|
شناسه خبر: 6948

جشن ملی ۱۴۰۰؛ تحریم ها و فشارهای اقتصادی، انقلاب اسلامی را از حرکت بازنداشت

40 سال بالندگی در تحریم

انقلاب اسلامی از ابتدای شکل‌گیری با تهدیدها و تحریم‌ها مواجه شد، تهدیدها و تحریم‌هایی که نه‌تنها به سرانجام مقصود نرسید؛ بلکه ملت ایران را برای رسیدن به آرمان‌های خود مصمم‌تر کرد. دور اول این تحریم‌ها مربوط به دوره زمانی بین سال‌های ۵۷ تا ۵۹ است که براساس آن ضمن مصادره تمام دارایی‌های دولت ایران نزد بانک‌های آمریکایی، صادرات غذا و دارو به ایران ممنوع اعلام شد و همچنین آمریکایی‌ها از هرگونه معامله مالی با ایرانیان منع شدند. اقداماتی که اگرچه در همان دو سال ابتدایی وقوع انقلاب به وقوع پیوست اما در همین زمان متوقف نشد و در سال‌های اخیر نیز شاهد اقدامات این‌چنینی در زمان دونالد ترامپ علیه ایران بودیم.

پس‌ازاین دو سال و با آغاز جنگ تحمیلی شاهد دوره جدیدی از تحریم علیه ملت ایران بودیم. این دوره را باید بین سال‌های ۶۲ تا ۷۴ بازشناسی کنیم و طی آن ممنوعیت صادرات تجهیزات نظامی، صادرات کالاهای آمریکایی، معامله برای توسعه صنعت نفت ایران و سرمایه‌گذاری متقابل بین ایران و آمریکا ازسوی کنگره آمریکا به تصویب رسید. این اتفاقات در شرایطی به وقوع پیوست که غربی‌ها و آمریکایی‌ها از یکسو و دیگر کشورهای جهان نیز از سوی دیگر از هیچ کمکی به رژیم بعث خودداری نمی‌کردند.
 
تحریم تسلیحاتی ایران؛ تجهیز عراق
 فروش، اجاره و هدیه بسیاری از جنگ‌افزارهای مدرن جهان در آن زمان از ارتش عراق، هیولایی برای نابودی ایران ساخته بود که درنهایت، درهم شکست و اربابانش را ناامید کرد. حمایت‌های گسترده مالی و تجهیزاتی در مقابل تحریم‌های ظالمانه ملت ایران یک‌بار دیگر خوی وحشیگرانه دشمنان انقلاب اسلامی را نمایان کرد.دوره سوم تحریم‌ها از سال۷۵ آغاز شد و تصویب قانون «تحریم‌های ایران و لیبی»، قرار گرفتن نام بانک‌های ایرانی و تعدادی از شرکت‌های وابسته به سپاه در لیست تحریم‌ها ازجمله اقدامات این دوره از تحریم‌ها بود؛ البته این نوع مواجهه با سپاه نیز منحصر به این دوره نیست و در سال‌های اخیر نیز شاهد تحریم‌های پیچیده و هدفمندی بودیم که درنهایت منجر به ایستایی ایران نشد.دوره بعدی تحریم‌ها علیه ایران از سال۸۹ آغاز شد و هدف آن کاستن از سرعت رشد توان هسته‌ای و تحریم صادرات نفت ایران بود. تحریم بانک مرکزی و تحریم شدیدتر واردات کالاهای ضروری و اساسی از مهم‌ترین تحریم‌های این دوره به شمار می‌رود اما بیشترین آثار مخرب اعمال تحریم‌ها بر اقتصاد ایران در دوره ریاست‌جمهوری 
دونالد ترامپ اتفاق افتاد. اگرچه این روند پس از برجام به مدت کوتاهی متوقف شد اما درنهایت آمریکایی‌ها با حضور ترامپ در کاخ سفید همین مسیر را در پیش گرفتند و تا امروز هم دست از اقدامات خصمانه خود برنداشته‌اند.تحریم‌های پی‌درپی که حالا هرازگاهی اخبار آن به گوش می‌رسد در این سال‌ها نه‌تنها ملت ایران را از تلاش و حرکت بازنداشته است، بلکه باعث شده تا انقلاب اسلامی مصمم‌تر از گذشته در مسیر خود حرکت کند و از هیچ مانعی نهراسد.
 ترقی: تحریم‌ها ، انقلاب اسلامی را از حرکت بازنداشت
 در این زمینه با حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: انقلاب اسلامی چون از اعتقادات و دیانت مردم برخاسته است و مردم ایران هم همچنان بر دیانت و اسلامیت خود پابرجا هستند، توانسته‌اند با چنگ و دندان انقلاب اسلامی را در برابر همه تهاجمات، تهدیدات، تحریم‌ها و فشارهایی که پدید آمده است، حفظ کنند.وی افزود: بدون شک اگر وابستگی انقلاب اسلامی به دین و آیین و اعتقادات مردم نبود امکان انقلاب وجود نداشت و خوشبختانه ازآنجایی‌که رهبری انقلاب اسلامی، انقلاب را براساس دیانت و اعتقادات مردم و برمبنای ارزش‌های دینی و اسلامی گذاشته‌اند، موجب شد که این انقلاب زیرساخت و پایه‌اش به‌گونه‌ای مستحکم باشد که بتواند سال‌ها دوام بیاورد و در برابر همه توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان و استکبار جهانی مقاومت کند. ترقی با بیان اینکه مردم علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه و فشارهای اقتصادی همه‌جانبه نگذاشته‌اند که توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان انقلاب را از مسیر خود منحرف کند یا در جهت دیگری آن را هدایت کند، گفت: اگر امروز ما شاهد اقتدار بیشتر انقلاب اسلامی هستیم؛ اگر امروز ما شاهد گسترش و نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه و جهان هستیم؛ اگر امروز شاهد موفقیت پی‌درپی جمهوری اسلامی در شکست توطئه‌ها و دسیسه‌های استکبار جهانی هستیم؛ اگر امروز ما شاهد موقعیت بسیار حساس و مهم جمهوری اسلامی در معادلات بین‌المللی هستیم؛ همه این‌ها ناشی از همان وابستگی انقلاب اسلامی به دین و اعتقادات مردم است.
 
فشارهای اقتصادی مردم را مصمم‌تر کرد
 عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در ادامه افزود: این مساله توانسته است شرایط خاصی را برای مردم و طرفداران انقلاب اسلامی ایجاد کند که با تمام جان هستی و مال خود در راستای تحقق اهداف و منویات انقلاب اسلامی تلاش کنند و در برابر دشمنان انقلاب اسلامی و توطئه‌ها و فتنه‌های آن بایستند و همچنان انقلاب را در جهت تحقق اهدافش به پیش ببرند.ترقی تاکید کرد: در این سال‌ها ما فرازونشیب‌های متعددی داشتیم. ریزش‌ها و رویش‌هایی را شاهد بوده‌ایم اما علی‌رغم همه این‌ها امروز در موقعیتی هستیم که انقلاب آسیب‌ناپذیری‌اش از توطئه‌های دشمن افزایش پیدا کرده و از طرف دیگر، در جهت تحقق اهداف انقلاب اسلامی با عزمی راسخ‌تر به دنبال پیشروی است. فشارهای اقتصادی اگرچه سختی‌هایی را در این مسیر بر ملت بزرگ ایران تحمیل کرده اما آن‌ها را از ادامه راه بازنداشته است و مردم مصمم‌تر از روزهای ابتدای انقلاب برای رسیدن به اهداف متعالی خود تلاش می‌کنند. عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: بدون شک در شرایط کنونی آن چیزی که می‌تواند این حرکت را تضمین کند و در مسیر اهداف متعالی همچنان سوق دهد، پایبندی مردم و ملت به اصول و آرمان‌های انقلاب اسلامی و هدایت‌ها و رهنمودهای رهبری انقلاب اسلامی است که خواهد توانست این انقلاب را در فرایند دولت‌سازی و جامعه‌سازی به تمدن نوین اسلامی برساند.
 
امیدی به رفتار خوب آمریکایی‌ها نداریم
  وی ادامه داد: وقتی انگیزه اصلی ملت ما دینداری و آرمان‌های دینی در جامعه است، براساس این انگیزه مردم مشکلات و گرفتاری‌های مسیر را به‌راحتی تحمل می‌کنند. ترقی تاکید کرد: مردم برای یک هدف متعالی مبارزه می‌کنند که بسیار اهمیت آن بیشتر و مهم‌تر از اهداف مادی است؛ بر همین اساس ملت ایران ۴۰سال تحریم‌های رژیم آمریکا و غربی‌ها را تحمل کرده است و مشکلات مسیر را به جان خریده‌اند تا بتوانند به اهداف متعالی خود برسند. عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی افزود: این تحریم‌ها و این نوع فشارهای اقتصادی هیچ‌وقت نتوانسته است سد راه حرکت ما به‌سوی اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی شود. وی ادامه داد: آن چیزی که مسلم است این است که امید بستن به استکبار جهانی و قدرت‌های سلطه‌گر جهانی برای اینکه به نفع ملت ما و اهداف و آرمان‌های ما اقدام کنند، یک امید واهی است؛ آن‌ها نه‌تنها منافع خود را در نظر می‌گیرند و هیچ‌وقت در باطن با انقلاب اسلامی و اهداف متعالی آن سازگاری ندارند، بلکه از این طریق نیز برای ضربه زدن به مردم ایران استفاده خواهند کرد. ترقی اظهار کرد: همانطور که دولت فعلی مشکلات اقتصادی و حل آن را به مذاکرات و تعاملش با غرب گره نزده است، هیچ امیدی به رفتار خوب آمریکایی‌ها نداریم و طبیعتا ما باید روی پای خودمان بایستیم و به ظرفیت‌های خودمان تکیه کنیم و اجازه ندهیم که دیگران در سرنوشت ما دخالت کنند. سرنوشت‌مان را خودمان با همت و توانایی خودمان باید رقم بزنیم.

ارسال نظر