|
شناسه خبر: 7845

رییس‌جمهور در نهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان:

چشم دولت به شرق نیست

نهمین اجلاس رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز گذشته (17اسفندماه) با حضور اعضای مجلس خبرگان در محل ساختمان مجلس قدیم آغاز به کار کرد. این اجلاس در دو روز 17 و 18اسفندماه تشکیل می‌شود و در روز 19اسفند اعضای مجلس خبرگان به دیدار رهبر انقلاب خواهند رفت. انجام مراسم تحلیف منتخبان جدید میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان، 16نطق پیش از دستور، انتخاب کمیته پنج‌نفره برای تنظیم و پیشنهاد محورهای بیانیه پایانی، سخنرانی رییس‌جمهور مهم‌ترین دستورهای این اجلاسیه است.

آیت‌الله جنتی: رسیدگی به وضعیت محرومان در پایان سال مورد توجه قرار بگیرد
 آیت‌الله احمد جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری در این اجلاس با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور گفت: امیدوارم این اجلاسیه در پایان سال برکات و آثار خوبی داشته باشد. ما غیر از حرف باید دنبال نتیجه عملی باشیم؛ عنایت به قشر محروم جامعه و عائله‌مندانی را که در حال گذران زندگی به‌سختی هستند باید مورد توجه قرار بدهیم. رییس مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: آرزوی ما این است که در حدی که می‌توانیم به قشر محروم برسیم. الحمدلله رییس‌جمهور هم مقیدند و بدون اینکه ما بگوییم عمل می‌کنند و ان‌شاءالله سایر کارگزاران دولت هم مثل ایشان عمل کنند.آیت‌الله جنتی با بیان اینکه «از وظایف ما این است که به وضعیت گرسنگان رسیدگی کنیم و این حداقل امکانات است»، گفت: تامین دارو و بهداشت و مسکن هم جزو وظایف ماست و در ایام عید باید تدبیری اندیشید که شکم گرسنه نداشته باشیم یا به حداقل برسانیم. امیدواریم در پایان سال کمکی به قشر محروم کنیم. اولویت در انفاق باید ایتام، سادات فقیر، خانواده‌های عائله‌مند باشند و ان‌شاءالله به وضع محرومان رسیدگی شود.
 
رئیسی: لایحه بودجه سال 1401 بدون کسری بودجه تنظیم شد
 سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور که میهمان اجلاسیه فصلی مجلس خبرگان رهبری بود، با تاکیدبراینکه دولت مردمی اعلام کرده که حسب انتظار مردم وظیفه اصلی خود را ایجاد تحول در کشور می‌داند، اظهار داشت: برای اجرای تحول ابتدا باید وضع موجود را دقیقا شناخت و وضع مطلوب را ترسیم کرد و در مرحله بعد، فاصله بین وضع موجود و وضع مطلوب را کمتر کرد.رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی سند و مبنای تحول در دولت است، تصریح کرد: محور اصلی فعالیت‌های دولت مردمی اقامه عدالت و رفع عقب‌ماندگی‌ها در این زمینه است. امام راحل پرچم عدالت را در کشور برافراشت و رهبر معظم انقلاب پس از ایشان پرچمدار عدالت بودند و این دولت نیز به پیروی از امام و رهبری تحت لوای پرچم عدالت فعالیت خواهد کرد.آیت‌الله رئیسی در ادامه با تشریح اقدامات دولت در کاهش قابل‌توجه آمار مرگ‌ومیر کرونایی، نگرانی از وضعیت ذخایر کالاهای اساسی را دیگر دغدغه دولت در آغاز فعالیت خود عنوان کرد و گفت: دولت پس از برطرف کردن نگرانی ذخایر کالاهای اساسی، بر رفع کسری بودجه و کنترل نقدینگی تمرکز کرد و در این زمینه نیز موفقیت‌های خوبی به دست آورد.وی افزود: لایحه بودجه سال1401 بدون کسری بودجه و با درنظرگرفتن تحقق رشد اقتصادی هشت‌درصدی تنظیم شد، درحالی‌که در سال‌های گذشته متوسط رشد اقتصادی کشور کمتر از
 یک درصد و حدود چهاردهم درصد بوده است.رییس‌جمهور با طرح این سوال که آیا امکان تحقق هدف رشد هشت درصدی اقتصادی وجود دارد، یا نه، اظهار داشت: براساس سند بودجه1401 اگر هزینه‌ها کنترل، درآمدها افزایش و جریان نقدینگی به‌سمت تولید هدایت شود، تحقق این هدف دور از دسترس نیست.
رئیسی در تشریح چگونگی تحقق رشد اقتصادی هشت‌درصدی گفت: با دو گام افزایش سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری قدم در مسیر تحقق این هدف گذاشته‌ایم. دولت توانسته شرکت‌های بزرگ را برای اجرای 48پروژه بزرگ با بیش از 17میلیارد دلار اعتبار پای کار بیاورد و از سوی دیگر، مقرر شده بانک‌ها نیز به جای فعالیت در عرصه‌هایی مثل خرید ملک، طلا و ارز و فعالیت‌های غیرمولد مشابه، سرمایه‌های‌شان را به طرف تولید هدایت کنند.وی تصریح کرد: به‌طورطبیعی وقتی شرکت‌های بزرگ و بانک‌ها در اقتصاد و تولید مولد فعال شوند، بخش خصوصی نیز به افزایش حضور در این عرصه ترغیب می‌شود.رییس‌جمهور با بیان اینکه تعداد پروژه‌های نیمه‌کاره کشور به‌قدری زیاد است که اگر تا سال‌ها پروژه جدید کلید نزنیم باز هم پروژه برای تکمیل وجود دارد، خاطرنشان کرد: بودجه مصوبات تمام سفرهایی که انجام شده، تصویب و فعالیت‌ها با سرعت خوبی در حال انجام است.رئیسی ادامه داد: به‌عنوان‌مثال کارگاه‌های عمرانی در خوزستان نسبت‌به قبل از سفر دولت چندین برابر شده است یا عملیات احیای خلیج گرگان در طول همین چند روزی که از سفر اخیر دولت به استان گلستان می‌گذرد، آغاز شده است. یکی دیگر از برنامه‌های دولت در سفرهای استانی، فعال کردن واحدهای تولیدی نیمه‌تعطیل است که ستادی به همین منظور تشکیل شده و به‌طور جدی پیگیر رفع مشکلات این واحدهاست.وی گفت: در مدت سپری‌شده از آغاز فعالیت دولت تلاش کردیم خلق پول و افزایش نقدینگی مهار شود و از بانک مرکزی استقراض نشود. در نتیجه همین اقدامات نرخ تورم که به‌شدت صعودی و در حال شکستن رکوردهای 70ساله بود، امروز متوقف شده و درحال حرکت به‌سمت سیر نزولی است.رییس‌جمهور با ارائه برخی آمارها ازجمله کاهش رشد پایه پولی از 42 به 33درصد، کاهش 12درصدی خالص بدهی دولت به بانک مرکزی و افزایش قابل‌توجه صادرات نفتی و غیرنفتی و وصول درآمدهای آن، افزود: همه این‌ها در شرایطی است که همچنان تحریم‌ها و تهدیدهایی که برخی‌ها می‌گفتند مانع فروش نفت و صادرات غیرنفتی است، وجود دارد.
 
به‌دنبال توازن در سیاست خارجی هستیم
 رئیسی با اشاره به افزایش چشمگیر تجارت با کشورهای همسایه، اظهار داشت: عده‌ای ما را متهم به نگاه تک‌بعدی به شرق می‌کنند و می‌گویند همان‌گونه که در گذشته نگاه‌ها متوجه غرب بود، امروز دولت چشم به شرق دوخته است. این سخن صحیحی نیست و دولت به‌دنبال توسعه روابط با همه کشورها و ایجاد توازن در سیاست خارجی کشور است.وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه رفع فقر مطلق یکی دیگر از دغدغه‌های جدی دولت بوده و هست، گفت: اگرچه شاخص‌های متفاوتی برای تعیین فقر مطلق در جهان وجود دارد، اما ما براساس تعریف عرفی خودمان از فقر مطلق در تلاش هستیم تا آن را در جامعه اسلامی به‌طور‌کامل ریشه‌کن کنیم.رییس‌جمهور ادامه داد: گام بعدی، سامان دادن وضعیت خانواده‌هایی است که با خط فقر درگیر هستند. دولت برای بهبود معیشت این بخش از جامعه تصمیم دارد با حذف نظام چانه‌زنی در تعیین حقوق کارگران و کارمندان و متناسب‌سازی دریافتی‌ها، نظام پرداخت را عادلانه کند.رئیسی با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای در تشریح راهبرد دولت در این زمینه، تصریح کرد: دولت در گام اول، خنثی‌سازی تحریم‌ها را با جدیت پیگیری کرد و در گام دوم در مذاکراتی کاملا عزتمندانه به‌دنبال رفع تحریم‌هاست.وی تاکید کرد: دولت مردمی مذاکرات هسته‌ای را کاملا براساس اصول و چارچوب تعیین‌شده ازسوی مقام معظم رهبری دنبال می‌کند و از هیچ‌یک از خطوط قرمز اعلام‌شده عقب‌نشینی نکرده و نخواهد کرد.

 

ارسال نظر