|
شناسه خبر: 3730

«صبح نو» در پرونده‌های مختلف به هفت نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری می‌پردازد

برکناری نامزد بوروکرات

عبدالناصر همتی که در سابقه مدیریتی خود مدیرکلی خبر و معاونت سیاسی صداوسیما، ریاست بیمه مرکزی و مدیرعاملی بانک ملی و این اواخر ریاست کل بانک مرکزی در دولت دوازدهم را داشته، با حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری‌1400 به چهره‌ای متفاوت در نوع خود تبدیل شده است.

عبدالناصر همتی که در سابقه مدیریتی خود مدیرکلی خبر و معاونت سیاسی صداوسیما، ریاست بیمه مرکزی و مدیرعاملی بانک ملی و این اواخر ریاست کل بانک مرکزی در دولت دوازدهم را داشته، با حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری‌1400 به چهره‌ای متفاوت در نوع خود تبدیل شده است. همتی، تلاش دارد از تجربه اقتصادی خود، در جهت ایجاد تمایز با سایر نامزدهای انتخابات بهره ببرد لیکن اقتصادزدگی در کلامش شاید در ادامه راه، به امتیاز منفی برای او تبدیل و باعث شود تا توده مردم، به‌خصوص پایگاه اجتماعی اصلاحات، از او ناامید و دلزده شوند. همتی برای تبدیل شدن به پدیده انتخابات ریاست جمهوری راه طاقت‌فرسایی در پیش دارد. علاوه بر زبان اقتصادی زده همتی، رویگردانی کنونی قاطبه اصلاح‌طلبان از عرصه سیاسی و حضور در دولت به‌عنوان ایجادکننده وضع موجود و رای منفی حدودا 30درصدی او مهم‌ترین موانع انتخاباتی همتی هستند که اجازه نمی‌دهند او به راحتی در نظرسنجی‌ها ارتقا یابد. در ادامه به جهت‌گیری‌های سیاسی و اقتصادی همتی طی هفته‌های گذشته، به‌خصوص اظهارات اخیرش در کلاب هاوس، پرداخته‌ایم.

در اوایل مردادماه‌97 بود که مطالبه حداکثری برای ترمیم کابینه اقتصادی سبب شد روحانی به سرعت فرد دیگری را جایگزین ولی‌الله سیف کند. تغییری که نشانگر قبول اشتباهات روحانی در حوزه سیاست‌گذاری‌های اقتصادی بود. تلاش روحانی برای جلوگیری از سقوط ارزش ریال، شکست خورده و طرح دولت برای ساماندهی نرخ به ضد خود تبدیل شده بود، سیاست‌های ارزی دولت با همان ارز موسوم به جهانگیری کار را به‌جایی رساند که شرکت‌های نساجی، گونی‌های پر شده از نخود و لوبیا خریدند ، کارخانه‌های اتومبیل‌سازی، چای و قهوه وارد کردند و مرغ‌فروشی‌ها و قصابی‌ها، آخرین مدل‌های گوشی‌های اپل را وارد کشور کرده‌اند و در عجیب‌ترین نوع از این تجارت‌های بی‌در و پیکر، وزارت بهداشت ایران، با استفاده از ۲۱میلیون دلار ارز دولتی که قرار بوده با آن آمبولانس از خارج بخرد، در عوض ماشین‌های سواری وارد کرد. اما روزی که همتی مدیریت ساختمان میرداماد را با بازاری آشفته و خزانه حراج شده بدست گرفت بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران انتصاب او را به‌عنوان بارقه امیدی برای حرکت در راستای بهبود شرایط اقتصادی دانستند. پس از آن عمود خیمه اقتصاد یعنی پول و ارز بدست همتی افتاد با ایجاد تعادل در نرخ ارز و ثبات در این بازار، جلوی افزایش افسارگسیخته ارز را همزمان با جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی و مهار تورم بگیرد. اما چالش‌هایی که پیش روی همتی بود، تنها به بازار پرتلاطم ارز خلاصه نمی‌شد؛ در آن زمان متغیرهای کلان اقتصادی کشور نیز متأثر از شرایط خاص بین‌المللی از ابتدای سال دستخوش تحولاتی شدند که بانک مرکزی در مرکز ثقل مدیریت این فضا قرار داشت. روند کاهشی نرخ تورم به یک‌باره روند معکوس به خود گرفت؛ روند رو به رشد نرخ رشد نقدینگی، کاهش سهم درآمدهای ارزی غیرنفتی از کل درآمد ارزی کشور و کاهش ذخایر ارزی کشور به‌دلیل لغو تدریجی معافیت‌های خریداران نفت کشور نیز از چالش‌های پیش روی همتی در بحبوحه روزهای پرترافیک هجمه علیه بانک مرکزی بود. مشکلات ارزی و نابسامانی در قیمت دلار از یک‌سو و تاثیرات تحریم‌های بین‌المللی بر شاخص‌های کلان اقتصادی از سوی دیگر کار برای بانک مرکزی سخت‌تر می‌کرد. علاوه بر مشکلات خارجی کرونا نیز صادرات و واردات را با معضلی بزرگ مواجه کرد. هرچند که همتی در مهار نرخ ارز موفق نبود و دلار تا 30‌هزارتومان پیش رفت اما یکی از موضوعاتی که همتی به ان افتخار می‌کند جلوگیری از هدر رفتن ذخایر ارزی کشور بود که با سیاست جدید سعی کرد ارز مورد نیاز در بازار را از خود بازار تهیه کند. حالا رییس کل ساختمان میرداماد سودای پاستور دارد و می‌گوید به‌عنوان تنها رییس‌جمهوری اقتصاد دان می‌خواهد در شرایطی که اولویت اصلی کشور اقتصاد است، اداره کشور را برعهده بگیرد.

رییس‌جمهوری باید قدرت تعامل داشته باشد نه تقابل شعار انتخاباتی همتی «تعامل از خانه تا جهان» است. او اعتقاد دارد رییس‌جمهوری باید قدرت تعامل داشته باشد و نه قدرت تقابل. او می‌گوید امروز اولویت اصلی کشور اقتصاد است بنابراین به یک رییس‌جمهوری اقتصاددان نیاز داریم. همتی در همین زمینه در کلاب‌هاوس گفته است: من به این دلیل وارد شدم چون فکر می‌کنم طی سه دهه گذشته که مشکلات‌مان زیاد شده سیاست بر اقتصاد سوار بوده تلاش من بر عکس این است. من فکر می‌کنم یک رییس‌جمهوری اقتصاددان می‌تواند راهگشا باشد و با بینش اقتصادی‌اش قدم‌های جدی بردارد.

مخالفت ارز‌4200 ارز‌4200 که موجب حراج ذخایز ارزی کشور شده بود مورد انتقاد همتی هم بود. او در کلاب‌هاوس گفت: من هم مخالف ارز ۴۲۰۰‌تومانی بودم به‌عنوان رییس کل بانک مرکزی هم نمی‌توانم خارج از مجموعه تصمیمات اقتصادی کشور عمل کنم؛ اما به‌عنوان فردی، با این ارز مخالف هستم. نامه‌ای به رهبری نوشتم و ایشان هم به رییس مجلس ارجاع دادند؛ در این نامه من خواستار حذف ارز ۴۲۰۰‌تومان نشدم؛ بلکه نوشتم هر زمانی که می‌خواهید حذف ارز را انجام دهید، همان روز آن را انجام دهید؛ چراکه وقتی سه ماه قبل از سال جدید اعلام می‌کنید که ارز ۴۲۰۰‌تومانی حذف شود در بازار اثر منفی خواهد داشت؛ پس از مصوبه کمیسیون تلفیق برای حذف ارز 4200‌تومان، ۳۰هزار تن تقاضای روغن بالا رفت. این اظهارات همتی در حالی است که زمانی‌که مجلس یازدهم در جریان تصویب بودجه‌1400 قصد حذف ارز‌4200تومانی را داشت و اعتقاد داشت که ادامه پرداخت این نوع ارز باعث افزایش رانت و فساد می‌شود آقای همتی همچون دیگر اعضای کابینه با حذف این ارز مخالفت کردند.

دولت در سایه مقصر وضع موجود او البته در ادامه صحبت‌هایش در کلاب‌هاوس به روش دولت، دولت در سایه را مقصر وضع موجود دانست و خود و تیم اقتصادی دولت را از این اتهام مبرا کرد. او همچنین دیگر رقبای انتخاباتی‌اش را از کنایه بی‌نصیب نکرد و شعارها و وعده‌های آنان را پوپولیستی دانست. همتی در کنایه به رئیسی گفت: این که هر واحد تولیدی تعطیل شده برویم به زور آن را بازگشایی کنیم درست نیست باید دقیق و علمی بررسی کنیم و ببینیم مشکلات چه بوده تا مشکل را حل کنیم. این روش‌ها و این کارهای نمایشی درست نیست و من آن را قبول ندارم. او همچنین در واکنش به وعده‌های افزایش یارانه‌ها و وام‌های پرداختی به مردم افزود: ما نباید متوسل به کارهای پوپولیستی بشویم. برخی کاندیداها می‌گویند می‌خواهیم 450‌هزارتومان یارانه بدهیم یا می گویند می‌خواهیم به هر زوج 500‌میلیون وام بدهیم. از کدام منابع؟ می‌گویند می‌خواهند فلان قدر یارانه بدهند؛ من هم از خدامه، فقط بگویند از کجا می‌خواهید این پول‌ها را بیاورید؟ بارهای تورمی آن را به روی دوش مردم خواهید گذاشت.

مانور بر‌FATF برای جلب رأی اما یکی دیگر از مواضع همتی که با واکنش در بسیاری از کارشناسان اقتصادی مواجه شد، اظهارت او درباره‌FATF بود. همتی در این زمینه گفت: FATF از ملزومات اداره کشور است اما متاسفانه در ایران در گردنه سیاسی قرار گرفته است. من یک بار گفتم بیشترین نظر را در این زمینه باید رییس بانک مرکزی بدهد، اما من کمترین نظر را داشتم. این ایده که FATF را بپذیریم دیگر تحریم‌ها را نمی‌توانیم دور بزنیم کاملا غلط است. نزدیک ۲۰۰‌نهاد و کشور عضو هستند اما ما و یک کشور دیگر فقط می‌فهمیم و عضو نیستیم؟ وی افزود: همین حالا هم کشورهایی که عضو آن هستند برای دور زدن تحریم‌ها با ما همکاری ‌کنند چطور آن‌ها می‌توانند ولی ما نمی‌توانیم؟ این درحالی است که همتی پیش از این گفته بود : برخی به‌خاطر اجلاس آتی FATF تلاش می‌کنند التهابی در بازار ارز ایجاد کنند، ولی همانطور که گفتم تصمیم اجلاس FATF تأثیر معناداری در بازار ارز نخواهد داشت. وی در همین زمینه افزوده بود: هر اتفاقی درباره FATF بیفتد از آنجایی که 90‌درصد معاملات تجاری ما از مسیرهای تحریم‌ناپذیر انجام می‌شود، نمی‌تواند تاثیری در این مقطع در بازار ارز و روابط تجاری ما داشته باشد.

سه برداشت از عزل همتی خبر عزل همتی از ریاست کل بانک مرکزی توسط رییس‌جمهوری، حرف و حدیث‌های زیادی را طی ساعات سپری شده گذشته به‌وجود آورده است. شخص همتی در اظهارات اخیرش در کلاب‌هاوس درباره نحوه و چرایی عزلش توسط رییس‌جمهوری، گفت: «با آقای رییس‌جمهور صحبت کردم و ایشان معتقد بودند که حضور من در صحنه انتخابات تا آخر می‌تواند روی نظام پولی و بانکی کشور تأثیر داشته باشد. البته من نظرم این بود حضور من در انتخابات تاثیری بر نظام پولی و بانکی کشور ندارد اما از تصمیم رییس‌جمهوری هم خبر ندارم». با وجود این روایت رسمی، دو تحلیل غیررسمی تاکنون درباره احتمال این عزل مطرح شده است؛ اول اینکه این عزل، نقشه‌ای از پیش طراحی شده برای کمک به وجهه اجتماعی همتی است. کارنامه اقتصادی نامناسب دولت روحانی مخصوصا در حوزه نقدینگی، تورم، ارز، بورس و ... موجب شد تا همتی برای فاصله‌گیری از دولت تلاش کند و احتمالا با همین فرضیه هم سناریوی برکناری از سوی روحانی توسط مشاوران او کلید زده شد. همتی به‌عنوان رییس کل بانک مرکزی نقشی مستقیم در سیاست‌های پولی و ارزی داشت و آنچه امروز در حوزه تورم و ارزی شاهدش هستیم، بخشی از آن ماحصل سیاست‌هایی است که همتی مجری آن‌ها بوده است. تحلیل دوم اما برخلاف مورد اول، بیانگر اختلاف جدی روحانی و همتی است و اساسا دلیل عزل همتی را در بی‌خبری رییس‌جمهوری از تصمیم او برای کاندیداتوری در انتخابات جست‌وجو می‌کند. به بیان دیگر، همتی بدون مشاورت با روحانی و به‌طور کاملا مستقل در انتخابات نامزد شد و همین بی‌خبری، روحانی را بر آن داشت تا او را یکطرفه عزل و معاونش را جای او بگمارد. در راستای تحلیل دوم(یعنی اختلاف میان روحانی و همتی) شاید بتوان توییت اخیر حسام‌الدین آشنا، رییس معزول مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری را گواه گرفت. آشنا چندی پیش در توییتی نوشت: «همتی و ما ادراک ما همتی». بسیاری این نوشته را به‌عنوان حمایت آشنا -که او نیز پس از ماجرای درز فایل صوتی ظریف به‌طور یک سویه توسط روحانی عزل شد- از همتی در نظر گرفتند.

دست به دامان اصلاحات عبدالناصر همتی همانطور که غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی چندی پیش اعلام کرد، کماکان از اعضای این حزب به شمار می‌آید و به لحاظ تبار سیاسی، «راست مدرن» و زیرمجموعه گفتمان اصلاح‌طلبی تعریف می‌شود. مطابق واقعیت مزبور، این احتمال وجود دارد که طی روزهای آینده لااقل بخشی از جبهه اصلاحات بخواهد از همتی در انتخابات حمایت کند. خود همتی نیز علاوه بر موضوعات اقتصادی، سعی دارد در لابه‌لای سخنانش شمه‌ای از مسائل سیاسی و اجتماعی را نیز خلط کند تا بدین صورت، نظر بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان درباره حمایت از او جلب شود. همتی در اظهارات اخیرش در کلاب‌هاوس نیز صراحتا از اصلاح‌طلبان خواست از او حمایت به عمل آورند. همتی در این باره با بیان اینکه «آمده‌ام که از جمهوریت حفاظت کنم» تاکید کرد: من آمده‌ام که روحانی آخرین رییس‌جمهوری ایران نباشد. اصلاح‌طلبان حضور داشته باشند و کمکم کنند. من در انتخابات تنها مقابل یک مجموعه‌ای هستم. همتی تصریح کرد: من وارد رقابت پنج به یک شده‌ام. از آن طرف به نظر نمی‌رسد اصلاح‌طلبان که فضای سیاسی حاکم را علیه خود می‌دانند، قصد داشته باشند به این زودی از سیاست مشارکت غیرفعال در انتخابات چشم پوشی کرده و حمایت خود از همتی را عیان سازند. با این وجود برخی افراد در جبهه اصلاحات همتی را به‌عنوان نامزد اجماعی جریان اصلاحات در نظر دارند. در گفت‌وگو با علی‌محمد نمازی، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و رحمان قهرمان‌پور، تحلیلگر مسائل سیاسی به این سؤال پاسخ دادیم که وضعیت انتخاباتی همتی چگونه است و آیا او با ادبیات و ادبیات اقتصادی‌اش می‌تواند نظر نخبگان اصلاح‌طلب و بدنه اجتماعی اصلاحات را به خود جذب کند. در ادامه مشروح گفت‌وگوی نمازی و قهرمان‌پور با «صبح‌نو» را از نظر خواهید گذراند.

نمازی: اگر همتی از پس مناظره‌ها برآید، اصلاح‌طلبان در سیاست‌های خود تجدیدنظر خواهند کرد علی‌محمد نمازی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از عبدالناصر همتی در انتخابات‌1400 گفت: وقتی شرایط حمایت اصلاح‌طلبان از کاندیدای نیابتی در انتخابات‌92 را با شرایط امروز اصلاح‌طلبان مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که شرایط به کلی متفاوت شده است. رزومه کاری آقایان روحانی و همتی، اصلا با همدیگر قابل مقایسه و برابر نیست. آقای روحانی سال‌ها عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دبیر شورای عالی امنیت ملی، با حمایت تشکل‌های راست و اصول‌گرا سال‌ها عضو مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و مشاور مرحوم آیت‌الله هاشمی در موضوع دفاع مقدس بودند. اما آقای همتی که فرد مورد احترامی هم هستند، می‌بینیم که مهم‌ترین مسوولیت‌شان، ریاست بانک مرکزی بوده است. نمازی با اشاره به سایر ابعاد تفاوت شرایط اصلاح‌طلبان در سال‌92 با شرایط امروزشان گفت: در آن دوره، آقای هاشمی رد صلاحیت شدند و فضای انتخاباتی بسیار تحت تأثیر این موضوع قرار گرفت. آقای هاشمی پس از آن از آقای روحانی حمایت کردند. ردصلاحیت آقای هاشمی و حمایت ایشان از آقای روحانی، بر رأی هم اصلاح‌طلبان و هم جامعه خاکستری تأثیر گذاشت. حتی بعضی از اصول‌گرایان به آقای روحانی را دادند. در ادامه آقای خاتمی هم ورود کردند و به‌طور محکم از آقای روحانی حمایت کردند. در نتیجه، جبهه اصلاحات به صورت فراگیری پشت سر آقای روحانی قرار گرفتند و از آقای روحانی حمایت کردند. وی افزود: در شرایط فعلی، آقای هاشمی حضور ندارند و آقای خاتمی هم در صحنه نیستند. جبهه اصلاحات ایران بارها اعلام کرد که در انتخابات نامزد ندارد. بنابراین در شرایط امروز، آن انگیزه و اراده و تصمیم سابق در میان اصلاح‌طلبان وجود ندارد. نمازی در پاسخ به این سؤال که همتی با وجود سال‌ها عضویت در حزب کارگزاران، چرا نامزد نیابتی در نظر گرفته می‌شود، گفت: منظور از نیابتی، موضع سیاسی فرد نیست. پس از ردصلاحیت کاندیداهای اصلی جناح اصلاح‌طلب(اشاره به 14‌نفر)، اگر اصلاح‌طلبان بخواهند از نامزد دیگری مثلا از آقای همتی حمایت کنند اسم آن فرد می‌شود، نامزد یا کاندیدای نیابتی. فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سؤال که آیا اصلاح‌طلبان در شرایط اضطراری حاضرند از همتی حمایت کنند، تاکید کرد: اگر آقای همتی بتواند به خوبی از پس مناظره‌ها برآید و بتواند رأی‌دهندگان تشکیلاتی که اصلاح‌طلبان هستند و جامعه خاکستری را تا حدودی به خود جذب کند، این احتمال هست که اصلاح‌طلبان بخواهند در سیاست‌های کنونی خود تجدیدنظر کنند چون در سیاست هیچ چیز غیرممکنی وجود ندارد.

قهرمانپور: همتی زمینه تبدیل شدن به یک شگفتی انتخاباتی را دارد رحمان قهرمانپور، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با بیان اینکه آقای همتی هر روز بیشتر از دیروز به یک نامزد جدی در انتخابات ریاست جمهوری تبدیل می‌شود اما معنای این حرف تضمین پیروزی او یا هیچکس دیگر نیست، تاکید کرد: انتخابات یک پدیده پویا و مدام در حال تغییر است. همانطور که شما برای دوچرخه‌سواری نیاز به حفظ تعادل از طریق رکاب زدن مستمر دارید در رقابت انتخاباتی نیز نامزدها نیازمند آن هستند که با اقداماتی که انجام می‌دهند از دور رقابت خارج نشود و اصطلاحا در کورس قهرمانی و برنده شدن بماند. این کار دشواری‌ها و مشکلات خاص خود را دارد. قهرمانپور با اشاره به سابقه مدیریتی همتی گفت: آقای همتی که دیروز توسط رییس‌جمهوری از ریاست کل بانک مرکزی کنار گذاشته شد، مدت کوتاهی سفیر ایران در چین بود و پیش از آن نیز در صدا و سیما کار کرده است. این سوابق شغلی بدان معناست که او با سه حوزه اقتصاد، سیاست خارجی و رسانه آشنایی دارد و این آشنایی، سرمایه مهمی در رقابت‌های انتخاباتی و مخصوصا مناظره‌های تلویزیونی است. وی اضافه کرد: همه این‌ها در حالی است که آقای همتی با وجود قرار گرفتن در سمت‌های مختلف از نظر مردم عادی و رأی‌دهنده مردد چندان شناخته شده و مشهور نیست و تصویر منفی یا مثبتی از او وجود ندارد. در نتیجه مثل سایر نامزدهای کمتر مشهور، پتانسیل و قابلیت تبدیل شدن به شگفتی انتخابات‌۱۴۰۰ را دارد و این امر تا حد زیادی به کیفیت کمپین و نحوه عملکرد خود او در مناظره‌ها بستگی دارد. قهرمانپور افزود: آقای همتی در کنار داشتن چهره سفید و کمتر مشهور همتی از امتیاز بزرگ دیگری نیز برخوردار است؛ اقتصاددان بودن آن هم در شرایطی که همگان از آن دارند اصلی‌ترین مشکل کشور اقتصاد است. در میان نامزدهای موجود هیچکس به اندازه او بر موضوع اقتصاد، مالکیت ندارد. به تعبیر دیگر در این زمینه مزیت استراتژیکی نسبت به همه نامزدهای دیگر دارد. البته با این فرض که در تصویر آقای رضایی، فرمانده جنگ و نظامی بودن برجسته‌تر از سوابق تحصیلاتی او در زمینه اقتصاد است. معنای این حرف آن است که اگر موضوع اقتصاد در کانون رقابت‌های انتخاباتی قرار گیرد و در مناظره‌ها تبدیل به اصلی‌ترین موضوع شود، در آن صورت این فرصت برای آقای همتی فراهم می‌شود که به قول معروف، خودی نشان دهد و زمینه ساز ظهور یک شگفتی انتخاباتی باشد. البته هنر در آن خواهد بود که بتواند میان اقتصاد و سیاست خارجی پیوند معنادار و باور پذیری ایجاد کند. قهرمانپور: اگر موضوع اقتصاد در کانون رقابت‌های انتخاباتی قرار گیرد و در مناظره‌ها تبدیل به اصلی‌ترین موضوع شود، در آن صورت این فرصت برای آقای همتی فراهم می‌شود که زمینه‌ساز ظهور یک شگفتی انتخاباتی باشد. البته هنر در آن خواهد بود که بتواند میان اقتصاد و سیاست خارجی پیوند معنادار و باور پذیری ایجاد کند

تحلیلگر مسائل سیاسی تاکید کرد: بالاخره سومین مزیت آقای همتی در بیان ساده و تا حدی صمیمی اوست که برای مخاطب جذابیت دارد. تسلط او بر مباحث اقتصادی و حکمرانی اقتصادی می‌تواند در شکل‌گیری تصویر یک دولتمرد از او بسیار مؤثر باشد. قهرمانپور با اشاره به ضعف‌های همتی نیز گفت: در کنار این‌ها، آقای همتی سه ضعف عمده دارد که باید برای پیروز شدن، آن‌ها را جبران کند. اولین و اصلی‌ترین مشکل او، ائتلاف‌سازی با اصلاح‌طلبان و جلب حمایت آن‌هاست. او به‌دلیل نزدیکی به کارگزاران و حمایت از اقتصاد بازار مطلوب برخی اصلاح‌طلبان نظیر اتحاد ملت نیست و این امر اجماع‌سازی برای او را دشوارتر می‌کند. اهمیت ائتلاف‌سازی در این است که هم قدرت بسیج انتخاباتی کمپین او را افزایش می‌دهد و هم از نظر رأی‌دهنده مردد، شانس و احتمال پیروزی او را بیشتر می‌کند و هر دوی این‌ها در ایجاد موج انتخاباتی بسیار مهم هستند. قهرمانپور افزود: ضعف دوم آقای همتی در این است که یک کمپین حرفه‌ای راه انداخته است. به عبارتی، پیام او تا لایه‌های زیرین جامعه و به گوش افراد عادی و غیر‌سیاسی نرسیده است. افزون بر این، او برخی اشکالات فنی در کمپین خود دارد از جمله، فقدان یک پیام مرکزی و عدم تکرار آن در سخنرانی‌های مختلف که رکن اصلی یک کمپین انتخاباتی است. دومین ضعف به تاکید بیش از حد بر اقتصاد و غیر‌سیاسی جلوه دادن خود او بر می‌گردد که ممکن است شکل‌گیری تصویر یک دولتمند رییس‌جمهوری مطلوب از او را به تأخیر بیاندازد. وی تصریح کرد: طبیعی است که راه‌اندازی یک کمپین حرفه‌ای، مستلزم داشتن نیروی انسانی و حمایت مالی است که عموما در اختیار تشکیلات و جریان است تا فرد. به عبارت دیگر، جذب حمایت اصلاح‌طلبان در طراحی کمپین حرفه‌ای برای آقای همتی بسیار ضروری است. قهرمانپور درباره سومین ضعف همتی نیز گفت: سومین ضعف آقای همتی، انتصاب او به دولت مستقر و وضع موجود است. در همه جای دنیا، دولت مستقر در ماه‌های آخر حکومت خوب با شرایط خوبی در افکار عمومی مواجه نمی‌شود و همین امر باعث می‌شود دفاع از وضع موجود دشوار شود. آقای همتی در هر حال در دولت مستقر و موجود رییس کل بانک مرکزی بوده است و بخشی از آرای مردد نابسامانی‌های اقتصادی یا نابسامانی در بورس و دلار را به او نسبت می‌دهند. قاعدتا باید یک کمپین حرفه‌ای داشته باشند تا بتوانند به این حملات جواب داده و از زیر بار فشار بانی و موجود بودن خلاص شود. قهرمانپور گفت: در تحلیل نهایی می‌توان گفت آقای همتی در صورت جلب حمایت اصلاح‌طلبان، زمینه تبدیل شدن به یک شگفتی انتخاباتی را دارد اما از آنجایی که رقابت انتخاباتی یک پدیده مدام در حال تغییر است، تیم همراه او باید بتواند در کوران رقابت‌های انتخاباتی از رقابت عقب نماند و مخصوصا بتواند در میان آرای مردد، پایگاه و جایگاهی برای خود پیدا کند.

ارسال نظر