|
شناسه خبر: 7220

«صبح‌نو»، موضع کشورهای اروپایی در قبال روسیه را بررسی کرد

هراس ناتو از کرملین

آنگونه که رسانه‌های غربی در بوق و کرنا می‌دمند، چند ساعت تا بروز یک جنگ تمام‌عیار در شرق اروپا بیشتر نمانده است، جنگی که نشریه آمریکایی بلومبرگ شروع آن را سه‌شنبه و برخی دیگر از رسانه‌های منطقه‌ای چهارشنبه را زمان شروع شعله‌های آتش در مرزهای روسیه با اروپا می‌دانند، اما آنچه از رویدادهای خبری برمی‌آید این است که قاره سبز از رویارویی با سرزمین سیبری واهمه دارد و آن‌قدر که ناتو به یک قدرت نظامی از سوی غرب معرفی ‌شده است ولی عقب‌نشینی در برخی موقعیت‌های اوکراین تاکید دارد و دیروز کشورهای عضو این اتحادیه اقدام به عقب‌گرد نیروهای نظامی‌شان از برخی مناطق اوکراین کردند.

انگلیس ازجمله این کشورها بود که در کنار آلمان و فرانسه تصمیم به برخی سیاست‌ها در قبال بحران اوکراین شد. آن‌ها حتی با عقب‌گرد نیروهای‌شان اعلام کردند که به اوکراین سلاح نمی‌فروشند. آنگونه که پیش‌بینی می‌شود آن‌ها از تکرار تصرف کریمه ازسوی روسیه و تکرار شکست‌شان در افغانستان واهمه دارند.

واهمه ناتو از رویارویی با مسکو
عقب‌گرد نیروهای ارشد نظامی کشورهای عضو ناتو از اوکراین نشان از ناتوانی آن‌ها در رویارویی یک نبرد با روس‌ها دارد و دیگر اینکه آن‌قدر در سیاست خارجی و دیپلماتیک خود ضعیف هستند که خودشان نمی‌توانند به‌صورت مستقل تصمیم بگیرند و همچنان چشم به دستور و راهبردهای کاخ سفید دوخته اند. آنگونه که غربی‌ها در بوق و کرنا و تنور جنگ می‌دمند، فقط تبلیغات رسانه‌ای و جنگ روانی است اما در صحنه عمل و تصمیماتی و مواضعی که می‌گیرند، نشان‌دهنده ضعف و عدم توانایی در جایگاه نظامی جهان است؛ قدرتی نظامی که در برهه‌ای به ناتو چشم داشتند، اینگونه نبوده و تنها ادعایی بیش نیست.
 
 گفت‌وگوی تلفنی بی‌حاصل بایدن و پوتین
 این در حالی است که تماس تلفنی روز گذشته میان جو بایدن و ولادیمیر پوتین، رؤسای جمهور آمریکا و روسیه درباره اوکراین پس از یک ساعت به پایان رسید و کاخ سفید پیرامون گفت‌وگوی تلفنی یک‌ساعته میان بایدن و پوتین اعلام کرد: اگر روسیه به تشدید تنش‌ها ادامه دهد، ایالات‌متحده آماده است کمک‌های خود به اوکراین را افزایش دهد. براساس اعلام الجزیره، یک مقام کاخ سفید دراین‌باره گفت: رییس‌جمهور بایدن به تماس خود با پوتین درباره بحران اوکراین پایان داد. تماس تلفنی بایدن و پوتین
 یک ساعت به طول انجامید. کاخ سفید نیز در این خصوص اعلام کرد: بایدن در تماس تلفنی با پوتین درباره تشدید تنش در مرز روسیه و اوکراین گفت‌وگو کرده است. بایدن به‌وضوح به پوتین اعلام کرد که روسیه در صورت تشدید تنش پیرامون اوکراین با عواقب آن ازسوی ایالات‌متحده و متحدانش روبه‌رو خواهد شد.
دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه نیز ساعاتی پیش از آن اعلام کرده بود که رؤسای جمهور دو کشور روسیه و فرانسه در تماسی تلفنی درخصوص آخرین تحولات اوکراین گفت‌وگو کردند. در بیانیه صادره ازسوی الیزه در این خصوص آمده است: مکرون و پوتین، رؤسای جمهور فرانسه و روسیه در تماسی تلفنی درباره تحولات اوکراین گفت‌وگو کردند. رییس‌جمهور مکرون در این تماس تلفنی نگرانی‌های متحدان و شرکای اروپایی فرانسه را به همتای روس خود منتقل کرد.
 
وابستگی اروپا به گاز روسیه
 آنگونه که رسانه‌های غربی گزارش می‌دهند، جنگ بین اوکراین و روسیه برای اروپا ازآن‌جهت می‌تواند خطرناک باشد که وابستگی‌شان به گاز روسیه را بیشتر خواهد کرد. این تنش‌ها می‌تواند جریان انتقال گاز به قاره سبز را با اختلال مواجه کند که در کنار افزایش قیمت و کمبودی که اکنون وجود دارد می‌تواند قیمت‌ها را برای مصرف‌کنندگان اروپا بسیار افزایش دهد، درحالی‌که اکنون نیز بخش زیادی از هزینه زندگی آن‌ها را تعرفه انرژی تشکیل می‌دهد. اما مساله دیگر این است که ساده‌اندیشی است بگوییم منطقه خاورمیانه می‌تواند جایگزینی برای خرید گاز از روسیه باشد. اگرچه گفتن این حرف آسان است اما در عمل بسیار دشوار است.قطر، دومین کشور بزرگ تولیدکننده گاز طبیعی (ال‌ان‌جی) در جهان اکنون مرکز توجه کشورها برای تامین گاز شده است، از اواخر ماه ژانویه واشنگتن دوحه را تحت‌فشار قرار داده که مسیر صادرات خود را به‌سمت اروپا بیشتر تغییر دهد اما مساله این است که تولیدکنندگان قطری هم درحال‌حاضر به حداکثر ظرفیت تولید خود رسیده‌اند، درعین‌حال قراردادهای خود را پیشتر با مشتریان آسیایی خود منعقد کردند. درصورتی‌که آمریکا در متقاعد کردن شرکای آسیایی خود برای تحویل بخشی از گاز خود به اروپا با شکست مواجه شود، قیمت گاز به بیشترین قیمت تاریخ خود خواهد رسید. درحال‌حاضر چانه‌زنی با قطر ادامه دارد، چراکه جایگزین مناسبی برای آن دیده نمی‌شود، به‌ویژه اینکه عربستان و امارات متحده عربی تولید «ال.ان.جی» قابل‌رقابت و نیز ظرفیت صادراتی زیادی ندارند.درحال‌حاضر ریاض تحت‌فشار شدید آمریکا برای کاهش قیمت نفت است که تاکنون سعودی‌ها به‌دلیل نفعی که در قیمت بالای نفت دارد آن را قبول نکرده است. عربستان فکر می‌کند درآمدهای نفتی می‌تواند مسیر بهبود اقتصادی دوره پاندمی کرونا را سریع‌تر کند. علاوه‌براین، شمال آفریقا به‌عنوان راهکار دیگری برای تامین انرژی اروپا مطرح می‌شود و گفته می‌شود الجزیره و لیبی می‌تواند جایگزین مناسبی برای عرضه گاز باشد. اما این دو کشور نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارند، چراکه ناامنی‌های سیاسی در این کشورها ثبات و پایداری عرضه را تهدید می‌کند.
 
تاثیر جنگ اوکراین بر آفریقا!
 تنش‌ها بین اوکراین و روسیه می‌تواند زمینه نفوذ کشورهای خاورمیانه و آفریقا را به آمریکا و اروپا بیشتر کند. هر دو کشور قطر و عربستان احتمالا به دنبال تحکیم شرایط انرژی خود هستند و احتمالا قطر می‌خواهد همسویی با اروپا را با اهرم انرژی خود تقویت کند. در عربستان محمدبن‌سلمان هم سیاست مشابهی را دنبال می‌کند. ریاض می‌خواهد با عمل به درخواست آمریکا و اروپا و عرضه نفت بیشتر در حقیقت پیمان‌های خود را با این کشورها تحکیم بخشد.نهایتا این احتمال وجود دارد که افزایش تنش‌ها بین روسیه و اوکراین به‌شدت بر صادرات گندم از این دو کشور تاثیرگذار باشد که تقریبا 29درصد تامین این محصول اساسی در جهان از سوی این دو کشور انجام می‌شود. درحال‌حاضر افزایش قیمت غذا و کالاهای اساسی به دلیل اختلال در عرضه‌ای که پس از همه‌گیری کرونا ایجاد شده، افزایش یافته است و این درگیری‌ها می‌تواند منجر به افزایش بیشتر محصولات غذایی و ناامنی غذایی شود.مساله دیگر، بالا رفتن قیمت نان است که درحال‌حاضر با گرانی حامل‌های انرژی توأم شده که می‌تواند تاثیر مضاعفی در ناپایداری خاورمیانه و منطقه آفریقا ایجاد کند. این منطقه بیشترین میزان ناامنی غذایی را دارند و بالا رفتن قیمت‌ها می‌تواند بحران و نیز ناآرامی را بیشتر کند.
 
ابوالفتح: ناتو از تکرار تصرف کریمه و شکست در افغانستان واهمه دارد
 «امیرعلی ابوالفتح»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با «صبح‌نو» با اشاره به افزایش تنش‌ها و احتمال بروز جنگ در اوکراین، عنوان کرد: بروز جنگ در اوکراین یک پیشگویی است که عوامل متعدد در آن دخیل هستند. شاید روسیه پیشقدم شود اما سناریوهای دیگر آن نشان از دست برتر مسکو در این تنش‌های ایجادشده دارد، چراکه کشورهای اروپایی قدرت رویارویی با آن را ندارند.این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: آن اندازه که غرب موضوع تنش‌ها را بزرگ کرده نشان از  قریب‌الوقوع بودن جنگ دارد؛ جنگی که گفته می‌شود، احتمال آن در روز چهارشنبه وجود دارد اما نباید فراموش کرد که روسیه دست بالا نسبت‌به این رویداد را دارد. چراکه قبلا شبه‌جزیره کریمه را به تصرف خود درآورده و همچنین دو منطقه در شرق اوکراین را هم به‌ضمیمه خودش درآورده است. این امتیازاتی است که روسیه در برابر اروپا و آمریکا دارد چراکه بدون واهمه‌ای کریمه را به تصرف خود درآورد و چنانچه جنگی روی دهد، این اتفاق بار دیگر در مناطقی از اوکراین روی می‌دهد.
 
تعلیق اوکراین از عضویت در ناتو
 وی ادامه داد: روسیه اگر آغازگر جنگ باشد درنهایت این موضوع را دنبال می‌کند که اوکراین عضو ناتو نشود. این کشمکش و تنش‌ها می‌رود تا عضویت اوکراین در ناتو را به تعویق اندازد؛ موضوعی که کشورهای اروپایی هم پذیرفتند و سفر مکرون به روسیه را هم در این راستا می‌توان برشمرد تا تعلیق اوکراین از ناتو موردتوجه قرار گیرد.
 
واهمه ناتو از تکرار شکست افغانستان در اوکراین
 غربی‌ها تنش‌های موجود در اوکراین را شلوغش کردند، آن‌ها تجربه تلخی از شکست و ترک افغانستان پس از سال‌ها دارند. در این شرایط این سوال پیش می‌آید، اگر بخواهند تجهیزات نظامی به اوکراین ببرند برای چه؟ اگر احتمالات بروز جنگ میان روسیه و غرب شکل گیرد و کنترل آن از دست طرفین خارج شود، آن موقع غربی‌ها هستند که ضرر می‌کنند. غربی‌ها هزینه‌های زیادی در جنگ افغانستان کردند اما دستاوردی برای‌شان نداشت و با شکست این کشور را پس از 20سال ترک کردند؛ شکستی که بارها مقامات انگلیس و آمریکا و حتی ناتو به آن اذعان کردند.این استاد دانشگاه تاکید کرد: اما تحلیل و واکاوی دیگری که می‌توان از کشمکش‌های موجود میان روسیه و غرب داشت این است، شاید مسکو صبر کند تا دولت غرب‌گرای اوکراین با یک ناامنی و فرار سرمایه روبه‌رو شود و با به‌هم‌خوردن شرایط موجود، بودجه و اقتصاد این کشور به سمت فروپاشی و جابه‌جایی قدرت پیش رود. جابه‌جایی قدرتی که به دست روسیه بیفتد. اما اگر روسیه بخواهد عملیات نظامی داشته باشد، می‌داند که این جنگ پیامدهای سیاسی وخیمی برای مسکو به‌دنبال دارد؛ پیامدهایی در انرژی، اقتصاد و صنعت این کشور که بی‌تاثیر از جنگ نخواهند بود.

 

ارسال نظر