|
شناسه خبر: 4015

اخبار برجامی: چرا دور هفتم مذاکرات وین به تعویق افتاد؟

کارشناس مسائل بین‌الملل به بررسی علت تعویق مذاکرات برجامی در وین پرداخت.

فریدون مجلسی درباره تغییر نظر مقامات آمریکایی درباره تبادل زندانیان گفت: آنها معتقدند که برخی از زندانیان‌شان به دلیل مقابله با زندانیان آمریکایی دستگیر شده‌اند. این موضوع در داخل آمریکا مخالفت‌هایی را برمی‌انگیزد. من فکر می کنم دو طرف در نهایت در مورد این موضوع برخلاف موضوعات دیگر راحت‌تر به یک نتیجه برسند. منتها فرمولش شاید این باشد که چند تا از اشخاص با نوعی عفو و بخشودگی آزاد شوند و بقیه مبادله شوند. آنهایی که طرفین معتقدند کارهایی انجام داده‌اند که می‌توانسته محدودیت به بار بیاورد را با همان تبادل ردوبدل کرد. اما آنهایی که یکی از طرفین معتقد است بی‌تقصیر بوده‌اند، برای آنها مساله پیچیده‌تر است و می‌خواهند که راه‌حل دیگری را پیدا کنند. نه نگهداری ایرانی‌ها در آمریکا برای این کشور سودی دارد و نه نگهداری زندانیان آنها در اینجا سودی دارد. اگر آزادی اینها کمکی به رفع مشکلات مردم می‌کند، می‌توان این راه را رفت. اما کسانی که مسئولیت‌ها را بر عهده دارند، گاهی با این مساله طور دیگری برخورد می‌کنند. این در هر دو کشور هم وجود دارد.

او در خصوص علت تعویق مذاکرات برجامی نیز گفت: هم در ایران و هم در آمریکا رادیکال‌هایی هستند که مخالف این هستند که مذاکرات به سرانجام برسد و التهاب‌ها فروکش کند. آنها در آمریکا مخالف این هستند که ایران جایگاه خود را درنظام بین المللی بازیابی کند. ما می‌بینیم که در بحبوحه این مسائل سناریوی ربوده شدن یک خانم ایرانی در آمریکا مطرح می‌شود. این دور از ذهن و بعید به نظر می رسد که در شرایط مذاکره چنین اتفاقی بیفتد، مگر اینکه سناریویی باشد از سوی کسانی که خواهان لطمه زدن به روند مذاکرات‌اند. طرفین یکدیگر را کاملا تحت نظر دارند و اظهارنظرها و... کاملا رصد می‌شود؛ وقتی که به مسائل این‌چنینی برخورد می‌کنند، واکنش را به این صورت نشان می‌دهند یا ممکن است که این رفتار ناشی از فشارهای همان گروه‌هایی باشد که داخل آمریکا مایل به بازگشت ایران به وضعیت پیشین نیستند و می‌خواهند هر طور شده این توافق سرنگیرد.

این کارشناس در پاسخ به اینکه این وضعیت چه تاثیری می‌تواند روی توافق بگذارد، گفت: اختلاف نظر اصلی این است که باید بدانیم از سوی مقامات بالای هر دو طرف اراده کاملی برای رسیدن به یک توافق وجود دارد یا ندارد. اگر روند مسائل را در این ماه‌ها دنبال کنیم، تمایل زیادی از سوی هیچ کدام از طرف ها شاهد نیستیم. تا وقتی این اراده به وجود نیاید و صمیمانه خواهان تفاهم و سازگاری نباشند، توافقی به دست نمی‌آید و تنها زمان طولانی می‌شود و حتی ممکن است در طول زمانی مثل چند سال هم ممکن است که به نتیجه نرسد.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر