|
شناسه خبر: 7143

جشن ٤٣ سالگی انقلاب اسلامی در سراسر کشور برگزار شد

زنده و بالنده

مراسم راهپیمایی یوم‌الله 22بهمن و چهل‌وسومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در تهران و سراسر کشور در حالی برگزار شد که دشمنان دیرینه انقلاب اسلامی در روزهای گذشته از هیچ تلاشی برای منفعل کردن مردم انقلابی، فروگذار نکرده بودند.

مراسم راهپیمایی امسال نیز مانند سال گذشته به دلیل شیوع موج ششم کرونا، با تدابیر ویژه‌ای برگزار شد اما این موضوع باعث نشد تا شاهد حضور پرشور مردم نباشیم. این مراسم در تهران رأس ساعت9:30 صبح به‌صورت خودرویی و موتوری آغاز شد اما مردم مشتاق و وفادار به انقلاب علاوه بر حضور خودرویی و موتوری، دست از پیاده‌روی هم برنداشتند و جلوه متفاوتی به مسیرهای راهپیمایی دادند. راهپیمایی۲۲بهمن ۱۴۰۰ با رعایت تمامی دستورالعمل‌ها و نکات بهداشتی در شهرهای با وضعیت قرمز کرونایی مانند تهران به‌صورت موتوری ـ خودرویی خانوادگی و در سایر شهرها با حضور مردم انقلابی ایران از مسیرهای اعلامی، برگزار شد.پرواز بادکنک‌ها و کاغذهای رنگی از برج آزادی و اجرای جلوه‌های ویژه، سقوط چتربازان نیروهای مسلح و انجام عملیات نمایش هوایی، اجرای سرود ازسوی رزم‌نوازان دژبان ارتش جمهوری اسلامی ایران، قرائت قطعنامه سراسری یوم‌الله ۲۲بهمن ۱۴۰۰ و همچنین مراسم گلباران مردم ازسوی بالگردهای ارتش جمهوری اسلامی ایران از برنامه‌های راهپیمایی دیروز تهران بود.

 تصاویر حاج‌قاسم در دستان کودکان و نوجوانان
 شعرخوانی حاج‌میثم مطیعی از دیگر برنامه‌های جشن پیروزی انقلاب بود که مانند سال‌های گذشته مضامینی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را برای مردم خواند. حضور کودکان و نوجوانان سرودخوان در میادین اصلی نیز جلوه خاصی به راهپیمایی امسال با وجود محدودیت‌های کرونایی داده بود. آن‌ها با تصاویری که از حاج‌قاسم در دست داشتند، نشان دادند که راه آن عزیز ادامه دارد.به رسم سال‌های گذشته، مسوولان لشکری و کشوری هم همپای مردم به صحنه آمدند تا در چهل‌وسومین بهار انقلاب در زمستان۱۴۰۰ یاد و خاطره امام و شهدا را گرامی بدارند و با آن‌ها برای پایمردی در این راه تجدید پیمان کنند که «محمد مخبر»، معاون اول رییس‌جمهور؛ حجت‌الاسلام «مصطفی رستمی»، رییس نهاد نمایندگی رهبری؛ سردار «حسین اشتری»، فرمانده نیروی انتظامی؛ «اسماعیل نجار»، رییس سازمان مدیریت بحران کشور؛ «احمد وحیدی»، وزیر کشور؛ «حمید سجادی»، وزیر ورزش و جوانان و «سردار امیرعلی حاجی‌زاده»، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ازجمله آن‌هایی بودند که در تهران در مراسم حاضر شدند.
 
قالیباف: آرمان‌های انقلاب باید با جهاد تبیین مطرح شود
 محمدباقر قالیباف نیز در مراسم گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در حرم مطهر رضوی(ع)، اظهار کرد: در این روز عزیز و در این مکان مقدس از شهدا و امام شهدا یاد می‌کنیم و بر آنان درود می‌فرستیم. شهدایی که تا آخرین لحظه زندگی خود تردیدی در راه‌شان و هدف‌شان که احیای اسلام، عزت مسلمین و افتخارآفرینی برای ایران عزیزمان بود، نداشتند و برای دفاع از آرمان‌های امام و انقلاب که بر سنت‌های الهی و مردم‌باوری مبتنی بود، از جان خود گذشتند.وی با تاکید بر عمق اعتقاد قلبی امام(ره) به مردم و سنت‌های الهی، ادامه داد: خداباوری امام در اوج بود و به مردم باور قلبی داشت. در ۱۵خرداد سال۴۲ این مرجع بزرگ و مرد الهی در مقابل رژیم مستبد ستمشاهی ایستاد و یک‌تنه قیام کرد، درحالی‌که بسیاری از نخبگان و دوستداران امام(ره) به ایشان می‌گفتند با توجه به حمایت‌های آمریکا از رژیم شاه، نابودی طاغوت ممکن نیست اما امام با اعتقاد به سنت‌های الهی، مسیر خود را ادامه داد.رییس مجلس عنوان کرد: در زمان حکومت پهلوی گروه‌های مختلفی با عقاید گوناگون با رژیم وقت مبارزه می‌کردند اما امام هیچ‌کدام را نپذیرفت و تنها با مردم سخن گفت و مردم به صحنه آمدند و در چنین روزی به بهترین شکل ممکن مفهوم ملت یکپارچه و واحد تجلی یافت و انقلاب پیروز شد. این نتیجه مردم‌باوری امام بود.وی خاطرنشان کرد: باید با انجام جهاد تبیین که مورد تاکید رهبری است، آرمان‌های انقلاب و دفاع مقدس در جامعه مطرح شود، تا بفهمیم که ریشه مشکلات و چالش‌های امروز در کجاست و این مشکلات چه نسبتی با انقلاب اسلامی دارند. باید در جهاد تبیین به این مسائل توجه شود.

خوزستانی‌های غیور با حضور پرشور خود یاد رشادت‌های شیرمردان این خطه را در دفاع از اسلام و انقلاب زنده کردند و از ساعات ابتدایی راهپیمایی با حضور پرشور خود در دفاع از انقلاب سنگ تمام گذاشتند. در استان هرمزگان و شهر بندرعباس خودروهای شرکت‌کننده در مراسم یوم‌الله ۲۲بهمن نمادهایی از پرچم جمهوری اسلامی، پوستر و تراکت به همراه داشته و آمده بودند تا عمق عشق خویش به میهن اسلامی‌ را به اثبات رسانده و لرزه بر جان دشمنان این سرزمین الهی بیندازند.
 مردم همیشه در صحنه سیستان‌وبلوچستان با حضور خود اعلام کردند که برخلاف تمام تهدیدها، توطئه‌ها و فشارهای بیگانگان هرگز از انقلاب، نظام و ولایت فاصله نگرفته و نمی‌گیرند. قطعا این حضور باشکوه نه‌تنها موجب تقویت، همبستگی و استحکام هرچه بیشتر ملت می‌شود بلکه دشمنان را مأیوس و ناامید خواهد کرد.
 
بازتاب مراسم 22بهمن در رسانه‌های جهان
 رسانه‌های مختلف جهان روز جمعه به پوشش مراسم شکوهمند چهل‌وسومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پرداختند. خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در گزارش خود نوشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، برای دومین سال هزاران خودرو و موتورسیکلت، روز جمعه در مراسم جشن چهل‌وسومین سالگرد انقلاب ۱۹۷۹ ایران رژه موتوری برگزار کردند.
این خبرگزاری نوشت: در تهران، پایتخت ایران صفوف مردم از چند نقطه شهر راهپیمایی خود را به مقصد میدان آزادی، محل سخنرانی رییس‌جمهور ایران شروع کردند. انبوه مردم با در دست داشتن پرچم ایران، شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر داده و خیزش و بیرون راندن شاه تحت حمایت غربی‌ها و به قدرت رساندن رهبران اسلامی را جشن گرفتند.
خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی نوشت: مردم ایران راهپیمایی سالگرد انقلاب اسلامی را «پشت فرمان خودروها» برگزار کردند. در این گزارش نیز نوشته، بخشی از شرکت‌کنندگان در این جشن نیز مانند سال‌های گذشته به‌صورت پیاده در خیابان‌ها حاضر شدند.
این خبرگزاری فرانسوی نوشت: با وجود سرمای هوا، مردم سوار بر خودرو موتورسیکلت و دوچرخه خود را به میدان نمادین آزادی رساندند. برخی روی خودروهای خود رنگ‌های سبز و سفید و قرمز کشیده بودند و شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «تا آخر ایستاده‌ایم» و «تسلیم نمی‌شویم» از پنجره خودروها در فضای خیابان‌ها می‌پیچید. در اقصی‌نقاط خیابان‌ها نیز پرچم‌های آمریکا به آتش کشیده شدند.
خبرگزاری رویترز نیز با اشاره به برگزاری مراسم سالگرد انقلاب شکوهمند ایران به پوشش سخنرانی آیت‌الله رئیسی پرداخت و به نقل از وی نوشت:‌ امید ما به شرق، غرب، شمال و جنوب کشورمان است و هرگز به وین و نیویورک امید نمی‌بندیم.
مراسم راهپیمایی پیروزی انقلاب اسلامی امسال نیز باشکوه برگزار شدند و مردم نشان دادند علی‌رغم مشکلات اقتصادی و تنگناهای موجود کماکان پشت انقلاب ایستاده‌اند و مسوولان کشور به پشتوانه این حضور پرشور و تاثیرگذار باید مشکلات را یکی پس از دیگری از مقابل پای مردم بردارند.

ارسال نظر