|
شناسه خبر: 3873

ارائه فهرست‌های متعدد به نفع لیست اصلاحات است

رأی به پیشرفت

لیست واحد اگرچه در ماه‌ها و روزهای منتهی به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، مورد تاکید احزاب و نخبگان سیاسی در جریان اصولگرا بود، اما در نهایت در بر پاشنه دیگری چرخید و تکثر لیست‌ها برای ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران، «وحدت» را به گوشه رینگ برد.

لیست واحد اگرچه در ماه‌ها و روزهای منتهی به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، مورد تاکید احزاب و نخبگان سیاسی در جریان اصولگرا بود، اما در نهایت در بر پاشنه دیگری چرخید و تکثر لیست‌ها برای ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران، «وحدت» را به گوشه رینگ برد. ارائه سه لیست برای شورای شهر تهران، سبد رأی اصولگرایان را خرد خواهد کرد و لیست‌های موازی با بر هم زدن وحدت و تلاش غیرتشکیلاتی، در مسیری گام برداشتند که درنهایت خروجی آن به نفع اصولگرایان نیست و دست آن‌ها را در شورای شهر تهران خالی خواهد گذاشت. حتی موفقیت نسبی هرکدام از این لیست‌ها نیز تشتت در شورا و مدیریت شهری تهران را نشان خواهد داد که این موضوع با پراکندگی نظرات و چندپاره شدن شورای شهر تهران در آینده، دور از انتظار نیست. یکدستی و همسو بودن، مولفه‌ای تاثیرگذار و مهم برای رسیدن به هدف است که در این دوره از شورای شهر تهران مورد غفلت واقع شده است.

لیست واحد اگرچه در ماه‌ها و روزهای منتهی به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، مورد تاکید احزاب و نخبگان سیاسی در جریان اصولگرا بود، اما در نهایت در بر پاشنه دیگری چرخید و تکثر لیست‌ها برای ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران، «وحدت» را به گوشه رینگ برد. ارائه سه لیست برای شورای شهر تهران، سبد رأی اصولگرایان را خرد خواهد کرد و لیست‌های موازی با بر هم زدن وحدت و تلاش غیرتشکیلاتی، در مسیری گام برداشتند که درنهایت خروجی آن به نفع اصولگرایان نیست و دست آن‌ها را در شورای شهر تهران خالی خواهد گذاشت. حتی موفقیت نسبی هرکدام از این لیست‌ها نیز تشتت در شورا و مدیریت شهری تهران را نشان خواهد داد که این موضوع با پراکندگی نظرات و چندپاره شدن شورای شهر تهران در آینده، دور از انتظار نیست. یکدستی و همسو بودن، مولفه‌ای تاثیرگذار و مهم برای رسیدن به هدف است که در این دوره از شورای شهر تهران مورد غفلت واقع شده است.

مجید متقی‌فر، سخنگوی جبهه پایداری انقلاب اسلامی، درباره حضور جبهه پایداری در انتخابات شورای شهر تهران، اظهار کرد: بر همه گروه‌های جریان انقلاب لازم است که توجه لازم را به انتخابات شورای شهر داشته باشند که ان‌شاءالله در این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر، شاهد کنار زدن مدیرانی که به‌هیچ‌عنوان اعتقادی به عدالت‌محوری در مدیریت شهری ندارند، ازسوی مردم عزیز باشیم. متقی‌فر با اشاره به اینکه باید همگی با هم عرصه را برای ورود جوانان انقلابی که برنامه اجرایی برای توزیع عادلانه امکانات و خدمات دارند، آماده کنیم، گفت: با داشتن یک شورای انقلابی و عدالتخواه و ضدفساد است که می‌توان به آینده‌ای بهتر برای شهر تهران امید داشت. سخنگوی جبهه پایداری انقلاب اسلامی با بیان اینکه مردم امروز نسبت‌به فساد افسارگسیخته و ناکارآمدی شهرداری‌های مناطق تهران معترض‌اند، ادامه داد: شورای شهری که درک درستی از ساختارهای فسادزای شهرداری‌ها نداشته باشد، نمی‌تواند فرایندها و ساختارها را پالایش کند. وی اضافه کرد: در همین راستا «ائتلاف بزرگ برای مردم» فهرستی از جوانان خدوم، مومن، متخصص و کارآمد را تهیه کرده است تا ان‌شاءالله شاهد پیروزی جریان انقلاب در این دوره از انتخابات شوراهای شهر باشیم. نکته قابل‌توجه این فهرست این است که صلاحیت کاندیداهای این فهرست همگی از ابتدا تأیید شده بود و هیچ‌کدام تحت‌تاثیر رایزنی‌ها و فضاهای مرسومی که جریان‌های قدرت و ثروت ایجاد می‌کنند، تاییدصلاحیت نشدند. متقی‌فر ادامه داد: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر نقش‌آفرینی جوانان در گام دوم انقلاب اسلامی، قاطبه اعضای این فهرست را جوانان تشکیل می‌دهند که ان‌شاءالله پس از پیروزی منشأ تاثیر و خدمات فراوان به مردم شریف تهران باشیم. سخنگوی جبهه پایداری انقلاب اسلامی گفت: اسامی اعضای فهرست «ائتلاف بزرگ برای مردم» مورد حمایت جبهه پایداری انقلاب اسلامی، جریان گام دوم انقلاب اسلامی، کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، حزب عدالت‌طلبان ایران اسلامی، حزب زنان جمهوری اسلامی، حزب نیک‌اندیشان ایران اسلامی، جریان مردمی جماران، جمعیت تعالی ایران اسلامی، مرکز بررسی‌های راهبردی جنبش دانشجویی، رزمندگان حزب‌الله و ستاد مردمی برای مردم (ستاد مردمی آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی) است. کارنامه مشخص شورای ائتلاف نکته دیگر در ماجرای اخیر و ارائه متکثر لیست برای شورای‌شهر جز «وحدت‌شکنی»، پیامی را برای مخاطبان مخابره نخواهد کرد و این لیست‌های موازی دستاوردی برای آن‌ها نخواهد داشت. تنها با وحدت و اجماع می‌توان به دستاوردهای معقول و منطقی رسید و این موضوع باید در روزهای آینده مورد توجه همگان باشد. شورای ائتلاف که در انتخابات پیش‌رو نیز حضور پررنگی داشت و با لیست واحد پایه‌های تشکیل مجلس انقلابی را تحکیم بخشید، حالا برای شهروندان تهرانی شناخته شده است. پیگیری‌های دغدغه‌مند و مساله‌مند نمایندگان مجلس و سرکشی‌ها و اقدامات‌شان، مردم تهران را نسبت به این شورا خوش‌بین کرده است و هم چهره و همه کارنامه مشخص‌تری را برای آن‌ها ترسیم می‌کند. ازاین‌رو نکات مثبت و فرایند دموکراتیک شورای ائتلاف مردم را نسبت‌به آینده تهران امیدوارتر خواهد کرد و تفرق و اعلام لیست‌های موازی، جز وحدت‌شکنی و عدم ترسیم آینده‌ای مشخص دستاوردی برای شهر تهران نخواهد داشت.

انبارلویی: لیست «پایداری» و «شورای وحدت»، فرایند دموکراتیک نداشته است محمدکاظم انبارلویی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» گفت: شاهد چند لیست برای شورا هستیم. یکی شورای وحدت که زیر نظر جامعه روحانیت مبارز است، لیستی را منتشر کرده و شورای ائتلاف که در انتخابات مجلس فقط کانون ائتلاف اصولگرایان بودند نیز لیست جداگانه‌ای را منتشر کرده است. یکی هم لیست جبهه پایداری است. هر سه لیست‌های خودشان را اعلام کردند که همپوشانی هم ندارند. معاون سیاسی حزب موتلفه افزود: سه لیست و فهرست در انتخابات شوراها خواهیم داشت و من فکر می‌کنم لیست ائتلاف به‌دلیل اینکه در انتخابات گذشته هم تعیین‌کننده بود، در این انتخابات هم همین فهرست ائتلاف رأی می‌آورد. وی گفت: این بی‌راهه رفتن است و ما باید به‌سمت همگرایی و وحدت و ائتلاف برویم. اینکه با سه فهرست بیاییم با عقلانیت سیاسی نمی‌خواند. امیدوارم که دوستانی که این سه فهرست را نمایندگی می‌کنند به یک فهرست واحد برسند. فهرست ائتلاف را معقول‌تر می‌دانم انبارلویی گفت: نکته مثبت فهرست ائتلاف این است که در یک فرایند دموکراتیک تهیه شده است و یک سامانه‌ای با ۶۰-70هزار نفر ثبت‌نام، نظرخواهی شده و نهایتا به فهرست ۲۰۰نفره رسیدند و سپس به یک فهرست کوتاه‌تر و سرانجام به یک لیست نهایی رسیدند اما فهرست پایداری و شورای وحدت یک فرایند دموکراتیک را طی نکردند و به همین دلیل فکر می‌کنم فهرست ائتلاف یک فهرست معقول‌تری است. وی گفت: این احتمال هست که فهرست اصلاح‌طلبان رأی بیاورد، چون آن‌ها تمرکز در لیست دارند؛ البته نتایج این انتخابات نشان می‌دهد که وزن هریک از فهرست‌ها چقدر است. این هم یک مزیت است که ما وزن این سه فهرست را به دست بیاوریم و بفهمیم چقدر آرای مردم را نمایندگی می‌کنند. معاون سیاسی حزب موتلفه ادامه داد: به همین دلیل، من فهرست ائتلاف را معقول‌تر و مشروع‌تر می‌دانم. پایداری‌ها که از اول مسیر وحدت را طی نمی‌کردند و هیچ گفت‌وگویی هم با هیچ‌یک از اضلاع اصولگرایی نکردند. فهرست وحدت هم یک پدیده جدید است و در انتخابات قبلی وجود نداشت و به نظر من، فهرست ائتلاف برای مومنان شناخته‌تر شده باشد.

روستا آزاد: لیست‌های موازی شورا، وابستگی‌های سیاسی را نشان می‌دهد رضا روستا آزاد، عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گفت‌وگو با «صبح‌نو» گفت: وحدت روی یک نفر در ریاست جمهوری باز راحت‌تر است و چون تعداد زیادی در جریانات سیاسی در کشور، شهر و جامعه وجود دارند، تمرکز روی یک نفر برای شوراها سخت‌تر است و متاسفانه اینکه یک نفر و یک نفرها از دید کارشناسی مورد بحث قرار نمی‌گیرند. وی افزود: این‌ها معمولا با روابط و وابستگی‌های سیاسی بسیار مدنظر قرار می‌گیرد و به همین دلیل وفاق روی یک نفر سخت است. وقتی تواضع و کوتاه آمدن بین انتخاب کننده‌ها، وجود ندارد، طبیعی است که هر چند نفری یک جا جمع شده و لیستی ارائه بدهند. عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تاکید کرد: اینکه می‌بینیم شورای وحدت، شورای ائتلاف و پایداری هر‌کدام‌شان که اصلی‌ترها هم هستند، لیستی ارائه دادند، فرعی‌تری‌هایی هم وجود دارند که هر‌کدام لیست خودشان را می‌دهند. جز اینکه نهایتا مردم را گیج کرده و رأی اصول‌گرایان پخش شود و نهایتا هیچ‌کدام رأی نیاورند، آورده دیگری ندارد. روستا آزاد افزود: دوره قبلی یک لیست وجود داشت اما این دوره چند لیست وجود دارد و اینکه چند لیست داده شود به دوره‌های قبل بر می‌گردد؛ دلیل اینکه چند لیست می‌شود روابط سیاسی و وابستگی مورد نظر قرار می‌گیرد و شایستگی‌ها مورد نظر قرار نمی‌گیرد. پایه‌گذاری شده که امروز چند لیست شود و به همین دلیل رأی می‌شکند و متاسفانه چند صندلی شورا را به جریان‌های دیگری می‌بازیم؛ تنها بر سر اینکه به وحدت و توافق نرسیدیم. این قصه پردرد همیشه با ما هست و صحنه را متاسفانه به خودمان به‌دلیل وفاق نداشتن می‌بازیم.

لیست‌های موازی به شایستگی‌ها توجه ندارند وی در نقد لیست‌های موازی، گفت: لیست‌های موازی بیشتر وابستگی‌های سیاسی و نه شایستگی‌ها را نشان می‌دهد. شورای شهر تهران که یک پارلمان شهری است و با وجود 10میلیون جمعیت، اگر افراد شایسته روی کار بیایند، می‌توانند اقتصاد شهر را بهبود بخشیده و اقتصاد کل کشور را به حرکت در آورد. متاسفانه به جای اینکه شایستگی‌ها در نظر گرفته شود، وابستگی‌های حزبی و سیاسی مد نظر قرار گرفته می‌شود و کسانی به شورای شهر راه پیدا می‌کنند که شایسته نیستند و اصلا نمی‌دانند باید چه کاری انجام دهند. عضو شورای مرکزی ایثارگران ادامه داد: با‌توجه به این ملاحظات به نظر می‌رسد هر دو جریان سیاسی اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی در شورای شهر خروجی نداشته و شهر با همه کاستی‌ها راه خود را ادامه می‌دهد و مشکلات روز‌به‌روز بیشتر شده است. روستا آزاد در خصوص نکات مثبت لیست شورای ائتلاف گفت: در اصول‌گرایان شناخته شده ترین لیست که معمولا آقای مهندس چمران و حدادعادل اداره‌اش می‌کنند، همین شورای ائتلاف است و این خطی بوده که در سال‌های گذشته وجود داشته است. اینکه یکدفعه لیست شورای وحدت و پایداری بیرون می‌آید خیلی شایسته نیست. این دوستان باید در داخل این شورا که از قبل بوده است تلاش کنند افراد شایسته انتخاب شوند.

ارسال نظر