|
شناسه خبر: 3773

«صبح‌نو» کمپین انتخاباتی محسن رضایی را بررسی کرده است

بیم و امید «آقا محسن»

«آقا محسن»؛ نامی آشنا برای رزمندگان دفاع مقدس و مردم ایران در سال‌های گذشته است. حضور در سپاه در اوایل انقلاب از وی شخصیتی متفاوت و فرماندهی تاثیرگذار ساخته است.

«آقا محسن»؛ نامی آشنا برای رزمندگان دفاع مقدس و مردم ایران در سال‌های گذشته است. حضور در سپاه در اوایل انقلاب از وی شخصیتی متفاوت و فرماندهی تاثیرگذار ساخته است. فرماندهی که طرفداران زیادی در سال‌های جنگ تحمیلی و پس از آن داشته است. سیاست‌ورزی و حضور در عرصه‌های سیاسی پس از پایان یافتن دفاع مقدس، چهره‌ای دیگر از سرلشکر محسن رضایی را به جامعه شناساند؛ چهره‌ای که حالا با خط‌ونشان برای دیگر نامزدهای ریاست‌جمهوری مثل رئیسی، همتی و ...، جدیت وی در به دولت رسیدن را به نمایش می‌گذارد.رقابت در چند دوره انتخابات ریاست‌جمهوری باعث شده است مردم ایران این فرمانده سال‌های دور را در یاد داشته باشند و با برنامه‌ها و راهکارهایش برای اداره کشور تا حدودی آشنا باشند. اصرار بر حل معضلات اقتصادی کشور دارد و در دوره‌های مختلف طرح‌های اقتصادی بسیاری را برای به‌حرکت درآوردن چرخ‌های اقتصادی کشور، مطرح کرده است، اما مردم به برنامه‌هایش اعتماد نکرده‌اند.

زورآزمایی چندباره «آقا محسن» نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری است و بین هفت نامزد احراز صلاحیت‌شده، رکورددار حضور در ماراتن رسیدن به پاستور است. محسن رضایی فعالیت سیاسی را از ابتدای دهه۱۳۵۰ آغاز کرد که منجر به دستگیری او به‌دست ساواک شد و دوره‌ای را نیز در اهواز زندانی بود. پس از وقوع انقلاب، وی یکی از اعضای هیات ۱۲نفره تدوین اساسنامه سپاه پاسداران در زمستان۱۳۵۷ بود. رضایی نخستین فرمانده واحد اطلاعات سپاه بود و در سال۱۳۶۰ با حکم امام‌خمینی به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد و تا ۱۳۷۶ برای مدت ۱۶سال، در این جایگاه فعالیت کرد. وی در سال۱۳۷۶ با حکم رهبر انقلاب، به دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد و از سال۱۳۷۹ نیز ریاست کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده دارد. تدوین سند چشم‌انداز بیست‌ساله ایران و کمک به اصلاح قانون سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و مسائل مربوط به FATF از محوری‌ترین اتفاقات حضور وی در این جایگاه به‌حساب می‌آید. وی دکترای اقتصاد را در سال۱۳۷۹ از دانشگاه تهران اخذ کرد. رضایی قبل از ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری1400 در گفت‌وگویی عملکرد دولت را نقد می‌کند و به این مساله می‌پردازد که دولت روحانی می‌خواهد «زمین سوخته»، تحویل دیگران بدهد. رضایی تاکید می‌کند: با همه نقاط قوت و ضعفی که این دولت مانند دولت‌های گذشته داشته است، همه اذعان دارند که زمینی که دولت تحویل دولت آینده می‌دهد، چگونه است؛ زمین حاصلخیز است یا زمین سوخته! متاسفانه آقای روحانی دولت را با میلیاردها تومان قرض و خالی کردن خزانه و آسیب‌های جدی به زیرساخت‌های تولید ملی، تحویل دولت آینده خواهد داد. رقابت برای «زمین سوخته» البته این آغاز و پایان انتقادهای وی به ساختارها و نهادها نیست و از شمایل ماجرا هویداست که رضایی مسیر مشخصی را برای خود ترسیم کرده و اهداف بزرگی‌تری را دنبال می‌کند. اگرچه وی وارد رقابت برای تحویل گرفتن زمین سوخته شده است اما در رقابت‌ها از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد. وی در همان روز ثبت‌نام از خجالت برخی از چهره‌های شاخص درآمد و به شبهه‌افکنی‌شان پاسخ داد. وی تصریح کرد: اقتصاد نه پادگان است نه دادگاه ولی محل فلسفه‌بافی هم نیست. وی طی سخنانی در نشست خبری ستاد انتخابات گفت که اقتصاد ایران از فلسفه‌بافی دولتمردان آسیب جدی دیده است. اقتصاد یک دانش است، یک علم است. نه علم به اقتصاد دارم و نه از اقتصاددان استفاده می‌کنم. به هشدار اقتصاددانان نیز توجه نمی‌کنم.حالا رضایی که یکی از هفت نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری به حساب می‌آید برنامه‌های بسیاری را در دستورکار خود دارد و از تمام ظرفیت و شبکه خود در سال‌های گذشته بهره می‌برد اما نکته‌ای که نباید از آن غافل شد این است که چهار بار شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری، چهره‌ای تکراری از وی را به نمایش می‌گذارد و به‌نوعی برند جدیدی محسوب نمی‌شود؛ حتی اگر حرف جدیدی داشته باشد. چالش تکرار حضور تکرار ثبت‌نام رضایی در انتخابات می‌تواند چالشی جدی به حساب بیاید که به‌طور حتم گریبان‌گیر وی خواهد شد. از سوی دیگر، ارائه برنامه‌های تکراری و پافشاری بر برنامه‌های اقتصادی نمی‌تواند راه برون‌رفتی برای وی به حساب آید و باید حرف جدیدی در عرصه‌های مختلف داشته باشد.

رضایی در همین باره گفت: برنامه‌هایی در نظر گرفتیم تا ثبات اقتصادی را به جامعه بازگردانیم، گرانی‌ها را کنترل و نرخ ارز و سود بانکی را تثبیت بکنیم؛ در حدی که تولید ملی و اشتغال را افزایش می‌دهد و موجب تامین معیشت مردم و پیشرفت کشور خواهد شد.دادن اختیارات اجرایی به مناطق که تحت عنوان ایالت‌های اقتصادی معروف از دیگر برنامه‌های اقتصادی رضایی است که درباره آن گفته که مسائل اجرایی و اقتصادی در استان‌ها و ایالت‌های اقتصادی تصمیم‌گیری می‌شود. وعده یارانه 450هزارتومانی اما چیزی که بیشتر از وی بر سر زبان‌ها افتاده است وعده یارانه 450هزارتومانی است. وی پس از ضبط برنامه رادیویی در جمع خبرنگاران در تشریح برنامه‌های خود، گفت: اولین مساله‌ای که در دولت من به آن توجه خواهد شد، ساماندهی یارانه‌های پنهان در کشور است. کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: چهارمیلیارد دلار دیگر را نیز در نهاده‌های دامی و اساسی صرفه‌جویی خواهیم کرد که از این میزان صرفه‌جویی، چیزی حدود ۳۵۰هزار تومان یارانه پرداخت خواهیم کرد که با ۹۱هزار تومان یارانه فعلی، ۴۵۰هزار تومان یارانه نقدی می‌دهیم. این اقدام به‌گونه‌ای انجام خواهد شد که قیمت‌ها تغییر اساسی نکند و با کمبود بودجه هم مواجه نشویم. از یارانه که بگذریم کانون مقابله رضایی با وضع موجود است و پایان دادن به آن را وظیفه خود می‌داند. وی تاکید کرد: با صراحت و محکم می‌گویم که آمده‌ام تا به وضع بی‌سامان موجود، خاتمه بدهم. کسی که با برنامه وارد رقابت می‌شود، عرصه را ترک نمی‌کند. حضور «میدانی»، دولت «اقدام و تحول» اقدام و دوری از شعارزدگی حالا به کانون توجه محسن رضایی تبدیل شده است و با اعلام نام دولت خود با عنوان «دولت اقدام و تحول»، رویکرد دولت خود را عملیاتی و اقدامی معرفی می‌کند. وی با انتقاد از وضع موجود تاکید می‌کند که تصمیم‌گیری در اتاق‌های دربسته و از پشت پنجره را کنار خواهد گذاشت.رضایی با بیان اینکه باید به سابقه و کارنامه افراد توجه کرد چراکه در غیر این صورت وعده‌ها و شعارها قابل راستی‌آزمایی نیستند، گفت: من در جنگ سه بار نزدیک بود اسیر شوم. آیا خون رییس‌جمهور و وزرا از خون مردم و قاسم سلیمانی رنگین‌تر است که به بهانه کرونا درها را می‌بندند و مردم را با مشکلات عدیده رها می‌کنند. دولت ما میدانی خواهد بود، میدانی که برای دیپلماسی تا خانه‌های مردم برنامه دارد. این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری برنامه‌هایش برای زنان خانه‌دار نیز جذاب بوده است و می‌گوید که خانه‌داری را یک شغل محسوب کرده و به آن حقوق خواهیم داد. حقوق به زنان خانه‌دار حالا شاخک‌های خانواده‌ها را تیز کرده تا ببینند این نامزد چه برنامه‌ای در سر دارد.

سیاست‌های برجامی رضایی رضایی در حوزه فرهنگ نیز حرف‌هایی دارد و به وضع موجود می‌تازد. وی می‌گوید که ما در بخش فرهنگی نیازمند یک تحول و جهش هستیم. باید بگویم مدتی است در بحث اقتصاد و فرهنگ یا متوقف شده‌ایم یا در بسیاری از زمینه‌ها در حال حرکت رو به عقب هستیم. وی در ادامه می‌گوید: دولت من تحولات فرهنگی را از خود آغاز خواهد کرد؛ زیرا فرهنگی که امروز جایگزین فرهنگ انقلاب اسلامی دهه اول انقلاب شده رو به انحرافاتی رفته و موجب آسیب‌های اجتماعی و ناکارآمدی در کشور شده است. ما نیازمند یک قیام فرهنگی- اقتصادی در کشور هستیم. در زمینه سیاست خارجی نیز دولت احتمالی اقدام و تحول، برنامه‌هایی را در دستورکار دارد. در همین راستا رضایی برجام را سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: آمریکا باید به‌سرعت تحریم‌ها را بردارد و اقدام مشروط را نمی‌پذیریم و دیپلماسی را از حالت کاغذی خارج کرده و عملی می‌کنیم. نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: «اگر دولت ما روی کار بیاید با توجه به شناختی که آن‌ها از ما دارند کوتاه می‌آیند و به برجام بازخواهند گشت.» خط‌ونشان برای دیگر نامزدها اما در این میان خط‌ونشان رضایی برای دیگر کاندیداها در این دوره حائزاهمیت است. وی با انتقاد از آیت‌الله رئیسی گفت: اخیرا دادستان تهران به یک طریقی آمده نامزدهای انتخاباتی را تهدید کرده است، من می‌گویم آقای دادستان آیا آقای رئیسی هم مدنظر شماست؟ وی با طرح این پرسش که اگر خطایی در ستاد آقای رئیسی بروز کند، می‌توانند با او برخورد کنند؟ گفت: برخی دارند مردم را می‌ترسانند. چرا این کار را می‌کنید؟ البته وی تنها به رئیسی بسنده نکرده و با انتقاد از عملکرد عبدالناصر همتی در مدیریت بانک مرکزی و کنترل نقدینگی در کشور، گفت: در بانک مرکزی کنترل نقدینگی رها شده است. این آقایان دوباره سر کار بیایند، تا پایان سال دوباره تورم به ۵۰درصد خواهد رسید.اقناع‌سازی برای اخذ رأی از مردم حالا به خان دیگری برای محسن رضایی تبدیل شده است. وی که سابقه حضور در چهار دوره انتخابات ریاست‌جمهوری را دارد، باید با روش‌هایی جدید، مخاطبان بیشتری را جلب کند و در همین راستا با انتقاد از دیگر کاندیداها، این راهبرد را در دستورکار دارد.حمله به رئیسی نیز گویا راهبردی برای افزایش سبد رأی خود است؛ نکته‌ای که اگرچه مشاوران وی حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده‌اند اما باید پرسید آیا این راهبرد به هدف نهایی خود خواهد رسید؟ از دیگر سو، وی حتی اگر شانس پیروزی در دور اول را نداشته باشد، نیم‌نگاهی به دور دوم خواهد داشت.فعلا به نظر می رسد که رضایی قصد دارد با دوقطبی ساختن با رئیسی راهی برای رفتن به دور دوم پیدا کند. به نظر می رسد كه این اقدام محسن رضایی در نهایت به سود جریان انقلاب و اصول گرایان نخواهد بود و موجب تقویت اصلاحات خواهد شد. هرگونه حركت كمپین آقا محسن به سوی رقابت درون جناحی در نهایت به تضعیف اصول گرایان منجر خواهد شد.

ارسال نظر