|
شناسه خبر: 3299

عروج شهادت‌گونه سردار حجازی، موجی از اندوه را در جامعه برانگیخت

پرواز تا قاسم

خبر عروج شهادت‌گونه سردار سیدمحمد حسین‌زاده حجازی در ساعت‌های پایانی روز 29فروردین، موجی از اندوه و تاثر را در جامعه و شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. سردار حجازی به‌واسطه حضور در نیروی مقاومت بسیج و نیروی قدس سپاه چهره‌ای شناخته‌شده و قابل‌احترام برای دوستداران انقلاب و جبهه مقاومت بود.

سردار حجازی در سال۱۳۳۵ در اصفهان به دنیا آمد و دورانعرو تحصیل را تا مقطع دیپلم در زادگاهش گذراند و سپس با وقوع انقلاب اسلامی به عضویت سپاه پاسداران درآمد. شهید حجازی در شروع خدمت خود در سپاه و همزمان با وقوع شورش‌هایی به مناطق آذربایجان غربی و کردستان رفت و به مبارزه با شورش و آشوب ضدانقلاب در این مناطق پرداخت. پس از این ماجرا، وی در زمان جنگ تحمیلی و حمله رژیم بعث، مسوول سازماندهی و اعزام نیروهای مردمی و در برهه‌ای هم مسوول اعزام نیرو به جبهه‌های جنوب بود. مسوولیت‌هایی مانند ریاست ستاد سپاه منطقه دوم کشور، جانشین فرمانده سپاه منطقه چهارم، جانشین فرمانده قرارگاه سلمان در جبهه‌های میانی و غرب و جانشینی فرمانده قرارگاه قدس سپاه را از جمله سوابق و اقدامات سردار حجازی در دوران دفاع مقدس به حساب می‌آید. ادامه حضور در سپاه پاسداران پس از پایان دفاع مقدس نقطه عطف دیگری در کارنامه شهید حجازی بود. وی در سمت‌هایی مانند معاون هماهنگ‌کننده و معاون نیروی انسانی نیروی مقاومت بسیج، فرماندهی نیروی مقاومت بسیج، ریاست ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جانشین قرارگاه ثارالله ؟ع؟، معاون آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح، حضور در جبهه مقاومت و جانشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ایفای نقش پرداخت و منشأ اثرات خیر برای جبهه انقلاب شد.

وحشت از پدر موشکی حزب‌الله سردار حجازی را بسیاری عنصری موثر در شکل‌گیری قدرت موشکی حزب‌الله لبنان می‌دانند و گفته‌های این شهید نیز درخصوص قدرت موشکی حزب‌الله بسیار جای تامل دارد. اینکه بسیاری او را پدر موشکی حزب‌الله می‌دانند نیز نقطه عطفی در کارنامه درخشان وی در خدمت به جبهه مقاومت است. شهید حجازی در تاریخ ۱۴دی‌ماه ۱۳۹۹ و طی مصاحبه‌ای با شبکه «المیادین» درباره توان موشکی حزب‌الله لبنان گفته بود: شما به نظر کارشناسان اسرائیلی مراجعه کنید تا عمق وحشت آنان را متوجه شوید. یکی از اسرائیلی‌ها گفته بود که ۲۰۰موشک دقیق برابر با هزاران موشک غیردقیق است. گفته بودند که اجازه نمی‌دهند این موشک‌ها به دست حزب‌الله برسد. خب شما می‌دانید که سیدحسن نصرالله که فرد صادقی است گفت که این موشک‌ها به دست حزب‌الله رسیده است. تعدادش هم بیشتر از چیزی است که دشمن تصور می‌کند. امروز مقاومت دارای امکانات خوبی است و اگر دشمن حماقتی کند، حتما پشیمان خواهد شد. حجازی در کلام روسای قوا شهادت این سردار جبهه مقاومت باعث شد مسوولان کشور نسبت‌به این فقدان واکنش نشان داده و مطالبی را در تبیین شخصیت او طرح کنند. سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه درباره وی گفت: آن مجاهد بصیر و سردار ولایتمدار خدمات ارزشمندی برای تامین امنیت، جذب و پرورش جوانان مومن و انقلابی و ارتقای توانمندی‌های لجستیک و صنعت دفاعی انجام داد و در جبهه مقاومت نیز استوانه‌ای قابل‌اتکا برای رزمندگان مقابله با داعش و رژیم‌صهیونیستی، خصوصا در لبنان به شمار می‌رفت. حسن روحانی، رییس‌جمهور با انتشار پیامی در همین رابطه اظهار داشت: سردار حجازی فرمانده جانباز و متعهد، تمام زندگی خود را با اخلاص در سنگرهای مختلف خدمتگزاری به‌ویژه در دوران دفاع مقدس و پس از آن در سمت‌های مختلف، وقف پاسداری و دفاع از ارزش‌های والای انقلاب اسلامی و خدمت به میهن اسلامی کرد و کارنامه پرافتخاری به یادگار گذاشت. محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: سردار حجازی علاوه‌بر نقش‌آفرینی در پیروزی انقلاب، فرماندهی دوران دفاع مقدس و سازماندهی نیروی بسیج، «ستاره درخشان محور مقاومت» بود. او که یک عمر برای پیوستن به برادران شهیدش انتظار کشید، حالا در آغوش سلیمانی‌هاست. فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز نقش‌آفرینی‌های سردار حجازی در دفاع مقدس هشت‌ساله و جبهه مقاومت اسلامی را برای همیشه ماندگار و راهگشای مدافعان انقلاب در صیانت از امنیت و اقتدار ملت ایران خواند.

فرماندهان نظامی و شهید حجازی همچنین سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح عروج شهادت‌گونه سردار سرتیپ پاسدار سیدمحمد حسین‌زاده حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه را به فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی)، ملت ایران خانواده معظم و آحاد همرزمان وی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت اسلامی تبریک و تسلیت گفت. سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نقش‌آفرینی‌های سردار حجازی در دفاع مقدس هشت‌ساله و جبهه مقاومت اسلامی را برای همیشه ماندگار و راهگشای مدافعان انقلاب در صیانت از امنیت و اقتدار ملت ایران خواند. همچنین امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، با صدور پیامی تصریح کرد:‌ سال‌ها مجاهدت آن سردار رشید اسلام در جبهه‌های مختلف مبارزه و جهاد به‌ویژه دفاع از حریم آل‌الله، چهره‌ای ماندگار و اسطوره‌ای فراموش‌ناشدنی از وی به‌جا گذاشت. علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی هم در پیام تسلیت خود سردار حجازی را خدمتگزاری خردمند و بی‌ادعا توصیف کرد که در عرصه‌های مختلف دفاع از کشور، منافع و امنیت ملی حضوری دائمی و اثربخش داشت و خدمات ماندگار و پرافتخاری از خود به یادگار گذاشت.

سردار سنایی‌راد: «شهید حجازی» مجاهدی خاموش بود در این زمینه، با سردار رسول سنایی‌راد، معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: سابقه همکاری ما با شهید حجازی به بسیج بازمی‌گردد. بنده جزو نیروهای ایشان در حوزه نمایندگی بودم و در نیروی مقاومت بسیج دوران خوبی را در خدمت ایشان داشتم. وی گفت: بهترین و طلایی‌ترین دوران حاکم بر بسیج دوران فرماندهی ایشان بود. شهید شخصیتی داشتند که در عین فرهیختگی، اشراف کامل بر کار و توانمندی مدیریتی بالا از خضوع و خشوعی آمیخته با اخلاق برخوردار بودند. معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا ادامه داد: ایشان الگویی برای ما در مدیریت و کار در شرایط سخت بودند و در فعالیت فرهنگی از عمق راهبردی ویژه‌ای برخوردار بودند. سردار سنایی‌راد تاکید کرد: این شهید بزرگوار کار را با آرامش و روند منطقی و اثربخشی بسیار بالایی پیش می‌بردند و با آینده‌نگری در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری بسیج فعالیت داشتند. وی افزود: از آن دوران آثار فراوان و متفاوتی به‌جا مانده است. شهید حجازی در تعاملات شخصی رفتاری آموزنده و به‌عنوان یک الگو و اسوه بودند و از سطح بالایی از تجربه و معلومات برخوردار بودند. معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا ادامه داد: این شهید در برخورد با زیردستان خیلی راحت می‌گرفتند و به نیروهای زیردست میدان می‌دادند. توسعه بسیج در آن دوران متناسب با شرایط جدید و چالش‌ها و تهدیدات جدید بود. دوره ایشان دوره‌ای بود که نیروها رغبت زیادی برای کار از خود نشان می‌دادند و با علاقه فراوان کار می‌کردند. وی در پایان گفت: مدیریت جهادی آمیخته با معنویت و عقلانیت ایشان، ذوق و شوق کار کردن را در دیگران برمی‌انگیخت. ایشان مجاهدی خاموش بود.

ارسال نظر