|
شناسه خبر: 7459

رئیسی علاوه بر دیدارهای متعدد در قطر در ششمین مجمع کشورهای صادرکننده گاز سخنرانی کرد

خنثی‌سازی تحریم با دیپلماسی گازی

پس از سفر به روسیه و دیدار با پوتین، قطر مقصد بعدی رییس‌جمهور کشورمان در جهت تعامل با کشورهای همسایه و دوست است؛ سفری که حالا به‌خوبی عزم جدی تهران برای گسترش روابط با کشورهای دیگر برای حل مشکلات اقتصادی و کند کردن تیغ تحریم را به نمایش گذاشته است. سید ابراهیم رئیسی که به دعوت رسمی شیخ «تمیم‌بن‌حمد آل‌ثانی» و به‌منظور دیداری رسمی و نیز شرکت در ششمین اجلاس سران اوپک گازی عازم قطر شده بود، پیش از ظهر دوشنبه وارد دوحه شد و مورد استقبال شیخ تمیم‌بن‌حمد آل‌ثانی قرار گرفت.

قطر که در سال‌های گذشته علی‌رغم هجمه‌های سعودی‌ها و متحدانش، دست از رابطه با تهران برنداشته بود و مقابل زیاده‌خواهی و زورگویی‌های آن‌ها برای فشار به تهران کرنش نکرده بود، با سفر رئیسی به این کشور تحکیم روابط با ایران را در دستورکار دارد؛ مانند ایران که در دوران سخت این کشور رها نکرد و دست از حمایت از مواضع اصولی آن برنداشت.رئیسی در اولین روز حضور خود در دوحه پس از دیدار با امیر قطر در نشست خبری مشترک با وی گفت که من با دو هدف در دوحه حضور یافتم؛ اول توسعه روابط دوجانبه بین دو کشور ایران و قطر و دوم شرکت در نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز. ایران که جایگاه مهمی در کشورهای دارای گاز دارد و میادین مشترکی نیز با قطر دارد با شرکت در این مجمع نقطه نظرات خود را به اشتراک گذاشت.
 
اهمیت همکاری کشورهای صادرکننده گاز
 رییس‌جمهور کشورمان روز گذشته در ششمین مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) در قطر گفت: ما به‌عنوان کشورهای دارای ذخایر عظیم و صادرکننده گاز، در راستای ارتقای امنیت تقاضای گاز طبیعی، با پیگیری اهداف و رسالت مجمع کشورهای صادرکننده‌ گاز، می‌توانیم پیامی شفاف را برای تضمین و تامین پایدار انرژی در کوتاه‌مدت و بلندمدت به جهان اعلام کنیم.
وی افزود: اجلاس ششم، نخستین نشست سران پس از شروع پاندمی کووید۱۹ است و شعار آن یعنی «گاز طبیعی: شکل‌دهنده آینده انرژی» خود پیام سازنده و مثبتی به جامعه دارد؛ مبنی بر اینکه در شرایط موجود بازارهای انرژی و در مسیر دشوار جهان در بازیابی اقتصادی
 پس از کرونا، گاز طبیعی یک عامل کمک‌کننده خواهد بود.
مجمع کشورهای صادرکننده گاز با ایده ایران تشکیل شد. هدف از تشکیل مجمع این بود که با توجه به گسترش سهم گاز در سبد انرژی جهان، کشورهای صادرکننده گاز منافع خود را در همکاری سازنده به‌جای رقابت مخرب که به نفع واردکنندگان است پیگیری کنند. بدین ترتیب، همگرایی کشورهای عضو باعث تامین بهتر منافع آن‌ها می‌شود؛ هدفی که حالا بار دیگر در دوحه پی گرفته خواهد شد. تشدید رقابت در سال‌های گذشته بین کشورهای صادرکننده گاز مانع از همگرایی و افزایش همکاری آن‌ها شد و این روند آسیب‌هایی را برای همگی در پی داشت؛ حالا قطر می‌تواند میزبان آغاز فصل جدیدی از همکاری‌ها در این راستا باشد.تحریم ایران، روسیه و ایجاد اختلال در صادرات گاز قطر به امارات از عربستان نشان داد که کشورهای گازی نیاز به یک همکاری و اقدام مشترک دارند تا مانع از کارشکنی غربی‌ها برای صادرات گاز خود شوند. سیاسی شدن بازار گاز حالا برای همه صادرکنندگان مشخص شده و این موضوعی است که می‌تواند سرآغاز یک حرکت جدید باشد؛ البته غیراز این موارد تحولات دیگر نیز ضرورت همکاری کشورهای عضو را به تصویر می‌کشد.
 
پایان رقابت گازی کشورهای عضو GECF
 رئیسی در ادامه سخنان خود در این مجمع گفت: گاز طبیعی به‌عنوان سوختی پاک، ایمن و با منابع غنی قابل استحصال، برای دهه‌های آینده سهم قابل‌توجهی از ترکیب انرژی مصرفی جهان را به خود اختصاص خواهد داد و مزیت‌های اقتصادی، فنی و زیست‌محیطی خود را در مقایسه با سایر سوخت‌ها حفظ خواهد کرد. وی ادامه داد: این موضوع جایگاه و اهمیت تصمیمات جمعی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز را که اعضای آن درمجموع
 بیش از ۷۰درصد از منابع اثبات‌شده گاز طبیعی و ۴۴درصد تولید بازار را در اختیار دارند دوچندان می‌سازد. اقدامات چندجانبه‌ای نظیر تبادل دیدگاه‌ها، به‌اشتراک‌گذاری دانش فنی، سرمایه‌گذاری‌های مشترک و تبادل تجربیات می‌تواند ضمن افزایش تجارت گاز طبیعی، به افزایش همبستگی میان جوامع و ثبات، امنیت و همگرایی در روابط بین‌الملل کمک می‌کند. همچنین جمهوری اسلامی ایران آماده است ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در بین اعضا را نیز با نگاه مثبت بررسی کند.
بنابراین و با توجه به صحبت‌های رییس‌جمهور کشورمان، یکی دیگر از مولفه‌هایی که همکاری بیشتر کشورهای عضو GECF را تقویت می‌کند، ظهور رقبای جدید گازی در بازار گاز دنیاست. در این راستا، ایالات‌متحده آمریکا برنامه‌ریزی خود برای عرضه 160میلیون تن تولید LNG را اجرایی کرد. در منطقه اقیانوسیه نیز استرالیا برای تولید 88میلیون تن LNG اقدام کرد. از سوی دیگر، سیاست‌های انرژی آمریکا باعث کاهش سرمایه‌گذاری در این صنعت شد و کشورهای عضو مجمع را به این نتیجه رساند با استفاده از ظرفیت‌های خود در جهت توسعه گازی بهره ببرند و دست از رقابت بردارند.
رئیسی در ادامه سخنان خود در این مجمع دراین‌باره گفت: جامعه جهانی باید مانع هرگونه اقدام یکجانبه و قهری نظیر تحریم‌های ظالمانه ایالات‌متحده آمریکا علیه صنعت نفت و گاز اعضای مجمع شود و آن را به رسمیت نشناسد. در فضای تعاملی بین کشورهای صادرکننده گاز، منافع انفرادی هریک از کشورهای عضو می‌تواند در قالب یک استراتژی جمعی مبتنی بر همکاری‌های جمعی تامین شود.وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، با اتکا به ذخایر عظیم گاز طبیعی و موقعیت جغرافیایی استراتژیک خود، قصد دارد با توسعه همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه با کشورهای همسایه و سایر کشورها، نقشی متناسب با این حجم از ذخایر، در بازار جهانی گاز ایفا کند. گام‌های اولیه این راهبرد با قرارداد سوآپ گازی سه‌جانبه بین ایران، ترکمنستان و آذربایجان در نوامبر۲۰۲۱ برداشته شد. ما آمادگی داریم اینگونه مدل‌های همکاری و مشارکت را به‌صورت حداکثری توسعه دهیم.
 
توجه دولت سیزدهم به کشورهای منطقه
 برای اینکه از نوسانات آتی بحران‌های ژئوپلیتیکی ذیل تحریم‌ها نجات پیدا کنیم و به‌سمت خنثی‌سازی تحریم‌ها برویم باید از ظرفیت تجارت گاز با کشورهای همسایه استفاده کنیم. انعقاد قرارداد سوآپ گازی با ترکمنستان، تفاهمات انجام‌شده با روسیه در حوزه گاز و همکاری‌های تعریف‌شده با قطر نشان می‌دهد که دیپلماسی گازی بخشی از برنامه وزارت نفت برای مقابله با تحریم‌هاست.
رویکرد منطقه محوری ازجمله دیگر راهبردهای دیپلماسی انرژی دولت سیزدهم است و راهبرد دیگر این است که ما منتظر لغو تحریم نیستیم، بلکه در حوزه دیپلماسی انرژی برنامه‌های خود را پیش می‌بریم. با تحقق برنامه‌های دولت در این حوزه شاهد کاهش فشارها و برطرف شدن پاره‌ای مشکلات خواهیم بود.
رئیسی علاوه‌بر حضور در مجمع کشورهای صادرکننده گاز دیدارهایی را نیز در قطر انجام داد که از آن جمله می‌توان به دیدار با نخست‌وزیر قطر، نخست‌وزیر ترینیدادوتوباگو، رییس‌جمهور الجزایر و ایرانیان مقیم قطر اشاره کرد. رییس‌جمهور در دیدار با نخست‌وزیر قطر با ارائه پیشنهاد تاسیس یک مرکز تجاری ایرانی در قطر برای معرفی ظرفیت‌های کشورمان به فعالان اقتصادی و تجاری قطری، گفت: ایران امروز در عرصه‌های مختلف تولیدی دستاوردهای عظیمی دارد.رئیسی همچنین در دیدار با ایرانیان مقیم قطر گفت: در مذاکرات با امیر قطر و در گفت‌وگویی که با نخست‌وزیر این کشور داشتم، اراده‌ای جدی برای گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی وجود دارد.از سوی دیگر، تقویت سیاست منطقه‌ای ایران همزمان با مذاکرات وین در دو بعد حائز اهمیت است؛ یکی اینکه ایران نه‌تنها به دوستی با غرب و رفع تحریم‌ها دل‌خوش نکرده است، بلکه تلاش دارد تا با اتکا به ظرفیت‌های موجود از تنگنا خارج شود و دیگری اینکه کشورهای منطقه را اولویت سیاست خارجی خود قرار داده است و دل به عکس یادگاری و لبخند طرف مقابل نبسته است. همچنین روابط راهبردی ایران با همسایگان جنوبی خود در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان برای مقابله با اقدامات و تهدیدات رژیم‌صهیونیستی و خنثی‌سازی توطئه‌های مبتنی بر توافق آبراهام، حائزاهمیت است و کاستی‌های سال‌های گذشته باید جبران شود.

 

ارسال نظر