|
شناسه خبر: 6855

انصارالله باعملیات «طوفان یمن ۳» قلب «ابوظبی» و «دوبی» را مورد هدف قرار داد

پیام موشکی به ابوظبی

در عملیات «طوفان یمن۳» قلب «ابوظبی» و «دوبی» دیروز مورد هدف قرار گرفت تا بار دیگر انصارالله ثابت کند که پاسخ قاطعی به گستاخی‌ها و حملات ائتلاف سعودی می‌دهد.

آنگونه که منابع عربی به المیادین گفته‌اند در عملیات روز گذشته ارتش یمن، یک مرکز حیاتی و حاکمیتی بزرگ در قلب ابوظبی هدف قرار گرفت و حمایت‌های رژیم‌صهیونیستی و مصر هم نتوانست راه به جایی ببرد؛ موضوعی که مورد تاکید دکتر «عبدالرحمن راجح»، تحلیلگر یمنی واقع شد و به روزنامه «صبح‌نو» گفت: ائتلاف سعودی با حمایت رژیم‌صهیونیستی و غرب در تلاش است تا معادلات جنگ را به‌سوی خود تغییر دهند اما هنوز نتوانستند به اندک راهبردی که برای اشغال یمن دارند دست پیدا کنند. ما یمنی‌ها از انجام عملیات‌های موفقیت‌آمیز و شجاعانه انصارالله شادمان هستیم و دوست داریم این طوفان‌های رعدآسا که تا الان سومین عملیات آن شکل گرفته، همچنان ادامه یابد و شاهد شکست‌های پی‌درپی نیروهای سعودی و اماراتی باشیم.

هشدار جدید مقاومت یمن به امارات
«یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن دیروز اعلام کرد: در عملیات «طوفان یمن۳» عمق خاک امارات را هدف قرار دادیم. ارتش یمن در عملیات مذکور، اهداف استراتژیک در ابوظبی را به‌وسیله موشک‌های ذوالفقار هدف قرار داد. همچنین اهداف حساس و حیاتی در شهر دوبی امارات نیز بمباران شدند. بمباران دوبی به‌وسیله پهپادهای صماد۳ انجام شد. یک‌بار دیگر اعلام می‌کنیم که امارات تا زمانی که در تجاوز علیه یمن مشارکت دارد، ناامن باقی خواهد ماند.وی افزود: ازآنجایی‌که تاسیسات حیاتی و راهبردی امارات همواره در معرض حملات ما قرار دارند، به شهروندان اماراتی و نیز اتباع خارجی مقیم این کشور هشدار می‌دهیم که در نزدیکی این تاسیسات حضور نداشته باشند. نیروهای مسلح یمن برای 
گسترده‌تر کردن دامنه حملات خود علیه سعودی و امارات از آمادگی کامل برخوردار هستند. بار دیگر به شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی می‌گوییم که کشور کوچک امارات ناامن است.
 
استقبال موشکی از رییس رژیم‌صهیونیستی
عملیات جسورانه یمن در قلب ابوظبی همزمان با سفر اسحاق هرتزوگ، رییس رژیم‌صهیونیستی به این کشور اتفاق افتاد. سخنگوی «اسحاق هرتزوگ» می‌گوید او در جریان حمله قرار گرفت؛ حمله‌ای سخت که تمام پروازها در فرودگاه‌های ابوظبی و دوبی متوقف شدند. رسانه‌های یمنی اعلام کردند که بزرگ‌ترین حمله موشکی و پهپادی علیه امارات 
در راه بوده و قرار است در عملیاتی با  ۳۰۰پهپاد و ۵۰موشک بالستیک و ۴۶موشک کروز، شریان‌های حیاتی امارات درهم کوبیده شود؛ حملاتی که باز شدن پای مصر به جنگ یمن هم نتوانست مانع و سدی برای آن باشد.
اماراتی‌ها امیدوار هستند که حمایت مصر و رژیم‌صهیونیستی از آن‌ها در برابر حملات انصارالله تنها در قالب نمادین مطرح نشود و در قالب کمک به سامانه دفاع موشکی، بعد عملی و عینی نیز به خود بگیرد اما برخلاف این تصورات دستگاه‌های امنیتی رژیم‌صهیونیستی، احتمال فروش تکنولوژی پیشرفته یا همان سامانه گنبدآهنین به امارات را رد کرده‌اند تا این مساله اثبات شود که ابوظبی در مساله عادی‌سازی بازنده‌ای تمام‌عیار بوده است.
پیش از این، وبگاه الخبر الیمنی به نقل از منابعی در بخش «اطلاعات نظامی» دولت صنعا از طرح حمله بی‌سابقه و ویرانگر به امارات‌متحده عربی و هدف‌گیری ۵۰نقطه حساس در این کشور خبر داده بود.
 
سردرگمی مقامات امارات
تصاویر منتشرشده در رسانه‌های منطقه، از حمله موشکی به پایتخت امارات نشان از
 گسترده بودن و موفقیت اصابت پرتابه‌ها به اهداف مورد دارد. ارتش امارات موفقیت حمله دیروز مقاومت یمن را به ناآمادگی و غافلگیر شدن پدافند هوایی خود نسبت داد لکن اهمیت حمله کنونی این است که در اوج آمادگی یگان‌های ضدهوایی این کشور، بازهم اهداف موردنظر یمنی‌ها با دقت زیر ضربه قرار گرفت؛ ازاین‌رو می‌توان گفت که امارات از مولفه‌های قدرت 
بی‌بهره است و نمی‌تواند خود را در شمار قدرت‌های منطقه به شمار آورد.
امارات که  از صنایع سنگین و خودکفا نیز بی‌بهره است؛ به همین دلیل اقتصادش را علاوه‌بر فروش نفت خام، بر پایه جذب سرمایه‌های تجاری و گردشگر بنا نهاده و استمرار حملات نیروهای یمنی و ناامنی ناشی از آن بدون تردید می‌تواند ضربات درازمدت و دردناکی را بر پیکره اقتصاد امیرنشین‌های هفت‌گانه‌ متحدشده وارد آورد. اندک زمان مشخص می‌کند که آیا شیوخ ابوظبی واقعیت را در نظر گرفته و عقلانیت را خرج خواهند داد یا بر مسیر گذشته خود حرکت خواهند کرد تا برج‌های شیشه‌ای و عنکبوتی آن‌ها فروریزد.

وعده‌های توخالی رژیم‌صهیونیستی
سفر مقام صهیونیستی که در روز گذشته به امارات شکل گرفت، در دو بعد سیاسی و زمانی از اهمیتی قابل‌توجه برخوردار است؛ در بعد سیاسی این سفر، اولین سفر یک رییس رژیم‌صهیونیستی به کشور امارات است که البته عبور هواپیمای حامل هرتزوگ از حریم هواپیمایی عربستان، دوچندان اهمیت مساله را افزایش داده است. در بعد زمانی نیز سفر رییس رژیم‌صهیونیستی به کشور امارات با دور جدید حملات کوبنده انصارالله به عمق خاک امارات همزمان شده است. در این شرایط اکنون این مساله قابل‌طرح است که آیا سفر رییس رژیم‌صهیونیستی می‌تواند چاره نجاتی برای اماراتی‌ها باشد یا خیر؟
در روزهای بعد از 13آگوست2020 که عادی‌سازی مناسبات میان امارات و رژیم‌صهیونیستی به‌طور رسمی اعلام شد، در ابعاد مختلف اقتصادی، تجاری، انرژی و امنیتی، همکاری‌های میان دو طرف در سطحی گسترده افزایش پیدا کرده است. با‌وجوداین، یکی از مهم‌ترین ابعاد سفر اخیر در ارتباط با انگیزه امارات‌متحده عربی برای جذب حمایت رژیم‌صهیونیستی از خود در مقابله با حملات موشکی و پهپادی نیروهای دولت نجات ملی است.
اکنون گزارش‌ها حاکی از آن است که سفر اخیر رییس رژیم‌صهیونیستی به امارات به‌طور ویژه بر موضوع حملات اخیر انصارالله علیه امارات متمرکز شده است. در یک سوی ماجرا امارات در پی آن  است که حمایت معنوی و نظامی رژیم‌صهیونیستی را برای مقابله با حملات انصارالله جذب کند و از سوی دیگر، دستگاه سیاسی و رسانه‌های صهیونیستی به‌طور صریح سفر رییس این رژیم به‌منزله پیام حمایت از امارات در جنگ علیه یمن مورد خطاب قرار گرفته است.در همین زمینه به گفته رسانه‌ها، محمدبن‌زاید، ولیعهد ابوظبی در جریان دیدار با اسحاق هرتزوگ، علاوه‌بر ابعاد همکاری دوجانبه، مساله همکاری امنیتی را مطرح کرده است. در این دیدار، رییس رژیم‌صهیونیستی ضمن محکوم کردن حملات اخیر انصارالله به یمن تاکید کرد: اسراییل هرگونه حمله که حاکمیت و امنیت امارات را هدف بگیرد، محکوم می‌کند. همچنین، هرتزوگ از اقدامات امارات در راه حفظ امنیت خود در برابر حملات انصارالله حمایت کرده است.
 
راجح: ائتلاف سعودی با ادامه جنگ یمن، به‌دنبال توازن قدرت در منطقه است
دکتر «عبدالرحمن راجح»، تحلیلگر یمنی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به پاسخ متقابل نیروهای مقاومت انصارالله به ائتلاف سعودی، عنوان کرد: جنگ یمن که این روزها ازسوی ائتلاف سعودی شدت‌یافته را می‌توان دستاورد دو نکته دانست؛ نخست چراغ سبز آمریکا و رژیم‌صهیونیستی به آل‌سعود و آل‌نهیان است که بتوانند با شعله‌ور شدن جنگ، منافع خودشان را در منطقه غرب آسیا دنبال کنند و دیگر اینکه با آتش‌افروزی بیشتر، به ایجاد توازن قدرت در منطقه بپردازند و بگویند: ما خطر نیستیم و این انصارالله است که با حمایت ایران به جنگ ادامه می‌دهد.
 
شادمانی مردم یمن از طوفان‌های رعدآسای انصارالله
این کارشناس‌ارشد رسانه با اشاره به اینکه عربستان و امارات نتوانستند معادلات جنگ یمن را به نفع خود تمام کنند، افزود: هرچند ائتلاف سعودی با حمایت رژیم‌صهیونیستی و غرب در تلاش است تا معادلات جنگ را به‌سوی خود تغییر دهند اما هنوز نتوانستند به اندک راهبردی که برای اشغال یمن دارند دست پیدا کنند. ما یمنی‌ها از انجام عملیات‌های موفقیت‌آمیز و شجاعانه انصارالله شادمان هستیم و دوست داریم این طوفان‌های رعدآسا که تا الان سومین عملیات آن شکل گرفته، همچنان ادامه یابد و شاهد شکست‌های پی‌درپی نیروهای سعودی و اماراتی باشیم. به گمان آن‌ها، ایران در یمن دخالت دارد اما اینگونه نیست، سعودی‌ها با این بهانه که می‌خواهند ایران را از یمن بیرون کنند، به شهرهای مختلف ما حمله و مردم مظلوم و بی‌گناه کشورمان را آماج موشک‌ها و بمباران‌های خود قرار می‌دهند. آل‌سعود با استفاده از این حربه تبلیغاتی و آوردن نام ایران در جنگ یمن، به‌دنبال تطهیر خودش از باتلاقی است که هشت سال آن را ادامه می‌دهد. باتلاقی عمیق که خارج شدن از آن را مقاومت یمن مشخص می‌کند، چراکه معادلات جنگ به نفع انصارالله در حال رقم خوردن است و ائتلاف سعودی یارای برقراری توازن قدرت با مقاومت یمن را ندارد.
 
ناتوانی مصر و اسراییل در جنگ با مقاومت
وی با بیان اینکه برج‌های  شیشه‌ای امارات در حال فروریختن است، تاکید کرد: اماراتی‌ها برای اینکه بتوانند در مقابل حملات رعدآسای مقاومت یمن دوام بیاورند و از خسارت‌های بیشتر خلاصی یابند، دست به دامن نیروهای مستشاری مصری شدند، نیروهایی که حضورشان در مناطق جنگی یمن، بدون فایده است؛ البته مصری‌ها قبلا هم در جنگ یمن مشارکت داشتند و نیروهای دریایی قاهره برای شناسایی منطقه در خدمت ائتلاف سعودی بودند. مصری‌ها پیش از این و در کنار پاکستانی‌ها به آموزش نیروهای اماراتی و سعودی پرداختند، با‌وجوداین حضور مجدد آن‌ها تغییری در معادلات جنگ یمن ایجاد نمی‌کند. تنها کاری که قاهره در جنگ یمن می‌تواند 
جلو ببرد این است پرونده جنگ یمن را به نمایندگی از سران عرب جلو ببرد و یک قطعنامه علیه انصارالله دریافت کند و آن را تروریستی معرفی کنند. قطعنامه‌ای که آنگونه در اخبار رسانه‌های خودشان بازتاب یافته، در ازای آن پول‌های کلان از امارات و عربستان دریافت کرده است. با‌وجوداین کشور امارات به‌عنوان یک بازار و تاجر بزرگ شناخته شده است و هدف عملیات‌های رعدآسای انصارالله این است که اعتماد سرمایه‌گذاران را از ابوظبی و دوبی دور کرده و ثابت کند که این کشور نمی‌تواند مامنی برای سرمایه‌گذاری باشد و توان دفاع از خودش را ندارد.
 
کوتاه شدن دست امارات از سر یمن
این تحلیلگر یمنی با اشاره به اینکه امارات اگر دست از جنگ یمن نکشد، عملیات‌های انصارالله تداوم می‌یابد، یادآور شد: بهترین راه نجات برای امارات این است که دستش را از یمن کوتاه کند. قبل از امارات هم کشورهایی بودند که درنتیجه حمله به یمن شکست خوردند. امارات با این امید که شاید کمک صهیونیست‌ها و غرب بتواند او را نجات دهد، دوباره وارد جنگ با یمن شده است. فکر می‌کنند می‌توانند با جنگ‌افروزی در یمن برای خودشان قصه‌های پیروزمندانه بسازند. آل‌نهیان و آل‌سعود فراموش کردند که یمنی‌ها قبلا با شروع یک انقلاب از روستاهای‌شان توانستند استعمار را بیرون کنند. اکنون با این توانایی و داشتن سلاح‌ها و تجهیزات بومی دیگر امارات یا عربستان نباید سودای اشغالگری یمن را در سر بپرورانند. هشت سال ایستادگی در جنگ یمن، یعنی شکست ائتلاف سعودی، باید پرسید چرا به شکست خود اعتراف نمی‌کنند. عربستان از اولین شب حمله خود به یمن اعلام کرد که کل یمن را گرفته است ولی الان بعد از هشت سال صحبت از آن تبلیغات رسانه‌ای، این انصارالله است که پیروز میدان است و با  تحول موشکی و پهپادی خود موجبات شکست آن‌ها را فراهم ساخته است.

 

ارسال نظر