ریزی کنیم؛ البته با پول‌پاشی و تصمیمات پوپولیستی به‌شدت مخالفیم اما توجه به معیشت مردم باید شفاف و روشن باشد.» البته قالیباف بر تعامل با دولت در روال بررسی بودجه نیز تاکید داشت و گفته است: «نباید به‌دنبال این باشیم که قدرت مانور از دولت گرفته شود. ما به‌عنوان مجلس باید فرصت تحرک و تلاش را برای دولت فراهم کنیم. در ادامه مهم‌ترین مصوبات کمیسیون تلفیق را مرور می‌کنیم.

افزایش قیمت خرید تضمینی گندم
 نمایندگان در نشست دیروز عصر این کمیسیون با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم تا سقف ۹هزار و ۵۰۰تومان موافقت کردند. مجلس با هدف حمایت از تولید داخل و کشاورزان و جلوگیری از قاچاق کالا، قیمت خرید تضمینی گندم را از کشاورزان از مبلغ پنج‌هزار تومان سال1400به رقم ۹هزار و 500تومان افزایش دادند.
 مخالفت با حذف ارز ترجیحی
 کمیسیون تلفیق با توجه به عدم روشن بودن طرح دولت و عدم ارائه طرح  مکتوب قابل استناد، ۹میلیارد دلار با نرخ ارز ترجیحی برای تامین دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی در سال۱۴۰۱ اختصاص داد. ۹میلیارد تخصیص داده شده، بدون درنظرگرفتن ارز مربوط به گندم است و مقرر شد با تامین بودجه‌ای مستقل، با افزایش قیمت خرید از کشاورزان، گندم موردنیاز ازسوی دولت از تولید داخل تامین شود.
 افزایش سهم صندوق توسعه ملی
 دولت سهم صندوق توسعه ملی در لایحه بودجه سال1401 را 20درصد در نظر گرفته بود که نمایندگان با توجه به اینکه دولت، اذن مقام معظم رهبری در این خصوص را نداشت، با آن مخالفت کرده و سهم صندوق توسعه را براساس قانون 40درصد تعیین کردند. سهم عمومی بودجه با این مصوبه 45.5 و سهم شرکت ملی نفت 14.5درصد خواهد شد.
 افزایش سه‌برابری حق عائله‌مندی
 براساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق حق عائله‌مندی برای بازنشستگان، شاغلان و مستمری‌بگیران در ازای همسر 
دو برابر و در ازای فرزند سه برابر شد که درمجموع ماهانه حدود یک‌میلیون و 200هزار تومان می‌شود.
 افزایش پاداش خدمت بازنشستگان
 اعضای کمیسیون تلفیق مخالفت با پاداش ۴۴۵میلیون تومانی پایان خدمت بازنشستگان در لایحه بودجه سال آینده، این رقم را تا ۴۷۲میلیون تومان افزایش دادند.
 موافقت با حقوق جانبازان غیرحالت اشتغال
 این کمیسیون همچنین با افزایش حقوق جانبازان غیرحالت اشتغال تا سه‌میلیون و 500هزار تومان موافقت کردند.
 براین اساس حقوق دومیلیون و 200هزار تومانی ۴۲هزار جانباز غیرحالت اشتغال به سه‌میلیون و 500هزار تومان افزایش خواهد یافت.
 تصویب مالیات پلکانی برای حقوق و دستمزد
 همچنین براساس مصوبه کمیسیون تلفیق دستمزدهای تا پنج‌میلیون و ۶۰۰هزار تومان از مالیات معاف شدند. مالیات حقوق‌های بین پنج‌میلیون و ۶۰۰ تا ۱۵میلیون تومان، ۱۰درصد و از ۱۵ تا ۲۵میلیون تومان، ۱۵درصد و از ۲۵ تا ۳۵میلیون تومان، ۲۰درصد تعیین شد. حقوق‌های بیشتر از ۳۵میلیون تومان نیز مشمول ۳۰درصد مالیات می‌شوند. باید توجه شود این مالیات‌ها شامل مابه‌التفاوت هر پلکان می‌شود. 
 افزایش ۲۴درصدی حداقل حقوق‌ها
 براساس مصوبه کمیسیون تلفیق درخصوص حقوق دریافتی، حداقل حقوق پیشنهادی دولت در لایحه بودجه از چهارمیلیون و 500هزار تومان به پنج‌میلیون و 600هزار تومان افزایش یافت که بر این اساس کف حقوق افزایش حدود 24درصدی نسبت‌به مبلغ پیشنهادی دولت در لایحه داشته است. با موافقت اعضای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آینده حداقل حقوق بازنشستگان نیز در سال آینده پنج‌میلیون تومان تعیین شد و همچنین حقوق‌های پرداختی به کارکنانی که بیش از پنج‌میلیون و 600هزار تومان دریافت ‌کنند «حداقل» 10درصد افزایش پیدا می‌کند.
 شفاف کردن ۲۶هزار میلیارد تومانی در شرکت‌ ملی گاز
 کمیسیون تلفیق ۲۶هزار میلیارد تومان از مجموع ۱۵۵هزار میلیارد تومان درآمدهای شرکت ملی گاز را که دولت هیچ اشاره‌ای در لایحه بودجه به آن نکرده بود شفاف کرد و به‌ردیف‌های بودجه اضافه شد. این رقم ۲۶هزار میلیارد تومان تنها بخشی از درآمدهای شرکت ملی گاز است که در بخش درآمدی بودجه اضافه شد .
 مخالفت کمیسیون با افزایش سن بازنشستگی
 همچنین کمیسیون تلفیق با درخواست دولت مبنی بر افزایش سن بازنشستگی مستخدمان کشوری و لشگری و تامین اجتماعی مخالفت کرد.
 توجه به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بودجه
 نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه1401 حدود 90هزار میلیارد تومان برای تادیه دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی مصوب کردند تا دولت از طریق واگذاری سهام و پرداخت بدهی خود، دست سازمان تامین اجتماعی را برای پرداخت معوقات و حقوق بازنشستگان باز کند. همچنین نمایندگان در کمیسیون تلفیق پیشنهادات خوبی را در بحث تامین منابع مالی برای پرداخت حقوق و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان ارائه کرده‌اند.
 واردات ۵۰هزار خودرو با ارز غیرصادراتی
 کمیسیون تلفیق با واردات 50هزار خودروی سواری و 10هزار ماشین‌آلات سنگین معادن و راهسازی با تعرفه‌ای که به تصویب هیات‌وزیران می‌رسد، با ارز غیرصادراتی موافقت کرد و درآمد حاصل از این موضوع جهت تامین مالی شبکه راه‌آهن و ایجاد خطوط ریلی موردنیاز اعم از قطارهای عادی، سریع‌السیر، شهری و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در خطوط ریلی و بخش راهسازی با اولویت مناطق محروم و روستایی و اصلاح نقاط حادثه‌خیز هزینه می‌شود.
 مصوبه ای برای تادیه دیون سازمان تامین اجتماعی
نمایندگان 90هزار میلیارد تومان برای تادیه دیون سازمان تامین اجتماعی مصوب کردند که براساس این مصوبه کمیسیون تلفیق مقرر شد، دولت از طریق واگذاری سهام شرکت‌های بورسی و غیربورسی بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی تسویه کند.
 معافیت رایگان مشمولان متاهل دارای دو فرزند و بیشتر بالای ۳۰سال
 نمایندگان در راستای حمایت و استحکام کانون خانواده و تشویق به فرزندآوری مصوب کردند، مشمولان متاهل دارای دو فرزند و بیشتر که بالای ۳۰سال دارند، بتوانند در سال آینده کارت معافیت از خدمت سربازی را به‌صورت رایگان دریافت کنند. براین اساس با توجه به امر مقدس خانواده و تشویق به فرزندآوری و تعیین تکلیف مشمولان متاهل دارای دو فرزند و بیشتر که بالای 30سال دارند، در سال آینده می‌توانند کارت معافیت را به‌صورت رایگان دریافت کرده و معاف شوند.

 

ارسال نظر