|
شناسه خبر: 3654

«صبح نو» آخرین مواضع انتخاباتی چهره های سیاسی را بررسی کرد

خط و نشان همتی برای اصلاحات

هر روز که به انتخابات نزدیک می‌شویم مواضع نامزدها و نیروهای سیاسی، رنگ و شکل جا افتاده و جدی‌تری به خود می‌گیرند. طی روز گذشته برخی اظهارات منتشره، فضای سیاسی پیش رو برای تحلیلگران و ناظران را روشن‌تر از قبل ساخت.

هر روز که به انتخابات نزدیک می‌شویم مواضع نامزدها و نیروهای سیاسی، رنگ و شکل جا افتاده و جدی‌تری به خود می‌گیرند. طی روز گذشته برخی اظهارات منتشره، فضای سیاسی پیش رو برای تحلیلگران و ناظران را روشن‌تر از قبل ساخت. بااین‌حال، برخی اظهارات همچون حمایت محمدرضا باهنر از نامزدی رئیسی، بر ابهامات افزود؛ اینکه قرار است تکلیف نیروهای حامی علی لاریجانی چه شود و اساسا قرار است کدام چهره‌های شاخص پشت او بیایند. از سوی دیگر، شورای نگهبان نیز که این روزها مشغول بررسی صلاحیت نامزدهاست، با برخی گره‌ها مواجه شده است. شنیده‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که بررسی تابعیت فرزند یکی از نامزدهای مشهور باعث شده تا روند احراز صلاحیت‌ها با اما و اگرهایی مواجه شود. در ادامه به مهم‌ترین رویدادهای انتخاباتی طی 48ساعت گذشته پرداخته‌ایم.

باهنر: از رئیسی حمایت می‌کنیم مواضع محمدرضا باهنر طی هفته‌های گذشته، شائبه حمایت تمام‌قد او از رییس پیشین مجلس در انتخابات ریاست‌جمهوری را ایجاد کرده بود. او در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که شاید لاریجانی در آینده‌ای نزدیک موردتوجه شورای وحدت اصولگرایان قرار بگیرد. با وجود این، اظهارات روز گذشته باهنر نشان می‌دهد که او طرح دیگری در سر دارد یا حداقل اینکه تا اطلاع ثانوی نمی‌شود از مختصات سیاست‌ورزی او آگاه شد. محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین و رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری، دیروز در نشست مشترک دبیران استانی و اعضای شورای مرکزی این جامعه، با بیان اینکه رقابت‌های انتخاباتی به احتمال زیاد سه‌قطبی خواهد شد و آقایان رئیسی، لاریجانی و یک نفر از اصلاح‌طلبان (جهانگیری یا پزشکیان) رقابت‌کنندگان اصلی این دوره خواهند بود، تاکید کرد: به‌طور رسمی اعلام کردم که جامعه اسلامی مهندسین و جبهه پیروان خط امام و رهبری ذیل شورای وحدت اصولگرایان در انتخابات نقش‌آفرینی خواهد داشت و به‌حمدالله با حضور جناب آقای رئیسی وحدت اصولگرایان رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت و همه جریان‌های اصولگرایی از ایشان حمایت خواهند کرد.

همتی: پوششی نیستم طی روزهای گذشته اخبار متنوعی، درباره محتوا و کارکرد نامزدی برخی چهره‌ها در فضای رسانه‌ای پیچیده است؛ برای نمونه، علی لاریجانی چندی پیش در بگومگوی مجازی با سعید جلیلی، جلیلی را متهم به «یار کمکی» کاندیدای اصلی اصولگرایان کرد. برخی دیگر نیز در مقابل، اسحاق جهانگیری را کاندیدای پوششی لاریجانی ارزیابی می‌کنند. در این میان، رییس کل بانک مرکزی نیز از ظن رسانه‌ای محفوظ نبوده و درباره او نیز شائبه‌هایی درمورد پوششی بودن، مطرح شده است. عبدالناصر همتی روز گذشته در صفحه اینستاگرامی خود با رد این ادعاها تصریح کرد: «گفته می‌شود همتی به‌عنوان کاندیدای پوششی آقایان لاریجانی و جهانگیری و... در انتخابات ریاست‌جمهوری وارد شده است. اینجانب با برنامه مشخص و برای اصلاح حکمرانی اقتصادی وارد شده‌ام. اگر کاندیدای محترمی قصد کناررفتن به نفع من را داشته باشد، از آن استقبال می‌کنم».

آخرین جلسه شورای نگهبان برای احراز صلاحیت‌ها همه منتظر هستند ببینند که از میان افراد داوطلب نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری، کدام‌یک می‌توانند از فیلتر نظارتی شورای نگهبان عبور کنند و صلاحیت آن‌ها برای کاندیداتوری، احراز نهایی خواهد شد. در همین‌باره، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز گذشته در گفت‌وگویی اعلام کرد که سه‌شنبه هفته جاری جلسه نهایی شورا برای تاییدصلاحیت‌ها برگزار می‌شود و بعد از آن نتایج به وزارت کشور اعلام خواهد شد. کدخدایی اضافه کرد: کار ما همچنان ادامه دارد و لازم است که گزارش‌های کارشناسی بیشتری را ملاحظه کنیم. سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه جلسات شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها فردا و پس‌فردا هم ادامه دارد و سه‌شنبه جلسه نهایی برگزار می‌شود، گفت: جلسه نهایی برگزار شود، نتایج را به وزارت کشور اعلام خواهیم کرد. کدخدایی با بیان اینکه الان و در زمان دو روز مانده به پایان مهلت، بنده هم حتی نمی‌دانم نتیجه بررسی‌ها چه خواهد بود، ادامه داد: برخی داوطلبان مراجعه کرده و برخی دیگر هم مطالب جدیدی ارائه کرده‌اند. اگر نکته‌ای ببینیم که اگر نیاز به حضور داوطلبان باشد از آن‌ها دعوت می‌کنیم تا با اعضای شورای نگهبان صحبت کنند.

پیشنهاد مناظره لاریجانی- احمدی‌نژاد چندی پیش بود که علی لاریجانی نیز به سیاق اسحاق جهانگیری، از ابراهیم رئیسی یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری برای مناظره در هر چارچوب و قالبی دعوت به عمل آورد. این پیشنهاد واکنش‌هایی را برانگیخت. ازجمله، پرویز امینی، تحلیلگر مسائل سیاسی در نوشته‌ای از لاریجانی خواست جای رئیسی با محمود احمدی‌نژاد مناظره کند. امینی در یادداشت خود خطاب به لاریجانی، تاکید کرد: «جناب لاریجانی نمی‌دانم تاکنون برای کارهایی که در فضای انتخابات انجام داده‌اید، چه میزان هزینه کرده‌اید و با چه منطقی این مشورت‌ها را پذیرفته‌اید، ولی خیلی روشن به شما می‌گویم جامعه ایران در شرایطی از نارضایتی از حکمرانی کنونی است که کسی مانند شما که بخش لاینفک آن در این سال‌ها با سه دوره ریاست مجلس هستید، نمی‌تواند با این کارهای فانتزی راهی به این فضای سنگین و منفی افکار عمومی باز کند. خصوصا گارد منفی‌ای که نسبت‌به شما و درک خاندانی از شما تحت‌عنوان لاریجانی‌ها در سیاست ایران است. به نظر می‌رسد این خیال خامی است که با این کارها بتوانید، گارد بسته مردم به خود را باز کنید، چه برسد به اینکه بتوانید آرای آن‌ها را متوجه خود کنید.»

تابعیت آمریکایی فرزند یکی از نامزدهای مشهور گمانه‌های زیادی این روزها درباره صلاحیت نامزدهای ریاست‌جمهوری مطرح می‌شود. بااین‌حال، شورای نگهبان به‌دقت مشغول بررسی صلاحیت‌هاست و تا اعلام رسمی نتایج، تمام گمانه‌های رسانه‌ای را مردود شمرده است. براساس گزارش فارس، شورای نگهبان معیارها و شاخص‌های تعیین‌شده در قانون اساسی خصوصا از نظر شرایط مدیر، مدبر، رجل سیاسی و رجل مذهبی را در تک‌تک 40نامزدی که از میان ثبت‌نامی‌ها شرایط ثبت‌نام را داشتند، بررسی و تعیین‌تکلیف کرده که گفته می‌شود اغلب این نامزدها تاکنون احراز صلاحیت نشده‌اند. اعضای شورای نگهبان بررسی صلاحیت کاندیداها را مطابق قانون و بی‌توجه به فشارهای بیرونی انجام داده‌اند که دقت و بررسی مجدانه در پرونده کاندیداها، منجر به تاخیر در اعلام نتایج شده است و پیش‌بینی می‌شود که نظر نهایی شورای نگهبان با گمانه‌زنی‌های مطرح‌شده فاصله زیادی داشته باشد. در همین رابطه، فارس مطلع شد که یکی از دلایل این تاخیر، بحث و بررسی وضعیت اقامت فرزند یکی از کاندیداهای مشهور در آمریکا از نظر اقامت و تابعیت است و مساله موردبحث دیگر مربوط به احراز سلامت جسمی یک کاندیدای باسابقه است.

ارسال نظر