|
شناسه خبر: 3997

«سهم‌خواهی» اسم رمز اصلاح‌طلبان برای اختلاف افکنی در جریان انقلاب است

تفرقه افکنی برای فرار از پاسخ به شکست

اختلاف‌افکنی راهبردی قدیمی برای ایجاد مانع در مقابل فرایند انجام صحیح امور است؛ سیاستی که در فرهنگ ایرانی با این جمله که «اختلاف بینداز و حکومت کن»، سبقه‌ای تاریخی دارد و سیاستی انگلیسی تعبیر می‌شود. افراد و جریانات مختلف در تاریخ ایران از این ابزار بهره برده یا ابزاری برای پیشبرد اهداف بیگانگان شده‌اند.

اختلاف‌افکنی راهبردی قدیمی برای ایجاد مانع در مقابل فرایند انجام صحیح امور است؛ سیاستی که در فرهنگ ایرانی با این جمله که «اختلاف بینداز و حکومت کن»، سبقه‌ای تاریخی دارد و سیاستی انگلیسی تعبیر می‌شود. افراد و جریانات مختلف در تاریخ ایران از این ابزار بهره برده یا ابزاری برای پیشبرد اهداف بیگانگان شده‌اند.

در این میان با برگزاری انتخابات1400 هم این روند متوقف نشده و پرقدرت ادامه دارد. اصلاح‌طلبان و مخالفان در سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی برای ایجاد اختلاف بین جریان انقلابی انجام دادند اما نتوانستند بر خر مراد بنشینند و خود را پیروز انتخاباتی سرنوشت‌ساز ببینند؛ آن‌ها حتی با بسیج کردن تمام «نهادها» و «افراد» تاثیرگذار خود، قادر به حفظ کلید «بهشت» نبودند و معرکه را با اختلاف به رقیب خود واگذار کردند. تکرارهایی که لیست امید را یکسر به «پارلمان شهری» می‌فرستاد و پیروی از «رهبری واحد» را تداعی می‌کرد با عملکرد بد چندساله حالا حرفی برای گفتن ندارد. حمایت «علنی» و «مکتوب» رهبری اصلاحات از لیست شورای شهر تهران سنگ محکی بود برای جایگاه و بدنه اجتماعی، وی و جریانش؛ بی‌توجهی به پیام سیدمحمد خاتمی و عدم راهیابی حتی یک نفر از افراد موردحمایت وی به شورای شهر تهران، جایگاه وی بین مخاطبانش را مشخص کرد.

اختلاف‌افکنی؛ تاکتیک اصلاح‌طلبان با تمام آن چیزی که گفتیم و آنچه خواهیم گفت، «رفتار دوگانه» و فرار از پاسخگویی مهم‌ترین تصویر از اصلاح‌طلبان است؛ کسانی که با وعده سنگین حل چندماه مشکلات به سر کار آمدند و حالا در پایان مسوولیت با دستانی خالی‌تر به دست مردم از صحنه کنار گذاشته شدند. عدم پرداختن به این موضوع مهم و «واکاوی» و «آسیب‌شناسی» آن اگرچه امری بااهمیت برای آن‌ها به حساب می‌آید اما رسانه‌ها و صاحب‌فکران‌شان به فرار روبه‌جلو و «اختلاف‌افکنی» برای التهاب جامعه و بهره بردن خود، روی آورده‌اند. در همین راستا «روزنامه شرق» دیروز در مطلبی با عنوان ‌‌«سهم‌خواهی ‌از پاستورنشین آینده»، به استقبال راهبرد نه چندان جدی اصلاح‌طلبان رفته است. این روزنامه در این مطلب می‌نویسد: «مجلس از یکدست‌سازی سیاسی در حالی حمایت می‌کند که صدای سهم‌خواهی از کابینه رئیسی چند روزی است از مجلس به گوش می‌رسد و عدم توفیق نمایندگان مجلس در این مسیر ممکن است بار دیگر این همدست‌سازی را برهم زند که نتیجه آن ادامه چالش مجلس با دولت بعدی خواهد بود.» برجســــته کـــــــردن عـــــلاقـــه پـــارلمان‌نشینان به پاستورنشینی راهبردی برای ایجاد اختلاف و ماهی گرفتن از آب گل‌آلود است. درحالی‌که هنوز چند هفته تا استقرار دولت جدید باقی مانده است پرداختن به این موضوع با این رویکرد نشان‌دهنده «تاکتیک» حساب‌شده‌ای است که باید مراقب آن بود.

آرای 22میلیونی اصولگرایان در روزهای منتهی به انتخابات نیز شاهد طرح مباحثی در‌باره تغییر در هیأت رئیسه مجلس از جانب اصلاح‌طلبان بودیم؛ دروغ‌پردازی‌هایی که تنها به‌دنبال «سیاه‌نمایی» و «تفرقه‌افکنی» بود. در روزهای تشکیل مجلس نیز با قراردادن «میرسلیم» مقابل «قالیباف» مخالفان تمام تلاش خود را برای ایجاد مانع در مقابل جریان انقلابی به کار بردند که درنهایت به سرانجام نرسید.روزنامه شرق در ادامه مطلب خود ادعا می‌کند که پیروزی رئیسی بسیاری از نمایندگانی را که در ایام انتخابات علم حمایت از رئیسی برداشته بودند یا در ستاد او فعال بوده‌اند، به هوس انداخته که رخت پارلمانی را از تن به در کرده و همراه با رئیسی راهی پاستور شوند؛ آن‌هم درست یک‌ماه بعد از آنکه رهبری آن توصیه مهم به مجلسی‌ها را داشتند. به نظر می‌رسد فصل کوچ از بهارستان به پاستور برای برخی نمایندگان آغاز شده است. لیست‌های مختلفی از کابینه احتمالی هرازگاهی منتشر می‌شود که فصل مشترک همه آن‌ها اسامی تعداد بسیاری از نمایندگان مجلس است؛ اسامی‌ای همچون قاضی‌زاده‌هاشمی و نیکزاد و حتی تعدادی از پایداری‌های مجلس مانند نبویان و ذوالنوری در لیست‌ها قرار دارند. این روزنامه اصلاح‌طلب بدون پرداختن به اقدامات دولت مطبوع خود در هشت‌سال گذشته و وضع موجود که تمام ایرانیان را ناراحت کرده و برای ابتدائیات زندگی به‌سختی انداخته است در حمایتی دروغین از مردم می‌نویسد که «دراین‌بین نه‌فقط حق مردمی که پای صندوق‌های رأی رفتند پایمال می‌شود، بلکه ناکامی دررسیدن به پاستور به تنش سیاسی مجلس با دولت ختم خواهد شد.»

رویای تنش سیاسی بین مجلس و دولت آینده تنش سیاسی بین مجلس و دولت امید اصلاح‌طلبان در آینده است و بازیابی سرمایه اجتماعی ازدست‌رفته خود و کمر راست کردن جریان خود را گویا در گرو این مساله می‌بینند. پرداختن و تحریک برای ایجاد تنش بین مجلس و دولت آینده راهبردی ضدمردمی و در تضاد با منافع مردم است که جریان انقلابی باید نسبت‌به آن هوشیار باشد. اصلاح‌طلبان با تمام قوا در انتخابات حاضر شدند اما وضع موجود تک‌نامزد آن‌ها را با کمتر از سه‌میلیون رأی، خانه‌نشین کرد. دهن‌کجی به دغدغه‌های معیشتی مردم و مدیریت ارباب‌مآبانه پاستورنشینان، حامیان‌شان را از آن‌ها دلسرد کرده و حالا اعتماد بیش از 22میلیونی مردم از اصولگرایان کلید پاستور و بهشت را در اختیار آن‌ها قرار داده است،تفرقه‌افکنی و برهم‌زدن اتحاد موجود بین قوای سه‌گانه اگرچه تنها مردم را متضرر خواهد کرد اما تاکتیک اصلاح‌طلبان برای برون‌رفت از این وضعیت است. باخت آن‌ها در انتخابات‌های اخیر می‌تواند فرصتی باشد برای بررسی عملکرد خود و پاسخگویی و عذرخواهی از مردم. آن‌ها باید صادقانه به مردم بگویند که چرا شعارها و وعده‌های‌شان نه‌تنها تحقق پیدا نکرد، بلکه وضعیت از قبل بدتر هم شد.

حاشیه‌سازی برای جریان انقلابی آسمان‌وریسمان بافتن و چنگ زدن به حربه‌های منسوخ گذشته گرهی از مشکل بی‌اعتمادی طرفداران اصلاحات نسبت‌به رهبران‌شان باز نخواهد کرد و تنها روی واقعی آن‌ها را بیش‌ازپیش برای مردم نمایان خواهد کرد. پرداختن به مسائل حاشیه‌ای و حاشیه‌سازی برای اصولگرایان راهبرد آن‌ها در روزهای آینده خواهد بود. بازی با بدن نیمه‌جان برجام و پرداختن به مسائل دیگری مانند FATF دستورکار رقیبان برای بازی با افکارعمومی است. ایجاد تفرقه و قدرت‌طلب نشان دادن اصولگرایان نیز عنصر مهمی است که گویا اصلاح‌طلبان روی آن حساب زیادی باز کرده‌اند؛ نکته‌ای که باید به‌طورجدی موردتوجه باشد و از پرداختن به هرگونه حاشیه‌ای در جریان انقلابی پرهیز شود تا مردم بیش از این دچار خسران نشوند. روزنامه شرق نیز در این ماجرا بدون توجه به شکست اقدامات گذشته این جریان و هوشیاری اصولگرایان، خط تفرقه‌افکنی را دنبال می‌کند تا شاید راهی باشد برای سرپوش گذاشتن بر هشت سال مدیریت ناکارآمد و غیراصولی اصلاح‌طلبان بر کشور؛ مدیریتی یکجانشین که نه‌تنها باری از روی دوش مردم برنداشت بلکه به دغدغه‌های آن‌ها افزود.

ارسال نظر