|
شناسه خبر: 7296

سخنرانی مهم رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با مردم آذربایجان‌شرقی:

علیه سپاه و حاج قاسم لجن‌پراکنی می‌کنند

مواضع روشنگرانه و داهیانه رهبر انقلاب اسلامی در دهه‌های اخیر، بزرگ‌ترین سرمایه نظام اسلامی بوده است که در بزنگاه‌ها ابعاد مسائل مهم را روشن و به همگان نشان داده‌اند.

در آستانه سالروز قیام تاریخی مردم تبریز در ۲۹بهمن سال۱۳۵۶ نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح پنج‌شنبه در ارتباط تصویری با جمعی از مردم آذربایجان، حرکت ۲۹بهمن را زمینه‌ساز استمرار حرکت عظیم میدانی مردم و درنهایت پیروزی انقلاب خواندند و با برشمردن عوامل موثر در استمرار انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته و همچنین نیازهای امروز و فردای کشور، با اشاره به اقدام خودجوش و عظیم مردم در ۲۲بهمن امسال گفتند: امسال مراسم ۲۲بهمن واقعا اعجاب‌برانگیز و تحسین‌برانگیز بود؛ زیرا به‌رغم ویروس کرونا و مشکلات معیشتی و انبوه دروغ‌پراکنی رسانه‌ای بیگانگان، حضور مردم در اکثر شهرها و مناطق کشور نسبت‌به سال قبل افزایشی چشمگیر داشت.هجمه دشمنان با بهره‌گیری از بنگاه‌های عظیم رسانه‌ای در سال‌های گذشته برای اعتبارزدایی از انقلاب اسلامی نه‌تنها راهی به جایی نبرده است، بلکه مردم را بیش از هرزمانی نسبت‌به نیت سوء آن‌ها آشنا کرده است. حضور گسترده مردم در مراسم راهپیمایی 22بهمن در سال‌های گذشته هرساله شکل جدیدی به خود گرفته و پایبندی مردم به آرمان‌های انقلاب اسلامی علی‌رغم مشکلات موجود و فشار اقتصادی، دشمنان را ناامید کرده است.رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار، ۲۹بهمن ۱۳۵۶ را روز درخشش تبریز دانستند و با تاکید بر اینکه حرکت و ابتکار مردم تبریز در این روز موجب شکل‌گیری سنت چهلم‌گیری و استمرار مبارزه ملت و ثمردهی انقلاب شد، افزودند: این انقلاب با تفنگ و سیاسی‌کاری و حزب‌بازی به پیروزی نرسید بلکه عامل اصلی پیروزی انقلاب حضور میدانی مردم بود و مردم تبریز با ابتکار خود پایه‌گذار استمرار این حرکت میدانی شدند.

استمرار انقلاب اسلامی
 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای موضوع استمرار انقلاب و حرکت انقلابی را از اصول اساسی مکتب امام(ره) برشمردند و خاطرنشان کردند: امام بزرگوار بعد از پیروزی انقلاب، تمام همت خود را بر استمرار حرکت انقلاب معطوف کردند و نمونه بارز آن تدبیر امام در دفاع‌مقدس بود که ایشان از یک جنگ تحمیل‌شده به ملت، وسیله‌ای برای اقتدار ملی و اعتبار بین‌المللی به‌وجود آوردند.
ایشان استمرار انقلاب و حرکت انقلابی براساس سیره امام را یکی از مهم‌ترین مقوله‌های جذاب برای امروز و فردای کشور دانستند و سپس به تبیین مفهوم و مصادیق استمرار انقلاب پرداختند. رهبر انقلاب اسلامی، با تاکید بر اینکه استمرار انقلاب به معنای درنظر داشتن اهداف و آرمان‌ها و تامین نیازهای کوتاه‌مدت و بلندمدت برای رسیدن به این اهداف است، گفتند: هدف‌های انقلاب عبارت‌اند از پیشرفت واقعی و همه‌جانبه مادی و معنوی، تحقق عدالت اجتماعی، اقتدار کشور، تشکیل جامعه اسلامی و درنهایت شکل‌گیری تمدن بزرگ و نوین اسلامی.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به برخی مصادیق که زمینه‌ساز استمرار انقلاب و رسیدن به اهداف هستند و همه باید در حد توان خود آن‌ها را انجام دهند، اشاره کردند و افزودند: تلاش دانشمندان و پژوهشگران، تلاش علمای حوزه و دانشگاه، فعالیت کارآفرین و کارگر، کوشش جوان دانش‌پژوه در دانشگاه و حوزه، فعالان عرصه خدمات اجتماعی، فعالان میدانی کمک‌های مومنانه، فعالان حوزه دفاع نظامی، فعالان جهاد تبیین، کارکنان خدوم حکومتی، روشنگری‌های روشنگران سیاسی در رسانه‌های مختلف و فضای مجازی و به‌ویژه در رسانه ملی، کمک به مراکز مقاومت در منطقه و دنیای اسلام، و کسانی که آماده حضور در میدان‌های حوادث گوناگون همچون دفاع از حرم یا ۹دی هستند، همه اجزای یک حرکت عمومی با نگاه به هدف‌های بلند انقلاب هستند که زمینه‌ساز استمرار انقلاب می‌شوند.
ایشان برخی از این تلاش‌ها را مربوط به امروز و برخی را هم مربوط به آینده دانستند و با تاکید بر اینکه مردم عموما حرکت و نیازهای امروز را تشخیص می‌دهند و سریع و هوشیارانه وارد میدان می‌شوند، گفتند: نمونه بارز این حرکت‌ها دفاع مقدس است که با یک اشاره امام بزرگوار سیل جمعیت به سمت میدان‌های نبرد روانه می‌شد و در قضایای بعدی مانند دفاع از حرم، مقابله با ضدانقلاب و حضور حماسی در ۹دی سال۸۸ نیز این هوشمندی ملت واقعا خیره‌کننده بود.
انقلاب اسلامی ایران از بدو پیروزی در سال57 با موانع و مشکلات بزرگ و کوچک متعددی دست‌به‌گریبان بود. مانع‌تراشی برای انقلابی نوپا برای ایستایی و عدم حرکت به جلو، راهبرد دیرینه دشمنان بود. ترورها، انفجارها، نفوذها و بسیاری از اقدامات نه‌تنها راه به جایی نبرد، بلکه انقلاب را پویاتر و قدرتمندتر کرد. درنهایت جنگ تحمیلی ابزاری برای سرنگونی نظام اسلامی بود که آن هم نه‌تنها با وجود حمایت همه‌جانبه قدرتمندان جهان به سرانجام مطلوب نرسید، بلکه وسیله‌ای شد برای بالندگی و قدرتمندی انقلاب اسلامی.

حضور شجاعانه و مخلصانه در جبهه‌های جنگ از فرزندان انقلاب، انسان‌هایی ساخت که هرکدام راهی جدید برای انقلاب اسلامی ساختند و استمرار انقلاب را براساس منظومه فکری امام خمینی، رقم زدند. قاسم سلیمانی‌ها برآمده از همین میدان‌هایی است که بنا بود مانع حرکت انقلاب شود. اگرچه جنگ تحمیلی یک اقتدار ملی و بین‌المللی برای ایران به ارمغان آورد اما این به معنای انتهای مسیر بالندگی انقلاب نیست و استمرار انقلاب منوط به زمان مشخصی نیست و در بستر زمان جریان داشته و در جریان خواهد بود.
 
اهمیت فعالیت‌های علمی
 رهبر انقلاب در ادامه این دیدار فعالیت‌های علمی را یکی دیگر از میادین حضور موثر ملی دانستند و افزودند: در قضیه کرونا جوانان دانشمند بلافاصله نیاز روز را تشخیص دادند و مشغول به کار شدند که نتیجه آن تولید انواع واکسن و بی‌نیاز شدن از دست دراز کردن مقابل دیگران شد و اگر این تولید ملی نبود، واکسن را نیز به ایران نمی‌دادند.فعالیت‌های علمی در کنار بسیاری از مسائل مهم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره امروز وظیفه همه است؛ مانند دفاع از کشور در زمان جنگ تحمیلی. همه افراد جامعه با نگاهی بلند و فعالیت‌های دقیق به استمرار انقلاب کمک می‌کنند؛ همانطور که تا امروز نیز این کار را انجام داده‌اند. پیشرفت‌های همه‌جانبه و گسترده برای رسیدن به آرمان‌ها نه‌تنها محقق نشده است، بلکه نسبت به همیشه رو به تعالی‌تر است و این تلاش‌ها در همه عرصه‌ها انقلاب را تا همیشه بیمه خواهد کرد.در ادامه این دیدار «حضور خودجوش و تحسین‌برانگیز مردم در راهپیمایی ۲۲بهمن امسال» نمونه اخیر از کارهای نقد و بزرگ ملت بود که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند و گفتند: مردم باوجوداینکه در محاصره انواع مشکلات مانند کرونا، مشکلات معیشتی، لجن‌پراکنی‌های بیگانگان و متاسفانه کمک بعضی عناصر داخلی به آن لجن‌پراکنی‌ها قرار داشتند، این راهپیمایی عظیم را به‌گونه‌ای انجام دادند که براساس گزارش‌های معتبر جمعیت در اغلب استان‌ها بیش از سال گذشته بود.ایشان در کنار نیازهای نقد و فعلی کشور، توجه به نیازهای آینده را نیز بسیار مهم دانستند و تاکید کردند: اگر امروز به فکر نیازهای اساسی آینده مانند «تربیت دانشمند و محقق و تقویت نهضت علمی» و «فرزندآوری، تکثیر نسل و تامین عنصر لازم برای پیشرفت کشور یعنی جوانان» نباشیم، ۲۰سال دیگر دچار مشکل خواهیم شد.
 
حرف‌های مهمل دشمنان درباره مساله هسته‌ای
 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای» را از دیگر نیازهای اساسی آینده خواندند و گفتند: علت تکیه جبهه دشمن روی مساله هسته‌ای ایران و اعمال تحریم‌های ظالمانه با وجود اطلاع آن‌ها از استفاده صلح‌آمیز ما و بیان حرف‌های مهمل مانند فاصله نزدیک ایران تا سلاح اتمی، جلوگیری از پیشرفت علمی کشور برای رفع نیاز آینده ایران است.ایشان در بیان نمونه‌ای که کوتاهی و غفلت از آن موجب ایجاد مشکلاتی در سال‌های بعد شد، به مساله برجام اشاره کردند و گفتند: در قضایای برجام در سال‌های ۹۴ و ۹۵ ایراد و اعتراض بنده این بود که نکاتی باید در برجام رعایت می‌شد تا مشکلات بعدی پیش نیاید و در تذکرات هم مکرر آن‌ها را گفتم اما بعضی از آن نکات موردتوجه قرار نگرفت و مشکلات بعدی که همه مشاهده می‌کنند پیش آمد؛ بنابراین نگاه به آینده مهم است.پرونده هسته‌ای ایران که در بیش از یک دهه اخیر محل مناقشه ایران و غرب بوده نیز نمونه‌ای روشن از تلاش برای 
از حرکت بازداشتن انقلاب اسلامی است. انرژی هسته‌ای که نیاز امروز بشر است و همه جوامع حق برخورداری از آن را دارند با زیاده‌خواهی‌ها و دروغ‌پراکنی‌های طرف غربی مستمسکی برای فشار بر ملت ایران شده است. نگاه به آینده و استمرار مسیر انقلاب امروز بدون بهره‌گیری از انرژی هسته‌ای ممکن نیست و این موضوعی است که در سال‌های اخیر جمهوری اسلامی بر آن پافشاری کرده است.البته برخی از اهمال‌ها و غفلت‌ها هم شرایطی را به وجود آورده که مقداری شرایط را سخت‌تر کرده است. برجام که رهبر انقلاب آن را خسارت محض خواندند یکی از این موارد است که نه‌تنها دستاوردی برای کشور نداشت، بلکه چالش‌هایی را با خود به ارمغان آورد اما این مورد نیز باعث نمی‌شود جمهوری اسلامی برای آیندگان انقلاب از این انرژی مهم صرف‌نظر کند و تن به تهمت‌زنی‌ها و زیاده‌خواهی طرف مقابل بدهد.
 
بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران پس از انقلاب
رهبر انقلاب در ادامه این دیدار، فعالیت‌های پرشمار انجام‌شده در چهار دهه گذشته را بسیار ثمربخش و موجب استمرار انقلاب دانستند و گفتند: نباید مشکلات نقد بر روی انبوه پیشرفت‌های بزرگ غبار بنشاند.رهبر انقلاب با اشاره به پیشرفت حیرت‌آور علمی در بخش‌های مختلف و اذعان مراکز جهانی به‌ سرعت رشد علمی ایران چندین برابر میانگین جهانی، خاطرنشان کردند: انقلاب همچنین موجب پیشرفت‌های شگفتی‌آور در زیرساخت‌های اساسی مانند راه‌سازی، سدسازی، آب‌رسانی، برق‌رسانی، و خدمات سلامت و پزشکی نیز شد که اگر انقلاب و حرکت جهادی نبود، قطعا این پیشرفت‌ها به‌دست نمی‌آمد.ایشان با اشاره به قضاوت مراکز جهانی درباره بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران پس از انقلاب گفتند: باوجودآنکه بنده در زمینه مسائل اقتصادی مانند عدالت اجتماعی، توزیع عادلانه ثروت و نابرخورداری طبقات ضعیف همواره انتقاد دارم اما حتی در مساله اقتصاد نیز به گزارش مراکز اقتصادی معروف دنیا، پیشرفت‌های بزرگی ایجاد شده است، ضمن اینکه در خودکفایی بسیاری از اقلام و افزایش اعتمادبه‌نفس تولیدکننده داخلی پیشرفت‌های مهمی داشته‌ایم.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: رسانه ملی در انعکاس دستاوردهای بخش تولید تکلیف بزرگی دارد که البته آنچنان که بایدوشاید به آن عمل نشده است و این کار باید انجام شود. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: همه فعالان در بخش‌های مختلف به تداوم انقلاب در این ۴۳سال کمک کردند؛ البته بعضی از غفلت‌ها، کم‌کاری‌ها و سوءنیت‌ها نیز وجود داشته است که اگر نبود، وضع کشور بهتر بود.
وضعیت بد اقتصادی و محرومیت‌ها در زمان شاه اگرچه امروز موردتوجه پروژه‌بگیران از دشمنان است اما آمارهای جهانی سیاه‌نمایی‌ها علیه انقلاب را تایید نمی‌کنند. در شاخص‌های اقتصادی هم با همه هجمه‌ها، انقلاب اسلامی کارنامه بهتری نسبت‌به رژیمی دارد که به‌زعم برخی بهترین رابطه را با غرب داشت؛ البته کاستی‌ها در انعکاس این توانمندی‌ها منجر به بهره‌گیری دشمنان شده است که اخیرا رهبر انقلاب با فرمان جهاد تبیین، مسیر جدیدی را برای تبیین این دستاوردها ترسیم کرده‌اند.
 
انقلاب زنده و زاینده است
 ایشان علت این حجم از دشمنی‌ها علیه انقلاب را «زنده و زاینده بودن انقلاب» خواندند و افزودند: زنده بودن انقلاب یعنی دلبستگی عموم مردم و نسل‌های جدید به آرمان‌های انقلاب که اگر این دلبستگی و ایستادگی نبود، دشمن نیازی نداشت این همه خباثت به خرج دهد؛ بنابراین دشمنی‌ها به‌علت پایداری و وفاداری ملت به اهداف انقلاب است.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اظهارنظر بعضی از افراد مدعی دلبستگی به انقلاب مبنی بر دور شدن انقلاب از اهداف را صادقانه ندانستند و افزودند: کسانی که زندگی و مشی اشرافی دارند یا دم از تسلیم در مقابل استکبار و آمریکا می‌زنند، نمی‌توانند مدعی پایبندی و دلبستگی به انقلاب باشند؛ چراکه شعار انقلاب حمایت از پابرهنگان و محرومان و مقابله با استکبار است و بیان این حرف‌ها از آن افراد قابل‌قبول نیست.
انقلاب اسلامی در این سال‌ها نه‌تنها از اهداف خود دور نشده است، بلکه مسیرهای سخت بسیاری را پیموده است. توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از پابرهنگان و محرومان هنوز بر همان مدار ابتدای انقلاب در جریان است و نه‌تنها برخی دلدادگان به غرب و استکبار شایستگی لازم برای تبیین این مفاهیم را ندارند، بلکه خود با مشی اشرافی باعث دلخوری مردم شده‌اند. با همه این اظهارات و مواضع ازسوی برخی به‌اصطلاح دلدادگان انقلاب، انقلاب اسلامی کماکان اهداف خود را سرلوحه دارد.رهبر انقلاب در ادامه، ایستادگی و مقاومت افتخارآفرین ملت ایران را نه‌تنها موجب پیشرفت کشور بلکه دارای تاثیرات مهم منطقه‌ای برشمردند و خاطرنشان کردند: مقاومت روبه‌رشد در منطقه، ابهت استکبار را درهم‌شکسته و زبان ملت‌ها را در مقابل آمریکا گشوده است که باید این نعمت را با استمرار انقلاب، قدر بدانیم.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه یک سفارش مهم به جوانان داشتند مبنی بر اینکه ببینید دشمن کدام نقطه را هدف گرفته است و شما در نقطه مقابل آن، حرکت و عمل کنید. ایشان افزودند: دشمن امروز افکار عمومی به‌ویژه فکر و ذهن جوان‌ها را هدف گرفته است تا با هزینه کردن میلیاردها دلار و با طراحی‌های مختلف در اتاق‌های فکرشان، بتوانند ملت ایران و به‌خصوص جوانان را از مسیر انقلاب برگردانند.
 
  «فشار اقتصادی» و «عملیات رسانه‌ای»؛ دو ابزار اصلی استکبار
 رهبر انقلاب اسلامی «فشار اقتصادی» و «عملیات رسانه‌ای» را دو ابزار اصلی استکبار برای جدا کردن مردم از نظام و دستکاری در فکر آن‌ها برشمردند و گفتند: دروغ‌پردازی و تهمت‌زنی به ارکان انقلاب و مراکزی که در پیشرفت انقلاب تاثیر دارند، شیوه‌هایی است که در عملیات رسانه‌ای استفاده می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تهمت‌زنی به مجلس، شورای نگهبان، سپاه و شهید بزرگوار سردارسلیمانی را نمونه‌هایی از این لجن‌پراکنی‌ها خواندند و خاطرنشان کردند: آن‌ها اگر از خشم مردم نمی‌ترسیدند، به امام هم تهمت می‌زدند اما جرات این کار را ندارند.ایشان با تاکید بر اینکه جوان‌ها و ملت ایران باید در مقابل تهمت‌زنی و دروغ‌پردازی‌های رسانه‌ای و همچنین فشار اقتصادی بایستند، گفتند: راه مقابله با فشار اقتصادی، تلاش درونی و خنثی کردن تحریم‌هاست؛ البته در کنار آن تلاش دیپلماسی نیز خوب است همچنان که برادران خوب و انقلابی ما برای از بین بردن تحریم‌ها و مجاب کردن طرف مقابل مشغول کار هستند. رهبر انقلاب تاکید کردند: کار عمده در مقابله با فشار اقتصادی، خنثی کردن تحریم‌ها از طریق تقویت تولید و تحرک اقتصادی است که در این زمینه حرکت دانش‌بنیان‌ها بسیار مهم است.توجه رهبر انقلاب به مسائل اقتصادی همواره راهگشا بوده و نامگذاری متوالی سال‌ها با این عنوان نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است. اگر در این سال‌ها گام‌های موثر برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها برداشته شده بود امروز در چنین شرایطی قرار نداشتیم. خنثی کردن تحریم‌ها راه نجات کشور از مشکلاتی است که عرصه را بر همه تنگ کرده است؛ مسیری که در ماه‌های گذشته با تلاش‌های سه قوه با قدرت در تلاش است.با استمرار این مسیر نه‌تنها ایران از مذاکرات، علی‌رغم تاکید مداوم بر اصل گفت‌وگو با دنیا بی‌نیاز خواهد شد، بلکه مردم نیز از این وضعیت سخت رها خواهند شد. استکبار با این اهرم و عملیات رسانه‌ای به دنبال بازداشتن انقلاب از مسیر رشد و پویایی خود است که تاکنون نه‌تنها با تمام تلاش‌هایش به اهداف خود نرسیده است، بلکه در آینده نیز نخواهد رسید. انقلاب اسلامی با پیمودن مسیر طولانی و با تکیه بر مردمی آگاه همواره در جهت رشد و بالندگی قدم برداشته است و در سال‌های آینده نیز این مسیر را ادامه خواهد داد.

 

ارسال نظر