|
شناسه خبر: 10023

دولتمردان تدبیروامید به جای پاسخگویی،میدان‌دار فرافکنی شده‌اند

جهان فانتزی جهانگیری

جهانگیری و روحانی در کتاب «بدون دود و آتش و خون» با اظهاراتی تلاش می‌کنند تا ضمن دفاع از خود، بار دیگر حمله به نهادهای دیگر را کلید بزنند

دفاع از عملکرد دولت تدبیروامید خیلی زود در دستور دولتمردان روحانی قرار گرفته است؛ البته علاوه‌بر دولتمردان، شخص روحانی نیز این روزها با میدان‌داری تلاش کرده است تا تمام قد در دفاع از خود و دولتش به میدان بیاید و در جاهایی با قلب واقعیت و حاشیه‌سازی‌های جدید، راهبرد پیشین خود در ایجاد تنش و فرار روبه‌جلو را پی بگیرد.
آقای معاون اول نیز که در این ماه‌ها پاسخی برای وضعیت نامطلوب برآمده از عملکرد دولت متبوع خود ندارد، برای فرافکنی به میدان آمده و با اظهاراتی باز هم توپ ناکارآمدی خود و دوستانش را به زمین نهادهای دیگر انداخته است؛ راهبردی که در هشت سال معاون‌اولی‌اش نیز شاهد آن بودیم.
جهانگیری و روحانی در کتاب «بدون دود و آتش و خون» با اظهاراتی تلاش می‌کنند تا ضمن دفاع از خود، بار دیگر حمله به نهادهای دیگر را کلید بزنند. جهانگیری در بخشی از این مصاحبه ادعا می‌کند که حضور مجلس یازدهم ‌غیر از شوک برای اقتصاد هیچ‌چیز نداشت. متاسفانه این مجلس حتی درک درستی نکرد که همه این فشارها و رفتارها را در دورانی انجام می‌دهد که جنگ اقتصادی ادامه دارد و دولت به معنای واقعی تنهای تنهاست.
جهانگیری در شرایطی حمله به مجلس یازدهم را بار دیگر در دستورکار قرار داده که این مجلس از ابتدا با طرح‌های اقتصادی تلاش کرده است  گره از مشکلات اقتصادی باز کند؛ موضوعی که از ابتدا مورد تاکید نمایندگان و رییس مجلس بود. برای تبیین پاره‌ای از اقدامات مجلس یازدهم در زمینه اقتصادی به سراغ سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی رفتیم.

حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی: 
مجلس یازدهم، ریشه‌‌ای موضوعات اقتصادی را پیگیری کرد
حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی، رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: مجلس یازدهم چند راهبرد در مسائل اقتصادی را از ابتدای روی کار آمدن در دستورکار خود قرار داد.
 وی افزود: این راهبردها در شرایطی انجام شد که در دولت قبل و مجلس قبل اراده‌ای برای انجام آن نداشتند. مجلس یازدهم مبنایی و ریشه‌ای موضوعات اقتصادی را پیگیری کرد.
میرتاج‌الدینی با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم در خصوص مسکن طرح جهش تولید مسکن را تصویب کرد و دولت قبل آن را اجرا نمی‌کرد اما دولت فعلی درحال اجرای آن است،
 ادامه داد: مجلس در حوزه مسکن بستر را فراهم کرده بود.
اصلاح نظام یارانه‌ای
 وی ادامه داد: بحث اصلاح نظام یارانه‌ای و 
ارز ترجیحی که یک مانع بزرگ در فضای اقتصادی کشور بود و دولت قبلی آن را ایجاد کرده بود و خودشان نمی‌توانستند سنگی که بر سر راه اقتصاد کشور بود، بردارند یا نمی‌خواستند بردارند، مجلس تصویب کرد و دولت هم انجام داد.
میرتاج‌الدینی گفت: تنها در یک قلم یعنی گندم نزدیک دوونیم میلیون تن صرفه‌جویی در طول سال را شاهد خواهیم بود. درحال‌حاضر روزانه شاهد کاهش درخواست 
هشت‌هزار تنی آرد هستیم و این در شرایطی است که کمبود آرد هم وجود ندارد. این گام بزرگی بود که مجلس برداشت.
وی افزود: در خصوص بودجه نیز که ارتباط مستقیمی با مسائل اقتصادی دارد، در مجلس قبلی اقدامات مهمی می‌توانست انجام شود که انجام نشده بود اما مجلس یازدهم در سال اول یک گام بزرگ برداشت و حالا گام دوم را بر خواهیم داشت.

اصلاح نظام بانکی
 این نماینده مجلس اصلاح نظام بانکی را از دیگر موضوعات مهم اقتصادی در مجلس یازدهم برشمرد و گفت: در دوره گذشته این اقدام انجام نشده بود و این مجلس توانست آن را انجام دهد و الان طرح اصلاح قوانین بانک مرکزی نهایی شد و مجلس آن را تصویب کرد. حالا باید فرایند قانونی شورای نگهبان را طی کند.
میرتاج‌الدینی تصریح کرد: اصلاح سیستم بانکی هم آماده شده است و در صحن مجلس پیگیری خواهد شد. بسیاری از مصوبات مجلس مصوبات اقتصادی بوده و به نفع کشور بوده است که مردم به‌تدریج نتایج آن را شاهد خواهند بود.
وی ادامه داد: مجلس پشتیبان دولت‌ها بوده است. قانون راهبردی مقابله با تحریم‌ها نیز در این مجلس تصویب شد و بسیار مهم بود؛ زیرا قدرت چانه‌زنی دولت‌ها را بالا برد و دیپلمات‌های مذاکره‌کننده نیز به این موضوع اذعان کرده‌اند.

 

ارسال نظر