|
شناسه خبر: 7647

«صبح‌نو» تناقض سازمان ملل در دفاع از حقوق مردم یمن و اوکراین را بررسی کرد

حقوق بشر نژادپرستانه

نباید فراموش کرد که نقض سیستماتیک و جدی حقوق بین‌الملل بشردوستانه، کشتار غیرنظامیان، تخریب گسترده زیرساخت‌های غیرنظامی و محاصره غیرقانونی بنادر و فرودگاه‌ها در سایه سکوت جامعه جهانی در یمن در حال تکرار است که موجبات قحطی و بیماری در یمن را رقم زده است، اما سازمان ملل و شورای امنیت به‌جای دفاع از حقوق مردم یمن از اقدامات ظالمانه ائتلاف آل‌سعود همچنان حمایت می‌کند کما اینکه در تازه‌ترین گزارش خود پیشنهاد امارات عربی متحده را که خواستار گسترش دادن، ممنوعیت‌های تسلیحاتی اعمال شده علیه شماری از سران انصارالله به کل این گروه بود ،را به تصویب رساند. اقدامی که واکنش وزارت خارجه کشورمان را به همراه داشت.

دیروز و پس از آنکه شورای امنیت برخی ممنوعیت‌ها علیه یمن را به تصویب رساند، وزارت خارجه کشورمان نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. سخنگوی وزارت امور خارجه قطعنامه شورای امنیت درباره بحران یمن را دارای تبعات منفی در مسیر صلح خواند و گفت: این قطعنامه مواضع طرفین درگیری را بیش از پیش از هم دور می‌کند.
«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (سه‌شنبه) دهم اسفند‌ماه به قطعنامه اخیر شورای امنیت در خصوص بحران یمن واکنش نشان داد و در این خصوص گفت: متاسفانه این قطعنامه و ادبیات به کار رفته در آن تحت تأثیر ملاحظات سیاسی و لابی کشورهای ائتلاف متجاوز و در جهت خلاف تلاش‌های موجود برای از سرگیری فرآیند سیاسی اتخاذ شده که تبعات منفی در مسیر صلح خواهد داشت و مواضع طرفین درگیری را بیش از پیش از هم دور می‌کند. 
گفتنی است؛ شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه نهم اسفند‌ماه قطعنامه پیشنهادی امارات عربی متحده را که خواستار گسترش دادن ممنوعیت‌های تسلیحاتی اعمال شده علیه شماری از سران انصارالله به کل این گروه بود را به تصویب رساند. این قطعنامه با ۱۱‌رأی مثبت و رأی ممتنع چهار کشور ایرلند، مکزیک، برزیل و نروژ به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید. نماینده امارات گفت که این قطعنامه توانمندی‌های نظامی حوثی‌ها (انصارالله) را مهار کرده و به سمت متوقف کردن «اقدامات تنش‌آمیز» آن‌ها در منطقه حرکت خواهد کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به این قطعنامه خاطرنشان کرد: از ابتدای جنگ یمن نگاه جانبدارانه و خلاف واقعیت‌های یمن با هدایت حامیان اصلی تجاوز به سرزمین یمن در شورای امنیت سازمان ملل، نه تنها تاثیری در کاهش بحران نداشته، بلکه عاملی برای تداوم و طولانی شدن بدترین فاجعه انسانی قرن بوده است.
وی بیان کرد: در نتیجه نادیده گرفتن جنایت‌های ائتلاف و دور شدن شورای امنیت از وظیفه ذاتی خود، در طول هفت‌سال جنگ ظالمانه یمن، شاهد نقض سیستماتیک و جدی حقوق بین‌الملل بشردوستانه، کشتار غیرنظامیان، تخریب گسترده زیرساخت‌های غیرنظامی و محاصره غیرقانونی بنادر و فرودگاه‌ها در سایه سکوت جامعه جهانی بوده‌ایم که تداوم این رویکرد، دورنمای دستیابی به صلح پایدار و عادلانه را بیش از پیش دشوار و پیچیده می‌کند.
«محمدعلی الحوثی» رییس کمیته عالی انقلاب یمن هم تصویب این قطعنامه را محکوم کرد و از شورای امنیت به‌دلیل نادیده گرفتن جنایت‌های ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی انتقاد کرد و گفت؛ هر ممنوعیت تسلیحاتی که علیه ائتلاف سعودی اعمال نشود، «فاقد ارزش است.»
البته حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه پنجاه‌و‌هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ در دیدار با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در خصوص وضعیت جاری در یمن با ذکر این نکته که موضوع یمن به نقطه بحرانی رسیده و تلاش برای حل‌وفصل سیاسی این بحران و جلوگیری از تداوم فاجعه انسانی در یمن باید حداکثری باشد، بر اهمیت نقش شخص دبیرکل سازمان ملل متحد در حل و فصل بحران یمن و پایان تجاوز و جنگ در این کشور تأکید کرده بود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ششم اسفند‌ماه در گفت‌وگوی تلفنی با سرگئی لاوروف همتای روس خود به بحران یمن نیز پرداخت و گفت: در مونیخ به آنتونیو گوترش ،دبیرکل سازمان ملل متحد تأکید کردیم که نقش دبیرکل در حل و فصل سیاسی بحران یمن مورد توجه است. رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به صدور پیش‌نویس قطعنامه در شورای امنیت علیه جنبش انصارالله و اقدام نادرست در تروریستی خواندن این جنبش، این اقدام را مخرب خواند و بر لزوم توقف این قطعنامه تأکید کرد و افزود: یمن متعلق به همه یمنی‌هاست و راه حل آن در گفت‌وگوهای
 یمنی- یمنی است.

مناقشه اوکراین و فراموشی جنگ ظالمانه یمن
یمن تنها فاجعه‌ای نیست که در دنیا وجود دارد و جامعه جهانی و افکار عمومی دنیا چه بسا از آن آگاه هم نباشد که در این کشور چه می‌گذرد. یمن رسانه ندارد تا بتواند صدای مظلومیت خود را به گوش جهان برساند و همین امر باعث شده تا عربستان بیش از هفت سال به جنایات خود ادامه دهد و همچنان بر سر مردم مظلوم یمن بمب بریزد.
 مردم یمن سال‌هاست تحت تحریم‌ها و محاصره اقتصادی ائتلاف سعودی با حمایت آمریکا و صهیونیست‌ها هستند و دستیابی به مواد غذایی و دارویی برای یمن بسیار مشکل و حتی محال است. رسانه‌های کشورهای غربی  درباره انتشار گزارش وضعیت مردم یمن و فلسطین محدودیت شدید دارند و نمی‌توانند عمق فاجعه‌ای را که در یمن وجود دارد به تصویر بکشند. یکی از دلایلی که افکار عمومی دنیا حقایق یمن، فلسطین و افغانستان را نمی‌داند، رسانه‌های کشورهای غربی است. اگر واقعیت‌های جهان همانگونه که است از قاب رسانه‌ها به مردم عرضه می‌شد واکنش‌های مردمی از بروز بسیاری فجایع جلوگیری می‌کرد اما انحصار قدرت رسانه‌ای در دست نظام سلطه است و این نظام با وارونه جلوه دادن حقایق، افکار عمومی را فریب می‌دهد.آمریکا مقصر اصلی بحران اوکراین است، اما افکار عمومی به این مسأله بی‌توجه است چراکه همه تلاش‌های رسانه‌ای غرب بر این است تا طرف‌های دیگر را جنگ افروز معرفی کند.
تحریم‌های شدید اقتصادی، مسدود کردن سوئیف برای روسیه، قطع رابطه و بسیاری اقدامات دیگر علیه مسکو انجام شده تا غرب این کشور را از رسیدن به اهداف خود ناکام بگذارد و خود به برنامه‌ها و اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.آمریکا و اتحادیه اروپا خود را به شدت درگیر مسأله اوکراین کرده و همه توان خود را برای این موضوع به کار گرفته‌اند و تنها گزینه‌ای که هنوز به آن نپرداخته‌اند گزینه نظامی است. باتوجه به سخنانی که رییس‌جمهوری فرانسه درباره طولانی شدن جنگ اوکراین مطرح کرده، طولانی‌تر شدن جنگ برای فرسایشی کردن آن است. اما در این مقوله همچنان مسأله مهم جنگ‌های دیگری است که غرب در آن نقش اصلی را دارد.قدر مسلم یمن تنها یکی از آن مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد. غرب نسبت به سرنوشت مردم یمن در یک سیاست عمدی بی‌تفاوت است چراکه ایجاد یک کشور مستقل اسلامی در یمن برای آمریکا و غرب خوشایند نیست. در فلسطین و کشورهایی همچون افغانستان، سوریه و عراق نیز همین سیاست دنبال می‌شود.اوکراین برای آمریکا اهمیت دارد چراکه در نزدیکی روسیه است و مسکو را به چالش و واکنش واداشته است و می‌تواند با جنگ تبلیغاتی اهدافی که برای فرسایشی کردن جنگ و به دست گرفتن افکار عمومی دنبال کند.

یک بام و دو هوای رسانه‌های غربی
این دنیای واقعی ماست. شاید زندگی در قصه‌ها شیرین‌تر باشد اما در دنیای حقیقی آن‌هایی که پول و زور بیشتری دارند، همیشه سوار بر اسب قدرت هستند و هر کاری که دل‌شان بخواهد می‌کنند. اقداماتی که این روزها از سوی رسانه‌های غربی در خصوص حوادث اوکراین و یمن می‌بینیم. زمانی که روس‌ها پوتین‌های خود را به پا کردند واز مرز اوکراین گذشتند، جهان به رنگ پرچم آبی و زرد اوکراین درآمد و تقریبا همه از ظالم بودن روسیه در عصر جدید حرف زدند. الان هرکجای جهان باشی جنگ اوکراین خبر اول است. بسیاری آن را محکوم می‌کنند و برخی آن را حق مشروع دولت مسکو می‌دانند.در این میان بخشی هم از مظلومیت یمن و مردم آن می‌گویند. آن‌ها که سال‌ها مورد حمله و هجمه عربستان واقع شده‌اند و تقریباً جهان در برابر جنایت‌هایی که به مراتب تلخ‌تر از اوکراین است، ساکت مانده است و انگار نه انگار سعودی‌ها، یمن را به ویرانه‌ای تبدیل کرده‌اند. این اهمیت و آن بی‌اهمیتی به قدرت رسانه‌های غربی و آمریکایی بر‌می‌گردد. رسانه‌ها هرکجا که بیشتر باشند و البته دوست داشته باشند را به صورت گسترده پوشش می‌دهند.این دنیای واقعی ماست. شاید زندگی در قصه‌ها شیرین‌تر باشد اما در دنیای حقیقی آن‌هایی که پول و زور بیشتری دارند، همیشه سوار بر اسب قدرت هستند و هر کاری که دل‌شان بخواهد ،می‌کنند. همه تیم‌های فوتبال جهان به راحتی با عربستان و امارات و حتی رژیم صهیونیستی بازی می‌کنند. هیچ‌کس به آن‌ها نمی‌گوید چون شما متجاوز هستید ما با شما بازی نمی‌کنیم اما همان تیم‌ها، روسیه را تحریم کرده‌اند و می‌گویند فوتبال بی‌فوتبال!
اوکراینی‌ها می‌میرند و مردم این مرگ را می‌بینند و از آن حرف می‌زنند و در ظاهر تلاش می‌کنند که به آن‌ها کمک کنند و آن سوتر، یمنی‌ها می‌میرند بدون اینکه دیده شوند و کسی برای آن‌ها دلسوزی کند حتی در ظاهر، داستان تلخ ظلم رژیم صهیونیستی در فلسطین هم به نوعی دیگر، این روزها منطقه شیخ جراح فلسطین شاهد تاخت و تاز صهیونیست ها برای بیرون راندن فلسطینی‌ها از خانه و کاشانه آن‌هاست اما رسانه‌های غربی چشم خودشان را بر ظلم رژیم صهیونیستی نسبت به مردم مظلوم فلسطین و غزه بسته‌اند.گفتنی است؛ حملات هفت ساله ائتلاف آل‌سعود و متحدان غربی و عبری‌اش، به یمن کشته و مجروح شدن ده‌ها هزار زن و کودک را رقم زده است و این کشور علاوه بر  تجاوزات نظامی مورد محاصره اقتصادی و تسلیحاتی برای دفاع از خود قرار گرفته است و تا‌کنون
 سازمان ملل اقدام قابل موثری در جهت دفاع از حقوق مردم یمن انجام نداده است و حتی برخلاف آن در برابر دلارهای نفتی امارات و عربستان سرخم کرده و قطعنامه‌هایی علیه مردم یمن و گروه‌های مقاومت این کشور به تصویب رسانده است.

 

ارسال نظر