|
شناسه خبر: 7335

پهپاد حزب‌الله پس از گریز جنگنده‌های صهیونیستی سالم به لبنان بازگشت

شکست گنبدآهنین از «حسان»

پهپاد «حسان» متعلق به حزب‌الله توانست با پرواز 40دقیقه‌ای تا عمق 70کیلومتری فلسطین اشغالی فرستاده و پس از انجام ماموریت و علی‌رغم تمام تلاش‌های دشمن برای سرنگونی آن، سالم به لبنان بازگردد. اقتداری نوظهور از مقاومت لبنان که نشانگر اراده سازمانی و تاثیرگذار در تحولات منطقه و اراضی اشغالی است. عملیاتی گریز از رادار که توانست سامانه‌های موشکی و پدافندی ارتش اسرائیل را پشت سرگذارد و فن‌آوری جدید حزب‌الله را به رخ دشمن بکشد.

اقتدار نوظهور پهپادی
 حزب‌الله اعلام کرد، پهپاد «حسان» را به عمق ۷۰کیلومتری فلسطین اشغالی فرستاده و این پهپاد پس از انجام مأموریت و علی‌رغم تمام تلاش‌های دشمن برای سرنگونی آن، سالم به لبنان بازگشت. این پهپاد برگرفته از شهید «حسان اللقیس» پدر پهپادی حزب‌الله است. شهید اللقیس در رشته مهندسی رایانه در دانشگاه آمریکایی بیروت تحصیل کرد و از اوایل دهه۸۰ میلادی وقتی سیدحسن نصرالله یکی از مسوولان حزب‌الله در بعلبک بود، رابطه نزدیکی با وی داشت. شهید حسان اللقیس، رییس بخش فن‌آوری و تسلیحات و ارتباطات از راه دور حزب‌الله بود و نقش مهمی در تعمیر و ترمیم سیستم ارتباطات راه دور این حزب‌الله پس از جنگ ۳۳روزه داشت. وی در آذرماه۱۳۹۲ ازسوی عوامل سازمان تروریستی موساد به شهادت رسید. شهید اللقیس کسی بود که رییس سابق موساد مئیر داگان، درباره‌ او گفته بود: «قطعا او دلیل اصلی است که به حزب‌الله قدرت نظامی‌ای داده است که ۹۰درصد کشورها از آن بی‌بهره‌اند.»
گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که ارتش اسراییل نتوانسته‌ است پهپاد را بزند و سالم به لبنان بازگشته است. با این عملیات موفقیت‌آمیز مقاومت لبنان می‌توان گفت اگر در شرایط جنگی که همراه با جنگ الکترونیک خواهد بود، ۱۰پهپاد رزمی حزب‌الله به داخل پایگاه‌های نظامی اسراییل نفوذ کنند، چه بر سر صهیونیست‌ها خواهد آمد.
 
رویوران: اینگونه عملیات‌ها در فرایند مهاجرت معکوس صهیونیست‌ها تاثیرگذار است
 موضوعی که «حسین رویوران»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید و عنوان کرد: در عملیات‌های سال جاری مقاومت که از تصاویر و فیلم‌های منتشرشده برمی‌آید، می‌توان اینگونه تصور کرد که سلاح‌هایی از این دست در جامعه فلسطین و لبنان کثرت داشته باشد. سلاح‌ها و تجهیزات نظامی دست‌سازی که مقاومت لبنان و فلسطین توانسته است آن‌ها را به تولید برساند. نباید فراموش کرد؛ آغاز فرایند تولید سلاح در کرانه باختری فلسطین و لبنان از هر نوع که باشد، می‌تواند بر تغییر معادلات در این منطقه تاثیرگذار باشد.این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: آغاز تولید سلاح و انجام اینگونه عملیات‌های موفق مقاومت در برابر صهیونیست‌ها نشان‌دهنده وجود یک اراده سازمانی است که درحال فعالیت علیه اشغالگران است.وی ادامه داد: درحال‌حاضر، رژیم‌صهیونیستی کرانه باختری فلسطین را با کمک اردن محاصره کرده و همچنین در مناطقی از جولان به تجاوزات هوایی و زمینی خود ادامه می‌دهد، تلاش صهیونیست‌ها بر این است که این مردم را قتل‌عام کنند. این همه فلسطینی کشته می‌شوند و این همه تجاوزات آشکار اسرائیل در سوریه، لبنان و فلسطین 
دیده می‌شود، سازمان‌های بین‌المللی هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهند.این تحلیلگر تاکید کرد: رژیم‌صهیونیستی یک رژیم اشغالگر است و همه صهیونیست‌ها واقعیت را به‌خوبی می‌دانند، اگر جنگی صورت بگیرد، بخش وسیعی از صهیونیست‌ها حاضر به ماندن در اراضی اشغالی نخواهند بود. اینگونه عملیات‌ها می‌تواند در فرایند مهاجرت معکوس صهیونیست‌ها به سرزمین‌های اصلی خودشان اثرگذار باشد.
 
پیروزی سه‌بعدی
 در همین ارتباط، کارشناس لبنانی و تحلیلگر امور راهبردی-نظامی، عملیات پهپادی حزب‌الله در عمق 70کیلومتری فلسطین اشغالی را پیروزی سه‌بعدی خواند. «امین حطیط»، کارشناس لبنانی و تحلیلگر امور راهبردی و نظامی در گفت‌وگو با وب‌سایت «العهد» گفت، پهپاد حسان با انجام این ماموریت سه دستاورد را محقق کرد: اول، توانایی ساخت این پهپاد به‌ویژه آنکه پس از سخنرانی اخیر «سیدحسن نصرالله» که علنا اعلام کرد حزب‌الله پهپاد می‌سازد و هر کسی پهپاد می‌خواهد درخواست بدهد. دوم، این اقدام ثابت کرد که حزب‌الله از فناوری مهمی برخوردار است که می‌تواند در داخل عمق ۷۰کیلومتری دشمن ماموریت انجام دهد و این دستاورد دوم است. سوم، دستاورد آخر توانایی بازگرداندن سالم این پهپاد است و این یک چالش بزرگ برای دشمن است که احساس می‌کند تحت‌نظر است و این نظارت دقیق، مقاومت را قادر می‌سازد که بانک اهدافش را به‌صورت روزانه، به‌روزسازی کند. این موضوع از نظر عملیاتی دشمن را خسته کرده و آن را مجبور می‌کند که برای دوری از این خطر نوظهور هزینه‌های زیادی متحمل شود.این شکست و رسوایی بر روحیات دشمن صهیونیستی به‌صورت کلی تاثیر خواهد گذاشت و گرایش به فرار از رویارویی و فرار از میدان را تقویت خواهد کرد. امین حطیط تاکید کرد: این عملیات از نظر زمان، مکان و برد، دستاوردی نظامی، راهبردی و منحصربه‌فرد برای مقاومت بود و منجر به رسوایی بزرگ دشمن صهیونیستی شد.وی در پایان پیش‌بینی کرد که دشمن صهیونیستی احتمالا شروع به نمایش هوایی و فرستادن جنگنده بر فراز بیروت و ضاحیه برای شکستن دیوار صوتی خواهد کرد اما این نمایش‌ها از دستاورد مقاومت نخواهد کاشت و شکست دشمن را جبران نخواهد کرد.
 
عطوان: گذار حزب‌الله به مرحله پهپادی پیشرفته
 از سویی دیگر، «عبدالباری عطوان»، تحلیلگر برجسته جهان عرب با اشاره به ماموریت موفق پهپاد حزب‌الله در سرزمین‌های اشغالی و پرواز ۴۰دقیقه این پهپاد در عمق ۷۰کیلومتری اراضی اشغالی، نوشت: این یعنی اینکه حزب‌الله درحال گذر به مرحله پهپادهای بسیار پیشرفته است.وی با اشاره به اینکه موضوع قابل‌توجه، اذعان ارتش اسراییل به ناکامی در رهگیری این پهپاد است، افزود: این پیشرفت نظامی بزرگ یک روز پس از آن صورت گرفت که سخنگوی نظامی اسراییل از ساقط کردن دو پهپادی خبر داد که از جنوب لبنان و نوار غزه به پرواز درآمده بودند و این یعنی اینکه ما در حال گذر به مرحله پهپادهای بسیار پیشرفته‌ای هستیم که از شمال و جنوب به حریم هوایی سرزمین‌های اشغالی نفوذ خواهند کرد و همین موضوع شوک روحی بالایی به روح و روان شهرک‌نشینان اسراییلی و سران آن‌ها ایجاد و آن‌ها را نسبت‌به ارتش‌شان بی‌اعتماد می‌کند.وی با اشاره به اینکه «اور هلر»، تحلیلگر امور نظامی اسراییلی روز گذشته گفت که این پهپاد، شکست جدید سامانه گنبد آهنین را در شمال تایید می‌کند، تصریح کرد: امیدواریم برخی از دولت‌های خلیج(فارس) که برای خریدن این سامانه در ازای میلیاردها دلار به باور محافظت از آن‌ها با هم مسابقه می‌دهند، جزئیات این ناکامی اسراییل را در برابر پهپادهای مقاومت دنبال کرده باشند و بدون شک همتایان آن‌ها در یمن همین پتانسیل‌های حرفه‌ای و رزمی را هم دارند.

 

ارسال نظر