|
شناسه خبر: 10111

«نه» ایران به تغییرات ژئوپلیتیک در قفقاز

از شامگاه روز 22شهریورماه، بار دیگر تنش‌ها در خطوط تماس میان ارتش جمهوری آذربایجان و ارمنستان افزایش یافت و کار به تبادل آتش سنگین کشیده شد.

در همین باره، مقامات باکو به مانند دفعات قبل مدعی شدند که درگیری‌ها توسط طرف مقابل آغاز شده و آن‌ها ناچار به پاسخ متقابل شده‌‌اند.
گذشته از ادعاها درباره طرف آغازکننده تنش‌های مرزی، چیزی که درگیری جدید میان باکو و ایروان را برای کشورمان حساس کرده، برخی تلاش‌های پیدا و پنهان برای تغییر ژئوپولیتیک منطقه آسیای میانه به‌خصوص در مرز میان ایران و ارمنستان است.
در همین باره ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه روز گذشته(دوشنبه) درباره موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت‌به حوادث اخیر در مرز آذربایجان و ارمنستان تصریح کرد: «مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن و واضح است. ما معتقد به ضرورت استفاده از رویکرد و راهکارهای سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها و کاهش تنش و ورود به گفت‌وگوهای سیاسی برای حل‌وفصل اختلافات مرزی میان دو کشور هستیم». وی افزود: «درخصوص ژئوپلیتیک منطقه و عدم تغییر مرزهای بین‌المللی نیز سیاست جمهوری اسلامی ایران کاملا واضح و روشن است و بر ضرورت این موضوع همچنان تاکید می‌کند و معتقدیم که آن چیزی که می‌تواند به حل‌وفصل این‌گونه اختلافات کمک کند، هم وجود اراده سیاسی در دو کشور برای شروع گفت‌وگوها و استفاده از چهارچوب‌های منطقه‌ای و تلاش‌های توام با همسایگان است که به پایان دادن به تنش‌ها و حل‌وفصل اختلافات کمک کند.»
بنابر آنچه کنعانی تصریح داشته، ایران هر گونه تغییرات مرزی در منطقه قفقاز جنوبی به‌ویژه در مرزهای دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان و در ارتباط با نخجوان را که بر مسیر ارتباطی و ترانزیتی تهران با ایروان و اروپا تاثیر بگذارد خلاف منافع و تهدیدی علیه امنیت ملی خود می‌داند؛ موضوعی که از همان ساعات ابتدایی آغاز درگیری‌ها، با واکنش قاطع ایران مواجه شد.
سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری کشورمان پیش از ظهر روز سه‌‌شنبه 22 شهریور، در گفت‌وگوی تلفنی با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان ضمن ابراز نگرانی از تداوم تنش‌ها در منطقه و اشاره به اینکه امنیت در منطقه قفقاز برای کشورش بسیار حائزاهمیت است، تصریح کرد: «مرزهای تاریخی ایران و ارمنستان بستر رفاه، همگرایی و امنیت منطقه محسوب می‌شود و تهران مصمم به ادامه همکاری در همه زمینه‌هاست». پیشتر رهبر انقلاب تیرماه امسال در دیدار رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه تصریح کرد: «اگر سیاستی مبنی بر مسدود کردن مرز ایران و ارمنستان وجود داشته باشد، جمهوری اسلامی با آن مخالفت خواهد کرد».

ارسال نظر