|
شناسه خبر: 1240

عقب‌نشینی دولت از حمله به طرح مجلس|معاون روحانی:‌ طرح لغو تحریم‌ها منطقی است

اذعان محمدباقر نوبخت به اینکه «مجلس در طرح جدید خود به‌دنبال این نبوده است که تحریم‌ها تشدید شود» گویای آن است که مقامات دولتی از مواضع احساسی ابتدایی خود نسبت به طرح هسته‌ای مجلس شورای اسلامی عقب‌نشینی کرده‌اند.

طرح دوفوریتی «اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها» هفته گذشته به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید، براساس این طرح دولت مکلف است بلافاصله پس از ابلاغ قانون، عملیات غنی‌سازی 20درصدی را کلید بزند، همچنین در صورت عدم رفع تحریم‌ها ظرف بازه زمانی دوماهه، دولت مکلف شده است اجرای پروتکل الحاقی را نیز متوقف کند.

اما مصوبه هسته‌ای مجلس در ابتدا با واکنش احساسی دولت مواجه شد و اکثر مقامات دولتی مدعی شدند که این مصوبه با هدف سنگ‌اندازی در مسیر بازگشت آمریکا به برجام طراحی شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت،‌ در جریان نشست خبری هفتگی خود ضمن تأکید بر «مخالفت» دولت با این طرح گفت: تصمیم‌گیری درباره برجام و برنامه‌ هسته‌ای از اختیارات شورای‌عالی امنیت ملی و موضوعی «فراقوه‌ای» است و هیچ نهاد و قوه‌ای به‌تنهایی نمی‌تواند خارج از این چارچوب اقدام کند و به‌نظر می‌رسد مجلس هم نمی‌تواند در این موضوعات وارد شود.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز یک روز بعد در حاشیه جلسه هیئت دولت در واکنش به این مصوبه گفت: مصوبه دیروز مجلس از نظر قانون اساسی، دخالت در اختیارات شورای امنیت ملی و قوه مجریه است. وی همچنین در پایان اظهاراتش از ارسال نامه‌ای به آیت الله جنتی به‌عنوان دبیر شورای نگهبان مبنی بر مخالفت دولت با مصوبه هسته‌ای مجلس خبر داده بود که البته این مسئله ساعاتی بعد از سوی سخنگوی شورای نگهبان تکذیب شد.

روز پنجشنبه نیز نوبت به حجت الاسلام روحانی رسید که مخالفت خود با طرح هسته‌ای مجلس را رسماً بیان کند. روحانی ضمن «مضر» خواندن طرح مجلس، در اظهاراتی کنایه‌آمیز خطاب به نمایندگان مجلس گفت: هول نشوید و بگذارید آنهایی که تجربه بیست و چند ساله دارند و در دیپلماسی موفق بودند و بارها و بارها آمریکا را در سازمان ملل شکست دادند برای رفع تحریم‌ها تلاش کنند.

اما شاید تندترین واکنش به طرح اخیر مجلس را محمود واعظی رئیس دفتر روحانی داشت. وی در گفت‌وگویی مدعی شد که «هدف مجلس از تصویب این طرح سنگ‌اندازی در مسیر دولت است تا دولت نتواند تحریم‌ها را بردارد». واعظی همچنین مدعی شده است که «در مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بندهایی گذاشته‌‌اند که معلوم است مانع رفع تحریم می‌شود اما اسمش را رفع تحریم‌ها گذاشته‌اند».

اما پس از تأیید مصوبه هسته‌ای مجلس از سوی شورای نگهبان و همچنین انتشار بیانیه دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی و حمایت تلویحی از طرح مذکور، به‌نظر می‌رسد مقامات دولتی نیز از مواضع احساسی ابتدایی عقب‌نشینی کرده باشند، چه آنکه محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در مصاحبه امروز خود با روزنامه دولتی ایران در چرخش محسوس مواضع نسبت به طرح هسته‌ای مجلس گفته است: «هم‌اکنون همه اعتقاد دارند که شرایط کشور و فضای بین‌المللی به‌گونه‌ای است که می‌توانیم تحریم‌ها را بشکنیم، حتی مجلس محترم نیز با همین دیدگاه معتقد است که اگر به طرف مقابل فشار وارد کند، می‌توان ظرف دو ماه تحریم‌ها را شکست. مجلس در طرح جدید خود به‌دنبال این نبوده که تحریم‌ها تشدید شود {بلکه} حرف منطقی خود را که خواست مردم هم هست در قالب این طرح مطرح کرده است».

ارسال نظر