|
شناسه خبر: 3876

گزارش «صبح‌نو» درباره حواشی ایجاد شده در تایید صلاحیت‌ها را بخوانید

میرسلیم: قالیباف نفوذی در هیأت نظارت نکرد

دامنه حرف و حدیث‌ها در بررسی صلاحیت داوطلبان شورای شهر همچنان ادامه دارد. در حالی صلاحیت‌های انتخابات ششم دوره شورای شهر و روستا با فراز و نشیب‌های بسیاری به مرحله نهایی رسید که در لیست منتشر شده توسط وزارت کشور نام «مرتضی طلایی» به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین چهره‌های اصول‌گرایان برای انتخابات شورای شهر در بین تایید صلاحیت‌ شده‌ها دیده نمی‌شد.

دامنه حرف و حدیث‌ها در بررسی صلاحیت داوطلبان شورای شهر همچنان ادامه دارد. در حالی صلاحیت‌های انتخابات ششم دوره شورای شهر و روستا با فراز و نشیب‌های بسیاری به مرحله نهایی رسید که در لیست منتشر شده توسط وزارت کشور نام «مرتضی طلایی» به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین چهره‌های اصول‌گرایان برای انتخابات شورای شهر در بین تایید صلاحیت‌ شده‌ها دیده نمی‌شد. طلایی که در هیات نظارت شهرستان و استان تایید صلاحیت شده بود ولی در هیات مرکزی رد شد. این مسأله باعث حیرت بسیاری از شهروندان و اهالی رسانه را به‌دنبال داشت. نتیجه‌ای که واکنش این عضو سابق شورای شهر را هم در پی داشت. طلایی برای احقاق حقش از نامه‌نگاری به وزیر کشور تا اعلام اعتراض در صفحه توتیتر دریغ نکرد. به‌دنبال این پیگیری‌ها خبرها از تایید صلاحیت این داوطلب شورای شهر تهران روایت دارد. اما پیرو این تایید صلاحیت افرادی دست به شایعه‌پراکنی کذبی زدند و پای دخالت و اعمال نفوذ محمدباقر قالیباف در تایید صلاحیت مرتضی طلایی را مطرح کرده‌اند.

قانون احراز صلاحیت داوطلبان شورای شهر و روستا به‌گونه‌ای است که به هیچ عنوان نمی‌توان در آن نفوذ کرد. نخست ایراد بر شایعه‌ ایجاد نفوذ محمدباقر قالیباف برای تأیید صلاحیت مرتضی طلایی همین است. احراز صلاحیت داوطلبان شورای شهر و روستا از ارگان‌های متعددی انجام می‌گیرد که نفوذ و اعمال نظر در این ارگان‌ها غیرممکن است. در روند احراز صلاحیت داوطلبان شورای شهر و روستا از وزارت اطلاعات، قوه‌قضاییه، سازمان امنیت کشور و چند ارگان دیگر استعلام گرفته می‌شود. حتی تصور نفوذ به یکی از این ارگان‌ها هم غیر ممکن است. از طرفی دیگر مرتضی طلایی در هیات نظارت شهرستان و استان تأیید صلاحیت شده بود ولی در هیات مرکزی رد شد. واکنش به موقع این عضو سابق شورای شهر موجب رسیدگی مسوولان مربوطه به این موضوع و تأیید صلاحیتش شده است. بدون شک تعدد پرونده‌های مورد بررسی در شورای نظارت بر انتخاب احتمال بروز چنین مسائل امکان‌پذیر می‌کند. «مصطفی میرسلیم»، نماینده تهران در نشست خبری با اهالی رسانه در پاسخ به این سؤال که آیا قالیباف در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات نفوذی داشته است و هشدار سردار طلایی به قالیباف مبنی براینکه برخی مسائل را افشاگری می‌کند چقدر در تأیید صلاحیت او تاثیرگذار بود، گفت: آقای قالیباف نفوذ قانونی روی هیات مرکزی نظارت ندارد اما چون اداره مجلس با رییس مجلس است اگر نسبت به طرز کاری که هیات نظارت دارد، شکایتی شود، تذکر می‌دهند تا روند اجرایی امور درست انجام شود. وی گفت: این مساله با اعمال نفوذ کردن فرق داردو قالیباف نفوذی در هیأت نظارت نکرد. ممکن است که برخی افراد نفوذ کنند و بگویند فلانی و فلانی را سعی کنید با اغماض رسیدگی کنید. رأفت اسلامی داشته باشید اما کار ما فقط این نیست که بر مبنای رأفت اسلامی کار کنیم. وقتی جرمی صورت گرفته یا اشکالی بوده یا محکومیت قطعی بوده جای رأفت اسلامی نیست.

حواشی رد و تأیید صلاحیت سردار طلایی وی درباره حواشی رد و تأیید صلاحیت مرتضی طلایی نیز گفت:‌ افرادی که به آن‌ها اشاره کردید، قبلا دارای مسوولیت بودند و خدماتی انجام دادند، قطعا خدمات ارزنده انجام دادند، می‌توان ازخدمات آن‌ها دفاع کرد. 10‌سال عضو شورای شهر بودند، قبلا در نیروی انتظامی بودند، این نفوذ خود این افراد است. هر شخصیتی بعد مدت زمانی فعالیت صاحب نفوذی در بین مردم می‌شود. افرادی که در شورای شهر و دیگر دستگاه‌ها کار می‌کنند به‌طور طبیعی نفوذی به دست می‌آورند. این نفوذ یک بخش از کار است، مسائل دیگر در جوانب این افراد هم مساله‌ای دیگر است. مثلا مشارکت با افرادی که تبهکار هستند شریک هم باشند، مثلا آن‌ها محکوم شدند ولی ایشان هنوز محکوم نشده است. با استعلام ما از دستگاه قضایی با توجه این که ریز این پرونده‌ها در اختیار آن‌هاست گفته‌اند که صلاحیت این افراد از نظر ما مردود است. این سندی برای ماست. ما طبق این مسائل فهرست ردصلاحیت‌شدگان را به وزارت کشور داده‌ایم نه تأیید صلاحیت‌شدگان. این نیست که این‌ها بعدا تأیید صلاحیت شده باشند بلکه ردصلاحیت این‌ها اعلام نشد. وقتی اعلام می‌کنیم فلانی ردصلاحیت شده است نمی‌تواند کار تبلیغاتی کند ولی وقتی اعلام نمی‌شود مانعی سر راهش وجود ندارد.

ارسال نظر