|
شناسه خبر: 7163

قالیباف در جلسه جامعه الحسین(ع) رزمندگان مشهد تأکید کرد:

گام دوم انقلاب با دهه هفتادی‌ها و هشتادی‌ها

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در جلسه هیات امنای جامعه الحسین(ع) رزمندگان مشهد ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و یاد و خاطره شهدا، گفت: رمز پیروزی و موفقیت‌های ما در سال‌های پس از پیروزی انقلاب، حرکت در مسیر امام‌خمینی(ره) و مبانی انقلاب اسلامی بود و در نقطه مقابل هرگاه از مکتب امام فاصله گرفتیم، ممکن است حتی برخی احساس کرده‌اند که کار راحت‌تر شده است اما چند زمانی نگذشته که متوجه شدیم هم کار سخت‌تر شده و هم باعث شکست در نتیجه شده است.وی با بیان اینکه امروز دو چالش بزرگ، جدی و اساسی داریم که یکی از آن‌ها چالش اقتصادی است، ادامه داد: در چالش اقتصادی، مشکلات ما نداری، مادی و پول نیست؛ چالش‌های ما بازار سرمایه، بازار کار یا همان چهار بازار عرف اقتصادی نیست. در ظاهر 
می بینیم که این‌ها مشکلات ماست، اما این چالش ریشه در مشکلات مالی و نداشتن امکانات ندارد، حداقل تا جایی که بنده مطلع هستم و تجربه‌ای که در این بخش‌ها دارم، هنگامی که نگاه می‌کنم متوجه می‌شوم که همه آن‌ها ریشه در ناکارآمدی‌ها و نوع نظام اداری و اجرایی و نظام بوروکراسی دارند.وی خاطرنشان کرد: امروز بوروکراسی به یک اسب سرکشی تبدیل شده که به هر کجا که منافع برخی افراد اقتضا می‌کند، پیش می‌رود و منظور من از برخی افراد همان چهاردرصدی‌هایی است که گاهی بیان می‌کردم که همه چیز را به دست گرفته‌اند، آن‌ها بر این اسب سوار هستند.وی تاکید کرد: لذا ما در اینجا نیازمند یک نظام حکمرانی جدید هستیم تا از این ورطه بیرون برویم، اگر این کار را نکنیم، حتی اگر تحریم‌ها رفع شود، باز مشکلات حل نخواهد شد.رییس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: بارها این مثال را زده‌ام که ما سالیانی را در این کشور داشتیم که درآمد کشور در سال 119میلیارد دلار بوده است اما آن زمان هم تورم 25درصدی و مشکلات اقتصادی داشتیم و هم اکنون که درآمد کشور 40 الی 45میلیارد دلار در حوزه ارزی است، با همان مشکلات مواجهیم.قالیباف اظهار کرد: ما نه‌تنها از گذشته خود پشیمان نیستیم، بلکه به لحظه‌لحظه آن افتخار می‌کنیم و معتقدیم راه استقلال، پیشرفت و راه منفعت مادی و معنوی کشور، تداوم خط امام و شهدا بوده و مسیر عزت ما همین است و امیدواریم هر جا که از مسیر اصلی منحرف شدیم، بایستیم و آن را اصلاح کنیم تا در مسیر اصلی قرار بگیریم. وی ادامه داد: نکته دوم اینکه جوان گرایی یک بحث مهم و اساسی در کشور است و بحثی مقطعی و مصلحتی نیست، در حقیقت هر کار تشکیلاتی که بخواهد با منطق درست شایسته سالاری مخصوصاً شایسته پروری را طی کند، باید به جوان گرایی توجه کند. این در همه نسل ها و زمان ها یک اصل حکمرانی درست است. وی اضافه کرد: بنده به سهم خود در مسئولیت هایی که بودم، همیشه تلاش کردم جوان گرایی را مدنظر قرار دهم و مدعی هستم که چنین کاری را انجام دادم، چرا که این انقلاب فرصتی را برای من فراهم کرده و بنده نیز اخلاقا  ،عرفا  و شرعا  مکلف هستم که این فرصت را برای جوانان فراهم کنم. وی تصریح کرد: دقیقا  این همان جایی است که می گوییم انقلاب دو رکن دارد؛ یک رکن آن سنت های الهی و یک رکن آن مردم باوری است. بر همین اساس ما باید فرصت را برای جوانان فراهم کنیم. رییس مجلس تصریح کرد: وقتی مقام معظم رهبری از گام دوم انقلاب صحبت و نقشه این راه را تعیین می فرمایند، فکر می کنید در این مسیر چه کسانی حضور دارند و باید این گام دوم را در چله دوم انقلاب پیش ببرند؟ 
آیا غیر از متولدین دهه های 70 و 80 هستند؟ در حال حاضر دهه هشتادی های ما وارد دانشگاه شده اند و ترم های دوم و سوم را می گذرانند، آنها باید این تحول را ایجاد کنند. اما واقعا چگونه در فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی دیده می شوند؟ چگونه باید گذشته انقلاب به دست این کسانی که خودشان راوی بوده و می توانند روایت کنند و در متن حادثه حضور داشتند، تداوم پیدا کند؟

ارسال نظر