|
شناسه خبر: 106

راهکار‌های مجلس برای رونق بورس و حفظ ارزش سرمایه مردم چیست؟

الزام حقوقی‌ها به بازگرداندن سرمایه

روز گذشته، مجلس جلسه غیرعلنی برگزار کرد تا در این جلسه با حضور مدیران اقتصادی دولت وضعیت بورس را بررسی کند؛ جلسه‌‌ای که با واکنش مثبت بازار سرمایه مواجه شد و نه‌تنها روند کاهش شاخص بازار متوقف شد بلکه این شاخص نسبت به قبل از اعلام جمع‌بندی جلسه مجلس، کمی هم رشد کرد.

جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی روز گذشته (یکشنبه، 23 شهریور) با موضوع بررسی مسائل و مشکلات اقتصادی به ویژه مسائل بازارهای بورس، ارز، مسکن و طلا، با حضور فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی برگزار شد تا مسائل و مشکلات حوزه اقتصادی کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد. در این جلسه که دو ساعت و نیم به طول انجامید، عمدتاً مسائل مربوط به حوزه بازار سرمایه و بورس مورد ارزیابی قرار گرفت. صیانت از سرمایه مردم، اولویت مجلس است سپس محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در آغاز جلسه علنی مجلس، گزارشی از جمع‌بندی این نشست به مردم ارائه کرد. قالیباف تاکید کرد: مردم مطمئن باشند که مجلس شورای اسلامی مصمم است با حمایت و تقویت لازم، تثبیت را در بازار سرمایه و بورس انجام دهد و تلاش می‌‌کند هدایت نقدینگی در بازار بورس به سمت مسائل تولیدی برود تا بتوانیم تکمیل پروژه‌های صنعتی در بخش مسائل تجاری، کارخانه‌ها و تولید در کشور رونق بگیرد و این هدایت به طور جدی و اساسی باشد؛ بنابراین صیانت از سرمایه و پول مردم از اولویت‌‌‌های مجلس است و در این راستا هم حتماً کمک‌هایی که برای دولت لازم باشد برای تثبیت بورس انجام خواهیم داد. وی ادامه داد: در دو هفته قبل بحث افزایش سرمایه و صرف سهام بدون حق تقدم یکی از موضوعات جدی بود که لایحه دوفوریتی آن در مجلس مورد بررسی قرار گرفت. این مساله جزو کارهایی بود که کمتر از 23 روز مورد بررسی، تصویب و ابلاغ قرار گرفت. عزیزانی که در بورس هستند، می‌‌دانند که این اقدام چقدر می‌‌تواند به عمق‌بخشی، تثبیت و هدایت نقدینگی و حفظ نقدینگی و اموال مردم در بورس کمک کند. قالیباف افزود: مجلس در این بخش نه‌تنها هیچ‌گونه کوتاهی ندارد، بلکه توجه جدی به این حوزه خواهد داشت و جزو اولویت‌‌‌های مجلس یازدهم است. تصمیمات جدید برای بازار سرمایه رییس قوه مقننه اظهار کرد: در حوزه بورس باید به یک تصمیمات جدید می‌‌رسیدیم که امروز این تصمیمات در مجلس اتخاذ شد و با کمک وزیر اقتصاد و دارایی و رییس سازمان بورس و مجموعه شورای عالی بورس که در روز پنجشنبه جلسه‌‌ای داشتند و من در جریان مصوبات آن نشست هستم، مصمم به پیشبرد این کارها و مسائل هستیم. قالیباف تصریح کرد: یکی از تصمیمات اتخاذشده در نشست امروز(یکشنبه، 23 شهریور) بحث بازارگردانی در بورس بود. این مساله یکی از نکات بسیار مهم و جدی‌ای است که ما باید به دو طریق به این مساله توجه کنیم؛ اول اینکه باید به متغیرهای موجود در بورس مانند حجم مبنا، حداقل سفارش، ضریب اعتباری سهام در حساب کارگزاران، سقف استفاده از اعتبار در بازار سرمایه و... توجه کنیم و قطعاً مجلس مصمم به انجام کارهای کارشناسی و نظارتی در این حوزه است. تکلیف مجلس به شرکت‌‌‌های دولتی بورسی رییس مجلس شورای اسلامی گفت: بحث بازارگردانی در بورس یک موضوع جدی و اساسی است. یکی دیگر از مسائلی که از همین امروز باید دنبال شده و ان‌شاء‌الله اجرایی خواهد شد، این است که بخشی از شرکت‌‌هایی که در بورس هستند، شرکت‌‌‌های دولتی و حقوقی بوده که در زمان اوج بازار این شرکت‌ها به درآمدهایی رسیدند و بخشی از این درآمدها به هر دلیلی از بازار بورس خارج شده و در واقع از ظرفیت بورس کم شدند. ما در مجلس مصمم هستیم که آن شرکت‌‌هایی که اغلب دولتی هستند و مدیریت دولتی دارند، مکلف كنیم که این وجوه را مجددا به بازار بورس بازگردانده و بازار را تقویت کنند و البته این بازارگردانی باید به درستی پیش برود و کسی در این بازار خارج از این موضوع، لیدری بورس را انجام ندهد.

امروز، اولین جلسه پیگیری مجلس حالا امروز قرار است مجلس بر اساس کارویژه نظارتی خویش، نشستی را با حضور قالیباف، روسای کمیسیون‌‌‌های مربوطه، وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی برگزار کند تا جمع‌بندی جلسه غیرعلنی روز گذشته خود و همچنین تصمیمات اتخاذشده در نشست روز پنجشنبه شورای عالی بورس در این جلسه پیگیری شود تا آنگونه که قالیباف گفته است، در هفته جاری شاهد تحول در حوزه بورس باشیم. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفته است: برنامه عملیاتی مجلس برای حمایت از بازار سرمایه، امروز در نشست مشترک میان مجلس، روسای کمیسیون‌های تخصصی با وزرای اقتصادی و رییس کل بانک مرکزی مشخص می‌شود. بعد از رشد خیلی تند و سریعی که شاخص بورس طی 6ماه گذشته داشت (رشد 218 درصدی از ابتدای سال تا ۱۲‌شهریور)، این شاخص یکباره با یک اصلاح تقریبا 600 واحدی مواجه شد. در کنار این رشد چشمگیر که البته چشم خیلی از کارشناسان را ترسانده بود، به‌طور پیاپی این پیام از سوی دولت به مردم مخابره می‌شد که بورس به شکل استثنایی و ویژه مشمول حمایت و پشتیبانی آن است، بنابراین عملاً این تصور به‌وجود آمد که دولت نقشه «بیمه‌گر کلان» بورس را به‌عهده گرفته و اجازه سقوط آن را با به‌کارگیری انواع ابزارها نخواهد داد. در چنین شرایطی مردم عادی که هیچ اطلاعی از راز و رمزهای این بازار نداشتند، سرمایه خود را با هدف سود کوتاه‌مدت وارد این بازار ‌کردند که مورد تشویق رییس‌جمهوری هم قرار می‌‌گرفتند، درحالی‌که چنین اتفاقی نیفتاد و این بازار که تبدیل به یک فرصت اقتصاد ویژه برای دولت شده بود، یک‌باره ریزش کرد. حالا مجلس شورای اسلامی برای صیانت از سرمایه‌‌‌های مردم و بازگشت اعتماد ازدست‌رفته وارد میدان شده و قصد دارد مجددا در این بازار تحول ایجاد کند؛ تحولی که قطعا بدون همراهی دولتمردان میسر نخواهد بود. همچنین قرار است براساس تصمیمات جلسه غیرعلنی مجلس با مردان اقتصادی دولت، تدابیری اتخاذ شود تا افراد برای ورود به بازار بورس متحمل ریسک کمتری شده و با اطمینان بیشتری نقدینگی خود را وارد بورس‌کنند. واکنش مثبت بورس به جلسه غیرعلنی دیروز مجلس واکنش بازار سرمایه به جلسه غیرعلنی مجلس نیز مثبت بود، به‌طوری‌که با پایان جلسه غیرعلنی بهارستان و اعلام جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده بین نمایندگان مجلس و نمایندگان دولت که توسط رییس مجلس در ساعت 11:20 صبح دیروز قرائت و به صورت زنده پخش شد، بازار سرمایه به این جلسه پالس مثبت نشان داد و نه‌تنها وند کاهش شاخص بازار متوقف شد بلکه این شاخص نسبت به قبل از اعلام جمع‌بندی جلسه مجلس، کمی هم رشد کرد.

منبع: روزنامه صبح نو

ارسال نظر