|
شناسه خبر: 3777

به مناسبت رحلت جانگداز امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی سبک زندگی ساده و اسلامی ایشان را مرور کردیم

با قلبی آرام از میان ما رفت

«امام خمینی؟ره؟» مردی فرزانه و رهبری مردمی بود و به همین دلیل بعد از سال‌ها همچنان یادش در قلب مردم ساری و جاری است.

«امام خمینی؟ره؟» مردی فرزانه و رهبری مردمی بود و به همین دلیل بعد از سال‌ها همچنان یادش در قلب مردم ساری و جاری است. خردادماه هر سال که می‌رسد، داغی تازه در دل مردم ایران زنده می‌شود؛ داغی که هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد. خرداد‌ماه سال‌68؛ ایران شخصیتی را از دست داد که دیگر مانندی برای او نخواهد یافت. او با قلبی آرام از میان ما رفت و ما را با انبوهی از یادها و خاطرات خود تنها گذاشت. توصیه‌ها و جملات ارزشمند و پر از نکات اخلاقی امام خمینی؟ره؟را که بررسی می‌کنیم دست‌مان می‌آید که این عارف بزرگ و بنده مخلص خدا توجه زیادی نسبت به امور خانوادگی و سبک زندگی اسلامی داشته است. این دستورات و توصیه‌های اخلاقی هرچند که به نظر ساده و قابل انجام به نظر می‌رسد اما در حقیقت پشتوانه محکم اسلام را دارد و عمل به آن نیازمند رعایت نکته‌های بسیار مهمی در زندگی است.

خانه و خانواده مرد مهربان و متواضعِ خانه فاطمه طباطبایی (عروس امام خمینی ؟ره؟) در کتاب خاطراتش از امام؟ره؟می‌نویسد: «خانم (همسر امام) تعریف می‌کردند چون بچه‌های‌شان شب‌ها خیلی گریه می‌کردند و تا صبح بیدار می‌ماندند، امام شب را تقسیم کرده بودند. یعنی دو ساعت خودشان از بچه‌ها نگهداری می‌کردند و خانم می‌خوابیدند و دو ساعت بعد خودشان می‌خوابیدند. روزها بعد از تمام شدن درس، امام ساعتی را به بازی با بچه‌ها اختصاص می‌دادند تا کمک خانم در تربیت بچه‌ها باشند.‌ امام معمولا تا وقتی که خانم سر سفره نمی‌آمدند، دست به غذا نمی‌زدند. گاهی که ما زودتر دست به غذا می‌بردیم، به‌طور صریح نمی‌گفتند چرا صبر نمی‌کنید، می‌گفتند: «خانم نیامدند؟» و چند بار ایشان را صدا می‌کردند. این رفتار احترام‌آمیز که با محبت همراه بود در ما هم اثر می‌گذاشت.‌ در دوران بیماری هم یک روز خانم برای ملاقات امام به بیمارستان آمدند. آقا چون می‌دانستند که خانم کمر درد دارند، فرمودند: «خانم! اتاق شما پله دارد. نباید تا اینجا می‌آمدید، کمرتان درد می‌گیرد». خانم گفتند: «من دوست دارم بیایم شما را ببینم». امام فرمودند: «عیبی ندارد، من هم دوست دارم، ولی نگران حال شما هستم. شما کمرتان درد می‌کند، نیایید». امام همانطور که خوابیده بودند، یک صندلی نشان دادند به خانم و فرمودند: بنشینید. احترامی که همیشه برای خانم قائل بودند، تا همان لحظات آخر هم برقرار بود.»

بروید با هم بسازید مقام معظم رهبری خاطره جالبی درباره توصیه امام خمینی ؟ره؟ به زوج‌های جوان دارند. ایشان در مراسم اجرای خطبه عقد ازدواجی در سال‌۱۳۷۰ طی بیاناتی فرمودند: من یک وقت خدمت امام رفتم، ایشان می‌خواستند خطبه عقدی را بخوانند. تا من را دیدند، گفتند: شما بیا طرف عقد بشو. ایشان برخلاف ما- که طول و تفصیل می‌دهیم و حرف می‌زنیم- عقد را اول می‌خواندند، بعد دو، سه جمله کوتاه صحبت می‌کردند. من دیدم ایشان پس از این‌که عقد را خواندند، روی‌شان را به دختر و پسر کردند و گفتند: «بروید با هم بسازید.» من فکر کردم، دیدم که ما این همه حرف می‌زنیم، اما کلام امام در همین یک جمله «بروید با هم بسازید» خلاصه می‌شود! حالا ما هم عرض می‌کنیم که شما دختران و پسران، بروید با هم بسازید. سازش، اصل است. هر چیزی که با ساختن عروس و داماد، دختر و پسر، زن و شوهر منافات دارد، باید بیگانه تلقی بشود. این را اصل قرار بدهید تا ان‌شاءالله خداوند متعال برکاتش را بر شما نازل کند.

حساسیت در استفاده از بیت‌المال حاج احمد آقا نقل می‌کرد در مساله شهادت حاج آقا مصطفی حادثه‌ای پیش آمد که بیانگر روح تعبد حضرت امام نسبت به مسائل شرعی و احکام خداوند بود. در آن روز خانواده حضرت امام قصد داشتند از طریق تلفن منزل با تهران تماس بگیرند اما ایشان حتی در آن موقعیت که فرزند خود را از دست داده بودند صریحا به خانواده خود گفتند: «تلفن بیت از بیت‌المال است و خواست شما برای استفاده از آن امری شخصی است. بنابراین تماس از طریق آن تلفن جایز نیست.»

تبعید؛ هدیه‌ای برای فرانسوی‌ها ابوالفضل توکلی‌بینا در خاطراتش از تبعید حضرت امام ؟ره؟اینطور می‌گوید: در فرانسه هم حضرت امام همان زندگی ساده‌ای را که از ابتدای طلبگی در قم داشتند، ادامه دادند. ابتدا که هوا مناسب بود زیر همان درخت سیب، نماز ظهر و عصر و مغرب را می‌خواندند و بعد از نمازمغرب هم برنامه سخنرانی داشتند. صبح برای نماز جماعت شرایط مهیا نبود. در کشورهای اروپایی وضعیت فرق می‌کند. بنابراین صبح نماز به صورت فرادا خوانده می‌شد. امام هم مقید بودند و کسی را بدون اجازه بیدار نمی‌کردند. ما به لحاظ شئون اسلامی‌سعی مان بر این بود که خلاف قوانین دولت فرانسه عمل نکنیم. از زمانی که من و شهید عراقی در نوفل لوشاتو بودیم شکایتی از ناحیه همسایه‌ها نشد، اما امام که خود معلم اخلاق بودند بارها از اینکه در این روستا [نوفل‌لوشاتو] آسایش مردم به هم خورده‌بود عذرخواهی داشتند. ضمن این‌که این روستای سرسبز، ظرفیت این همه ایاب و ذهاب و جمعیت خبرنگاران و شخصیت‌های جهانی را نداشت. آنچه مسلم است، اگر چه آسایش آن‌ها تا حدودی به‌هم خورده‌بود ولی رونقی هم برای‌شان ایجاد شد. شهید مهدی عراقی می‌گفت: روزهایی که امام نوفل‌لوشاتو را ترک می‌کردند برای اهالی آن روستا هدیه فرستادند و از این‌که برای اهالی مزاحمتی ایجاد شده، عذرخواهی کردند.»‌

حساسیت فوق‌العاده نسبت به اسراف «سید‌احمد بهاالدینی» از محافظان حلقه اصلی حضرت امام ؟ره؟که 10سال در این کسوت مشغول به خدمت بوده، به بیان خاطراتی ناب و شنیدنی از سلوک رفتاری و سبک زندگی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی پرداخت. «حضرت امام ؟ره؟نسبت به برخی مسائل خیلی حساس بودند، یکی از آن‌ها مساله اسراف بود. بارها اتفاق می‌افتاد ایشان شب‌ها از اندرون خانه بیرون می‌آمدند و اگر چراغی روشن بود خاموش می‌کردند و فردا افراد را توبیخ می‌کردند چرا چراغ را روشن گذاشتید. یک بار که امام؟ره؟از کنار باغچه عبور می‌کردند، می‌دیدند باغبان بیش از اندازه به آبیاری درختان و باغچه می‌پردازد. ایشان هم با ناراحتی علت را جویا می‌شود و نسبت به اسراف تذکر می‌دهد؛ باغبان می‌گوید: این آب لوله‌کشی نیست، بلکه آب چاه است. شاید از نگاه ما این طور به نظر برسد که حالا که آب چاه است، خیلی مهم نیست اما امام ؟ره؟بلافاصله می‌گوید می‌دانم آب چاه است اما اگر شما کمتر آب مصرف کنید، زودتر دستگاه پمپ آب خاموش می‌شود و کمتر برق مصرف می‌شود و اصلا اگر آب چاه هم باشد نباید بیش از حد از آن بهره‌برداری کرد. از این دست مسائل و خاطرات نشان‌دهنده حساسیت امام باشد بسیار است، شاید معروف‌ترین آن ماجرای قرص خوردن ایشان باشد بقیه آب لیوان را دور نمی‌ریختند، بلکه کاغذی روی آن می‌گذاشتند تا در نوبت بعدی مصرف قرص از همان استفاده کنند.»

ساده زیستی به سبک امام؟ره؟ امام خمینی خوی کاخ‌نشینی نداشتند. ایشان ساده زندگی می‌کردند. همسر امام در توصیف محل اقامت امام در نجف می‌گوید: «وسایل و لوازمی که برای منزل امام در نجف خریده بودند عبارت بود از فرش کهنه، گلیم کهنه، سه،چهار دست رختخواب، سماور بزرگ، یک گونی شکر، یک صندوق چای، چهل دست استکان و نعلبکی جورواجور برای پذیرایی از جمعیت، چهار سینی، چهار دست ظرف غذاخوری.» در دوران تبعید در فرانسه هم امام توجه ویژه‌ای به ساده زیستی داشتند. آقای حسن حبیبی می‌گوید: «امام در این خصوص نیز همان تاکیدات همیشگی‌شان را داشتند و تذکر می‌دادند که باید مواظب باشید تا آنجا که میسر است حتی یک دینار اضافه خرج نشود. می‌فرمودند من فقیر هستم. مواظب باشید اسراف نشود. بیهوده خرج نشود و خلاصه همان زندگی ساده و محدود خودشان را داشتند.» بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با وجود اینکه امام رهبر یک ملت محسوب می‌شدند، با این وجود در آن جایگاه هم ساده زندگی کردن را فراموش نکردند.

ارسال نظر