|
شناسه خبر: 1221

علی اصغر زارعی، نماینده پیشین مجلس درگذشت

خداحافظی با نماینده انقلابی

هر کشوری در مقاطعی از تاریخ با وقایعی روبه‌رو می‌شود که می‌تواند آینده آن را شکل بدهد. بدون شک ایران نیز امروز در یکی از مهم‌ترین مقاطع تاریخی خود قرار دارد. در طول 10‌سال گذشته ماجرای پرونده هسته‌ای ایران چالش‌های سهمگینی را تجربه کرده است.

هر کشوری در مقاطعی از تاریخ با وقایعی روبه‌رو می‌شود که می‌تواند آینده آن را شکل بدهد. بدون شک ایران نیز امروز در یکی از مهم‌ترین مقاطع تاریخی خود قرار دارد. در طول 10‌سال گذشته ماجرای پرونده هسته‌ای ایران چالش‌های سهمگینی را تجربه کرده است. از برقراری تحریم‌های سنگین نفتی و بانکی تا مذاکرات دو سال برجام، اجرای آن و پس از آن خروج دولت ترامپ از برجام و تا الان که باز هم بحث بازگشت دوباره به برجام از سوی آمریکایی‌ها داغ است.

در این میان اینکه تصمیم‌گیری کدام‌یک از مسوولان نظام در طول این مدت زمان بحرانی درست یا غلط بوده نیز از جمله مسائلی است که شاید در طول زمان یا افشای تمام جوانب اوضاع روشن شود اما به‌نظر می‌رسد در این میان با قاطعیت می‌توان گفت قضاوت در مورد یکی از این افراد روشن باشد. شب گذشته دکتر علی‌اصغر زارعی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی بر اثر عوارض ناشی از آسیب‌های شیمیایی زمان جنگ را به همراه داشت، موجب درگذشت وی شد. شاید آنچه که درخصوص دکتر علی‌اصغر زارعی بیش از همه در اذهان عمومی به یاد مانده باشد اشک‌های وی در جلسه بررسی مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره برجام باشد. در این مصوبه که با هماهنگی کامل با دولت به تصویب رسید مجلس شورای اسلامی وارد بررسی برجام نشد و تنها به تصویب طرحی در خصوص نحوه اجرای برجام بسنده کرد و در نهایت برجام با تأیید شورای عالی امنیت ملی و تأیید مشروط مقام معظم رهبری به مرحله نهایی رسید. شاید در آن زمان واکشن دکتر زارعی و اشک‌های وی به‌عنوان واکنشی از سوی عده‌ای نماینده تندروی مجلس تعبیر می‌شد که تنها از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها احساس نگرانی می‌کنند. با این حال تحولات بعدی نشان داد که نگرانی آقای زارعی به هیچ عنوان بی‌جهت نبوده است. گذشت چند‌ماه از اجرای برجام نشان داد که بسیاری از امتیازات برجام اساسا‌قابل وصول نبوده و بنا به اذعان رییس وقت بانک مرکزی ولی‌الله سیف ایران عملاهیچ سودی از برداشته شدن تحریم‌های بانکی نصیب کشور نشد. بعدها نیز دولت ترامپ بر‌اساس راهبرد خود برای تحت فشار قرار دادن ایران از این معاهده بدون هیچ هزینه‌ای خارج شد تا بتواند ضمن تحریم ایران بازارهای انرژی ایران را تصرف کند. شاید در آن زمان بسیاری به عمیق نگرانی مرحوم زارعی در خصوص برجام پی نبرده بودند اما وقایع بعدی به خوبی نشان داد که باید به این نگرانی‌ها توجه می‌شد. شاید اگر همین نگرانی‌ها در سایر مسوولان و به‌خصوص طراحان برجام وجود داشت امکان احیای بسیاری از امتیازات ایران در قالب برجام وجود داشت کما این که مجلس شورای اسلامی با تصویب طرح جدید در همین مسیر قدم بر‌می‌دارد تا بتواند تحمیل تحریم‌های ناجوانمردانه علیه کشورمان را کمی تحمل‌پذیر‌تر کند. مرحوم زارعی علاوه بر فعالیت در حوزه سیاست خدمات فراوانی نیز به کشور ارائه کرده است. ایشان در زمان جنگ تحمیلی یکی از بنیان‌گذاران مرکز جنگ الکترونیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. این مرکز به‌دنبال این بود تا بتواند با استفاده از طراحی‌های ابتکاری برتری تجهیزاتی عراق را در استفاده از تجهیزات پیشرفته الکترونیکی را خنثی کند. یکی دیگر از سنگرهایی که ایشان در آن به خدمت پرداخت جانشینی ریاست سازمان پدافند غیر‌عامل بود. وی در آن زمان نیز در این سمت به‌دنبال ارائه راه‌حل‌های ابتکاری برای حفظ و صیانت از زیر ساخت‌های کشور در مقابل حملات احتمالی بود. یاد و خاطره وی گرامی باد.

ارسال نظر