|
شناسه خبر: 3971

پس از بازدید بامدادی رییس مجلس از صف واکسن مرکز واکسیناسیون به باغ‌موزه دفاع مقدس منتقل شد

5 صبح حسینیه ارشاد

رییس مجلس بامداد دیروز به‌صورت سرزده در مقابل یکی از مراکز تزریق واکسن کرونا به سالمندان در شهر تهران حضور یافت و از نزدیک در جریان گلایه‌ها و مشکلات این قشر آسیب‌پذیر برای دریافت نوبت دوم واکسن قرار گرفت.

رییس مجلس بامداد دیروز به‌صورت سرزده در مقابل یکی از مراکز تزریق واکسن کرونا به سالمندان در شهر تهران حضور یافت و از نزدیک در جریان گلایه‌ها و مشکلات این قشر آسیب‌پذیر برای دریافت نوبت دوم واکسن قرار گرفت.پیش از این برخی رسانه‌ها ازجمله «صبح‌نو» در گزارش‌هایی به مشکلات شهروندان در مراکز واکسیناسیون ازجمله مرکز واکسیناسیون بوستان هنرمندان پرداختند. در این گزارش‌ها اشاره شده بود که روند کند وزارت بهداشت در واکسیناسیون سالمندان و گروه‌هایی که پیش از این دوز نخست را دریافت کرده‌اند موجب شده است تا سالمندان بسیاری و خانواده‌های آن‌ها که نگران سلامت عزیزان‌شان هستند به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرده و موجب تجمع و ازدحام شوند. این در حالی است که وزارت بهداشت توان مدیریت و ساماندهی این مراجعه را نداشته و در برخی موارد برخوردهای زننده ماموران حاضر در محل موجب دلخوری‌هایی شده بود چه آنکه برخی از این برخوردها با خبرنگاران «صبح‌نو» نیز صورت گرفت و تبعات آن همچنان ادامه دارد. اما بازدید بامداد دیروز رییس مجلس شورای اسلامی از مرکز واکسیناسیون ایجاد شده در حسینیه ارشاد که منجر به گفت‌وگوی رودرروی دکتر قالیباف با سالمندان حاضر در صف شد، نتایج مثبتی هم داشت. این در حالی است که محمدباقر قالیباف در جلسه علنی یکشنبه گذشته درباره ساماندهی تزریق دوز دوم واکسن کرونا به سالمندان و صفوف طولانی این قشر آسیب‌پذیر به دولت تذکر داده و گفته بود: «براساس گزارش های مردمی در برخی مراکز برای تزریق نوبت دوم واکسن صفوف طولانی تشکیل شده که مسوولان اجرایی باید هرچه سریع‌تر نسبت‌به ساماندهی این وضعیت اقدام کنند.»

ساعت5 صبح و پیش از طلوع آفتاب روز سه‌شنبه 8تیرماه بود که سالمندان حاضر در صف واکسیناسیون حسینیه‌ارشاد تهران در منطقه3 شاهد حضور رییس قوه مقننه در بین مردم بودند. دکتر محمدباقر قالیباف در این بازدید سرزده با تعدادی از سالمندان که اظهار می‌کردند از ساعت 2 و 3بامداد در صف حضور پیدا کرده‌اند تا شاید با شروع کار مرکز بتوانند واکسن دریافت کنند، گفت‌وگو کرد. در این گفت‌وگوها، سالمندان حاضر با گلایه شدید از نحوه مدیریت فرایند تزریق واکسن و نیز اطلاع‌رسانی آن تاکید می‌کردند که برخلاف تبلیغاتی که درباره ساماندهی واکسن منتشر می‌شود اما برای هیچ‌کدام از آن‌ها پیامکی برای دریافت واکسن ارسال نشده و روزها باید ساعت‌ها در صف بایستند و بدون دریافت واکسن به منزل برگردند. این افراد که عمدتا سنین حدود 80سال و بالاتر داشتند، همچنین تاکید داشتند که با وجود آنکه آن‌ها از ساعات اولیه بامداد در این مراکز حضور یافته و روی برگه‌ای ثبت‌نام می‌کنند اما مراکز تزریق واکسن به این نوبت‌ها توجه نمی‌کنند. در این گفت‌وگوها، پیرمردی که به‌همراه همسر کهنسال خود مقابل این مرکز حضور پیدا کرده بود، با بیان اینکه همسرش سرطان دارد و ضرورت دارد نوبت دوم واکسن را دریافت کند، گفت: گاهی گفته می‌شود واکسن ایرانی تزریق خواهد شد اما نه از واکسن ایرانی خبری هست و نه خارجی و روزانه فقط به حدود 300نفر در مراکز، واکسن تزریق می‌شود و سایر افراد که ساعت‌ها در صف می‌ایستند باید بدون دریافت واکسن به منزل بروند. همچنین یکی دیگر از سالمندان در این بازدید خطاب به رییس مجلس گفت: شما چند روز پیش درباره این موضوع به دولت تذکر دادید اما کماکان این مشکل حل نشده و توجهی به سالمندان ندارند. چرا وقتی دولت اعلام می‌کند مشکلی در تزریق واکسن نیست ما باید هر روز این‌چنین دچار مشکل باشیم؟ چرا این مساله را مدیریت نمی‌کنند؟ مرد جوانی هم که به گفته خودش برای ثبت‌نام مادرش در فهرست، از ساعت 2بامداد به این مکان مراجعه کرده بود، به قالیباف گفت: من خواهشم از شما این است که به این مراکز بگویید وقتی مردم خودشان از ساعات اولیه بامداد اقدام به حضور و ثبت‌نام و ایستادن در صف می‌کنند، با آغاز تزریق واکسن در صبح، به این فهرست و نوبت‌ها توجه کنند. یک مرد کهنسال نیز به رییس مجلس گفت: من نوبت اول واکسن را 19اردیبهشت دریافت کرده‌ام و بنا بود 19خرداد واکسن بزنم اما هیچ پیامکی برای من ارسال نشده است و چندبار مراجعه کرده‌ و بدون تزریق واکسن بازگشته‌ام.

یکی دیگر از افراد حاضر در این صف نیز تاکید کرد: در نوبت اول برای تزریق پیامک دریافت کردیم اما برای نوبت دوم متاسفانه هیچ پیامکی دریافت نشد و هیچ‌کس نمی‌داند باید چه کند و انتظار روزانه در صفوف طولانی زیر آفتاب داغ هم اثری ندارد؛ لااقل مانند دوز اول پیامک بزنند. چرا سلامتی و وقت و زندگی مردم برای‌شان مهم نیست؟ نظم و انضباطی که دیده نمی‌شود رییس مجلس در پایان این بازدید سرزده بامدادی با بیان اینکه گزارش‌های مردمی در روزهای اخیر حکایت از صفوف طولانی در برخی مراکز تزریق دوز دوم واکسن داشت، گفت: به نظر می‌رسد هم مراکز تزریق محدود است و هم پیامک به افراد ارسال نمی‌شود و لذا نظم و انضباط تزریق دوز اول دیده نمی‌شود. قالیباف با تاکید بر اینکه در این زمینه در اجرا شاهد اشکالات جدی هستیم، گفت: مسوولان این حوزه حتی اگر محدودیتی در میزان واکسن دارند باید همان مقدار را به نحوی مدیریت کنند تا شاهد این نابسامانی‌ها نباشیم. وی افزود: گله‌مندی دیگر سالمندان این است که با وجود آنکه مردم از ساعات اولیه خودشان حضور یافته و ثبت‌نام می‌کنند اما وقتی مراکز آغازبه‌کار می‌کنند به این فهرست‌های مردمی توجهی نمی‌شود. رییس مجلس در پایان در پاسخ به درخواست‌های مردمی که خواستار پیگیری این مشکلات ازسوی وی بودند، گفت: این مسائل و مشکلات را من حتما از مسوولان پیگیری می‌کنم و باید تاثیر آن در این صفوف دیده شود. وی تاکید کرد: دولت و مسوولان وزارت بهداشت موظف هستند هرچه زودتر این مشکلات را برطرف کرده و فرایند تزریق واکسن به اقشار مختلف به‌ویژ‌ه سالمندان را به نحوی ساماندهی کنند که نیاز به حضور و ازدحام آن‌ها در نخستین ساعات بامداد مقابل مراکز دریافت واکسن نباشد.

مرکز واکسیناسیون حسینیه ارشاد جابه‌جا شد پس از بازدید سرزده بامداد دیروز دکتر محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی و برای رفاه حال سالمندان و جلوگیری از ازدحام، مرکز واکسیناسیون حسینیه ارشاد به باغ‌موزه دفاع مقدس منتقل می‌شود. بر این اساس، با انتقال گروه‌های مستقر در حسینیه ارشاد به مرکز جدید واکسیناسیون در باغ‌موزه دفاع مقدس، امروز با حضور دکتر زالی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و فرمانده ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران این مرکز جدید خدمت‌رسانی به مردم را آغاز می‌کند. با توجه به فضای بزرگ و امکانات رفاهی موجود در باغ‌موزه دفاع مقدس بنا شده از صبح امروز تعدادی از گروه‌های مرکز بهداشت شمال‌غرب تهران در این مجموعه مستقر شوند تا ظرفیت تزریق روزانه چند هزار دوز واکسن فراهم شود؛ البته در تصمیم جدید دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی آمده است: برای امکان دسترسی بیشتر هموطنان، مرکز واکسیناسیون حسینیه ارشاد به‌طور محدودتر به فعالیت خود ادامه خواهد داد و در اطلاعیه‌ای که در مقابل این مرکز نصب می‌شود از مردم درخواست می‌شود که برای پیشگیری از ازدحام به مرکز جدید باغ‌موزه دفاع مقدس مراجعه کنند.

ارسال نظر