|
شناسه خبر: 7899

امارات و عربستان تماس جو بایدن مبنی بر افزایش تولید نفت را رد کردند

سرپیچی ریاض از غرب

درحال‌حاضر ۴۰درصد از سوخت و انرژی مجموعه اتحادیه اروپا از روسیه وارد می‌شود و با توجه به این موضوع که مصرف انرژی در قاره سبز در حال افزایش است و جنگ اوکراین بر این موضوع سایه انداخته، کاخ سفید در تلاش است تا مگر عربستان و امارات را برای افزایش تولید نفت و جبران کمبود نیاز این روزهای جهان متقاعد کند؛ رویدادی که کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس دست رد به نیاز آمریکا زدند و حتی حاضر به گفت‌وگوی تلفنی با جو بایدن دراین‌باره نشدند. گویا رهبران امارات و عربستان علاقه‌مند هستند تا بیشتر با قدرت‌های نوظهور شرقی مثل روسیه، چین و ایران در ارتباط باشند تا بلوک غرب.

روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارش داد که رهبران امارات و عربستان درخواست کاخ سفید برای برقراری تماس با «جو بایدن»، رییس جمهوری آمریکا را در جریان بحران اوکراین رد کردند. وال‌استریت ژورنال افزود: مقامات آمریکایی و منطقه خاورمیانه به این روزنامه آمریکایی گفتند این مساله در حالی اتفاق افتاده که ایالات‌متحده در تلاش برای ایجاد اجماع جهانی به‌منظور مقابله با تهاجم روسیه به اوکراین و افزایش  قیمت‌های نفت بوده است.از آنجایی که مقامات سعودی و اماراتی در هفته‌های اخیر در انتقاد از سیاست آمریکا در خلیج‌فارس پرسروصداتر ظاهر شدند، این مقام‌های آگاه اعلام کردند که «محمدبن‌سلمان»، ولیعهد عربستان‌سعودی و «محمد بن‌زاید آل‌نهیان»، ولیعهد ابوظبی هر دو درخواست‌های واشنگتن برای صحبت کردن با بایدن در هفته‌های گذشته را نپذیرفتند. به نوشته روزنامه وال‌استریت ژورنال، بااین‌حال این دو، تماس‌هایی را از جانب ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه دریافت کردند.به‌طورمثال هفته گذشته پوتین و محمدبن‌زاید درمورد بحران اوکراین گفت‌وگو کردند و رییس‌جمهوری روسیه علت‌ها و اهداف عملیات نظامی روسیه در دفاع از دونباس را اعلام کرد و ولیعهد ابوظبی نیز به حق روسیه برای تامین امنیت خود اشاره کرد.
 
مشارکت بلندمدت اقتصادی ریاض و مسکو
 از سوی دیگر نیز اوایل اسفندماه بود که رهبران روسیه و عربستان در جریان یک تماس تلفنی بر علاقه‌مندی متقابل برای توسعه مشارکت بلندمدت روسیه و عربستان در عرصه‌های مختلف تاکید و بر ادامه تماس‌ها در سطوح مختلف توافق کردند.
توافق اوپک برای تامین ثبات در بازار نفت
 پوتین و بن‌سلمان در میانه افزایش بهای نفت درمورد اجرای توافق اوپک‌پلاس هم گفت‌وگو کرده و خاطرنشان کردند که کشورهای شرکت‌کننده در این مجموعه به‌طور مستمر توافق‌های به‌دست‌آمده در آن را اجرا می‌کنند که سبب تامین ثبات بازار جهانی انرژی می‌شود.همزمان با تشدید درگیری و تنش‌ها در اوکراین، کشورهای غربی و در رأس آن‌ها، آمریکا از اعمال دور جدیدی از شدیدترین تحریم‌ها علیه روسیه خبر دادند و گفته‌اند که این تحریم‌ها بیشتر هم خواهد شد. تحریم‌ها علیه روسیه بی‌سابقه و بسیار گسترده توصیف شده است و همچنین کشورهای عربی 
در حال فاصله گرفتن از آمریکا هستند چراکه بایدن خواستار افزایش تولید نفت ازسوی این مقامات عربی در حاشیه خلیج‌فارس است.
 
صدرالحسینی: عربستان و امارات دریافتند که باید نگاهی به قدرت‌های نوظهوری چون روسیه، چین و ایران داشته باشند
  موضوعی که «سیدرضاصدرالحسینی»، کارشناس مسائل بین‌الملل نیز برآن اعتقاد دارد و می‌گوید: درعین‌حال حتما اروپایی‌ها نسبت‌به تحریم روسیه خودشان هم آسیب خواهند دید. درحال‌حاضر ۴۰درصد از سوخت و انرژی مجموعه اتحادیه اروپا از روسیه وارد می‌شود و با توجه به این موضوع که مصرف انرژی در اروپا در حال افزایش است، طی چند سال آتی قطعا و یقینا نیاز اروپا به گاز روسیه بیشتر هم خواهد شد اما این نکته را باید توجه داشته باشیم که در مساله تحریم‌ها که گفته شد مهم‌ترین و در حقیقت برنده‌ترین ابزار غرب برای مقابله با روسیه و برای مقابله با هرگونه مخالف خود است، معمولا مردم بیشترین آسیب را می‌بینند و
 آسیب دیدن مردم در جریان تحریم‌های اعمالی غرب، 
با شعارهای حقوق‌بشری اتحادیه اروپا و کشورهای غربی متناقض است. تاکنون غرب پاسخ قانع‌کننده‌ای در ارتباط با آسیب مردم در برابر تحریم‌ها ارائه نداده است.
این کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: نباید فراموش کرد. بعد از وتوی قطعنامه پیشنهادی علیه روسیه
 در شورای امنیت، غربی‌ها تلاش کردند که اجماع بین‌المللی علیه روسیه به‌وجود آورند اما برخی از کشورهای متحد غرب مانند امارات با غرب همراه نشدند. چرا کشورهایی مثل امارات یا حتی دیگر کشورهای عربی آن‌طورکه موردنظر غربی‌هاست، با آمریکا و اروپا در مقابله با روسیه همراهی نمی‌کنند. کشورهای عربی اگرچه خیلی دیر در حال فاصله گرفتن از آمریکا هستند و خیلی دیر متوجه شرایط شدند اما آن‌ها در واقع به این نتیجه رسیدند که تغییراتی در وزن قدرت‌های بین‌المللی 
به وجود آمده و امارات و کشورهای عربی متوجه شدند که باید نیم‌نگاهی هم به کشورها و قدرت‌های نوظهور در شرق عالم و همچنین روسیه و به‌ویژه ائتلاف روسیه، چین و ایران داشته باشند تا در مقابل قدرت و دشمنی غرب بتوانند این قدرت را در شرق تکمیل کنند. به نظر می‌رسد این اقدام در حوزه عربی نشان‌دهنده این است که آن‌ها به‌دقت جهان حال و آینده را نظاره می‌کنند و پیش‌بینی‌هایی از آینده نزدیک جهان دارند؛ البته با توجه به افزایش قیمت انرژی و بالا رفتن قیمت نفت هنوز آمریکایی‌ها نتوانستند که بازار نفت را ساماندهی کنند و از این رو است که جو بایدن تماس‌هایی برای جبران کمبودهای انرژی و نفت با برخی کشورهای منطقه و حتی ونزوئلا در آمریکای لاتین دارد.
 
تامین 40درصد سوخت اروپا ازسوی روسیه
درحال‌حاضر ۴۰درصد از سوخت و انرژی مجموعه اتحادیه اروپا از روسیه وارد می‌شود و با توجه به این موضوع که مصرف انرژی در اروپا درحال افزایش است، طی چند سال آتی قطعا نیاز اروپا به گاز روسیه بیشتر هم خواهد شد. این امر موجب شده است آمریکا با کنکاش و دقت بیشتری در میان اعضای اوپک به‌دنبال جبران منابع نفتی باشد تا مگر ضرری در این نبرد اقتصادی و تجاری نبیند. اما رهبران امارات و عربستان درخواست کاخ‌سفید برای برقراری تماس با«جو بایدن»، رییس‌جمهوری آمریکا را در جریان بحران اوکراین رد کردند. گویا علاقه‌مند هستند تا بیشتر با قدرت‌های نوظهور شرقی مثل روسیه در ارتباط باشند تا آمریکا.

 

ارسال نظر