|
شناسه خبر: 3731

گزارش «صبح‌نو» از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی حول انتخابات ریاست‌جمهوری

عبور پایداری از جلیلی به مقصد رییسی

با آغاز تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، فضای انتخابات گرم‌تر شده و رقابت‌های میان کاندیداها عیان‌تر شده است اما در میان خبرهای ریزودرشت انتخاباتی حمایت پایداری از آیت‌الله رئیسی و عدم حمایت این جبهه از جلیلی خودنمایی می‌کرد.

با آغاز تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، فضای انتخابات گرم‌تر شده و رقابت‌های میان کاندیداها عیان‌تر شده است اما در میان خبرهای ریزودرشت انتخاباتی حمایت پایداری از آیت‌الله رئیسی و عدم حمایت این جبهه از جلیلی خودنمایی می‌کرد. پایداری که حامی سرسخت سعید جلیلی بود حالا در این رقابت‌ها ترجیح داده است که از کاندیدای دیگری حمایت کند. در ادامه مهم‌ترین خبرهای انتخاباتی را مرور می‌کنیم.

احتمال حمایت محمد خاتمی از همتی محمود علیزاده طباطبایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت: آقای همتی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران است و بر همین اساس، نمایندگان حزب کارگزاران در حال رایزنی و مذاکره با نهاد اجماع‌ساز هستند تا آقای همتی را موردحمایت خود قرار دهند. وی در همین زمینه افزود: قطعا آقای خاتمی از جمع‌بندی نهاد اجماع‌ساز حمایت می‌کند و پیش‌بینی من این است که جمع‌بندی بر سر آقای همتی خواهد بود؛ زیرا تجربه موفق‌تری دارد. آقای همتی در ثبت‌نام خود با حزب کارگزاران مشورتی نداشته و هنوز صحبتی با او صورت نگرفته است. حتی اگر نهاد اجماع‌ساز از آقای همتی حمایت نکند، حزب کارگزاران از او حمایت خواهد کرد. پیش از این نیز بسیاری از اصلاح‌طلبان، همتی را گزینه مناسبی برای اجماع معرفی کردند و او در نظرسنجی‌ها نیز از مهرعلیزاده، دیگر کاندیدای جریان اصلاحات پیشی گرفته است.

حمایت پایداری از رئیسی جبهه پایداری انقلاب اسلامی اعلام کرد که این جبهه ،آیت‌الله رئیسی را به‌عنوان نامزد اصلح انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم می‌داند. در همین زمینه متقی‌فر، سخنگوی جبهه پایداری گفته است: جبهه پایداری پس از ارزیابی دقیق، نامزدهای مطرح در جبهه انقلاب را مطابق شاخص‌های اعلامی از سوی رهبر عزیزمان بررسی کرد و نهایتا جهت نزدیک شدن به انتخاب اصلح از میان جناب آقای رئیسی و جناب مهندس محصولی و جناب دکتر جلیلی در شورای مرکزی جمع‌بندی کرد و مقرر شد پس از ثبت‌نام نامزدهای ریاست‌جمهوری از سه نفر از بزرگواران یک نفر به‌عنوان گزینه نهایی و اصلح به مردم عزیز و شریف ایران معرفی شود که نهایتا جناب آقای محصولی علی‌رغم اصرار اعضای شورای مرکزی جبهه از ثبت‌نام خودداری کرد و در نهایت جبهه پایداری انقلاب اسلامی با توجه به اجماع اغلب جریانات و نیروهای جبهه انقلاب، جناب آقای رئیسی را به‌عنوان اصلح به مردم عزیز و شریف ایران اسلامی معرفی می‌کند. سعید آجورلو در این باره نوشت: حمایت جبهه پایداری از آیت‌الله رئیسی خبری خوب برای رئیسی و البته خبر بهتری برای سعید جلیلی است. چه‌بسا که اگر حمایت پایداری از رئیسی تاثیر چندانی در افزایش رأی او ندارد اما حمایت نکردن از او می‌توانست از نظر سیاسی معنای بدی برای ایشان داشته باشد و موقعیت او را به‌عنوان نامزد اجماعی تضعیف کند. درعین‌حال حمایت پایداری از جلیلی به‌اندازه هزینه برای او فایده نداشت، اساسا «این همانی» با پایداری برای نامزدی مثل جلیلی در مجموع خبر خوبی نبود و او را در موقعیت سختی قرار می‌داد. فاصله گرفتن جلیلی از پایداری به نفع کمپین اوست و فضای بیشتری برای کمپین او پدید می‌آورد.

رئیسی بعد از حاج قاسم، دومین شخصیت محبوب کشور امیرآبادی فراهانی، رییس ستاد اقشار سیدابراهیم رئیسی گفت: رقبا مانند چهار سال گذشته که گفتند اگر آقای رئیسی، رییس‌جمهور شود، پیاده‌روها را دیوار خواهد کشید امروز نیز برخی اعلام می‌کنند که اگر رئیسی انتخاب شود، دور کشور دیوار می‌کشد که این حرف، حرف عبثی است و هیچ کشوری نمی‌تواند بدون تعامل با دنیا پیشرفت کند. رییس ستاد اقشار سیدابراهیم رئیسی افزود: بنابراین آنچه امروز رقبا اعلام می‌کنند، حرف‌های چهار سال گذشته است که البته ملت دیدند که این اشخاص حرف‌های‌شان بی‌پایه و اساس بود. باوجوداینکه فعالیت آقای رئیسی در قوه قضاییه بود اما بعد از حاج قاسم، دومین شخصیت محبوب و امروز اولین شخصیت محبوب هستند. همه مردم شاهد بودند که قوه مجریه، کارخانه تولید فساد شد. باید رویه را درست کرد و سیستم‌ها را درست کرد.بنابراین گزارش، رئیسی در تمام نظرسنجی‌های انتخاباتی پیشتاز است و کاندیداهای دیگر نتوانستند رکورد او را در نظرسنجی‌ها بشکنند.

محسن رضایی: ریال را بعد از دلار و یورو، برترین پول منطقه می‌کنیم محسن رضایی که با وعده‌های عجیب اقتصادی به‌دنبال جلب نظر رأی‌دهندگان است، بعد از وعده پرداخت یارانه 450هزارتومانی و دادن حقوق به زنان خانه‌دار، وعده داده است که ارزش ریال را به‌اندازه دلار و یورو خواهد کرد. رضایی در این زمینه گفته است: ما کاری خواهیم کرد که پول ایران بعد از دلار و یورو قوی‌ترین پول منطقه شود. تخصص و رساله دکترای من در خصوص پول و اعتبار است و با معدل بالای ۱۹ قبول شدم. وی تاکید کرد: در این ۲۰سال فکر کردم و در سال۹۲ بدون آنکه کسی متوجه شود چه خبر است من یک هزارتومانی در مقابل کلید یکی از آقایان بلند کردم و گفتم مردم، پول ملی ما در خطر است.

نمره ظریف زیر 7 محمدجواد لاریجانی، رئیس مرکز پژوهشگاه دانش‌های بنیادی طی گفت‌وگویی چهره‌به‌چهره با خبرگزاری دانشجو، به تحلیل مسائل اخیر پرداخت. او درباره برادرش گفته است: آیت‌الله آملی لاریجانی یک فقیه نابغه است، ای کاش وی به قوه قضاییه نمی‌آمد، در جریان نامه اخیر نبودم ولی او نظراتش را با حفظ زی طلبگی بیان می‌کند.‌ لاریجانی همچنین رئیسی و جلیلی را برای تحقق اهداف آماده‌تر می‌داند و در این زمینه گفته است: جلیلی ازلحاظ تجربه اجرایی وضعیت بهتری دارد. رئیسی انسان پرتحرکی است و باید روی مفاهیم مربوط به مملکت‌داری تامل کند، به استفاده از جوانان اعتقاد دارد.‌ جواد لاریجانی درباره کارنامه ظریف نیز گفت: آقای ظریف نوعی کبر اخیرا پیدا کرده، خیلی ساده‌لوحانه مسائل را برداشت می‌کند، اشتباهات ظریف نفاق سیاسی نیست؛ نمره عملکرد ظریف زیر هفت است. او درباره احمدی‌نژاد و اصلاح‌طلبان نیز اینگونه تحلیل کرد که احمدی‌نژاد استعداد وافری در عوام‌فریبی دارد، دینش منحرف و شبیه به بهابیت است، در عمل سیاسی منافق است، انحراف را از گذشته داشته است. اصلاح‌طلبان می‌خواهند یک سواری مجانی بگیرند، به آنان اعتمادی نیست.

ارسال نظر